Ninove: oudste, stoutste en RIJKSTE der steden: En een VLUCHTHUIS voor mishan delde vrouwen en een VROUWENHUIS 2de bedrijf: in't vrouwenhuis Klokzjiël (KL) Naast vrijdag avondetentjes eri kursussen over elektriciteit, automechaniek, wat is het Vrouwenhuis nu eigenlijk Helena Ravijst en Leen Maus Misschien eerst iets over ons ont staan. Er was in Ninove een vrouwen groep ERA, die feministisch-socia- listisch was. Die had bepaalde doel stellingen vooral hervormingen op feministisch vlak doordrukken. Die groep had echter geen succes, ze bleef natuurlijk beperkt doordat ze zich politiek geëngageerd had opge steld. Wij hebben toen gedacht willen wij onze doelstellingen aan een breder publiek kenbaar maken, dan moeten wij afstappen van ons politiek engagement en ons pluralis tisch opstellen. Wij hebben toen alle 22 vrouwenverenigingen van Groot- Ni nove aangeschreven en gekontak- teerd. Bijna iedereen was aanwezig op de eerste vergadering, behalve de katolieke strekking. Daarvan was maar één vrouw gekomen, die dan nog in eigen naam kwam en niet in naam van haar organisatie. Dat was begin 1978. Wij hebben wel gehoord dat de kristelijke verenigingen van hoger hand opdracht hadden gekregen om zich niet te engageren zonder dat ze ook maar wisten waarover het ging KL Hebt ge daarvan bewijzen, zijt ge daar zeker van KL Is daar ondertussen verandering in gekomen Is er nu wel samenwer king met katolieke verenigingen Helena Neen, maar dat is een andere kwestie. De volgende stap was het Vrouwenhuis. Die éne vrouw, die zich persoonlijk geëngageerd had, en die hier in Ninove één van de topvrouwen is in de kristelijke beweging,is blijven komen. Tot op een avond dat wij een open gesprek hadden, waarop werd gezegd "Als hier vrouwen in formatie komen vragen van welke aard ook zullen wij niemand de deur wij zen". Om het duidelijker te stellen "Als hier een vrouw over abortus komt vragen stellen, zouden wij haar niet gaan afwijzen". De afspraak was niemand is ver plicht om daar informatie over te geven, maar ge zijt wel zo beleefd die vrouw door te verwijzen naar ie mand, die haar misschien wel kan helpen. Die kristelijk geëngageerde vrouw nam hier toen een duidelijke stelling in en zei "Neen, dat wei ger ik zelfs. Ik zou die vrouw probe ren mijn menina op te drinaen en haar te overtuigen aat zij totaal niet aan abortus toe mag zijn of kan zijn". Toen was er natuurlijk geen verder gesprek meer mogelijk. De an dere verenigingen zijn echter - de één al wat aktiever dan de andere - wel blijven meewerken. KL En tot wat is dit initiatief dan uitgegroeid Rita Op de eerste plaats willen wij een trefpunt zijn, waar vrouwen zich samen goed voelen en wat sterkte kun nen opdoen, om dan weer de a-sociale maatschappij te kunnen intreden, waar vooral vrouwen worden getroffen door ongelijkheid. Veel hogere verwach tingen hebben wij niet. Op de tweede plaats willen wij een informatie centrum zijn voor vrouwen met aller hande problemen. In een derde fase geven wij vrouwen, die graag thuis weg willen, een opvang. Dat zijn er gens de verwachtingen van het Vrouwenhuis. Wij stellen die niet te hoog. Ik denk niet dat wij nog gelo ven aan de "totale bewustwording van de massa". Dat stadium zijn wij al lang voorbij. KL Ge hebt dat stadium dus wel clöorgemaakt Helena Ik aeloof inderdaad niet dat er al één beweging is, die op vier jaar zo veel heeft geleerd als wij. Nu mikken we niet meer zo hoog en waarschijnlijk zitten wij nu wel op de goede weg. In het begin stapten de vrouwen hier alleen naar binnen als er problemen waren. Toen kregen wij natuurlijk naar buiten uit het beeld dat is het huis waar ge naartoe gaat als ge problemen hebt. KL Blijft er toch voorY>ns een pro- ïïTeem. Vrouwenhuis en Vluchthuis hebben zich blijkbaar in Ninove elk een eigen werkterrein uitgebouwd. Er zou toch heel wat samenwerking moge lijk zijn. En toch vorige maand zei het Vluchthuis dat jullie niet te bereiken zijn 's avonds of 's nachts, en nu zegt gij ons net hetzelfde