VAN PARKING NAAR WOONERF WAT MET SAVOOI- EN BLEEKSTRAAT In het augustusnummer van vorig jaar, onder de hoofding 'Wat met de Bleek- en Savooistraat hadden we al kort geschetst wat de plannen waren iret deze oude sympathieke wijk. We beloofden toen, er later uitgebreid op terug te kanen. Wel, hier zijn we, beter laat dan nooit, zoals men in de Gisbergsestraat zegt. De Savooistraat en de Bleekstraat zijn waar schijnlijk van de oudste arbeidersstraten van Ninove, samen met de straten rond de Koepoort. Zij hebben de kleinste huizen. EN de kleinsten krijgen het altijd hard te verduren in een huis houden. Wie in een klein roothuisje woont, kcmt graag aan de deur een luchtje scheppen en waar op straat geleefd wordt, leeft men samen en heerst er een zekere ambiance en solidariteits gevoel, ook al wordt er al eens gescholden. Trouwens dat laatste gebeurt elders ook, maar daar hoort ge dat niet zo goed. AUTO'S EN WINKELS. De tijd staat echter niet stil en sinds de auto mobiel zich sneller is gaan voortplanten dan de mens, is er veel veranderd. Meneer en Madam gaan niet meer te voet of per velo naar de winkel, want de kabassen zijn te zwaar geworden, dus wordt de auto genomen die de klant zo dicht mo gelijk bij de winkel moet kunnen brengen. Nu zijn die oude winkelstraten ook niet altijd zo breed dat er kan geparkeerd worden waar men maar wil, en dient er parkeerruimte genaakt en daar voor moet men afbreken en dat betekent mensen verjagen. Niemand wordt graag verplicht te ver huizen, dus worden de zwaksten eruit genomen. Onder de mom van sanering van krotwoningen, ont sluiting voor het verkeer, doorgang voor de brandweer enz.... kan de kaalslag beginnen. Vooral in de grote steden hebben hele volkswij ken het moeten ontgelden (Schipperskwartier, Marollen, Noordwijk)Maar terwijl in die steden men zich reeds schrap aan het zetten was en dat I hun frank begon te vallen, dat zoiets toch zo- aar niet kon. Terwijl buurtbewoners zich daar I'waren beginnen organiseren, buurthuizen niet te verwarren met de in Ninove valselijk gebruik te term voor fusie-oplaphuizen oprichten en zelfs architekten begonnen te spreken van stads kernvernieuwing o.a. in de eerste stadskran ten Ondertussen was in Ninove een zekere Armand De Riemaecker, toen Schepen van Openbare Werken, zijn reputatie van grootste parkingleg ger van de streek aan het vestigen. De bull dozer reed er lustig op los, liefst in onze fameuze 'kasjkes'Zo werd de Twijndersweg to taal weggeveegd om de markt te vergroten en uit- zicht te bieden op een nieuw stadhuis plan ge wijzigd door politiek toeval of een kolossaal te bouwen kultuurpaleis als het er ooit kcmt Zo veranderde de Eiergang Arekasj in de Marktstraat en zo veranderde ook de Savooistraat in een grote parking voor het kliënteel van de winkels en kafees van de Geraardsbergsestraat en Lavendelstraat en dat terwijl er in de Vuurkrui- serslaan en de Polder zoveel plaats was. PARKING EN EESTEN. Zo liggen een stuk van de Savooistraat en de Bleekstraat daar nu al jaren open en bloot, te kijken op die zielige parking met putten en bul ten, waar de kinderen, als ze nog buiten mogen spelen, goed moeten opletten voor de aan- en wegrijdende auto's. In het week-end is het er moeilijk de slaap te vatten in deze door vele oudjes bewoonde wijk, door het lawaai van de startende wagens die hier vlak bij dit uitgaans centrum hun standplaats hebben gevonden. Maar ieder jaar is't kermis in't straatje en het verder liggende Niepersveld en dan krijgt het 'plein' een totaal ander uitzicht, dat weet elke rechtgeaarde Ninovieter. De Savooifeesten, inge bouwd in de wijkkermis door een jonge bende in woners, sympathisanten en andere muzikanten, is na 10 jaar werking een begrip geworden in de wijk en tot ver in de omtrek. Deze kermis was trouwens vroeger ook een welgekend verzamelpunt, vraag dat maar aan de ouderen ENTOEN KWAM TIITERMANS En de nieuwe jonge Schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening wil iets heel anders dan een parking. Hij wil bouwen en heeft zelfs aan een woonerf gedacht en dat op papier laten zetten door drie architekten Aga André, Jonckers Mark en Lambrechts Bert die ook het kultureel cen trum heeft uitgetekend Een woonerf zouden we kunnen omschrijven als een woongebied, straat of wijk waar het wonen primeert op de andere funk- ties doorgang bijvoorbeeld Een woonerf wordt dus verkeersvrij of verkeersarm. Dus enkel plaatselijk verkeer toegelaten an dan nog aan zeer lage snelheid. Dit laatste wordt aan de chauffeurs duidelijk en voelbaar getaakt door de verkeersdrempels aan de ingangen van het woonerf. Dit zijn bulten of andere lichte hindernissen die u verplichten vaart te minderen. Bij lange straten worden sons bewust kronkels ingebouwd met hetzelfde doel. Dit is hier niet het geval. De straat is immers al smal genoeg, veronder stellen we. Plan 1 laat u de tekening zien hoe de huidige parking zou gebouwd worden. Rechtsboven ziet ge nog een stukje van de Geraardsbergsestraat. Linksonder begint de Bleekstraat. Ge krijgt dus een zicht op de nieuw te bouwen helft van de Savooistraat met parkeerruimte voor een vijf tiental wagens. Op de plans die we in bruikleen kregen, tellen we op het gelijkvloers 1 win kelruimte hoek G'bergsestraat en 4 bejaarden woningen. Op de eerste verdieping 6 woningen voor kliene gezinnen en 1 studio. In het dak 1 studio en de slaapkamers van de woningen van de eerste verdieping. WOONERF. Het geplande woonerf cmvat echter meer dan de Plan 1

Klokzjiel | 1981 | | pagina 4