ZATERDAG 22 aug SLAGTHEATER en STRAMPFREE KROMMENAAS SWING BAND de naam zegt het zelf. SUBWAYdolle punk. CANTO LIBRE «El pueblo unido, jamas sera vencido» MACHINES en SAVOOIEN. Tegen de Savooifeesten hoopt SUBWAY een meiskesgezicht te hebben gevonden die hun nieuwe synthesiser Yamaha kan be dienen, en aldus nog meer smaak en ex travagantie in hun muziek kan brengen. De groep is nog maar een paar maanden samen en ze zeggen: "mits een beetje repetities zouden we misschien nog goed worden" Verleden jaar kregen de Savooifeesten on verwacht deze Nederlands-Molukse groep als kandidaten voor het vrij-podium op de kiosk op een ogenblik dat er vrijwel nog geen toeschouwers aanwezig waren. Deze muziektheater-groep maakte zo een goede en originele indruk op de schaarse aanwezi gen dat dit jaar bijna zonder diskussie werd geopteerd de groep een tweede, meer dankbare gelegenheid te geven hun pro gramma ten beste te geven voor het bom volle Savooiplein op zaterdagavond. SLAGTHEATER (foto) is een absurdistische muziektheater-groep, in de oorspronkelijke bezetting slechts bestaand uit twee per sonen Emiel LANDKROON (geboren te Ninove) en Piet KNIPPERS (Almelo). Zij brengen mime,cabaret en toneel en dit in combi natie met de oerdegelijke hard-rock groep STRAMPFREE (foto). Deze groep geniet tot nu toe slechts een regionaaf- uitmuntende reputatie, maar is goed op weg (langs de Savooifeesten om?) naar de top-klasse door te stoten. frisse wind") en hadden een echte hit met "de Eglantier". Ze willen zodanig aktiviteiten ontwik kelen dat hiermee een socialistische samenleving wordt mogelijk gemaakt. Hun kracht putten ze uit vele soorten muziek folk, pop, rock, reggae, niets wordt geschuwd. Er wordt serius gespeeld, grappig, hard, zacht, al naar gelang. Het resultaat na een avondje poepers is dan ook meestal dat het publiek net zo moe naar huis gaat als de band.(foto) De muziek van de Poepers kan zo veel zijdig zijn omdat de groep is voortgekomen uit een akoustisch volksmuziekgroep en een symfonisch jazz-rockgroepDeze groep sluit het avondprogramma af van de eerste dag SavooifeestenVanaf 24 uur of na het optreden van de plaatse lijke politie, begint het nachtfeest in zaal Toeksken, Zuidstraat 41, met de Krommenaas Swing Band. Op de huidige lege plek op de hoek van de Savooistraat en de Geraards- bergsestraatstond niet lang geleden een café "In De Plezante Hoek" genaamd Dit volkscafé is ooit nog eens een tijdje uitgebaat geweest door Marcel Deneve, en droeg dan de naam "In De Krommenaas". Muzikanten die elkaar daar hebben leren kennen en er samen jazz speelden, doopten hun groep De Krommenaas Swing Band". Marcel, Danny, Mario enz., zullen vrijdagnamiddag 21/8 op een kar door de stad rijden om de aandacht te vestigen op de Savooi feesten. Zij zullen eveneens zorgen voor de muzikale begeleiding van de "Valiezen- koers" voor kinderen op zaterdagnamiddag 22/8 en voor de nodige swing opvrijdag- nacht in Toeksken by night. Deze groep, uit Erpe-Mere, die evenals VOKATEC uit Aalst optreedt in het kader van het"vrij podium is ontstaan uit de gesplitte ONION DOLLS. De twee overgebleven leden, Geert De Somer en Paul De Grave, stampten een nieuwe groep in elkaar, SUBWAY, (foto) Deze groep brengt een genre welke hoofd zakelijk is gebaseerd op de punk, maar beter uitgewerkt werd naar vloeiender muziek "Wat volksmuziek kan betekenen werd duidelijk bewezen in het Chili van viór de "putch" anno 1973". In dat Chili werd volksmuziek een wapen in de strijd tegen de onderdrukking en verknechting van het gewone volk.Dit soort muziek is men "Het Nieuwe Chileense Lied" gaan noemen en beïnvloede intens de hele Latijns-Amerikaanse wereld. Met de door de CIA opgezette, militaire staatsgreep van september 1973werd in Chili alles vernietigd wat kon herinneren aan "Het Nieuwe