Comedy Capers of de B.T.K.-projekten (vervolg van pag. 3) MAANDAG DE SCHOOL: een papierkesfabriek. VRIJDAG traag voorbij. WOENSDAG SOLIDARITEIT BOEL. pak onder onze armen Trees en ik. De dametjes yan sluit toch maar even te bellen naar het secretariaat boven hebben hun gentlemen collega's meegebracht, want hij kan het niet alleen aan. Daar schijnen ze en ze kappen fier achter hen aan. inderdaad alles onder gesloten omslag liggen te heb- Liesje van boven zingt ons na van 'Comedy Capersben, maar de burgemeester schijnt de eer te hebben Ik begin luidop te lachen. Het IS een belachelijke om zaak! Het startsein wordt gegeven en we krijgen een uur om een tekst samen te vatten. Interessant, maar voor een lagere cyclus van de humaniora. Ariane zit links van mij en doet heel flauw over het feit dat ze nummer 13 gekregen heeft. Na een kwartiertje krijgen we koffie met koek krijgt zelfs twee keer. Wij niet. Even later spreekt hij nog over een beslissing van het college Wat een nest! Zou Trees dat dan echt niet voelen? Zou ze dan niet horen hoe dikwijls ze op hun sokken terugkeren? Woensdag na het schepencollege zullen we het weten. De waakhond Ik ga naar huis. Om kwart voor zes de telefoon. Het is Treesje Ariane die dadelijk beginnen schrijven was, herleestZeg'piept ze, 'ze zullen ons dit weekend iets zelfs haar tekst niet meer. Anita zit zich moe te zuchten en wrijft voortdurend over haar buik, die dik gezwollen staat. Trees loert naar mij. 'Zo'n vent,' doet ze afkerig op de waakhond. Vanmorgen zei ze nog dat ze hem een vieze vent vond, zo n ouderwetse, niet haar smaak. Mijn smaak is hij toch ook niet. Hij kijkt niet één keer naar ons. Miin laatste zin is het werk van het laatste ogen blik. Nu krijgen we een tekst die we moeten overtypen, met veel data en ambetante namen. Het wordt niks bij mij. Ik typ elke lijn tot het einde van mijn blad en over mijn fouten typ ik verder. Ik ver ander ook woorden. De anderen zitten vlijtig met tipp-ex te werken. Als het teken wordt gegeven ben ik met de tekst even ver als zij. Ik rangschik mijn paperassen, neem mijn typmachientje op en ga buiten. Ariane blijft nakaarten bij de waakhond. Anita belt hun knecht op. Trees aarzelt, maar volgt mij dan toch. Ze kan niet anders. Onderweg kopen wij 5 ijsjes, voor onze collega's die zitten te wachten. 'We moeten toch iets gehad hebben! laten horen, zeggen ze. Lies neemt de telefoon over. '0, mijn schatje,' gekscheert ze, 'ik zou toch zo graag hebben dat jij bleef. Ik zal persoonlijk bij al die mijnheren gaan zagen voor jou.' 's Nachts droom ik dat ik niet Annie, maar Lies alles moet leren over mijn werk. Zij zal het wel doen. Ik vind het zelfs leuk. Zonder fut fiets ik naar mijn werk. Natuurlijk niets gehoord dit weekend. Ze zitten in het eerste kan toortje allemaal bij elkaar. Rik, weer terug, moet de ganse historie onder veel gejoel en gelach aan horen. Ik voel nog steeds niet dat het ook om mij gaat. Ik sta er buiten. Niemand spreekt er eens echt over met mijNiemand vraagt echt mijn mening Ach ja, wat doet mijn mening er toe, alles staat toch al vast. Niets zou er door veranderen. Dus houd ik me afzijdig. Da's het beste. Naar het schijnt zal er geen van de vier direkt mogen blijven. Alle vier een maand doppen en dan terug komen. Zoiets was wel te verwachten, ze had- Op kantoor wordt er nog heel wat kommentaar gegeven.zich d_ep genoeg ingegraven. Een van ae grote fouten die wij in de onderwijs kunde maken en zien maken, is dat wij denken dat er maar één plaats is waar je echt iets leert. De rest wordt daarom verwaarloosd. Die verwaarlozing is zo sterk dat veel mensen de woorden onderwijs en school met gemak door elkaar gebruiken. Dat is al te gek. Onderwijs bevat eigen lijk veel meer dan de school kan bieden. Onderwijs IS overal