u-■**-•*** HENGELRUBRIEK 8 NOG ALTIJD WONDERMIDDELEN Op 3 okt. 81 trok de Werkgroep Leef milieu van Ninove met een afvaardi ging van 5 man (we hadden er liever meer gezien) naar de aktiedag van de Werkgroep Hobokense Polder. Ingesloten tussen de compakte woon kern van Hoboken (35.000 inwoners), de scheepswerven van Cockerill Yards, de zuidelijke petroleuminstallaties van de Stad Antwerpen en de Schelde lag eertijds een vergeten stuk polder. Deze polder was een stort- gebied voor allerlei soorten afval uit de Antwerpse agglomeratie. Bij de werken aan de Scheldetunnel en de metrowerken kwam daarop de Antwerpse ondergrond terecht en werd de polder met een mengeling van grijze klei en brokstukken arduin en metselwerk drie a vijf meter opgehoogd. Wat er allemaal onder die kleilaag steekt weet niemand. Wel zijn reeds sporen van chemisch afval gevonden. Uitge rekend op dit 200 ha. grote gebied liet in 1973 Hoboken sen.Wijninckx) en de Groep I hun oog vallen om er een nieuwe stad te realiseren. Er zouden 3 000 huizen gebouwd worden en verkocht tegen een ritme van 200 per jaar. Een derde van het project is gerealiseerd, maar thans is het project stilgevallen. Er zijn het laatste jaar slechts 5 huizen ver kocht. Reden zijn ongetwijfeld de economische crisis, de zielige stede- bouwkundige aanleg van Polderstad en het feit dat men stilaan begint te beseffen dat Polderstad een Lekker- kerkgeval zou kunnen worden. Ondertussen gebeurde een wonder met de nog vrijblijvende opgestorte braak- gronden. Er ontstonden natuurlijke waterplassen en een zeldzame en wilde vegetatie kwam tot bloei. De polder werd als interessant natuurgebied ont dekt en de idee groeide deze polder (eigenlijk gaat het om geen polder meer, maar om een nieuwsoortig bio toop) te bewaren en het project Polder stad stop te zetten. Met dat doel werd de Werkgroep Hobokense Polder sinds 1979 aktief. Vogels en planten werden geïnventariseerd, een aanvraag tot bescherming van de polder als land schap werd ingediend en minister Kempinaire (PVV) zette zelfs zijn handtekening onder het 'voorlopige' beschermingsbesluit in oktober 1980. Dank zij de relatie Wijninckx- Timmmermans was in 1977 een kameraadje (om in het vak jargon te blijven) van Polder stad op komst te Ninove, het BPA-Burchtdam, dat evenwel wegens voortijdige geboorte, misval of abortus -de juiste diagnose is nog steeds niet ge steld -het daglicht niet heeft gezien Het was de verdienste van de Werkgroep Leefmilieu van Ninove begin 1980 het kontrakt met de Groep I te hebben geanalyseerd en te hebben vastgesteld dat het kontrakt onwettelijke clausules bevatte en neerkwam op een chantage op de stedebouwkundige toekomst van Ninove. Onze gegevens stimuleerden de Werkgroep Hobokense Polder om de vernietiging van het Hobokense kontrakt aan te vragen. Dit verzoek is inmiddels door de Antwerpse pro vincieraad afgewezen. En minister Galle weigert de procedure tot klassering verder te zetten omdat de Groep I in dat geval schadevergoeding zou kunnen eisen. In deze patstel ling is thans het dossier verzeild. De overheden (gemeente, provincie, minister) kunnen zonder moeite de nietigheid van het kontrakt laten vaststellen -en niemand twijfelt er aan dat het ook nietig is - maar ver tikken het dit te doen. Maar tevens weigeren zij dat burgers in hun plaats deze nietigheid voor de rechtbank laten vaststellen. (Burgers moeten in de Belgische rechtspraak steeds persoonlijk belang kunnen laten gel den, zoniet zijn hun klachten onont vankelijk.) Zo blijft er het goed koop alibi voor de politici de onafwendbaarheid van de realisatie van Polderstad omwille van het kontrakt en de mogelijke eis tot schadevergoeding van de Groep I. De werkgroep Hobokense Polder wil thans een poging wagen bij de Raad van State, teneinde langs die weg het kontrakt te doen vernietigen. We bezochten reeds tweemaal de Hobokense Polder. De eerste maal in de zomer van 1980. Toen ging onze aandacht