100 JAAR RIJKSONDERWIJS IN NINOVE: strijd en studie. 100 JAAR RIJKSONDERWIJS IN NINOVE EEN BOEK. YAN MAGDA DE BRAEKELEER, MARCELLE D'HERDE EN JEAN-LUC FRANCHET Eerlijk gezegd, het was eerder met bezwaard ge moed dat wij ons die middag naar Pollare begaven om er de 1ste drukproeven te gaan bekijken van het boek "100 jaar Rijksonderwijs in Ninove", dat verschijnt eind september ter gelegenheid van het jubileum. Geef toe, geen aangenaam vooruitzicht als ge in herinnering hebt het oervervelend boek over 100 jaar kollege en andere onverkwikkelijke zaken van dat slag. Maar enfin, we moeten erdoor, een flinke slok van ons eerste fris potje geeft ons moed en zowaar, de opdracht op de 1ste pagina wekt hoopvolle ver wachtingen "Dit werk is opgedragen aan allen die in vaak moei lijke omstandigheden, opkwamen voor een betere wereld, bezield door een pluralistische geest." Op de volgende bladzijden echter krijgt ons enthou siasme een gevoelige deuk Wij moeten eerst het voorwoord ondergaan van Senator-Schepen Waltniel, bulkend van de hoogdravende en nietszeggende clichés. Maar 't zal wel zijn dat een senator die zichzelf respekteert zo moet schrijven. Het volgende voorwoord, van de hand van M. Geys, studieprefect, heeft een grote kwaliteit het is kort. Het is bondig. De brave man zegt wat hij te zeggen heeft. Niets. Nu de serieuze zaken. Volgens samenstellers in hun verantwoording werd er helemaal niet naar gestreefd een wetenschappelijk werk over de geschiedenis van een onderwijsinrichting te brengen. Er werd ge poogd een "kijkboek" met herinneringen aan te bieden. Nochtans vinden we in het 1ste gedeelte een histo rische bijdrage waardoor enkele aspekten van het verleden van de Ninoofse Rijksscholen kort worden toegelicht en in ruimer kader geplaatst. Dit onder het motto (dat we volledig beamen) "Als het verleden geen belang meer heeft voor het heden, dan heeft het heden ook geen belang meer voor de toekomst?" Franchet schetst ons in een boeiend relaas hoe het onderwijs zich in de eeuw van de Verlichting stil aan losmaakt uit de verstikkende greep van de geestelijkheid; Staatsscholen ontstaan onder Maria Iheresia de Franse tijd, Willem I. Na 1830 zal de strijd om het onderwijs steeds scherpere vormen aannemen, tot nu toe. Zo zien we in 1872 de "Ecole Moyenne Laïque" op initiatief van de (liberale) gemeenteraad van start gaan in de Dreet (thans de openbare bibliotheek) terwijl aan de oyerkant yan de straat het kol lege zich had gevestigd. In 1881, midden in de schoolstrijd werd de privé- instelling "Ecole Moyenne Laïque" omgevormd tot "Ecole Moyenne de l'Etat." En zo volgen we als in een spannende roman, de lot gevallen van een school, bedreigd en aangevallen door katholieke ministeries en gemeenteraden, ver dedigd door liberale. Oudste foto's van dc „Ecole moyenne laique", daterend van 1872, met de gebroeders Huysmans, leraars, en o.a. Octavo lirmin Van Impe (geboren 1861) en Arthur Jean Achille Van impe (later notaris, geboren 1862). De Vlaamse Leeuw werd in die tijd als volgt aanee- 3e Klasfoto nieuwe stijl: zelfs Guevara is van de partij 6e LEERJAAR Wiskunde, Wetenschappen 1ste rij (zittend, v.l.n.r.) Kristin De Troyer, Jenny Löffel, Julia Coppens, Robert De Coster (leraar aardrijkskunde), Kia De Waele, Marleen De Winne. 2e rij Inge Van Dalem, Greet Waeyemans, Wim Hoebrechts, Marijke Barbe, Annick Van Laeren, Konny De Trif. Guy Roeland, Hans Merckx, Guy Van Lierde, Philippe Rooms, Daniel Wijns. past "Ze zullen haar niet hebben De schone ziel van 't kind Ondanks de helse listen Van 't geusche schrikbewind Zoals steeds is de zwakste in dit geval het kind, het slachtoffer van deze bekrompenheid en schijn heiligheid We zien de school verder evolueren het demokra- tiseringsproces in het onderwijs, de 1ste oorlog, de krisis, de 2de oorlog. Tal van bekende Ninovieters betreden het toneel, ook de Meisjesschool wordt niet vergeten. Het historisch gedeelte van het boek wordt tenslot te beëindigd door Clement Groeninckx die met wee moed herinneringen uit de naoorlogse periode op haalt. In een volgend gedeelte komen allerlei aspekten van het schoolse.leven, als toneel, sport, Oud-leer lingenbond enz... aan bod. Tot besluit krijgen we een omvangrijk hoofdstuk "Herinneringen in beeld." "Beelden uit mijn kinder jaren Dit voor het verleden. Maar wat met het heden, wat met de toekomst? Wat we missen is een (kritische) evaluatie van hoe het vandaag is, welke de beleids opties zijn voor morgen. Opties in de zin van de opdracht op de 1ste bladzijde opkomen voor een betere wereld, bezield door een pluralistische geest. Demokratisering, inspraak van leraren, leerlingen, Wij hebben zo de indruk dat de leiding niet duldt dat het paternalistisch systeem zelfs in vraag wordt gesteld. Dit doet nochtans niets af aan de historische en literaire waarde van het boek. Wij hebben ons bij het lezen geen ogenblik verveeld. Geschreven in een vlot, pittig Nederlands, gekruid met allerlei anekdoten roept het ons het Ninove van 1860-3 980 voor de geest. De strijd om behoud en uitbreiding van een pluralistische school in het katholieke Vlaanderen is verhelderend voor hetgeen ons kan te wachten staan in een eventuele C.V.P-Staat Tenslotte zullen vele Ninovieters bij het door nemen van de bladzijden "Herinneringen in Beeld" een traantje wegpinken. "Chapeau" aan de samenstellers het vinden van al die informatie, foto's, enz... moet een monniken werk (sorry) geweest zijn. We durven te zeggen dat dit werk een must is voor alle Ninovieters. "100 jaar Rijksonderwijs te Ninove" is te ver krijgen bij J.L. Franchet, Pollarebaan 166 Ninove en bij Marcelle D'herde, Polderbaan 319 Ninove. Dit aan de schappelijke prijs van 400 Fr. Het zal ook te koop aangeboden worden op de viering van 100 jaar Rijksonderwijs te Ninove, waarvan hier het voorlopig programma - VRIJD. 9 0KT Tentoonstelling plastische kunsten door O.L. - ZAT. 10 0KT Akademische zitting, - ZON. 11 0KT Ontmoetingsdag met Oud-leerlingen en Oud-leraars. Het definitieve programma zal verschijnen in ons volgend nummer. MAH. Het huidige leraarsteara van het Atheneum

Klokzjiel | 1981 | | pagina 5