televisie, radio, krant, bibliotheken, Maar al deze vormen van onderwijs worden in onze maatschappij niet naar waarde geschat. Hoe komt dat eigenlijk? Scholen zijn belangrijk omdat je er iets leert. Maar scholen zijn ook verschrikkelijk belangrijk, omdat je er een papiertje haalt. Het is daarom dat mensen om scholen vragen. Want iedereen wil een kans op zo'n papiertje, en onderwijs dat geen DIPLOMA oplevert, daar koop je nu éénmaal niets voor in onze huidige rare maatschappijMaar wat betekent het voor de school? De school zal in de komende jaren, tot zij in el kaar stort, steeds meer en meer gericht worden op DIPLOMA-HALERIJOmdat de vraag naar diploma's groot is, zal de schifting streng zijn. De school zal en is reeds bezig zijn eisen steeds verder op te schroeven. Dit kan, gezien het enorme aanbod, van leerlingen. Alleen de mensen die naar hun pijpen dansen, zullen daar gelukkig mee zijn. De anderen worden op een 'humane opvoedende wijze opzij geschoven. Wat je aan die ervaring hebt, daar weet ik alles van Kortom, de school, in België althans, is een onder wijssysteem met een gesloten eind. Je haalt een diploma en kunt dan daarna sommige dingen (doppen) wel, maar vele ook niet meer doen (werken). HANS. Ik grap wat mee met hen, laatste vijf minuten nog wat verder typen. Ik zit nu op de plaats van Rik, die deze week verlof heeftWat volgende week? Als ik blijf kan Annie ergens anders naar toe. Ze staat er wat verloren bijVoor haar is het ook niet plezierig. Ze kijkt naar de prenten op de muur en maakt een opmerking over de tekening van Kamagurka t Voornaamste is toch dat je mag terugkomen, zegt JefIk word er een beetje boos om. Misschien wel. Maar niet op zo'n manier. Ze behandelen je als een dossier, waar je wel voorzichtig mee moet zijn, maar dat toch te vervangen is. Alsof het werk dat je hier een jaar verricht hebt, er niet toe doet, en alles alleen afhangt van hun politiek ge doe. Niet alleen alsof, het is ook zo. Toch krijg «-> t -. r UUC« 11i.CL ai.J.CCU ««-to Mijn ogen plakken zich op de lijnen en ik glimlach. mezeif niet uit de knoop. Ik ben benieuwd hoe de heren zich nu zullen verantwoorden. De dag gaat Treesje is niet te houden. Vreselijk zenuwachtig il DINSDAG ze. Ze praat even met Jan op de gang en gelooft weer in Sinterklaas. Die schijnt haar hoop gegeven te heb-^ verantwoorden zich niet eens. Ariane gaat van hen. Wat laf yan hem, want hij weet er van. Hij zegt haar ook nog 'Vera, die is er. Die moet niet bang zijn.' Alhoewel ze dat al halvelings verwacht had, toch geeft het haar een schok. Nu tussen hen drie nog. Ik doe heel gewoontjes, maar alles hangt me ver schrikkelijk de keel uit. Annie is erg stil. Om elf uur wordt er een doos champagne afgezet. 'Champagne!' gilt Treesje, 'Voor onze proclamatie; Lea giert mee. De chef, toevallig hier, lacht ook. Naar het schijnt wordt er een nieuwe stadswagen^ ingehuldigd. We zien alle schepenen passeren. Dit zou een goede kans zijn om het ons te zeggen. Maar neen, als we om twaalf uur opstappen, zitten de heren gezellig champagne te drinken. En om half- twee zijn ze weg, dineren. Ze hebben een halve fles overgelaten. Als ze om half-vijf nog niet terug zijn vind zelfs ik het een beetje te bar worden. 'De schepen had ons nochtans beloofd voor deze na middag..' zeurt Trees. Ik grinnik om zoveel simpelheid. Om vijf voor vijf komt Jan de voorbode binnen. Hij is met hen meegeweest. 'Allé, Jan, jij weet ervan. Zeg het ons.' 'Ha, Treesje,' doet hij gewichtig, jullie hebben alle vier 10 lijnen moeten schrijven. Dat is een feit.' Ik zucht. Jan is beslist in de wind. Wat met de rest? Hij herhaalt het nog eens. 'Maar wanneer zeggen ze het ons?' 'Alles ligt onder gesloten omslag. Het college moet beslissen.' Hij wijst met een bevende vinger naar Treesje. 