skoon ninove De slag van de molen Ester nies in de gebieren 11 Over septische putten en andere vuile zaken Prins - kandidaten Karnaval 82 Ze moeten zelfvoldaan gebulderd en gelachen hebben op die gemeente raad van 17 dec. 1981 met dat vuile water van die mannekes van het leef milieu. Armand De Riemaecker kwam, als oudste de eer toe gepast aan te zetten 'Het zijn nieuwbouwers die zelf waarschijnlijk geen sep tische put hebben' Jacques Timmermans mocht weer mee doen, argumenteerde op hetzelfde niveau en viel in 'En dan komen ze vragen om een open gracht in plaats van een riool En Luc Durant voelde zich geroepen de kroon op het werk te zetten 'Ze houden ons voor onkundigen. Zij zijn de vervuilers van het po- 1itieke milieu' Bevreemdend hoe plots drie politie ke rivalen, een ex-schepen, een zit tende schepen en een aspirant-(?) schepen van Openbare Werken mekaar vinden. Bedroevend hoe door onze politieke elite gegrepen wordt naar het enige wapen dat ze blijkbaar met brio hanteren dat van de rod del Ik weet niet hoeveel gemeenteraads leden ons dossier al gelezen hebben. Ik weet niet hoe vlijtig ze de plan nen instuderen van de techniekers, naar wie ze zo eerbiedig verwijzen. Het niveau van hun argumentatie laat toe daarover tot zekere veron derstellingen te komen. We kennen wel de rapporten van het Instituut voor Hygiëne en Epidemio logie, dat in samenwerking met de universiteiten tussen 1977 en 1981 vier studies publiceerde over de Dender op basis van monsternamen. Die studies brachten aan het licht dat de tot op vandaag gebruikelijke methode van de studieburelen, die met de opdracht belast zijn, te theoretisch is en tot veel te dure projekten leidt. Die studies stel len voorop in landelijke gebieden vooral het zelfreinigend vermogen van het water te benutten. We kennen wel de ervaringen van prof. Evens (UIA), die er na ja renlang onderzoek in slaagde een goedkope biologische methode te ontwikkelen maar vaststelde dat er in België geen belangstelling be stond voor zijn werk. In een inter view De Morgen 1979 verklaarde hij 'Onze methode is waarschijn lijk te eenvoudig en te goedkoop. Er komen geen betonkonstrukties aan te pas...En het studiebureau dat heeft er, zoals de architekt bij de bouw van een huis, belang bij dat het projekt zo groots en daarmee zo duur mogelijk wordt. En wie van de opdrachtgevers (de gemeenteraadsleden) kan oordelen wat nodig is en wat niet We weten wat ir. De Wit schreef in 1980 (tijdschrift Leefmilieu) 'Beslissingen in verband met water zuivering zullen in de toekomst meer rekening moeten houden met de voorafgaande analyse van lasten en baten. De projekten zullen min der groot en minder groots zijn. Het geld zal in de eerste plaats aan het zuiveren worden besteed en minder aan het verzamelen van het afvalwater' We hebben gelezen wat in 1981 in Intermediair te lezen stond onder de titel 'De politiek tegen de waterverontreiniging. Een debacle'. En weer dezelfde konstataties. Vele zuiveringsstations zijn over- gedimensioneerd en te duur. Het financieringsmechanisme dat de zeer hoge exploitatiekosten van de stations moet voorzien, werkt niet. En we weten nog veel meer. Daarom dat we een nieuw dossier voorbe reiden. Het kunstmatig klimaat van euforie rondom de waterzuivering wordt niet gedeeld door degenen die er als neutraal persoon midden in zitten. Ondertussen worden aan de bevolking als zegebulletins de uit te geven bedragen medegedeeld. Lenen politici zich hiertoe uit ijdelheid en domheid en de inge- nieuwsbureaus uit eiqenbelana, be- seffend dat samen met de kerncentra les dit de enige bouwsector in ex pansie is Tot slot publiceer ik een brief van de inzake Denderproblematiek waarschijnlijk best ingelichte en bevoegde persoon. Niemand zal het kwalijk nemen dat we aan dit oor deel meer belang hechten dan aan de riool praatjes in de Ninoofse ge meenteraad Dirk Van de Perre Werkgroep Leefmilieu N.B. Ons dossier van 34 pag. (met 19 p. documentatie op basis van wetenschappelijke rapporten) heeft nog niets aan aktualiteit ingeboet. Het is nog steeds te bestellen op rk. 001/0788955/33 Werkgroep Leef milieu, mits storting van 100 F. Wie tevens lid wenst te worden be taalt 200 F (150 F lidgeld 50 F dossier). Men ontvangt dan tevens ons MEDEDELINGENBLAD met jaarlijks loop. milieunieuws uit Ninove. Zo helpt u ons moreel en financieël -0jMamera, dat riekt hier goed -'k Heb just verse kaffee gemaakt. Een zjat, Komera -Geiren. Zeg, Mamera, zijde gij ook naar de revue geweest -Ja'k zelle, 'k