Ouderavond V.V.K.S. Lustrumviering in winnik De mirakelmakers Focus schitterde fill! Het was "jong leven" uit d'windeke die de eer had om het 3de ninoofs toneel tornooi in te zetten. Geen ge makkelijke taak. Maar als men weet dat zij in het verleden reeds tussen de prijzen zaten mocht men zich ook dit jaar aan een prestatie verwachten die men zeker goed of zelfs beter zou kunnen noemen. Met "De Mi rakelmakers" (Roger Pieters liet deze kring zijn keuze vallen op een werk dat zeker geen hoge letter kundige ambities had maar dat het pu bliek rechtstreeks aansprak Een dorpje heeft ten gevolge van de fusie noch burgemeester, noch gemeenteraad en tot overmaat van ramp ontvluchten de bewoners het dorp, zodat de dorps onderwijzer geen leerlingen meer heeft, de kafeebaas geen klanten en de koster...die kan geen trouwmissen meer zingen of waren het de begrafe nissen die er ontbraken. Voor wie in Winnik woont is het slechts een stap om direkt aan Lieferinge te denken. Juist, de aktie heeft plaats te Lieferinge waar de onderwijzer, de kafeebaas en de koster hun verstand samen leggen om van Lieferinge een toeristische attraktie te maken door een mirakukeuze verschijning van de H. Teresia, de patroonheilige van het dorp. Het volk komt van heinde en verre de mirakuleuze plaats bezoeken die zeker niet moet onderdoen voor Halle of ScherpenheuvelEr komen terug mensen in 't dorp wonen, er wordt verbouwd en gebouwd en het ka- fee floreert als nooit tevoren. Zelfs de pers verzorgt een reeks artikels over het mirakelHierbij komt nog dat de journalist verliefd wordt op de dochter van de kafeebaas. Het talrijk opgekomen publiek was van bij het begin mee in het spel en barstte menigmaal uit in een op recht gelach zowel bij de verscil- lende gags en woordspelingen als bij de getrukeerde verschijning. Ik zou zelfs durven wedden dat de pastoor ook moest lachten toen hij juff. Eilomene, de kwezel, zo devoot zag knielen tijdens de verschijning van Treesje (ekskuseer, de H, Teresia) Op zaterdagavond 21 november ging voor de zoveelste keer de ouder avond van "de skoeten" door in de zaal Roxy. We mochten reeds vast stellen bij het binnenkomen van de zaal dat er plaats te weinig was om alle ouderen en sympathisanten een zitter te geven. V.V.K.S. bestaat reeds 61 jaar in Ninove en is dus ook een vaste waarde in de jeugdbewegingen van de stad. De nieuwe eenheidsleider André Ber- lengée deed toch opmerken dat het ledencijfer eerder in dalende lijn gaat. Wat ons trouwens opviel bij de traditionele openings formatie was het aantal verkenners dat groter leek dan het aantal jong-verkenners Van de tentoongestelde kleurfoto's genoot de inzending van de Photo Dia Club Anderlues veruit mijn voorkeur. Met een scherpe kadrage bereikte deze klub beelden die sterk abstrakt aandeden en het is zeker terecht dat de club zelf en haar leden verschillende prijzen behaalden. Van de dia's vond ik het spijtig dat er in het begin teveel de aandacht werd gegeven aan het portret op November is de maand waarop de tal rijke fotoliefhebbers wachten want dan houdt Focus Ninove zijn jaarlijks 1 foto - en diasalon. Dit jaar was het salon ter gelegenheid van 15 jaar Focus gekoppeld aan het Nationaal Foto - en Diasalon met de hoop dat ;*j uit deze konfrontatie "een nieuw impuls" ontstaat,zoals de voorzitter A. Van Der Roost het uitdrukte in het programmaboekje. Het salon is, zoals de traditie het eist, van een hoogstaande kwaliteit, j Dit jaar valt het aksent vooral op de foto zelf en niet zozeer op de grafische effekten(solarisatie. of ingekleurde beelden. Van de tal rijke zwart-wit beelden werd mijn aandacht vooral getrokken door "La pause" (van René Bourgeois) en dit niettegenstaande een andere, meer gesofistikeerde foto van hem, waarop het poseren uitgesproken naar voor kwam, werd bekroond.In la pause (de schafttijd) geeft de fotograaf weer wat