CARDOEN: Als jou<|<> (lichter de kat en de rat sinterklaas DE WEDDENSCHAP 1 'E WELLE The Bet was bet ter ook aan Mr. Viktor om in tegenwoor digheid van de andere schoolmeesters, en juffrouw Penne, en dit gedurende de speeltijd."mijn gedicht" eens te mogen voordragen. Het is alsof het vandaag gebeurd is. Ik zie Mr. Viktor, Mr. De Geest (de vader van apotheker Willy De Geest) Mr. Baiser, en Juffrouw Penne, nog op de schoolbanken zitten, terwijl ik mijn gedicht voordraag. Een kat zat, Met haar gat, Voor het gat, Van een rat En zo lang, als dat de kat, met haar gat, Voor het gat, Van die rat zat Bleef de rat In haar gat En de rat, Keek van in haar gat, Altijd in het..gat Van de kat Ineens ging de kat weg Van de rat haar gat En nu...dat de kat, met haar...gat, Niet meer, voor het gat Van de rat zat Kroop de rat Uit haar..gat Nooit hebben die mensen (Mr. Viktor, Mr. De Geest, Mr. Baiser en Juffrouw Penne) meer gelachen dan toen ik mijn "gedicht" beëindigde. Ze klopten el kaar op de schouders, en proestten het uit (Ik zie dit alles, na meer dan 50 jaar, nog gebeuren). Natuurlijk is dit gedicht nooit ge publiceerd maar, ik had toch de vol doening dat ik "het rekord" gebroken had, en dat Mr. Viktor fier op mij was, omdat ik één van zijn leerlingen was Tot slot wil ik er nog het volgende bijvoegen, zij het dan met de nodige discretie, en zonder de minste pre tentie. Mijn hoofdonderwijzer, Mr. De Geest, gelukte er in door zijn tussenkomst, een studiebeurs voor mij te bekomen, waarbij ik zonder kosten naar de "Ecole Moyenne" in de Dreef mocht gaan. Dit gebeurde in mijn laatste studiejaar (14 jaar) Des morgens trok ik met mijn zon daags kostuum aan, naar de "Ecole Moyenne), en het beviel mij daar zo... slecht dat, ik na de middag, met mijn gewoon kostuum aan, weer naar de Vestbarmschool trok, en aan Mr. De Geest vroeg of ik weer bij hem mocht naar school komen. Met een traan in zijn oog, gaf hij mij de toelating om weer terug te ko men Vervolg "En nu aan de slag" Bij het naderen, van de Sinter klaasfeesten wil ik even, toch nog een zijsprongetje maken, alvorens definitief aan de slag te gaan. Van jongsaf aan had ik een hobby om karamel verzen te maken en het dient gezegd, mijn schoolmeester en in het bizonder Mijnheer Viktor (Van Opden- bosch) met bijnaam (Tiadolle) moedig den mij daarbij aan. In die tijd verschenen er wekelijks "Ivanov boekjes", en op de laatste bladzijde verschenen er zo altijd van die verzen door de lezers ingezonden. De bekroonde lezers kregen dan een prijs van...5 fr. Nu, ik heb verschei dene malen bij die prijswinnaars ge weest, en dat maakte zoveel niet uit, maar jongens...5 fr. in die tijd Toen ik 11 jaar was, zodus rond 1930 en dit ingeslijks ter gelegenheid van Sinterklaas, maakte ik een ge dicht, dat qua vorm en inhoud nu lang is voorbijgestreefd, maar dat toen- dertijd opzien baarde, omdat ik nog zo jong was, zodat dit gedicht integraal verscheen in het socialistisch week blad "Voor Allen" Hier volgt de tekst Het spreekt vanzelf, dat dit gedicht niet wereldschokkend was, maar het sloeg in, omdat ik nog zo jong was, en onze onderwijzers waren in hun nopjes omdat één van de leerlingen van de "Vestbarmschool", dat ge daan had. Mijnheer Viktor, (Teadolle) die zo als ik reeds vroeger gezegd heb, (voor mijn part), één van de beste schoolmeesters was die Ninove ooit gekend heeft, begon mij dan te ver tellen over grote dichters en ver tellers, o.a. over Hans Christian Andersen enz. Op zeker ogenblik vertelt hij mij over een dichter, die er in gelukt was, met 4 woorden die telkens te rugkwamen, een volledig vers, samen te stellen. Dit verhaal werd voor mij een ob sessie, om dit "rekord" te verbe teren. Ik kon uren en uren wakker liggen en steeds maar peinzen en telkens er mij iets te binnen schoot schreef ik zulks op een papiertje. Na enkele dagen, dacht ik zo ver te zijn dat ik "t record" van die schrijver (waarvan ae naam mij ont snapt is) gebroken had. Ik vroeg dan Traag nadert de lang verwachte dag, En bij vele mensen, viert men vreê 't Plezier is ook voor 't kind, dat nu mag Zijn wens uiten, met hen mee Veel wordt er door de jeugd gevraagd Trompet, kanon, soldaat, geweer Maar ook, de blijde vreê Wordt door velen begeerd Trompet, kanon, soldaat, geweer Maar zijn dit gene wapens Die dood en brand, vernieling zaaien Die iedereen ten onder maaien Die elkeen, groot en klein Met ellende en droef'nis kwijnt Trompet, kanon, soldaat, geweer Dat is het nu niet meer, Dat men zou moeten vragen Als was het maar in kindergoed Begeert liever, een wagen, Met daarin "De vredegroet" Want oorlog 't Is de ramp van t volk, Voor wien geen groter lijden komt, Dan als het oorlog is Hun land is net een wildernis, Met oorlog, sabel en geweer Begroet men niets dan ellende meer Ook lieve kinderen