'Jij maakt een kans.' En dan naar mij. 'En jij misschien ook' Trees houdt het niet meer uit en trekt me mee naar de schepen. Ik volg haar met tegenzin. 'Wat zeggen?' doet die raar.' Aa.jaa... die examens één minuut ik bel even naar het se cretariaat Elza, zijn secretarèsse en ook meegeweest, doet eveneens uitzonderlijk uitbundig. 'Hoe kan dat nu, schepen, hij was toch de ganse namiddag bij ons 'Ja... Eu Ze hebben er waarschijnlijk over ge praat en zich er dik vrolijk over gemaakt. Hoe gaat hij zich daar uit redden? We wachten af. 'Moet je dat nu persé vanavond weten?' 'Ariane heeft nu maandag gedaan en ze moet het toch weten voor haar dop' zegt Trees. En jij? vraagt hij mij. 'Woensdag.' Zoals de andere twee. Hij be- daag haar tweede dag doppen. 'Verdorie', foetert de chef 'we zullen eens rap iets gaan weten, zie, ik zal eens telefoneren. Drinken en uitgaan, da's al wat ze kunnen' Hij is echt boos. Zegt Trees. Maar hij komt niet meer uit zijn kot vandaag. Waar schijnlijk een teleurstellende reaktie. Ze merkt Laatste dag. Vreselijke dag.' Iedereen wil nog iets tegen mij zeggen. Laat me met rust, schreeuwen mijn ogen, maar ze zien het niet. In het toilet sta ik voor de spiegel te huilen. Lies komt binnen 'Toch, jammer, hé?' Ik was ver woed mijn handen, wind me op over 'dat zwarte kalk- papier' dat maar niet van de handen gaat niets. Luk vraagt of ik nog niets anders op het zicht heb. Annie zit voortdurend te zeggen ''t Zijn je laatste uren. De chef roept me voor één of andere zaak en zegt 'Kijk, in 't vervolg doe je dat zo, he heu... ja dat zal eigenlijk niet meer voor jou zijn. Ja, 't is allemaal zo spijtig, niet?' Hij weet niet eens dat dit mijn laatste dag is. Ik heb geen zin om de kantoren rond te gaan en iedereen gedag te zeggen. Met een lijkbiddersgezicht. Ze kunnen de pot op. Ik ben boos op iedereen. Maar om 5 uur keer ik, als de wind. 'De meesten staan in hetzelfde schuitje als ik.' Trees geeft me een bos bloemen van de meneer hier beneden. De spijt om alles, nu voorbij, loopt openlijk over mijn wangen. Ik mig na verloop van tijd nog wéerkomen nooit allen terug vinden. 66k allemaal Het is nu reeds twintig weken staking bij Boel. Waarcm? Worden ze daar niet goed betaald? Moeten ze teveel uren kloppen of wat is er feitelijk aan de hand? Wel, ze staken voor geen opslag, maar voor het terug aan het werk stellen van 128 kameraden die baas Saverijs aan de deur heeft gezet, ondanks een CAD (collektieve arbeidsovereenkomst) die overeengekomen was met de vakbonden, dat er geen afdankingen gingen plaats vinden. Foert, zei Saverijs, en veegde zijn voeten aan zijn gegeven woord. Resultaat: 128 mensen op straat. Men moet nu ook weten dat Saverijs tevens voorzitter is van Fabrimetal (patroonsorganisatie)Moesten de stakers in Boel verliezen, dan staat de weg vrij open voor andere metaaldirekteurs cm ook op hun bedrijven arbeiders buiten te smijten, ondanks de overeengekomen CAO. Tot hiertoe hebben de stakers het er goed vanaf gebracht. Tot 27 augustus, toen een honderdtal arbeiders terug aan het werk wilden. De ratten zijn de wereld nog niet uit. Onder tussen heeft de Boeldirektie ook het tegenoffen sief ingezet. Ze hebben aan zo'n 1500 Boelarbei ders een telegram gestuurd(kostprijs plusminus 450.000 F) om hen aan te manen terug te kcmen werken. De volgende dagen zullen beslissend worden voor de metaalindustrie in Antwerpen en Oost-Vlaanderen Waarcm hebben de vakbondssekretarissen nog geen algemene staking uitgroepen, tot steun aan Boel? Of moet er gewacht worden tot we terug in middel eeuwse toestanden geraken? Ik zal ze Het stuk suikerkoek van Vera was binnengespeeld. De uitslag van het beruchte exaampje is tot op heden nog niet bekend gemaakt. Juni J979 Marleen.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 4