heb mij een kriek ge lachen. Z'hebben der bonken op ge geven. Maar ons vriendinnen Roeze en Fliese waren er niet. -Nee, maar de rest heeft, op zijn minst gezeid, toch goed zijn plan getrokken. Vooral onze Casimir, Mark Siroyt is toch ne crack. En daarbij, heel't gezelschap wordt van jaar tot jaar beter. -'t Gezelschap van 't Stadhuis was met de leste vertoning anders ook niet mis. De Jakken en Etjen zijn op de Lieferingse kassei op ele smik kel gevallen. -Hoe is dat gekommen -Z'hebben ele verstuikt, z'hebben de kassei te hoog gelegd. Op plaatsen komt hijzelfs tot aan 't sleutelgat. De Jakken steekt het op een tussen komst van Etjen,en Etjen zegt dat dat niet waar is en heeft met zijn vuist op tafel geslegen op de gemeen teraad. "Gij zult mijn naam niet ijdel gebruiken" zei hij, gelijk God de Vader tegen Mozes."En daarbij" zei hij "ge moet maar beter op uw werken letten, ge rekent daarvoor meer als genoeg naft aan". -Oei, dan komen z'er openbaar voor uit dat het niet meer botert in de coa litie. En die reaktie van Etjen be wijst in feite dat 'De Morgen' gelijk heeft als ze schrijft dat het naft- schandaal van de Jakken als schild moest dienen om Lowie te sparen, als een van de kopstukken in de Berdam- affaire. -Komera, past op uw woorden, want Lowie heeft tegen De Morgen klacht ingediend en dat artikel was geba seerd op watda Leefmilieu in 't Klok- zjiël geschreven heeft. -Dat trek ik mij niet aan. Lowie heeft 't zwijgen aan hem. 't Is niet omdat hij Openbare Ambetante Staats- sekretaris geworden is, dat er over al zijn gefoefel achter en voor de schermen, een kruis zal getrokken worden. -Hij heeft ontslag gepakt als schepen. Zijn partij laat niet toe dat te ku- muleren met zijn staatssekretaris- schap. -Lowie is er altijd op tasj van tussen. Als hij indertijd zijn zetelfabriek verkocht heeft om de G.B. haar brico- lagewinkel te kunnen laten installe ren, had hij rap zijn schepenambt van middenstand overgelaten aan Piëken van Veurde om aan de klachten van de mid denstanders te ontsnappen. En nu is Lowie weer skampavie. Hij peist dat hij Jean Van Brussel is en nu tegen iedereen een klacht moet indienen die met hem niet achter 't muziek loopt. Maar hij moet niet peizen dat hij al geklasseerd is. ■Gelijk de molen van Winnik. Daar wordt ook slag voor geleverd. De bekende Slag van de Molen. De Lande lijke Gilde heeft daar aan de boe ren vanalles wijsgemaakt om die klassering niet te laten doorgaan. En nu wil het gemeentebestuur de geit en de kool sparen door alleen de molen te willen klasseren, uit schrik van stemmen te verliezen binnenkort. -Voor ne keer dat er eens een schoon geheel wordt geklasseerd. Er is al zoveel om zeep geholpen. Kol era MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID EN VAN HET GEZIN Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie I.H.E. I 1050 BRUSSEL, Juliette Wytsmanstraat14 Té 102/647.99.80 Telex 21034 Aan de Heer-D. VAN DE PERRE Verantwoordelijke Werkgroep Leefmilieu voor Groot-Ninove Hoogstraat 14 9401 POLLARE Geachte Heer Van de Perre, Ik wens de Werkgroep Leefmilieu voor Groot-Ninove te feliciteren voor het kritisch rapport "De waterzuivering in Groot-Ninove" Deze studi^ getuigt van een juiste benadering van de verontreinigingsproble- matiek. O hoeft niet bevreesd te zijn om als negativist beschouwd te worden omdat het niet moeilijk aantoonbaar is dat met deze benadering de sanering van de water lopen in ons land globaal bekeken met dezelfde bescnikbare kredieten veel vlugger zal gerealiseerd worden. Tenslotte nog twee bijkomende inlichtingen 1) Een zeer gedetailleerde studie van de ekologische toestand van het Dender- bekken 150 meetpunten) volgens dezelfde methode als de reeds uitgegeven biologische kaart is ter perse en zal binnen 2 maand beschikbaar zijn. Deze kaart zal nog meer uw zienswijze ondersteunen. 2) Door de lozing van detergenten afkomstig van een bedrijf stroomafwaarts van Ath is de toestand van de Dender van Geraardsbergen tot Ninove aanzienlijk aan het verslechten gedurende de laatste jaren. Ik hoef U niet te verhellen hoe zulke situaties in de toekomst aanleiding zullen geven tot talrijke kleine "oorlogjes" a la Komen wanneer geen op lossing gevonden wordt om een beheer per hydrografisch bekken opnieuw mo gelijk te maken. Hoogachtend, K. DE BRABANDER, Afdelingshoofd firn Mi (l)Don Augustprins81(hier met keizer Moritz)(2)Wim Vander Haegen(Don Porto)3Ronny De Samblancx van VK La Lorraine.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 11