Chileense Lied". Tenminste, dat probeerden de militaire machthebbers te doen, want de rijke traditie van mu zikale yolkskreativiteit kon men nooit in de wortel uitroeien. Door de brutale militaire ingreep, die de meeste van de Chileense volkskunstenaars in bal- linschap dwong, ging "Het Nieuwe Chileen se lied" zich over de hele wereld verspreiden, zo groeide de beweging niet alleen uit tot een geducht wapen voor de zaak van alle onderdrukte Latijns- Amerik aanse volkeren in hun strijd tegen de militaire diktaturen, maar kreeg zij er nog een zeer belangrijk aspekt bij. "Het Nieuwe Vlaams Lied" is namelijk een solide band gaan vormen tussen de vele, in de vrije wereld levende, ballingen onderling resp. tussen hen en het verre vader 1 and Medio 1978 besluiten enkele in België levende jonge Chilenen een groep te vormen om, langs de Chileense volks muziek, de tradities van "Het Nieuwe Chileense Lied" verder te zetten. Canto Libre (vrij zingen) wordt de naam van de groep. "Canto Libre" als symbool van de wil om blijvend verzet te plegen tegen de onderdruk king van de onwettige, mi 1itair-fascistische diktatuur in het verre thuisland. Zes jonge Chilenen Louis SAVE, Jorge FIGUEROAEduarde GLASINOVIC, Patricio DEL VALLE (ex-Tierra de Fuego)Hector SALGADO en Oscar FIGUEROA BEIDEN EX-Poblacion)rond Antwerpen en Brussel wonend en behoren tot vijf linkse politieke Chileense strekkingen. Zo blijkt ook in de ballingschap de wil tot eenheid geen ijdel begrip voor Chil enen Ongewijzicht in samenstelling sinds zijn ontstaan betekent "Canto Libre" niet zo maar een kleurrijk stukje Latijns- Ameri kaanse folklore, maar groeide het geheel uit tot een bloeiende act waarin, met de stille pijnkreet van de balling, ook de felle kracht van het verzet en de hoop op een nieuwe wereldals een kleurige waai er er op het stramien van de volkse traditie de Machines dan voor het eerst bewezen wordt geweven. dat de jury het bij het goede eind had M.&G. Lambrechts, Kick 3/81) (ik was dus weer eens verkeerd). Hun Canto Libre schreef ons: "Onze bedoeling New Wave achtige rock overtuigde de is ook de culturele organisaties in Chili weinige aanwezigen, ze speelden dan ook financieel te steunen. Culturele organisaties vee 1 minder onder de stress dan het geval die geen kans krijgen van de diktatuur om was in de Ancienne Belgique en de res- te overleven zonder hulp van andere groepenpektieve 1ijke tweede en derde waren Als hun leden niet gevangen genomen worden, maar al te tevreden dat ze niet als la- moeten zij vluchten, zodat de meeste Chileense culturele organisaties in bal lingschap zijn, denk maar aanQUILAPAYUN INT I-ILLIMANI etc Canto Libre is geen professioneel uige- bouwde groep. De leden zijn allen studen ten en werknemersDesondanks is het zestal uitgegroeid tot één van de meest gevraagde acts in ons land. In het voor bije jaar traden ze op in Vorst- Natio naal het Spiegelfestival te Beveren, Exil '80 te Hasselt, de 6 uren van Centraal Amerika in de VUB enz.., soms tot 18 optredens op één maand. Dit belangrijke optreden op 22/8 kon ge realiseerd worden dankzij de medewerking van het Frans Masereelfonds-Ninove en het Bestuur voor Volksontwikkeling en Openbaar Bibliotheekwerk The Machines zijn een nog vrij jonge groep, die zich net als zovele andere beginneling en inschreven voor de rock rally 80. Tot hun grote verbazing haalden ze een finale plaats. Tijdens deze finale kwamen ze, traden ze op en wonnen, alhoewel dit niet zo glorierijk was als destijds met Julius Caesar. Alhoewel ze frisse en gezellige muziek brachten, tipte ik toch op andere groepen voor de eerste plaats, maar ik maakte geen dCel uit van de jury met het gevolg dat ze dus wonnen. Enkele weken later moesten de drie eersten optredeh in de beursschouwburg en daar hebben

Klokzjiel | 1981 | | pagina 9