COWBOYS EN RAZZIA'S rijmen en dichten Ester nies in de gebieren Kerstmis is dien dag da ze niet schieten Pauw re Martin Arme Martin l#f memoriam Robert Vioion (liekes- en dichtrubriek) 11 Op pagina 5 van dit Klokzjiël verwijst de ondertitel van het arti kel naar dit lied van onze antwerpse bard Wannes Van De Velde. Het is helemaal geen sentimenteel kerst liedje geworden, maar een vredes boodschap die haar aktualiteit be houdt. Tekst en muziek: WANNES VAN DE VELDE t Was weer zo ver Het was weer Kerstmis De kalkoenen waren dood In ieder dorp in de vlaanders Was het feest Der wier gezongen en gezopen On jenevel gene nood Veur de vader, veur de zoon En voor de geest Maar op de slag van twaalf uren Wier der ook es on gedacht Wat dat dees feestje in de grond Zoal beduidt 't Was gemakkelijk te weten Want het stond in de gazet Heel de wereld kwam er openlijk Voor uit REFR.: Kerstmis is dien dag Dat ze niet schieten Dat er geen bommen uit de lucht Worden gestrooid De mi trail leusen Hun verdiende rust genieten En de kanonnen Met ne kerstboom zijn getooid. Het is het feest Van d' ouw germanen Ter ere van de zon Zo vertellen ons de boeken Zwart op wit De roomse kerk Legt het anders uit Die zegt ons dat 't begon Met een stalleken In 't Palestijns gebied Mor dat zijn ouw interpretaties Van dees feest van goeie wil Want onze tijd is toch veur alles militair En de stilte van de nacht Die ook wel heilig wordt genoemd Wordt geleverd door de killers Van La Guerre Spreekt me nie meer Van de drei keuningen Dat is den ouwen trant De drei kommandos Das veel meer in onze geest Mor de soldaten van Herodes Ja, die vind ik wel plezant Dat zijn eigenlijk de groothelden Op dees feest Mor houdt die herderkes er buiten Want die zijn niet bij den troep Die kennen zeker Nog geen mijn uit een granaat En de moeder van het kindeke Zucht in 't midden van dien hoop Mijne zoon wordt Binnen twintig jaar soldaat. Laatst is Georges Brassens gestorven, één van de grootste dichter-zangers van deze tijd. Door de frénsen geliefd om zijn soms tedere, soms bijtende ironie, bleef hij een vaste waarde in de muzikale wereld. Zijn warme stem, enkel begeleid door zijn eigen gitaarspel en soms een bas, dat was alles, wat hij nodig had, hoewel hij haast zo schuchter was als le Pauvre Martin, de boere- knecht, de eeuwige slaaf van zijn meesters, de grond en zijn eigen on derdanigheid. Dit aanprijzende, wrange lied kozen we uit de vele (wie kent niet Brave Margot, Les sabots d'Hélène, je suis un vayou, Auprés de mon arbre, Les copains d'abord enz.) en maakten voor u deze vrije vertaling. Mooist is het natuurlijk als je het hem zelf hoort zingen op plaat, en dat kan nog steeds. Avec une bêche a l'épaule Avec, a la lèvre un doux chant Avec, a l'ame un grand courage II s'en al 1 ait trimer aux champs Refrain Pauvre Martin, pauvre misère Creuse la terre, creuse le temps Pour gagner le pain de sa vie, De l'aurore jusqu'au couchant II s'n all ai t bêcher la terre En tous les lieux, par tout les temps Sans laisser voir sur son visage Ni l'air jaloux, ni l'air méchant II retournait le champ des autres, Toujours bêchanttoujours bêchant Et quand la mort lui a fait signe De labourer son dernier champ II creusa lui-même sa tombe En faisant vite, en sa cachant. lis creusa lui-même sa tomber En faisant vite, en se cachant Et s'y étendit sans rien dire Pour ne pas déranger les gens. Tjmrn Met een spade op de schouder Met een lied als metgezel Met veel moed en veel vertrouwen Ging hij zwoegen op het veld Refrein Arme Martin, armoe en lijden Ploegt in de tijd en de wereld haar vel Om zijn bot'rham te verdienen Van 's ochtends tot het duister zwelt Ging hij heen, de aard 'omspitten