teer, Vraag dit nimmer, nimmer meer Vraag liever een bal, een doos een top Dat zaait niets de wereld rond Dan vreugd, vermaak en blijheid Dan vreê en vrolijkheid Ofwel..., eis een plakaat Waarop, in gouden letters staat Da wapens neer Geen oorlog meer Het gebeuren had plaats de dag voor de parlementsverkiezingen, dus op zaterdag 7 november, in de jeugd club Pingie te Welle. Op het program ma stond het optreden van de jonge belgische groep THE BET (dat is engels voor weddenschap) met in het voorpro gramma de, naar ik vermoed, plaatse lijke groep DENO'S GANG. Ik kwam alweer eens te laat en daar door heb ik het begin van het voor programma gelukkig!ijk gemist, want die groep stelde in het geheel niets voor. In hun eigen nummers konden ze nog enigszins wat samenhang veinzen, maar toen ze op de proppen kwamen met covers bleek dat iedere muzikant van deze groep een eigen inter pretatie had van dat nummer, met een ware kakafonie als gevolg aan de flauwe reaktie van het publiek kon men opmaken dat de groepsleden hun familie hadden meegebracht. Toen Deno's Gang hun tanden braken op Roxy Music hun "Virginia play", zijn we vertwijfeld de zaal uitgevlucht om in de instuif wat te bekomen. Wanneer we mensen zagen buitenkomen met versterkers en een drumstel waag den we het om voorzichtig terug naar de zaal te gaan. Tot onze grote op luchting was men reeds volop bezig met de sound check van THE BET, hier moet bij vermeld worden dat deze sound check al veel muzikaler was dan het optreden van de voorgaande groep. Twee pinten later was het dan zover, lichten uit en de groep het podium op. Enkele dagen voordien hadden deze men sen hun eerste album aan de pers voor gesteld, maar hierover kan ik jullie niet inlichten aangezien 't Klokzjiël niet werd uitgenodigd. Hun optreden dan maar een povere show, alleen de gitarist kon zich niet stilhouden en ook de zanger waagde af en toe iets dat misschien wel kon doorgaan voor een danspasje, en aangezien hun licht installatie niet te vergelijken is met b.v. deze van Pink Floyd, waren deze jongens dus verplicht om alles goed te maken op muzikaal gebied, wat ze dan ook overtuigend gedaan hebben. Een echt swingende act met afwisselend de zanger en de leadgitarist op het voor plan een groep met een eigen gezicht die bewees dat bel gen ook kunnen roc ken zoal het hoort. Hun singles zoals "Don't talk to the liar" werden door het publiek terecht geestdriftig ont vangen, ook hun nieuwe en minder ge kende liedjes kenden heelwat bijval en bij hun covers onthouden we vooral hun prachtige versie van Robert Pal mer's "Bad case of loving you". In dien de LP van The Bet inderdaad zo goed is als men mij heeft willen wijs maken en indien deze jongens met de zelfde overtuiging en energie blijven doorgaan op de ingeslagen weg, dan durf ik te wedden dat ze het nog ver zullen brengen in het rockmilieu. Aan de verantwoordelijken voor dit optreden wil ik nog zeggen dat het onverantwoord is om twee groepen op het podium te sturen, waarvan de een waarschijnlijk een toekomstige bel gische topact is en de ander het ge woonweg niet verdient om op een podi um te komen ware het niet beter ge weest indien men Deno's Gang had thuisgelaten en in de plaats een goede discobar had gevraagd, dit zou de prijs (80 Fr. in voorverkoop) zeker niet omhoog gejaagd hebben. Tijdens de terugweg reden we langs Liedekerke en in de Nieuwe Zaal al daar was het optreden van Roland and his Bluesworkshop nog aan de gang, en we moesten daar geen ingang meer betalen dus... Het optreden van Roland bleek reeds vergevorderd te zijn, want hij was reeds goed be schonken. Het gentse gitaarwonder be wees andermaal dat er niet veel zijn die al rokend en drinkend beter de blues kunnen spelen dan hij. Er was weinig publiek in Liedekerke maar toch kon er bij Roland nog enkele bis- nummertjes aan af. Hetgeen betekende dat we nu een bluesversie kregen van alweer Robert Palmer zijn "Bad case of loving you", gevolgd door een instru mentale versie van "Het loze visser tje", daarna speelde hij het instru mentale gedeelte van Ten Years After hun "I'm going home" om dan te eindi gen met "Het loze vissertje reprise". Zoals jullie kunnen merken gebeurt er hier in de omstreken heelwat op het rockgebied, maar indien de liefheb bers iets willen beleven zullen ze zelf de baan op moeten In het boekje "Ninove in oude prentkaarten" vonden we tot onze verbazing een foto van "DE PLANK", het lustoord waar Cardoen en zijn wakkers in hun jeugd zo graag gingen zwemmen. Marcel Cardoen (links) samen met de reeds overleden Henri Deprez in één van zijn fameuze revue's "Naar de school", in 1945. De dichterlijke aanleg van Marcel was echter van vroegere datum, zoals blijkt uit deze bijdrage door Paul Cie.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 10