2. Kleine zenders ©f „Great Pretenders Voorzitter Del Sol Veronika en Radio Ninove De Zender Oorlog rodi© Ftttyinpve zendr.nu eevi h ter view tuV mdt. zei "Want dat is allemaal de waar heid. Zo is het allemaal gegaan, zoals het in 'Venus' en 'Del Sol News' verscheen (twee tijdschrif ten door deze man uitgegevenhet ene al wat minder sexy dan het an dere n. v.d.r..Maar ik was er bij het begin niet bij. El Pirato heb ik niet meegemaakt, maar er zijn er niet zoveel van El Pirato die nog overschieten. Wacht een minuut je ik ga eerst de nummers van Venus halen. hadden ze voldoende geld om propa ganda te voeren of om betere ap paratuur te kopen, doch ze verko zen om zodanig ingewikkeld materi aal te kopen waar niemand kop noch staart aan kreeg. Zo heb ik het meegemaakt dat er een mengpaneel aangekocht werd van meer dan 60.000 fr. waar geen mens kan mee werken en het werd na 8 dagen ge woon aan de kant gezet". dus feitelijk over mijn zender. Toen dacht ik, er moeten toch men sen zijn die die muziek missen" En de rtt ?"Zolang ik op de midden golf bleef, op de Imhz, zo tussen Hilversum en Mi Amigo, had ik geen last van de RTT. Ik moet er echter aan toevoegen dat ik het deed als hobby en de uitzendingen begon en stopte volgens mijn eigen humeur. Begin 1979 begon het fenomeen 'vrije radio'. Ik haalde toen mijn oude zender van de zolder en her bouwde hem tot een FM-zender.De zelfde bandjes die ik in '75 ge maakt had begon ik nu opnieuw uit te zenden op 100.5m. Het was toen mei '79. Gedurende een jaar heb ik gans alleen gewerkt en noch tans was de zaterdag en de zondag van 9u tot 18u30 volledig gevuld. Later kwamen er meer en meer mede werkers bij Veronika en groeide hij uit tot wat hij nu is". "Mijn eerste zender, zegt Joost van den Berghe van Veronika, W3S Slechts 5 W sterk. Het was voldoende om van hieruit gans RoosdaalEizeringen, Ternat en groot-Ninove te bereiken. Tegenwoordig heeft men daarvoor een zender van 1 KW (1000W) nodig, lit is 200 maal zoveel". Maar meer daarover heeft Bart Vermeer ver teld in het eerste deel. Ik hen hun reeds getelefoneerd maar ze willen van niets weten". En de naam "Ik had de naam Vero nika en kon niet meer terug. Wat ik wel duidelijk laat aanvoelen is dat we lokaal werken". Er wordt een vzw opgericht, meer en meer mensen voelen zich aangetrokken tot Veronika en hij ontwikkelt zich tot een echte plaatselijke zender. "Wat wij trachten, is goeie radio te maken met de beperkte middelen die we hebben. Ik geloof dat we elke dag verbeteren. Als we iets doen, trachten we het goed te doen en als we goeie muziek brengen, zijn we tevreden". Dat is onge- veer de hoofdidee van de zender. Men zou ook kunnen verwachten dat ze de plaatselijke verenigingen ook aan het woord laten."Dat is een voorstel van mevr.De Backer. In het begin,toen de zenders nog geheel onwettelijk waren, moesten de verenigingen van ons niet we ten. Nu dat we op het punt staan om erkend te worden, zouden wij hen zendtijd moeten geven. Dat gaat niet op". Niet alleen Veronika Roosdaalmaar ook Radio Ninove heeft geen verdere ambitie dan stadsradio te bliiven. "We gaan zeker niet uitbreiden, anders wordt dat eeneindeloos gedoe. Zie maar naar Del Sol, die kunnen niet meer terug. Nu dat ze de zenders toch gaan legalizeren is het voor ons, Radio Ninove, veel interessanter om een poging te doen om een ver gunning los te krijgen ipv verder illegaal te werken". En in de loop van het verdere gesprek herhalen ze nogmaals dat ze een wettelijke zender willen worden en alles hier voor zullen doen. "We gaan zeker niet het spel spelen van zij hebben een sterke zender en wij wil len ook een sterke zender. Nee, daar doen we niet aan mee". In het vorige deel lieten we Bart Vermeer uitvoerig aan het woord over Radio Del Sol. Dit deel gaat over de kleinere zenders RADIO NINOVE (voorheen FM Ninove), VERONIKA met K en niet met C en met P. WAUTERS, de voorzitter van Del Sol v.z.w. (Verder werd er kontakt opgenomen met Radio Popeye, Dender leeuw. Maar reeds op het kontakt- adres, een voor zijn platen gekend kafee aan het station, ontkende men enig uitstaans te hebben met die zender "Ze geven ons adres op, omdat we goeie muziek spelen, maar verder weet ik niets af van hen". Van 'Popeye' heb ik verder niets meer gehoord Hier krijgt u ze alle drie, afzon derlijk afgeluisterd maar mooi sa men gemonteerd zoals het in een ra dio-uitzending hoort. Als spelbre kers zijn er echter ook RADIO RI- 00L (Geraardsbergen)die het niet meer ziet zitten en er mee stopt en RITA VAN NEYGHEM, die 'Radio Contact' verliet om naar de B.R.T. over te stappen. Nu ik het bandje hoor, denk ik er aan dattoen ik mijn cassetteopne- mer aanzetteWauters ook de knop van zijn bandopnemer indrukte en Wat later komt hij terug met ver schillende nummers van Venus en Del sol news "eigenlijk ben ik er maar half en half meer bij..." Maar jij bent de voorzitter "Een paar maanden geleden heeft men een vzw opgericht en de statuten werden neergelegd bij het