Ester nies in de gebieren Na 10 jaar in de bloemen 't Monument voor de doppers - Kom binnen, Komera, ge ziet er zo verwaaid uit, waar hebt ge nu ge zeten - Ik kom van d' onthulling van 't monument voor de doppers, Mamera. 't Has chic, zelle. - Hoe zegde, voor de doppers Dan heeft Ninof, na 't eerste karna- valmonument in Belzjen, weer ne primeur en waar staat dat doppers monument - Aan 't dopkot, natuurlijk. Ik was met onze Jef meegeweest naar den don, omdat hij anders altijd blijft hangen. Maar tegen 't kot, 't is te zeggen ewat verder naar de zwemkom toe, stond er een tri bune opgesteld. Ik zag dat er iets te doen was, want er was veel volk, vooral schoolkinderen. Daarmee ging ik eens kijken terwijl dat Jef stond aan te schuiven. De tribune zat vol personaliteiten en door de mikro werd er een speech afgestoken onder een afdakske en over 't monu ment hingen er vlaggen, nen belzjken, ne vlemsken en de nienofs- ken drapeau. Ge kunt peinzen hoe groot dat 't is. - En wat stelt dat monument voor - Da 'k het niet weet, want die speech duurde zó lang dat ik ver geten was dat Jef al moest gedaan hebben met doppen als ik weerging naar 't kot, was de vogel al gaan vliegen. Daarmee sta 'k hier nu alleen en peken zal weer op kafee zitten. Wacht tot als hij thuis komt - Zeg maar, Komera, nu valt mijne frank Weet ge waar dat gij naar toe geweest zijt - 'k Zeg het u daar toch - Maar nee 1tmens, gij zijt naar de inhuldiging van 't monument voor dokter Hemerijckx geweest, 't Is just, 't stond in de gazet. De weldoener van de melaatsen, die vreselijke ziekte waardoor dat ge van alles ver!iest. - .Uw werk en zo - Maar nee, Komera, 't gaat niet over de doppers. Melaatsheid is een be- trapelijke ziekte die bij ons al bestreden is, maar nog bestaat in Afrika en Azië en zo. Maar als ik er aan peins, in feite hebt ge dat nog zo slecht niet bezien De doppers zijn in feite de melaatsen van tegenwoordig, ze worden bekeken als betrapelijke zieken. Als de mentaliteit zo voortgaat, zullen ze nog speciale leprozerieën bouwen voor de doppers, of hun ne ratel geven om op straat te komen, gelijk in de middeleeuwen. Dat monument staat op de goei plaats. - 't Staat schoon in 't groen. En voor de gelegenheid was 't versierd met vlaggen en schilden van Nienof. - Stonden er kronen op die schilden - Wat vraagde gij mij nu, Mamera Ik peins van niet, waarom - Omdat Nienof zijn kroon kwijt is. Rika De Backer is er mee weg. 't Is te zeggen, ze wil z' ons af pakken, - De ros, hoe is dat mogelijk - Aweldie schoolmistès heeft al de wapenschilden en vlaggen van al de steden en fusiegemeenten nagekeken en Nienof heeft zijn huiswerk weer gekregen en 't moet verbeterd worden en weer ingestuurd. - Of anders straf schrijven, zeker. Wat schilt er aan ons schild Staat er een beest teveel op - Nee, Komera, de kroon is mis. Er staat naar 't schijnt een Graven kroon op en 't moet een Steden- kroon zijn, volgens Rika, omdat Nienof nooit een graafschap ge weest is en op de vlag moet bovenop t groen en zwart nog ne keer 't wapenschild komen. - Wablief Gaat Rika dat daar zelf op borduren, of moet Georgzwet dat doen, die heeft nog verstand van zwette beesten. En kwestie van die kroon, madam De Backer weet zeker niet dat Nienof de Oudste, de Stoutste en de Wijste der steden is? - Wijste Zeg maar "Graafste"! 't Is vandaar dat verzekerst die "Graven"-kroon komt. De Nienofse wijsheid is ver te zoeken als qe de gemeenteraad volgt. Ze roepen en tieren daar gelijk op nen "auremert". - 't Is graaf 'k Heb gehoord dat ze nu rieze maken over schilderijen. Dat kan nog geen schild tekenen en dat wil over schilderijen klappen. - Ze maken zodanig van e l en teater dat letterlijk de brokken in de gebieren vliegen. De brokken arduin vallen al alle kanten. De stads- architekt heeft zelfs gezeid dat als ze nog met veel volk op den balkon van 't stadhuis komen, dat ze dan met heel el en teater naar beneden kunnen vallen. - Dat stadhuis wordt een publiek gevaar, als ge ze zo moet geloven. Want ze kunnen ons dat ook wijs maken om 't nut van dat nief batiment op de Centrumlaan te be wijzen. - Dat zouden ze toch niet durven, Komera - Met de verkiezingen is alles moge lijk, Mamera. - Ik doe toch voor de goei. - Ik ook. KOLÉRA (Vervolg van pag 2 De beschermer van het doplokaal? Karei Fransman: duidelijk tevreden na 10 jaar touwtrekkerij. Leg jij ze, of leg ik ze? Herfstbloemen voor de tropendokterfoto's RONNY GRIJSEELS

Klokzjiel | 1981 | | pagina 11