rijmen en dichten LIEKESWEDSTRIJD (liekes- en dichtrubriek) CHICARD 4##- VIVAN ONS STROTJEN. NEE LUCHT verkoop Je niet, laatje niet kanaliseren, laat je niet door pijpleidingen vervoeren, laat Je niet opsluiten, niet samenpersen, laat geen tabletten van Je maken, laat Je niet in een flesje stoppen. laat je inademen laat je niet onderwerpen, vertrouw niemand die in een auto komt om Je te inspecteren bemoei Je niet met ze, lach ze uit, blaas de hoed van hun hoofd, neem hun voorstellen niet aan, laten wij samen door de wereld dansen, de bloesems van de appelboom schuddend, overal door de ramen naar binnen gaan, samen fluitend, fluitend, melodieën van gisteren en morgen, en er zal een dag komen waarop wij het licht en het water bevrijden, de aarde, de mens, en alles voor iedereen zal zijn, De liekeswedstrijd van de Savooifeesten werd dit jaar gewonnen door Filip Van Der Haegen uit Ninove. Enkele jaren geleden was Filip reeds gaan lopen met deze itedaille. Is het succes hem naar de kop gestegen Hier volgt in elk geval de nederige tekst die Filip zelf schreef op de melodie van t is moeilijk bescheiden te blijven"Indien hij er een singletje van laat persen, wordt dit zeker hét succesplaatje van Radio Del Sol. De wereld op zijn kop: een vertrouwd beeld van Jimmy, prijs van het publiek met overwel digende meerderheid. IK BEN EEK Y/REED GROTE VEDETTE Wordt gesproken: Een jaar geleden was ik te gast op de savooi feesten ter gelegenheid van de eerste zoek tocht naar het beste Ninofs lied. Ik had een liedje gemaakt over een goeie vriend, Doren de Pompier, en toen ik aan het zingen was dacht ik bij mezelf: "dat wordt nr. I. En ik werd de eerste. Nu ben ik hier terug op de 10de savooifees ten en speciaal daarvoor heb ik een liedje gemaakt en dat gaat zo: Eefrein: (zang in dialekt) Ik ben een wreed grote vedette overal waar dat ik kom daar staan groepen mensen te letten en ik zing mijn eigen dan krom Ik denk als ik ophoud met zingen "Verdomme Flip ge hebt 't weer gedaan" Ik ben een wreed grote vedette En de rest trek ik mij niet aan. Ja, ja Ik ben niet bekend zoals Jimmy Van Horebeke of Gervil Ik ben maar een simpele zinger Ik zang zo goed als ik kan Ik ga u niet lang ambeteren Ik ga hier niet lang blijven staan Ik ben een wreed grote vedette Iedere dag sta ik in de gazet. Philippe Van Der Haegen Het Atheneum van Ninove viert dit jaar haar 100- jarig bestaan. In de beginjaren had deze school af te rekenen met een zekere Dr. De Cocman, bij genaamd Chicard, die een tijdlang katoliek burge meester van Ninove was. Een al wat oudere inwoon ster herinnert zich deze man nog met zijn pélisse (pardessus) en lage buishoed, die zo rond 1910, bij zijn val, in de ninoofse straten vergast werd op het volgend spotlied Chicard is weeral zot hij zit op zijne pot ze smijten hem vankant met zijnen hutsepot en't is de grootste vijand van de geuzenbond. Vivan ons land en weg met de papen Z'en hebben geen verstand als van te gapen. En't is naar onze zin ze zijn de ketel in. r.'li ll prr P&blo Neruda Uit "Cubaanse Cartoons" van René de la Nuez, uitgave vrienden van Cuba vzw ik voelde me net even denken en zweefde in mijn innerlijke gemoedsrust effetjes naar geluk eventjes de aanraking van een andere wereld schitterend mooi tussen de zwartgekleurde werkelijkheid telkens opnieuw een reis naar het onbekende onzekere de liefde voor de twijfel als tedere bloesems zacht geestverrijkend verrukkend goddelijk ik dacht net dat ik me voelde Dirk. zoals jij nu al bent. Pablo Neruda Het refreintje is waarschijnlijk al zo oud als het Savooistraatje, waar het altijd het lijflied van de bewoners is geweest. De stroofjes werden er door mij op dezelfde melodie aan toegevoegd, om dat zo'n feest-en strijdlied toch mèèr verdiende dan twee regels tekst. Met onze muziekgroep "VOLJEIR" hebben we er vorig jaar een singeltje laten van persen, dat nog op verschillende Juke boxen staat. Het* klinkt echter nog steeds het mooist op een echte "VALIEZENKOERS" waar ieder meezingt, in 't Ninoofs uiteraard. (Rufiin) Door ons straatje rijdt een koesjken Jefke Prot zit op den bok En hij zwaait al met zijn moesjken Naar elkeen,'tzij man of mok En hij ziet zijn paard zo geiren Dat het meemag op kafee Daar is 't feest tot in de meirgen En de mensen zingen mee: Refrein En vivan ons straatje En we zijn er geiren bij Een root huizen, een paar winkels En wat verder ziet ge 't plein Ge verstuikt vantijd uw enkels Als ge loopt op de kassei'n Maar dat kan ons toch niet schillen Wij zijn thuis hier in ons straat Wij doen al watda we willen Dus we zingen in de maat In ons straat is er ne kermis Die bekend is in de streek En als 't ieder jaar zo ver is Dan is 't feesten heel de week Al zo lang als dat er bier is Is ons keelgat nimmer droog Al zo lang dat er plezier is Gaan we zingen aan de toog Op het plein willen ze bouwen Waar dat feest elk jaar geschiedt Maar het zal elen berouwen Als er geen plaatsken overschiet Voor te dansen en te spelen Rond een kiosk met wat muziek Want ons feest is niet te stelen Daarom zingen we dees lied 4 x ik b en met de zee witte handen sneeuw vo elend kruipend over turkooisgroenpaarse winden ik dans de ademende longen in overompeling het licht boven zwarte kracht zingt mijn ogen steeds vlugger alsof ik z acht s tre1 end langzaam verder zweef op zandkorrels bordeaux door heersend rust en de stilte in mijn glimlach voor eeuwig onderga Dirk

Klokzjiel | 1981 | | pagina 9