Ninove: oudste, stoutste en RIJKSTE der steden: En een VLUCHTHUIS voor mishan delde vrouwen en een VROUWENHUIS 1STE BEDRIJF: IN HET VLUCHTHUIS KL: En wat is de reden daarvoor? VLH: Wij denken dat de partijpolitiek daar wat mee te maken heeft. Zij aan vaarden het vluchthuis niet zoals het nu werkt. Zij zijn tegen het pri- JflL: I s er enige verbetering sinds de politie ook vrouwelijke agenten heeft? KLOK7JIEL: Vluchthuis Ninove, wat houdt dat in: ontstaan, werking, doeleinden? VLUCHTHUIS:De eerste gesprekken da teren van eind 79. In januari 1930 hebben wij een huis gehuurd. De statuten van de vzw verschenen in het Belgische Staatsblad en de eerste vrouw werd opgevangen in maart 30. Het vluchthuis wil aan vrouwen een tijdelijk onderkomen verschaffen, waar ze in rust en veiligheid kunnen nadenken over hetgeen ze verder willen en kunnen doen. Middel daartoe is de zelfwerkzaamheid: elke vrouw kan zelfstandig een keuze maken voor de konkrete uitbouw van haar leven. In tweede instantie dient het be staan van het huis ertoe bij te dragen dat het fenomeen vrouwenmis handeling als sociaal probleem wordt gedefinieerd. KL: Steunt die werking op enige politieke partij of politieke overtuiging? VLH: Nee, daar zijn we niet mee begonnen. Me werken wel vanuit fe ministisch standpunt, maar geen partijpolitiek. KL: In de teksten van de Federa tie voor Vluchthuizen, waar jullie bij aangesloten zijn, spreekt men nochtans over feminisme én socia lisme? VLH: Wij werken inderdaad niet al leen feministisch, maar ook maat- schappijveranderend. Wij streven naar een mentaliteitsverandering, naar een socialistische maatschap pij zonder klasseverschillen en zonder sekseverschillen. Wij werken op twee vlakker), intern (opvang van mishandelde vrouwen), maar ook naar buiten toe: wij streven naar een mentaliteitsverandering omdat wij ervan uitgaan dat vrouwenmis handeling een extreme vorm is van vrouwenonderdrukking KL: Welke vrouwen komen bij u te recht, welke sociale klassen, hoe komen zij daar VLH: Uit alle sociale klassen, maar de meesten komen wel uit de "laag ste" sociale klassen. Deze vrouwen kunnen immers meestal niet onmid dellijk terecht bij familie of vrienden. Bovendien zijn zij finan cieel niet in staat om van de éne dag op de andere zelfstandig in een eigen huis te gaan wonen. Vrou wen uit hogere sociale klassen daarentegen beschikken over meer informatie, zij zullen veel vlug ger naar een advokaat stappen (ook al omdat zij het kunnen betalen). Iets wat bij vrouwen uit lagere sociale klassen ook meespeeelt i3 het volgende: meestal hebben zij met hun man jaren en jaren moeten werken en sparen om bijvoorbeeld een huis te kopen of te bouwen, het,spreekt dan vanzelf dat zij het moeilijk hebben om dat zo maar achter te laten. Veel van de vrouwen, die bij ons komen, hebben ook zelf geen inkomen. Als thuis werkende vrouw hebben zij geen en kele financiële onafhankelijkheid. KL: Hebben jullie gegevens over wat er daarna van die vrouwen wordt? VLH: Gedurende de afgelopen 13 maanden werking hebben wij 76 vrouwen en 105 kinderen geherbergd, wat samen een totaal van 131 per sonen maakt. Er waren 12 heropna mes binnen die periode. Van die 76 vrouwen gingen er 29 terug bij man of vriend. Vaak ïs de reden tot het terugkeren morele druk (man of vriend hangt de ganse dag aan de telefoon) ofwel omdat zij het fi nancieel niet meer zien zitten: zij krijgen geen bestaansminimum (puur uit armoede dus)Deze vrouwen komen echter wel vlugger terug, vandaar die heropnames. 3 vrouwen ginaen naar een ander vluchthuis, 9 naar een andere in stelling (opvangcentra voor mensen die verslaafd zijn aan alcohol, me dicamenten of psychiatrische kli niek of instelling). A gingen naar vrienden of familie wonen terwijl er 10 vrouwen alleen gingen wonen. 2 vnrlieten het vluchthuis zonder enig bericht schter te laten. KL: Is er geen probleem wanneer je die cijfers ziet? Jullie willen naast het konkreet bijstaan van mis handelde vrouwen ook maatschappij- veranderend optreden, maar van de 76 vrouwen, zijn er slechts 13 die blijkbaar vooruit zijn geholpen. De anderen keren meestal terug naar hun vroeger loven of worden door- tussen het vluchthuis en het OCMW? VLH: Ja, die zijn niet bijster goed. In 'net begin schoof ieder zijn ver antwoordelijkheid af. Als wij naar het OCMW-Ninove gingen, dan zèi men ons dat wij naar het OCMM moesten gaan van de plaats, waar de vrouw of ficieel was gedomicilieerd. En daar zei men ons dan weer dat de vrouw in feite in Ninove verbleef en dat wij dus naar het OCMW-Ninove moesten gaan. De laatste tijd gaan wij di- rekt naar het 0CMW_ van de plaats waar de vrouw woont en dat lukt vrij goed. Maar van het OCMW-Ninove krij gen wij omzeggens geen medewerking, zelfs niet voor vrouwen uit Ninove. Altijd zijn er redenen, waarom ze niet zouden moeten betalen. Er bestaat in feite geen enkel kontakt of samenwerking