staats blad. Naar 't schijnt. Maar ik heb er niets meer van gehoord. Ik was voorzitter. Er was een sekretaris, enz. kortom het was zoals het in een vzw hoort te zijn. Geleidelijk aan werd ik gewaar dat men mij in de rug schoot en zo kwam ik op een bepaalde dag in de studio en er hing een bericht voor de DJ's dat het verboden was nog te praten over Del Sol News", iedereen, ook het bestuur wist dus van het bestaan van Del sol News Iedereen wist ervan en het bestuur was zelfs heel enthousiast toen ik het plan voorlegde. De bedoeling was om via Del Sol News geld binnen te krijgen voor Radio Del Sol", en later "Ik bracht het blad uit voor radio Del Sol en ze waren er enorm fier op. Ze hebben er dik van geprofiteerd. Met het blad onder de arm, gingen ze de platenfirma's binnen. Dat ze platen ontvangen vanuit Nederland is vooral gebeurd dpor Del Sol News. Ik begrijp nu nog altijd niet wat er misgelopen is" en ondertus sen reikt hij mij een nummer waar in Bart Vermeer de geschiedenis schrijft van Del Sol en El Pirato "Toen het tussen hen en mij niet meer ging, wou ik eruit geraken op een propere manier. Ik heb daarvoor herhaalde malen met Bart Vermeer gebeld omdat ik het niet meer zag zitten. Het was in de pe riode dat Maeva opkwam en vooral hier in de streek verloren ze meer en meer luisteraars en nochtans Wat doet een zender als hij plots de konkurrentie gewaar wordt van een andere Zijn programmas ver beteren, meer publiciteit voeren of zijn er andere mogelijkheden "Ikzelf heb steeds aangedrongen om de zender te versterken. Steeds maar sterker en sterker uitzenden. Maar dat is mijn job niet, want ik ben geen technieker. Of het mag of niet, dat doet er toch niet toe, de Brusselse zenders kijken daar ook niet naar om. En de 8 km Nie mand ziet ernaar om en als ze het doen dan is het omdat ze niet beter kunnen en geen zwaardere zender hebben Het steeds maar sterker en sterker uitzenden om een steeds maar groter gebied te beheersen staat lijnrecht tegenover het standpunt van zowel 'Radio Ninove' als 'Veronika'. De verantwoordelijke en animator van Veronika is wel degelijk technisch onderlegd en deed reeds aan radio, op de middengolfnog voordat ie mand er aandacht aan besteedede RTT en het gerecht inbegrepen. "Ik was vroeger, toen ik zo'n 18 jaar was een heel grote fan van de zendschepen Veronica, Atlantis, Noordzee..ik stond volledig achter de wijze waarop zij hun programma maakten. Het feit dat ze illegaal waren, verhoogde mijn enthousiasme. Je kent dat, die romantische tijden. Toen ze op 31 aug '74 allemaal ge lijktijdig hun uitzendingen stop ten, heb ik qeweend. Ik verloor echt iets". Ondertussen had hij zijn studies elektro-mechanika be ëindigd en bouwde hij een eigen zender die geschikt was voor de middengolf. "Ik had al de platen met de Veronica jingels en zond die uit op mijn zelfgebouwde zender. Ik wist niet tot hoever ik met mijn uitzendingen reikte tot de dag dat iemand me over die zender vertelde, Voor Radio Ninove is het allemaal anders gegaan. Armand, de verant woordelijke van Radio Ninove, kwam in kontakt met het wereldje van de vrije zenders via 'Radio Volume' een zender die nu niet meer be staat zo hij ooit echt uitgezonden heeft, en Radio Del Sol, waarvan hij nu nog altijd erelid is. Vij vlug zag hij in dat er bij Volume niets te doen was en begon te Ninove met FM Ninove. Waarom te Ninove "Omdat er hier in groot-Ninove nog geen enkele zender was met zijn apparatuur in de stad en zijn pro- grammatie gericht op de sta_d. We zijn een zender die openstaat voor iedereen als het maar over Ninove gaat" De verdere evolutie van Veronika is gelijkend aan die van de vele andere zenders. Er wordt een fuif of een vedettenparade ingerichtEr komt geld binnen en er worden meer geperfektioneerde programma's ge- maakt of er wordt een nieuwe zender aanqeschaft. "Alles samen komt. hpf tegenwoordig op een afschrijving van zo'n 10.000 fr. per maand". Langzaam maar zeker bevestigt Veronika haar plaats in de ether Het veroveren moest hij niet meer. "Wij waren de eerste vrije zender. In '79 hadden wij reeds uitzendin gen, daar waar Del Sol of El Pira to slechts in '80 zijn begonnen. Wel heb ik moeten veranderen van frekwentie omdat we gestoord wer den door Radio Ternat en op onze huidige frekwentie door Avo. RADIO NINOVE We zijn een zender die openstaat voor iedereen als het maar over Ninove gaat Met al die zenders die er steeds maar bijkomen en die elk hun eigen frekwentie opeisen kan men zich terecht afvragen of er geen oorlog tussen de zenders zal losbarsten, ofwel dat ze elkaar zullen ver nietigen of onverstaanbaar maken. "Tegenwoordig storen de zenders de een de andere, ongewild", zegt ie mand van Radio Ninove "Er moet ze ker iets gedaan worden aan de wild groei en aan de avonturiersmentali teit van sommige zenders en van som mige personen". Nochtans, zeg ik, er wordt in de volksmond vertelt dat een zender een andere stoort.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 4