*(111 I K I lezers brieven Vrouwenhuis - Viuchthuis Rassenreiien Open brief aan de heer burge meester Etienne Gosijns, hoofd Man de politie ditoriaa 't Klokzjiël in Haïti Enkele bemerkingen bij het inter view met het vrouwenhuis, verschenen in het laatste nummer van 't Klokzjiël 1. Wij zijn verwonderd over de bewe ring van het vrouwenhuis dat het viuchthuis 's nachts niet zou te bereiken zijn. Laten wij de cij fers spreken van de 78 vrouwen die in 1980-81 opgenomen .waren zijn er 22 's nachts of tijdens het week-end toegekomen. Het vrouwenhuis van*zijn kant, reageert verontwaardigd als wij zeggen dat zij 's nachts moeilijk te bereiken zijn. Zoals in vele gevallen, waarin de ene wit zegt en de andere zwart, zal de waar heid wel ergens in het grijze midden liggen. Het viuchthuis heeft van begin juni tot half juli '81 niet aan aktieve opvang gedaan. Er werd enkel informatie gegeven en door verwezen naar andere vluchthuizen Tijdens die periode was het huis dus inderdaad 's nachts leeg en waren de medewerksters alleen thuis te bereiken. Daarnaast be schikten wij -naast het telefoon nummer van het viuchthuis- slechts over 2 bijkomende nummers. Hieraan is intussen verholpen. Het kan dus best zijn dat het viuchthuis soms niet te bereiken was, maar dat was alleszins uitzonderlijk. Om af te ronden zetten wij hier onder de beschikbare nummers op een rijtje viuchthuis 054/33 55 02 medewerksters 054/33 45 26 054/23 41 57 054/33 92 04 054/33 72 91 054/33 48 00 2. Onze weigering om dronken vrouwen op te nemen voor één nacht. Inder daad, wij weigeren dit en zullen dit blijven weigeren. Een viucht huis is er voor vrouwen die thuis mishandeld worden. Eerste vereiste Vis hen een veilig onderkomen te bezorgen, waar zij tot rust kun nen komen en in kalmte beslissen over hun verder leven. Het aspekt veiligheid is hierbij van essentieel belang, vandaar dat de adressen van de vluchthuizen geheim gehouden worden. Welnu, hoe kan men een adres geheim houden, als men voor enkele uren vrouwen zou opnemen die 's anderdaags weer verdwijnen en met ons geen enkele binding hebben. (Tussen haakjes wij hebben reeds herhaaldelijk, tegen ons principe in, 's nachts toch vrouwen in dronken toestand opgenomen. Het is meermaals ge beurd dat zij 's morgens reeds weg waren vóór de eerste medewerk ster aankwam) Wanneer wij moeten kiezen tussen de veiligheid van de vrouwen, die gedurende een paar weken of maan den bij ons verblijven om hun situ atie in het reine te brengen, en de hulpverlening aan vrouwen, die slechts voor enkele uren een bed nodig hebben, dan kiezen wij dui delijk voor het eerste. Het is niet korrekt een viuchthuis verantwoordelijk te stellen voor dergelijke opvang van zeer korte duur. De waarheid is eerder dat in Ninove de nodige sociale infra- struktuur ontbreekt om bij zo'n akute noden te helpen. 3. Het Klokzjiël titelt "Ninove oudste, stoutste en rijkste der steden En een viuchthuis voor mishandelde vrouwen én een vrouwen huis" Het is niet meer dan normaal dat elke stad én een vrouwenhuis én een viuchthuis heeft. Beide hebben zeer specifieke taken, die mekaar perfekt aanvullen. Een vrouwenhuis is op de eerste plaats een trefcentrum, waar alle vrouwen terecht kunnen en waar allerlei aktiviteiten kunnen plaats hebben. Een viuchthuis is er voor één probleem, namelijk vrouwenmi shandeli ng Een vrouwenhuis kan een grote steun hebben aan een viuchthuis voor alle gevallen van mishande ling, die zij ontmoeten. Een viuchthuis kan beroep doen op een vrouwenhuis voor de eerste kontakt- name met mishandelde vrouwen, voor de nazorg als de vrouw het viucht huis verlaten heeft enz. Het abnormale van de Ninoofse situ atie is dus niet dat beide organi saties er zijn, het abnormale is dat zij niet samenwerken. VIuchthui s Ni nove De nacht van zondag 1 november op maandag 2 november was het in de Koe poortstraat weer eens zover regel rechte rassenreiien tussen getaand huidigen en blanken, over de aanlei ding tot deze rellen blijft men bij zonder vaag en de versies verschil len al naargelang aan wie men de in lichtingen vraagt. Dit keer werden er gelukkiglijk geen vuurwapens ge bruikt. Wat niet betekent dat er nu met de blote vuist gevochten werd, daarom de volgende opsomming van de gebruikte wapens enkele matrakken, een barstoelautokrukken, messen, allerhande houten balken en metalen staven, kettingen, engelse sleutels en enkele zelf gefabriceerde slagwa pens. Beide groepen waren gewapend en daarbij vlogen de bierglazen tus sen de groepen over en weer. Op het eerste zicht vielen er gelukkiglijk geen zwaargewonden maar de builen, blauwe plekken en wonden waren haast niet te tenen, hier moet ik nog bij vertellen dat er meer dan vijftig vechters op straat aanwezig waren. Ik