CARDOEN: Die geen eten maakt, moet geen stoof hebben HENGELRUBRIEK Roostergevecht Voor eigen deur Van marchand tot miljonair Winterklusjes A i Alvorens verder uit te weiden over mijn belevenissen met Fons "Boëlj" en konsoorten, zou ik de lezer eens dieper willen laten indringen in het doen en laten van de vodde- marchands van 50 jaar geleden. Die mensen leefden van de hak op de tak, "God schept de dag en wij gaan er door", dat was hun leuze. Wat dan ook uitlegt, dat ze onder weg, nogal dikwijls bleven"hangen" en in plaats van iets te verdienen, alles opdronken. Deze voorvallen zijn legio en de vrouw moest het dan dikwijls zelf met slagen beko pen. Ik ga hier niet veralgemenen, maar vele van de vrouwen waren doodsbang, als hun man dronken thuiskwam. Ik spreek van ondervin ding, want als men kwam zeggen dat mijn vader zat was, nam mijn moeder haar voorzorgen tegen dat hij thuis kwam. Eén van die voorzorgen was, al wat breekbaar was te emballeren, en weg te steken, want anders was alles toch kapot. Misschien zullen er onder de lezers zijn, die denken dat ik overdrijf, maar dan moeten zij maar eens poolshoogte nemen bij oudere mensen. Dit vele drinken had dan ook voor gevolg, dat er somtijds geen geld meer was-om op de baan te gaan, en ze zelfs hun paard en kar kwijtgeraakten. Als zij dan niet meer wisten van welk hout pijlen te maken, gingen zij dan "samendoen" met een ander marchand die wel over een gespan beschikte, dan kregen ze voor hun part 1/3 van de winst. De andere 2/3 werden als volgt gemotiveerd 1/3 voor de partner en 1/3 voor... het "gespan". Na enkele tijd geraakten zij er alzo weer bovenop en konden weer voor hun eigen zorgen, tot ze weer ...in hun vroeger euvel hervielen. Talloze gevallen in die zin, zijn mij bekend. Indien nodig zullen zij het voorwerp uitmaken van verder kommentaar onder invloed van drank hoeft geen betoog De rooster afgenomen en dan maar beginnen vechten, lijk..beesten. Op zeker ogenblik geraakt Fernand Ridder, met zijn hoofd in de roo ster, en mijn vader maar duwen om er Fernand helemaal in te krijgen. En dan...de omstaanders die zich beginnen te realiseren wat daar aan het gebeuren is en nu trachten mijn vader van Fernand af te trek ken. Deze lost Fernand niet zodat men met een voetbankje op mijn vader begint te slaan, totdat deze nen. er een gebroken voet aan overhoudt en dan werkelijk van de pijn zijn ...prooi moet lossen. Ik zie mijn vader dagen na de "botsing" nog rondhuppelen met een stoelom zijn gebroken voet te beschermen. Hij wou van geen krukken weten. Later is er altijd een zekere vete tussen Fernand en mijn vader blij ven bestaan. Ik had mij voorgeno men, feiten, hoe dwaas en hoe wei nig stichtend zij ook mogen zijn, zo objektief mogelijk te vertellen. De lezer moet er maar zijn eigen konklusies uit trekken. Fernand Ridder is een jaar geleden gestorven in den ouderdom van 84 jaar. Met Fernand heb ik vele ple zierige anekdoten beleefd ten tijde van...Cyriel Delannoyt, waarvan wij beiden vurige supporters waren. Mijn vader is 83 jaar, verkeert nog steeds in goede gezondheid, moet nog steeds zijn eerste..goed werk doen en ik ga hem toch zo gaarne nog eens bezoeken. Hij is voor de tweede maal gehuwd met een vrouw, verscheidene jaren jonger dan hij. Hij rookt nog zijn sigaret zoals ik het destijds geweten heb en pakt zijn potten nog regelmatig. In het algemeen waren de "mar- chands" onder elkaar goede vrienden, wa,t niet wegneemt, dat er somtijds een aardig robbertje gevochten werd. Zo herinner ik mij een vecht partij tussen mijn eigen vader en Fernand Ridder, de vader van Denis De Ridder uit het "Kabouterken". Het ging er om, zijn tegenstander in de...rooster te duwen. In die tijd waren er in alle straten roosters, om het vuil in te vegen. Hët gebeur de in het St Jorisstraatje vóör het huis van Petjen Denie en beide vechthanen die zowat als de sterk- sten aangeschreven stonden, gingen nu eens echt uitmaken wie de sterk ste was. Dat dit weeral gebeurde mij opdracht te gaan zien wat daar gebeurde. (Hij wist natuurlijk niet, dat mijn ouders daar juist