Wensen schooldirekties raketten Een gedenkwaardige dag Gevangenen in opstand Op donderdag 4 februari betoogden een 250 a 300 Ninoofse scholieren tegen de atoomraketten en tegen het oorlogsgevaar in de wereld. Het waren voornamelijk de scholie ren van het atheneum die hieraan deelnamen. De aktie was nationaal georgani seerd door het scholieren anti- oorlogskomitee (SAOK). Ook in verschillende scholen in Brussel AntwerpenLeuvenKortrijk en Halle gingen stakingen en be togingen door. Centraal stonden drie tema's -Nee aan SS-20,Pershing,Cruise en neutronenbom -Rusland en Amerika oorlogs stokers halt! -Uitbouw van een alternatieve de fensie. Aan de hand van enkele getuigen verslagen werd volgend verhaal samengesteld De betoging startte aan het athe neum.Van daar werd opgestapt naar achtereenvolgens het kol lege,het PTI en het instituut der H.H. Har ten. Het was de bedoeling om ook daar de scholieren op te roepen om mee te betogen.Zover kwam het niet.Zodra de betoging in aantocht was,werden de poorten van de scho len hermetisch afgesloten. De grote poort van het kollege klapte dicht voor de neus van de betogers.Ook de andere poorten werden vergrendeld.Maar geen poort, geen afsluiting was te hoog,geen politie bij machte om het jeugdig enthoesiasme te temperen.Na een kwartier stonden de betogers op de speelplaats.Dit tot zichtbaar ongenoegen van de direktie.Deze had intussen ook de deuren van de lokalen gesloten.Geen scholier kon nog buiten. Vandaar ging het naar het PTI.Aan het stadhuis werd eerst nog 20 mi nuten halt gehouden.Ook burgemees ter Cosijns keek verwonderd neer op de betogers."Ik blijf hier vei lig boven" moet hij gedacht hebben. Aan het PTI zelfde scenario als aan het college.Zelfs tijdens de voormiddagpauze bleven de deuren vast.In de namiddag slaagden er wel een tiental in om mee te beto gen. Een betoger die een overall aangetrokken had geraakte binnen maar niet weer buiten. Met één betoger minder ging het richting zusterhuis.Terwijl de po litieke direkteur en enkele nonnen zich samen inspanden om een hek ge sloten te houden,stapten wat verder de betogers gewoon binnen. Door deze gebeurtenissen wordt weer eens duidelijk dat in de mees te scholen hoogstens over vrede mag worden gesproken. Elke aktieve in zet tegen de oorlog is taboe. Of verkiezen de schooldirekties kernraketten boven enkele verloren 1esuurtjes? De wil van de meisjes om mee te betogen was groot.Maar de deuren werden ook hier gesloten.Pogingen om buiten te geraken hadden tot resultaat dat enkele klinken het begaven.De deuren bleven onbeweeg lijk.Zelfs langs de keldervensters waren er ontsnappingspogingen. Een papiertje met het bericht:"De direkteur zegt dat niemand mee wil betogen" werd door een betoger in een klas op de eerste verdieping geworpen.Een papiertje met het ant woord keerde terug :"De direkteur liegt.Wij mogen niet".Een (slecht ziende?) lerares dacht dat er met stenen werd gegooid en gebood haar leerlingen om op de grond te gaan liggen.Toen ze weer mochten recht staan bleef iedereen uit protest liggen. Na deze gebeurtenissen werden in verschillende scholen leerlingen gestraft omdat ze deelgenomen had den aan de betoging of hadden wil len deel nemen.Meestal moest het schoolreglement enkele keren afge schreven worden.De reaktie van een scholier :"Waar staat in het schoolreglement dat wij niet mogen betogen tegen de oorlog?" RECHTZETTING: SAOK VERBAASD EN VERONTWAARDIGD FOTO'S PAUL D'HAESE Hoe langer het hek, hoe moeilijker het te bewaken valt. Hop en erover. Straks komt 't 'zusterhuis' aan de beurt. Maar ook daar blijkt de zuil te hoog en het water te diep. Aan de tweede ingang van het kollege."Voor één keer dat we hier binnen willen, mogen we niet. Het Scholieren Anti-Uor- logskomitee van Ninove neemt met verbazing en verontwaardiging kennis van het feit dat de direkties van verschillende scholen in Ninove op donderdag 4 februari de terreinen en deuren van hun scholen afgesloten hebben. Ontkennen dat de leerlingen de kans gekregen hebben om mee op te stappen in de betoging tegen de kernwa pens en het oorlogsgevaar in de wereld. Betreuren dat het normaal verloop van de lessen gron dig zal verstoord worden als enkele kernbommen op de terreinen van hun scholen zullen neervallen, niettegen staande alle toegangen zorgvuldig zullen afgesloten worden. Danken de stedelijke politie bij voorbaat voor het be schermen van ons atoomvrij patrimonium. Roepen de direkties van alle onderwijsinstellingen in Ni nove op om dergelijke wan ordelijkheden door een pre ventief optreden te helpen voorkómen. Het SAOK Ninove RECHTZETTING De Direktie en het personeel van het Provinciaal Tech nisch Instituut te Ninove na men met verbazing en ver ontwaardiging kennis van het feit dat in Ninove het ge rucht circuleert dat de leer lingen van genoemd Provin ciaal Technisch Instituut zouden hebben deelgeno men op donderdag 4 februa ri aan wat moest doorgaan» voor een demonstratie te gen de verspreiding van kernwapens Ontkennen ten stelligste dat leerlingen van het Provin ciaal Technisch Instituut te Ninove aan deze manifesta tie hebben deelgenomen. Vier leerlingen die in de na middag, daartoe aangezet door kameraden uit een an dere school, wel hebben deelgenomen, werden streng gestraft. Betreuren dat het normaal verloop van de lessen op het Provinciaal Technisch Insti tuut op donderdag 4 februari tot driemaal toe werd ver stoord door groepen zoge naamde betogera die de ter reinen van de school heb ben betreden niettegen staande alle toegangen zorgvuldig werden afge sloten. Klagen aan dat een van ongeveer 200 scholie ren zonder begeleiding van enige verantwoordelijke, een ganse dag door de stad ronddwalen, net openbaar leven verstoren, en dit alles onder het motto te beto gen tegen de verspreiding van kernwapens Danken de stedelijke politie voor de hulp bij het bescher men van het patrimonium van het Provinciaal Tech nisch Instituut. Roepen de Direkties van al le onderwijsinstellingen van Ninove op om dergelijke wanordelijkheden ooor een preventief optreden te hel pen voorkomen. 1Z4S38 L Is dit een school of een kooi? Vreemde vogels zijn er toch binnengeraakt niet ver echter. Ze vonden geen gehoor en kregen nog minder gelijkgezinden buiten of zijn die er niet? Het kollege blijft voorlopig de gesloten burcht bovenop de katolieke zuil. Hoe lang nog? Aan de vergrendelde deur van het P.T.I.(Politie-Technisch Instituut De Ninoofse politie waakt erover dat niemand erin komt, of dat niemand eruit kan, wie zal het zeggen. Roepen kan men moeilijk verbieden, maar verder kontakt of solidariteit wordt niet geduld.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 9