Waar geen plaats of tijd meer geldt Zonder ook te laten merken Welk verlangen binnen kwelt Spitt'hij 't veld om van een ander Enkel 't spitten leek van tel En toen de dood hem dan tenslotte Wenkte naar zijn laatste veld Ging hijzelf zijn grafput delven Zich verschuilend, veel te snel Ging hijzelf zijn grafput delven Zich verschuilend veel te snel Strekte hij zich, zonder woord, om Niet te storen, weet je wel. - 't Is hier beter als buiten, Ma mera - Hangt uw minne aan de kapstok en drinkt een zjat Komera want er is nies in gebieren. - Vertel ne keer. - Awelden direkteur op mijnen man zijn werk ligt buiten, af gedankt. - Hoe kon dat nu. Heeft hijn zijn eigen afgedankt. - 'k Zal 't u uitleggen. Ge weet dat mijne man in dien bierhandel werkt op de steenweg naar Brussel - 't Is daarmee dat hij gelijk als de mijnen zo geiren een potje... - Just. Awel, een tijdje geleden is de zaak zogezeid failliet ge gaan en zijn ze op- - e - vers begost met 't zelfde personeel dat ze eerst een briefken laten teknen hebben dat ze voor een lager wedde wouden herbeginnen, zoniet. - Zoniet kosten ze met mijne man optrekken naar den dop, zeker? - Just. En ge kent dat op die kleine bedrijven, weinig mensen zijn ge- syndikeerd. Enfin, ze hebben dat getekend. Maar overlest stonden de grote bazen van Leuven daar op ne morgen, want die hebben natuurlijk die zogezegde firma goed in hun klauwen en ze hebben onzen direkteur gezegd dat hij zijn boelken mocht pakken. Dus, met diene "changement de décor" moet er daar iets gebeurd zijn dat niet te just is. 't Is wel bestied voor dien di rekteur, maar daarmee zal 't per soneel zijn vroegere wedde wel niet terug krijgen. Daarvoor zijn ze in Leuven veel te gekal1eerd Overlest, had ik schrik dat mijne man zijne groten baas nog iets erger voorhad. Uwe Jef staat töch op den dop! Awel, dan is zijnen baas toch minister De Wulf, van Arbeid en Tewerkstelling! En als enkele maanden geleden die sjieke doen - ing in Schepdaal heropend is, stond er in een advertentieblad een heel blad met foto's van The Lord En daar stond de minister ook op, in gesprek met de patron en zo. 't Is proper voor ne socialistiche minister van den dop. Maar zeg, Komera, is er daar overlest genen typ afgeschoten Ja't, Mamera, en doordat onze minister daar blijkbaar habitué is, dacht ik eerst... Maar 't moet nen andere geweest zijn of 't had wel in de gazet gestaan. En terwijl dat ze daar de cowboy kunnen uithangen, houdt de rijks wacht in Nienof ne razzia met speurhonden in de kafees, op zoek naar gasten die wat brol in hun sigaretten doen. Precies dat ze niks beter te doen hebben. Nu dat de rijkswacht al een leger op zijn eigen geworden is,ver - velen die gendarmen zich waar - schijnlijk stierlijk. En nu met de nieuwe regering die in de maak is, ziet het er niet naar uit dat hun aantal zal verminder en, integendeel. Dat ninoofs dak dat ze op 't par lement gaan leggen zal dat niet beletten of 't zou moeten zijn dat 't invalt. Robert Vioion is gestorven. Dit nieuws verspreidde zich als een lo pend vuurtje door de stad op 9 november. Iedereen was verwonderd. De master was immers nog maar 56 jaar. Een liberaal voorman geweest, was hij toch in Ninove, maar ook na - tionaal, vooral gewaardeerd als bezieler van "zijn" scouts-groep, F.O.S. "De Meeuwen", waarvan hij nog steeds de eenheidsleider was.Maar ook de algemene ninoofse jeugdwerking lag hem nauw aan het hart. Ter gele genheid van 35 jaar F.O.S.-Ninove hebben we in het juni-nummer vap 't klokzjiël dit jaar nog een inter- vieuw gepubliceerd met deze aktieve ninovieter. We betuigen hierbij onze deelneming in de rouw van familie en vrienden. De redaktie. KOLÉRA

Klokzjiel | 1981 | | pagina 11