woonden) Ik per fiets,, naar de plaats van het gebeuren. Zoals dat toen was, stond rond het huis een ganse sliert volk. Toen ik ter plaatse kwam lag daar voor mijn huis een stuk raam, glas en een Leuvense stoof, gans in stukken. Toen ik binnenging bij mijn ouders lag mijn vader zijn roes op de vloer uit te slapen en zat mijn moeder in een rieten zetel te we- Het volgende had zich voorgedaan Mijn moeder, die ingelicht was, dat mijn vader weer dronken was, had geen warme maaltijd gemaakt. Toen mijn vader dan naar zijn eten vroeg had mijn moeder het lef van te zeggen :"Die niet werkt, moet niet eten". Waarop mijn vader uit zijn krammen schoot, de brandende stoof uittrok en al roepende "die geen eten maakt moet geen stoof hebben", deze dwars door het raam wierp, de straat op, met alle gevolgen vandien. Ik ben dan maar weer op mijn fiets gestapt en door de monkelende men sen, vol affront naar het politiebu- reel teruggereden waar ik aan onze kommissaris rapporteerde dat ik de herrie "in der minne" had kunnen oplossen. Ik heb met deze aangehaalde feiten, "voor eigen deur" geveegd, dit om niemand tegen het hoofd te stoten, Kortom, hij brengt het er nog steeds goed van af, en...heeft nog steeds -het laatste woord. Het ergst dat mijn vader mij heeft geschokt,was met -het volgende Ik was politieagent geworden en had mij een mooi huisje gekocht gelegen in de Pamelstraat nr. 294. Ik was gehuwd en woonde bij mijn schoonouders zodat ik dat huis ging verhuren. De rekening van mijn vader was gauw gemaakt. Hij bezat een klein huis in het St. Jo risstraatje. Hij zou het zijne ver huren, mij daarvan de huishuur ge ven en in mijn huis, met grote hof gaan wonen. Daar ik nooit tegenpruttelde, liet ik mijn ouders maar begaan en gin gen zij in mijn huis wonen. Een paar maanden later werd de politie telefonisch verwittigd dat er her rie was in de Pamelstraat nr...294. De Heer politiekommissarisgaf maar u moogt er van verzekerd zijn dat dergelijke feiten dagelijkse kost waren in vele huishoudens van de marchands Nu zult u zich terecht de' vraag stellen hoe dat alles mogelijk was. Wel, het antwoord is heel simpel. Bijna geen enkel marchand bezat fi nancieel gesproken, iets wat hij te verdedigen had. Ze verdienden goed hun brood, maar dronken bijna alles op. Ik zelf heb nog kollekte gehouden voor mannen die hun paard op een of andere manier, hetzij door sterfte, hetzij door ouderdom kwijt geraakten. Ze waren niet eens in staat zich er een te kopen. Dan gingen wij de huizen af lijk bede laars, om geld in te zamelen. Het spreekt vanzelf dat wij dik wijls wandelen gestuurd werden, met de terechte vaststelling :"hij moest maar zijn geld gadegeslagen hebben en zoveel niet gedronken hebben". Langzamerhand is daar een kentering in gekomen. De ene kocht zich een mooie slaapkamer, de andere een eetplaats. De ene stimuleerde de andere en langzamerhand drong het tot hen door, dat zij wat moesten sparen, om als het kon, eens een huisje te kopen en te zorgen voor hun oude dag. Het was een lang zaam proces, maar met meer wel stand kwamen er ook betere manie ren van leven. Er waren natuurlijk onverbeterlijke individuen, maar in het algemeen geraakten ze op een hoger niveau van menselijke waardig heid en op financieel gebied ge raakten ze er ook bovenop en men mag aannemen dat er op 20 jaar tijd vele marchands over nette woningen en dito meubels beschikten en ze hun plaats innamen als deftige burgers Er waren er zelfs een paar bij die het tot multi-miljonairs brachten, o.a. de gebroeders Van Den Broeck. Het is spijtig, dat door het vergro ten van hun rijkdommen, hun hart veranderde in een..rekenmachien en dat hun vriendschap tot hun vroe gere kollega's niet met woorden, maar door.cijfers werd betoond. Heden ten dage, zijn er maar weinige van de "echte marchands" meer over gebleven. Op zeker moment,en dit in Ninove alleen5waren er zeker een 100 tal. Nu hooguit nog 10. Wat de oorzaken daarvan geweest zijn, zullen wij later nog wel eens naar voor brengen. Feit is, dat gij, lezer, na deze uiteenzetting, een beter inzicht zult krijgen in de volgende afleveringen van, Cardoen vertelt Marcel Cardoen Koning Winter heeft met grote trom zijn intrede gedaan. We zitten in zijn harde greep en er is voor ons, vissers, geen sprake meer van nog een lijntje uit te werpen. 