naar Polderstad. Dit keer bezochten we het natuurgebied. Een eiland midden de chaos. De randen van dit gebied worden omgeven door een verlaten spoorweglijn, ruïnes van fabriekjes, ongezien bezoedelde grachten, gedevalueerde woonbuurten, verouderde petroleumtanks, de schoor steen van de Metallurgie en de hef- bruggen van Cockerill, een niet af gedekt stort, de troosteloze Polderstad-nieuwbouw. In een gebied waar de mens onge veer alles verknoeid heeft, heeft de tijd en de natuur wonden geheeld en nieuwe bloemen laten ontluiken. Moet ook dit jonge lentegeluid in de kiem gesmoord, omwille van duistere geldmachten Wie van Hoboken via Boom en Vilvoorde terugkeert naar Ninove moet toch even bekomen en de vraag stellen waar wij het verdiend hebben nog in een (relatief) landschappelijk paradijs te wonen. Beseffen we vol doende dat in Hoboken een oud stort nog het enig overblijvende natuurge bied is en dat zelfs dat bedreigd wordt. De Werkgroep Hobokense Polder telt 1377 sympathisanten zelfs tot in West-Vlaanderen Lid wordt men door storting van 50 F (of meer) op rk. 413/6104331/81 van de Werkgroep Hobokense Polder. Men ontvangt dan tevens hun blad De KIapekster Dirk Van de Perre X.-/T- - *cAï:. wit&* De grote verkiezingen zijn er geweest en waarschijnlijk zal er nog lang over het verloop nagepraat worden en zeker nog langer gezocht worden naar de goede formule. Wij vissers zitten zo ongeveer in hetzelfde schuitje. Men mag ook zeggen dat de visserij praktisch voorbij is, d'er wordt ook veel nagepraat en de verlopen zomer- vangsten krijgen enorme winterom- vangen en d'erwordt intussen ook ge zocht naar de 'goede' formule '82. Wij ook moeten bekennen niet alge heel tevreden te zijn, zelfs als onze voorbije vangsten naar de goede kant overhélden. Maar de neiging, de strekking is steeds beter om beter te will en...men vraagt zich af, kunnen wij beter Misschien wel, zo vaak is er gedrukt op dat fameus materieel, telkenjare komt er wat nieuws uit, nog fijner en gesofistikeerder, nog lichter en beter afgewerkt, en telkens vraagt men zich nogmaals af, zou het volgend jaar nog beter kunnen zijn. En inder daad, wij blijken zo een beetje mee te draaien met de moderne apparatuur, T.V. alleen is door velen al voorbij gestreefd, ja d'er moet een video bijkomen, in de autoindustrie moet alles naar het 'automatische' over geschakeld worden, lang zal het niet meer duren of we zitten met een auto matische piloot, gelukkiglijk zullen wij dan ons potje mogen pakken zonder risico de kas in te vliegen. Zie ef- fekens rond thuis, alles gaat met een knopje, d'er moeten geen inspan ningen geleverd worden en moest het per'malheur' ne keer falen, geen pro blemen, qe koopt het direkt nieuw, want de kosten van de reparatie kosten meer, zegt de installateur... ge ziet geen "probleem"! Eén serieus ding mankeert er nog, een vrouw thuis hebben die ook met een knopje gaat, 't duurt lang voor ze dat vinden, maar komen zal het Wij dwalen intussen wel een beetje weg, maar de nieuwigheden die sinds einde 80 en in 1981 op de markt kwa men eisen toch wel een kleine analyse Vooreerst het fameuse produkt A.M.18. Wat is A.M.18 Een vloeistof onder een tweede benaming "Aktiv-Köder" want het is een duits produkt, samen gesteld uit 18 aminozuren. Enkele druppels zouden volstaan op aardap pel, zaad, wormen, deeg, maden om de aantrekkelijkheid van het aas onweer staanbaar te maken. Men mag het zelfs in zekere mate in het voeder mengen, wel te zeggen, met hetzelfde resul taat. Verder zou het een bijzondere invloed hebben voor de roofvis, want bij het flesje A.M.18 wordt u een injektiespuit geleverd, dat moet die nen om het aasvisje een "pekuur" te draaien teSK vat -ëslBMÊÊiamÊ LJ4 V- .'«S» w In oktober 1979 (de foto is van die periode) legde de werkgroep klacht neer tegen il legaal storten van industriële afval. Men wimpelde ons af als "nutteloze verdacht making". (Vervolg pag. 12)

Klokzjiel | 1981 | | pagina 8