IN 'T VROUWENHUIS Zalig de armen aan vis HENGELRUBRIEK Van de grote eik en misschien de kleine eikels opstelling, heeft dat iets te maken met het kleinsteedse van Ninove Ninove was toch één van de eerste kleinere steden met een Vrouwenhuis Leen, Rita en Helena Inderdaad, een aantal van ons hacTo.a. in Gent deel genomen aan de radikale strijd op de barrikaden van het feminisme. Uit die ervaringen is de idee gegroeid van ook in Ninove een initiatief te nemen. Maar zoals reeds gezegd, wij hebben vlug moeten inzien dat je in een grote stad radikale standpunten kunt innemen en toch nog een vrij groot publiek bereiken. Doe je dat in een kleine stad als Ninove, dan ben je onmiddellijk ge ïsoleerd en bereikt ge niemand. Om maar één voorbeeld te geven. Voor enkele weken hadden wij kontakt met een geëngageerde vrouwengroep uit Antwerpen. Welnu zij bereiken in Antwerpen maar evenveel mensen als wij hier in Ninove. En vergelijk dan eens de bevolking van Ninove met die van Antwerpen KL Laatste vraag ge zit hier met uw Vrouwenhuis rechtover het Zuster huis Wordt ge hier in de gaten ciehouden Algemeen gelach met als besluit Nee, daar zijn geen problemen mee. Ze nemen zelfs onze pakskens aan van de fakteur. Helena Wij hebben hier ooit een slotnon binnengekregen. Haar zuster was zo geslagen dat die hier in het Vrouwenhuis was terechtgekomen. Die non was verwittigd en had van moeder-overste de toelating gekregen om buiten te komen. En die komt dus (vervolg van pag 5) hier haar zuster bezoeken, juist met karnaval Komt zij hier binnen met haar haar vol konfettiZij had nog nooit een karnaval gezien. Achteraf nam zij mij en Sonja apart en zei "Ik zal bidden voor u". En wij "Jamaar, wij zijn niet kristel ijk". En dan. terug de non "Ah, gij zijt niet kri stel ijk en toch doet gij zo een goede werken. Ik zal u dan toch mijn leven lang in mijn gedachten houden, want feitelijk zijn er toch nog goeie mensen buiten de kristel ijke mensen". AMEN GEORGES VAN DE WINKEL RUFIJN DE DECKER Deze tekst van de bekende Ameri kaanse architekt Frank Lloyd Wright in zijn boek over "de levende stad" hebben wij vertaald ter intentie van alle vorige en huidige gemeenteraadsleden. De stadskern van Ninove is een eik, die reeds honderden jaren oud is. Maar men verhuist niet ongestraft stadhuis, allerhande rijksdiensten, kliniek, hospitaal, winkelcentra, naar elders. Want dan ontneemt men deze stedelijke eik zijn sap en hoewel het jaren en jaren kan duren: een eik gaat eraan kapot en ook een stad! En misschien, misschien na vele tientallen jaren komt er terug leven uit een verloren eikeltje, misschien komt er terug leven in de oude stad. September 1981 Opnieuw worden memorabele dagen ingeschreven in het geschiedenisboek van de Dender. Blijkt en is het sinds decennia ge weten dat de Dender als visbeleid en flora een veroordeeld stuk water is, dan mag nu gerust gezegd worden dat onze hengelaars hun lijntje mogen toeplooien voor enkele jaren en misschien noo voor veel langer Een kleine berekening gaf tot slot som dat een "Dendervisser" in een tijdspanne van 20 jaar...12 jaar niet moet vissen, dank zij het vervuild water,dank zij te weinig zuurstof, dank zij de geurige lucht en dat hij voor de overige 8 jaren, met een maximum van 35 dagen per jaar a rato uur per dag, 29Ö dagen zijn ge liefkoosd sport heeft kunnen beoefen en. Als tijdverdrijf, als hobby mag hij gerust beweren één der duurste sporten te praktiseren. Deze uren zouden moeten toegepast worden in alle werkgelegenheden en het pro bleem der werkloosheid zou vlug opgelost zijn..misschien dat nu met de nieuwe verkiezingen er meer aan dacht zal aan besteed worden. Intussen is het alweer gebeurd, duizenden vissen bliezen de aftocht naar de vishemel en voor de Dender hoeft geen vrees meer te bestaan voor overbevolking. Het water loodgrijs, log om te zien en om ieder gezond mens te doen walgen. Misschien zal nu ook ingeroepen worden dat er te kort aan zuurstof was, maar dat re freintje kan niet altijd herhaald wordengezien er nu hemelwater ge noeg voorhanden was, of hebben ze daar boven nu ook al grijs water, nog minder sprake van zomerhitte of was de temperatuur 'nu' juist te koud De dader of daders zullen in tussen wel al gezocht hebben naar een achterpoortje en dubben al waar- schijnlijkhoe die symbolische frank te regelen. Verwonderlijk is dat er weinig reactie kwam in de dagbladen. Zo te zien wordt het een verouderd artikel, zoals bv. het "gemengd nieuws". Daar komt het op nen dode of vijf ook niet aan. Wij weten