't Is nu wel de gepaste moment, in 't bijzonder voor de"achterblijvers" het materiaal eens grondig te in specteren. Het gebeurt nog al dik wijls dat bij de voorjaarsopeningen, de ogen groot worden opengetrokken bij het aanschouwen van het visge- rief. In de vismand is er ergens wat paneermeelwat kempzaad en wat weet ik al, blijven rusten. Het "muisje" kent dat ook..gevolg. de rieten mand vertoont een serieus, uitgeknabbeld gat, de natuur heeft zijn vervolg gekregen en het wonder van de muisgeboorte blijkt geen ij- del woord. Onze muizejongskes lig gen er in het aards visparadijs en hebben er geen zorgen van sneeuw en koude in de warme vismand Alles wat er in lag heeft natuurlijk zijn muizenbeurt gekregen en is vol ledig afgeschreven. Wordt de viszak opengesmeten, dan komt men tot de bedroevende vaststelling dat onze hengels, nog vol modder, aaneenplak- ken. Ze zien er uitgeslagen uit, harig beschimmeld, zelfs de glas vezel is aangevreten, het bovengla- zuur lost, de bindingen zijn verrot en vallen los, de hechtingsijzer- tjes beroest. Ja, die laatste vis dag was het toch zo slecht, koud en wie heeft er dan nog goesting al die bazaar proper te maken Spijtig ge noeg zat het regenscherm ook al in Y (ST die natte zak, een muffe lucht komt uit de stof gewalmd, de ijzeren "ba leinen" zijn verroest, het klikveer- tje is al gebroken en de stof zelf wordt gekenmerkt door kleine, ros sige plekjes..foetsie..het regen scherm En wat gebeurde er met het leefnet, daar ergens weggeworpen in een of ander hoekje van het stalleken... nat en vuil met als gevolg."ver- doeft"...en in 't voorjaar bij de eerste visvangst, ophalen van het net, een gat of drie en adieu de vangst. Het kan nog, maar het moet vlug ge beuren reinig nog gauw de vismand, ledig de madedozen, werp de over schotten weg,leg je kleine materiaal ergens in een houten doosje, hang de visbak omhoog, toch ergens bui ten "vochtigheid". Wil je graag de hengels in perfekte staat, reinig ze dan met een licht sopje, laten dro gen en heel simpel inwrijven met "meubelvernieuwer" of nog luksueu- ser met het produkt "Si 1 fis 100", zonder vooroordeeler kunnen nog andere goede produkten bestaan, maar t'is goed. U kunt het produkt ook proberen op het regenscherm, b.v. eerst proper uitborstelen en over spuiten .bevordert de waterdicht heid. Dobbers waar je van houdt kun nen heel gemakkelijk een "revisie" ondergaan. Ontmantel de pennen van alle plastiekjes of "gaines", steek ze op een plaatje "isomo", een bus je autolak "synthetisch", de ge liefkoosde kleur,bij voorkeur mat rood, groen, blauw en nog gemakke lijker, zwart, één of twee lichte bespuitingen en laten drogen. De antenne kun je achteraf bijpassen, nadat deze met een witte "primer" werd behandeld, met een fijn pen seeltje. Rode, groene, gele, roze fosforescerende verf vind je wel in sommige zaken en het moet des noods niet lichtgevend zijn, een lichte verf doet het even goed, zo lang men er de materie geen vingers- dik oplegt De nylon of perion- draad kun je wegbergen in een kar tonnen doosje of wikkelen in "zil verpapier". De haakjes kunt u vrij waren voor roest en erosie door er gewoon wat talk op te strooien. Blijven er overschotten, van paneer meel, gemalen kemp, arachide, coco enz...voeder er de kippen mee of nog beter...de vogelkes zijn er ook nog! Fikken Syroit P.S. Naar het schijnt zou er opnieuw vis gezet worden op de stadsvijver. Moest het een loos gerucht zijn, het weze mij vergeven, want nu dat de gemeenteverkiezingen in 't zicht zijn,mag men van alles geloven Eén van de "cracks" uit de wereld van de vroegere marchandsFerdinand De Ridder en zijn vrouw Clementine Van Wayenberge. Deze foto is - 50 jaar oud, en toont het echtpaar op hun paashestKol en plastron man keren. Chaussettes waren toen in de mode l 1x 0 V.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 10