vraag me af hoe het mogelijk is om in een stad waar men niet mag be togen met een bord dat men met één persoon kan dragen, dat is een poten tieel wapen, wel mag uitgaan met wa pens in zijn zakken en/of wagen. Aangezien de politie niet overal te genwoordig kan zijn en er vooralsnog geen preventief politieoptreden is geweest vraag ik me ook af of degenen die gewoonlijk ongewapend zich willen gaan vermaken, dit in het vervolg wel nog zullen kunnen doen Of moeten we doen zoals men in de U.S.A. zegt en ons, vooralsnog de grote meerderheid, bewapenen om een eventuele tegenstander af te schrik ken Het is werkelijk hoogtijd dat we de SALT besprekingen beginnen aangaande de wapenbeperking, en mogelijk de volledige afschaffing van de wapen dracht in en om de uitgaanspunten Naam en adres bekend op de redaktie. Geachte Heer, Ik, ondergetekende, gemeenteraads lid Antoine Callebaut, heb de eer U het Politiebesluit, in verband met de verkiezingspropaganda voor de parlementsverkiezingen van 8 novem ber 1981, terug te sturen en dit om volgende redenen: Ik weet uit eigen ervaring dat er (nog steeds) in Ni nove 2 soorten burgers zijn: zij die geverbaliseerd worden voor DETAIL KWESTIES en zij die mogen doen wat ze willen als ze maar tot de "goede" politieke partij behoren of "goede relaties" hebben. Zij die geverbaliseerd worden voor NIEUWE VERK00PSPUNTEN Uit Haiti ontvingen we deze foto van onze abonnee Pol Mertens, waaruit blijkt dat zelfs de inboorlingen op dit verre eiland geiriteresseerd zijn in het ninoofse leven. We veronder stellen dat Pol de brave Ha'ftianen langs ons blad om, nederlands leert. 1ste les: Ester nies in de gebieren? De afplakkers, op Pol's jeep, die we herkennen als zijnde van Speleoklub Ideon en Kafee Koeter ook wijzen eveneens op zijn bescha vingsmissie. Wenst u ook de Ninoofse kuituur uit te dragen in uw omgeving, neem dan een ABONNEMENT op 't Klokzjiël of doe er een kadoo door 300F te storten op ASLK nr 001-0971808-41 steunabonnement van af 500F) Met vermelding: Abonnement 't Klokzjiël en uw naam en adres. -Of door dit bedrag binnen te brengen of in de bus te steken op ons redak- tieadres Fernand Tavernestraat, 23, Ninove. *-%> Hier een lijst van verkoopspunten uit Ninove en deelgemeenten. In de nummers maart en april van de 1ste jaargang publiceerdeawij al onze verkoopspunten. Maar daar bleven wij niet bij. Wij zochten voort. En onze speurzin bracht ons nog enkele verkoopspunten bij. Hier de lijst: NINOVE. - Boekhandel De Mil Oudstrijdersplaats - Café Rechteroever Burchtdam - Café Castor Beverstraat - Café Viekens Place Geraardsbergsestraat - Dancing Hawai Denderhoutembaan DENDERWINDEKE - Jeugdhuis De Kwal - Kafee Sportkring Bij Julienne en Robert Rendestede P0LLARE Kafee Sportkring Roestraat DETAILKWESTIES. In die lange lijst, even een korte keuze maken. 1) Breugelfeest TE Denderwindeke 6 EN 7 SEPTEMBER 1980. Men heeft zelfs een opmeting door de stadsdiensten laten uitvoeren om toch maar te kunnen nagaan of het publi- citeitsbord, dat op onze eigendom op ongeveer 3 meter van de boordstenen van de Neuringenstraat aangebracht werd, niet in overtreding stond! Waar gebeurt zoiets in België? Heeft men in Groot-Ninove geen dringender problemen? 2) C.V.P.-Bal te Denderwindeke, 24 januari 1981, Mondelinge toestemming, die bekomen werd van eigenaars, om publiciteits- affichen aan te brengen, volstond niet. De LETTER VAN DE WET moest toegepast worden: schriftelijke toe lating! (Hebben "anderen" deze wel?). Tot in de kleinste buurtwegen maakte de politie "jacht" op deze affichen die OP BEVEL verwijderd werden door de stadsdiensten ZONDER DE EIGENAARS hiervan op de hoogte te brengen! Men kan zich de vraag stellen of het wet tel ijk is iets te ONTVREEMDEN op an dermans eigendom zonder de toelating tot betreding van diens eigendom! Een kluif voor juristen! Toppunt van al: pas NA de verwijdering ging een lid van de politie vragen aan de be trokken eigenaars of ze hiertoe hun schriftelijke of mondelinge toela ting hadden gegeven. Zouden de stads diensten deze affichen terug aange bracht hebben indien er nu wel eens een schriftelijke toelating geweest was in plaats van enkel een monde linge BEDENKING: Betalen de burgers van Groot-Ninove gemeentelijke belas ting om dergelijke karweitjes door de stadsdiensten te laten uitvoe ren? Zij die mogen doen wat ze willen als ze maar tot de "goede" poli tieke partij behoren, of "goede relaties" hebben. 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- Ninoofse toestanden Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden. Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres bekend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven. vervolg pag. 3

Klokzjiel | 1981 | | pagina 2