het, gedane zaken hebben geen keer, maar komt er dan nooit een einde aan Er wordt afgevraagd welke de reaktie zal zijn van Minister Galle. Het "schijnt" dat hij als Minister van het Vlaamse Gewest niks of weinig te "koedden" heeft met zijn Waalse kollega (al zijn wij dat al een beetje gewoon). Groot verschil is het niet, enkel, dat de Waalse Minister de smeerlapperij naar de Vlamingen laat lopen en dat wij met de erwten soep zitten .Vroeger werd er gezegd en misschien terecht, dat de bieten en suikerfabrieken oorzaak waren van "de vis lint boven" en zekere vis sterfte. Dat zat er in, maar nooit was het Denderwater zwart of metaal grijs. Moest er nu toe vallig iemand in het September- water"gevallen zijn, dan zou hij er waarschijnlijk uitgekomen zijn, als hij d'er nog uitkwam, met een 'gemetaliseerd' vel. Een geluk had hij wel gehad, "metalisé kost meer dan gespoten, hij zou nog in waarde aestegen zijn Naar het schijnt waren politie en brandweer op het appel...de brand weer zou kunnen stadswater spuiten, maar aan de prijs dat het water nu staat, zou het voordeliger geweest zijn ne vijver voor Groot Ninove te maken, 't zou minder kosten De politie regelde het visverkeer, de dode opzij en zonder verkeerslichten is het niet gemakkelijk... dit om de overblijvende stervenden doorgang te verlenen naar een verder gelegen kerkhof... wat moet ne mens alle maal niet doen in zijn "carrière". Allee,de koek is gebakken en wie Waalse viskroketten wou prepareren kon -er zijn gerief uithalenopgefokt met een "sauce flamande", d'er wordt voor minder de voeten onder tafel gestoken. Intussen zitten vele vissers op "droog" water en kan men als nood oplossing overschakelen naar de stadsput^ Dat is allemaal goed en wel maar, als ge op "puiten" en "ratten" uw talent moet afbotten, dan zit de goesting rap in d'onder broek. Gezegd zoals het is,'t stad heeft al enorme inspanningen ge leverd voor deze fameuze hengel sport en geloven of niet, de sche penen van sport, feestelijkheden en misschien zelfs kuituur moeten geen vissers zijn, nochtans zijn zij geregeld te gast op forel festijnen (ja, dat is een edeler soort), want nooit of nooit is er sprake van de hengelsport op de gemeenteraads zittingen. Nochtans zijn er veel vissers, misschien meer dan veel andere sporten en die laatsten ge nieten wel vari"hulp en bijstand". Zijn vissers nu gedegradeerden, zijn dat ook geen sportmensen of worden zij opgenomen in het kader der "niet nodig zijnden"! Hebben deze mensen geen recht een water ter beschikking te hebben zoals andere sporttakken..zij vragen geen sport- halle van miljoenen..enkel een aan- of toepassing zoals dat gaat in andere steden. Zijn Ninovieters minder dan Geraardsbergenaars Aal stenaars, Dendermondenaars Oudenaardetisten enz... Budgetten worden tegen de plafonds gejongleerd zoals papieren snippers, gelijk confetti, kan er dan geen snippertje af voor "die" mensen, ligt er dan nergens in Groot Ninove een rotterrein waar iets kan verwezen lijkt worden of moeten wij enkele rode visjes kopen, in een bokaal zetten en d'er thuis ons plezier van nemen. De enige sport die in de loop van jaren geen NEGATIEF saldo in de stadskas bracht, was de hengelsport en dat kunnen er nog niet te veel zeggen in 't stad Wij willen betalen voor ons tijd verdrijf of moeten wij ook al boven komen met een petitielijst, en die zal lang en groot zijn, om te kunnen bewijzen dat er in "Groot Ninove" nog een serieuze vissersgilde bestaat. Zingen kan elke kanarievogel, de een wat beter en langer dan de andere, hopelijk legt een van hen eens een koppel zangeitjes in de schoot van de "visserswereld". Afwachten... Fikken Svroit mm Wanneer een grote eik gaat afster ven, ziet men eerst een paar geel groene bladeren aan de bovenste takken. Het jaar daarop is het bovenste deel van de kruin al gro tendeels geel. En het volgende seizoen blijven de hoogste tak ken zonder bladeren. Na verschei dene jaren zegt men dat de boom verdroogd is. Maar nog vele jaren lang blijft de dorre boom rechtop staan en werpt hij zwarte schaduwen tegen de wolken alsof er niets is ge beurd. En toch valt uiteindelijk de nutteloze stam neer, want zijn wortels zijn verrot. Lange tijd blijven de zware stam en de kapot- gebroken takken nog op de grond liggen. Nog eens vele jaren gaan voorbij vóór het eikehout tot grond is verkruimeld en vóór daar terug gras op groeit. En misschien, misschien groeien dan terug één of twee kleine eikels op tot een eik. G.V.W.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 6