met het OCMW-Ninove. verwezan naar een ander centrum? VLH:We willen benadrukken dat terugkeren naar.man of vriend niet altijd betekent terugkeren naar een onhoudbare situatie. We hopen en hebben al kunnen vaststellen dat de ex-bewoonsters wat halen uit de informatie die wij geven tijdens het verblijf. We leren hen hun rechten kennen en helpen hen met het herwinnen van hun zelfvertrou wen. De uiteindelijke beslissing ligt bij de vrouwen zelf. Zij moeten zelf standig beslissen over de verdere uitbouw van hun leven. Wij zijn nu wel gestart met een werkgroep nazorg zodat wij kontakt blijven houden met de vrouwen die het vluchthuis ver laten. KL: Het blijkt dat vele vrouwen te rugkeren naar man of vriend uit financiële noodzaak. Kunnen zij dan qeen bestaansminimum krijgen van het OCMW? Hoe zijn de relaties véinitiatiefMaar wij kunnen niet akkoord gaan met het feit dal het OCMW in de beheerraad van onze vzw zou zitten. We werken immers niet als een liefdadigheidsinstelling, als een kliniek. We werken vanuit feministisch standpunt en willen een demokratische werking in die zin dat de mensen die werken in het vluchthuis er ook de beslissings macht hebben. KL: Het OCMW-Ninove stelt dus als voorwaarde voor samenwerking dat zij mee in het beheer van uw vzw zitten? VLH: Ja, konkreet willen zij 51 van de beheersmandaten in handen krijgen. Maar wij vrezen dat het dan zou gedaan zijn met onze demokrati sche werking en dat wij niet meer vanuit feministisch standpunt zou den kunnen werken. Als vluchthuis willen wij absoluut geen "instel ling" worden. Onze werking naar bui ten uit, ons werken aan een menta liteitsverandering is er juist op gericht de vluchthuizen overbodig te maken door het uitschakelen van vrouwenmishandeling en vrouwenonder drukking. En dat zien wij niet moge lijk binnen het OCMW. KL: En met de stedelijke politie? Hoe zit het daar met de samenwerking? VLH: Wij krijqen regelmatig vrouwen, die door politie of rijkswacht wer den doorverwezen. In de eerste 10 maanden van liet vluchthuis waren er dat 13. Soms levert dat wel een pro bleem op, omdat wij nog al eens als "vuilbak" fungeren. Men stuurt dan niet alleen mishandelde vrouwen.naar ons toe, maar alle vrouwen waar men geen blijf mee weet. Wij kunnen daar iwel eens meehelpen, maar het stelt wel problemen in verband met geheim houding van het adres van het vlucht huis. Soms gaat het immers om dron ken vrouwen die 1s anderendaags toch terugkeren naar huis. In feite dient een vluchthuis daar niet voor, maar in Ninove is er nu éénmaal qeen al ternatief (zoals bijvoorbeeld in Aalst of Geraardsbergen)er is geen opvangstcentrum voor dergelijke ge vallen. VLH: Wij hebben regelmatig kontakt met de vrouwelijke adjunkt-commissa- ris en die valt wel erg mee. Zij weet bijvoorbeeld dat wij niet graag heb ben dat er agenten aan het vlucht huis komen hellen en als er dan iets i3, dan komt zij zelf. Dat vinden wij wel heel positief, er kan met haar gesproken worden over vrouwenpro blemen, gemakkelijker dan met een KL: Is het Vrouwenhuis in Ninove dan geen alternatief om niet-mishandelde vrouwen in Ninove een onderdak te geven? Dat ia geen geheim adres, er is ruimte, enz... VLH: Het vrouwenhuis is moeilijk te bereiken tijdens de nacht. In die zin is dat ook geen oplossing. Wij krij gen trouwens vrouwen doorgestuurd van het Vrouwen'luis-Ninove. Bij ons is er permanentie. Zelfs als wij er niet zijn, dan nemen de vrouwen, die in liet vluchthuis verblijven, 's nachts de telefoon op. In het Vrouwenhuis is er echter niemand. KL: Tot slot een totaal andere vraag, vanwaar halen jullie het geld van daan? De medewerksters zijn wel alle maal vrijwilligsters, maar er is toch heel wat geld nodig voor huishuur, verwarminq, elektriciteit, telefoon, VLH: Eerst en vooral betalen de op genomen vrouwen een bijdrage naar gelang van hun inkomsten. Verder or ganiseren wij aktiviteiten (benefiet avond met Urbanus in Ninove, optre den van Raymond van het Groenewoud in Schepdaal, die meevallen of niet meevallen. Verder krijgen wij giften, grote of kleine. Dok kregen wij in 1980 een ministeriële subsidie, maar die was éénmalig. Daar kunnen wij dus niet meer op rekenen. Wij kregen ook steun van C A en van de Lionsclub. Dit jaar kregen wij een gift van United Fond of Belgium in de vorm van een was machine en een droogkast. In 1980 zijn wij financieel rondgekomen, maar voor 1981 zijn de vooruit zichten wel somber. Wij proberen nu mensen te vinden die elke maand een vaste bijdrage willen storten, vi'a een permanente op dracht bij een bank. Wij doen dan ook een oproep tot de lezers en lezeressen van 't Klokzjiël, Er zijn onder hen vast heel wat mensen die 200 of 300 F per maand zouden kunnen missen, zonder de buikriem te moeten aanhalen. Wij zouden er werkelijk dringen toe moeten komen dat onze vaste onkosten (huishuur, verwarming,

Klokzjiel | 1981 | | pagina 4