over het Vluchthuis KOLLEKTIEVE KREET VAN AFGRIJZEN Ooooooooooooooooon i Rita Dat is totaal verkeerd. Wij YTJn altijd bereikbaar. En dan nog, dat gaat niet op. Zij zeggen de plaats van (bijvoorbeeld dronken vrouwen) is niet in het Vluchthuis. Maar als er 's nachts wordt oogebeld, is het in elk geval om te overnach ten en dan is het Vluchthuis daar voor bestemd. Het Vrouwenhuis moet En dat beeld er terug uit krijgen is natuurlijk een werk van lange duur, maar ik geloof dat we er nu stillekes- aan in slagen. Wij moeten wel eerlijk zijn er is nu een vluchthuis, wij kunnen nu zeggen "Ga daar naar toe". Dat heeft als gevolg dat wij nu vrou wen over de vloer krijgen, die hier kunnen binnenkomen zonder dat zij na gewezen worden. Dat is natuurlijk een positieve zaak. Maar de leerschool die wij daar voor doorgemaakt hebben... KL Op dit ogenblik willen jullie clïïs niet op de eerste plaats als vluchthuis fungeren Helena Onze energie gaat wel voor- al uit naar de werking zoals Rita die daarstraks heeft geschetst. Maar dat sluit niet uit dat wij geen pro blemen meer krijgen, want er gaat bijvoorbeeld geen week voorbij of ik word 's nachts opgebeld. Ik telefo neer dan naar het vluchthuis, daar neemt niemand op, dan bel ik naar hun reservenummers, daar is niemand te bereiken. En toch kan ik die vrouw niet laten staan. Er komt tenslotte toch een oplossing, maar goed,daar gaan wij nu niet verder od in. niet permanent open zijn 's nachts. Onze eerste taak is overdag open te zijn. En een vrouw, die dronken is, heeft ook haar plaats niet in het Vrouwenhuis. KL Om terug te keren op onze vraag is er enige samenwerking Helena Nu er een vluchthuis is, vinden wij het niet meer onze eerste taak die vrouwen op te nemen. Wij wijzen ze eerst en vooral door naar het Vluchthuis. KL Goed maar dat is toch geen samenwerking Rita Jawelwant hier komt een vrouw bellen voor overnachting en wij wijzen ze door naar het Vlucht huis. KL En dat is samenwerking (Onze zeer gewaardeerde lezers zul len het de twee uitsluitend manne lijke ondervragers niet kwalijk ne men dat zij na deze wel zeer explo sieve vraag geen verdere olie meer op het vuur gooiden. Bij gebrek aan een Vluchthuis voor mishandelde mannen in Ninove "pasten" wij voor de zes woordvoerdsters van het Vrouwenhuis. Tijdens een diskrete en zeer taktische terugtocht, gingen wij dan ook over op een andere vraag. Welk standpunt ons ongetwijfeld heel wat last heeft bespaard). KL Hebben jullie enig idee over het aantal vrouwen dat ge bereikt Rita Wij hebben de woensdag een vaste kern van een vijftiental vrouwen. Bij aktiviteiten zoals kur sussen komen wij tot 25 a 30. Momenteel hebben wij meer dan 70 vrouwelijke leden. Wat de opvang van vrouwen betreft, schommelt dat nog al. In het verlof hadden wij één week met vier vrouwen. De meeste van die vrouwen hebben echter geen inko men en die zien wij met lede ogen terugkeren naar hun vroegere situa tie. KL Het OCMW geeft geen bestaans minimum Helena Ja, als zij dat aanvragen in de gemeente waar zij gedomici lieerd zijn. KL Een vrouw uit Geraardsbergen of Haaltert, die hier terechtkomt omdat er geen Vrouwenhuis of Vluchthuis is in hun gemeente, krijgt dus geen be- staansminimun van het OCMW-Ninove Helena De OCMW's interpreteren de wet op die manier dat de OCMW van de officiële verblijfplaats het be staansminimum uitkeert. Op die plaatselijke OCMW's kan men veel be ter nagaan of die vrouw geen andere inkomsten heeft (pensioen, onder- houdsgeld van haar man of ex-man,...) Ge kunt niet verwachten dat het OCMW-Ninove kan nagaan of iemand uit Limburg daar nog een bron van inkom sten heeft. KL Om nog eens terug te komen op "koerswijziging" die het Vrouwen huis onderging. Die minder radikale vervolg pag 6 Helena 100 zeker. De KAV bijvoor- beeld heeft van haar nationale lei ding de raad gekregen niet mee te werken. Ik zeg niet dat dat schrifte lijk is gebeurd, maar het is gebeurd. THE SUFFftACETTE JNath Aer Cclw/rs te Mm tU&

Klokzjiel | 1981 | | pagina 5