er zoal kan ge beuren tijdens die korte rust op het werk. Een andere aangrijpende foto, is "buitenspel" (Bormans Eddy) dat de machteloze bewegingloosheid van de gehandikapte uitdrukt. zichzelf. Gelukkig kreeg men na dien talrijke beelden van de mens in zijn omgeving of van landschappen die vaak sterk abstrakt of surrealis tisch aandeden. Enkele montagedia's javen een vrolijke noot aan het ge heel Gedurende vijf dagen was het salon te bezichtigen. Jammer genoeg veel te weinig.Gelukkig verdeelde focus ter gelegenheid van dit salon een pracht katalogus waarin alle be - kroonde zwart-wit inzendingen zijn gereproduceerdkleur-reproduktie blijft een dure zaak). Een pracht- werkje dat men regelmatig kan inkijk en en raadplegen en waarbij men misschien betreurt dat de technische gegevens van de opnames niet vermeld zijn, als ze gekend waren. Coppens J. Pierre Nov. 81 Op het einde van de voorstelling be kenden de drie kornuiten tot ieders voldoening dat het geen echte ver schijning was, maar dat men deze jezuitenstreek had uitgehaald voor het welzijn van het dorp. Eind goed alles goed en op 't ogenblik dat het doek viel en voordat meester Coppens (bij mijn weten geen familie) het woord kon voeren was ik buiten. Als verontschuldiging moet ik wel zeggen dat ik 's anderendaags om vier uur opmoest om te gaan werken. Wat mij bijblijft van deze opvoering is dat er voor het eerst tijdens het tornooi een opvoering werd gegeven, niet in 't nederlands maar in 't dia- lekt. Het spel ritme heeft er heel wat bijgewonnen, het was opgewekt en vlug, wat zeker past voor een kome die. Jammer dat het stuk viel als een steen toen er plots wel neder lands werd gesproken bij de komst van de joernalist. Maar toch een pluim omdat hier een klassiek kui tuurbegrip werd doorbroken dat en kel het abn als taal erkent. De rolverdeling was vrij evenwaardig. Een speciaal applaus verdient Herman Bombeke voor zijn rol als koster en voor zijn fantastisch spel tijdens het De presentatie van de avond was in handen van Filip Van der Haegen die in discostijl de nummers aankondig de. Vooral gesmaakt waren zijn imita ties van gekende zangers zoals Tom Jones, Paul Severs en Louis Neefs. De jongsten, de welpen brachten een parodie (of was het een imitatie van het "Djungle Book". De jong verkenners speelden Sneeuwwitje op hun manier en volgens ons het beste van de avond was de show; van de ver kenners. Vooral "het strijkkwartet" dat letterlijk werd weergegeven, was een goeie vondst. De voortrekkers brachten een beeld van een Ninofs gezin waarvan de va der nogal graag op café ging en de moeder (Eric Van Aelbroeck) de klas sieke kommeer uithing.. Een prettige avond waar men onder vond dat de jeugd er inderdaad "een vinger in de pap" heeft. .Azaki interview waar hij de alleszeggende, alleswetende koster was als hij dia- lekt sprak, maar eens dat men de mikro voor zijn neus stak en dat hij nederlands wou spreken viel zijn mond open...maar er kwamen geen woor den uit. Zowel het dekor, een gelag zaal, als de verlichting, twee kwarts lampen, waren eenvoudig en funktio- neel en lieten ruimte over aan het spel en de improvisatie van het ge zel schap Dit was de eerste voorstelling in het kader van het tornooi en verdere ver gel ijk is nog niet mogelijk. In de cember weet ik ondertussen van horen zeggen, zou Meerbeke aan de beurt komen en later... weet ik niet wie, wat of wanneer er gespeeld wordt. Hopelijk blijft het tornooi niet be perkt tot Meerbeke en Denderwindeke maar zal ook Appelterre, dat in het verleden reeds van de partij was, nu terug deelnemen en misschien wagen ze het ook in Ninove-centrum met de vrienden van het rijksonderwijs en waarom zou de Mateotti-kring haar ak- tiviteiten niet hernemen met bv. een stuk van C. Buysse, volgend jaar wordt zijn geboortefeest gevierd. COPPENS J.PIERE NOV. '81 -ZSS" Lij

Klokzjiel | 1981 | | pagina 6