CARDOEN: Naar verre oorden C.S.C. 10jaar 3. CURSUSSEN BASISVORMING A. CONCERTEN 5. KENNISMAKING MET VREEMDE LANDEN EN KULTUREN 6, TONEEL 7, DENDERENDE "MEIAVONDEN": 8. STUDIEREIZEN (met Ninovieters) 9, BEZOEKEN EN UITSTAPPEN 10. KUNST VOOR ALLEN Ik denk steeds met veel sympatie en erkentelijkheid terug aan twee echtparen voor wie ik ook een paar jaar gewerkt heb, alvorens naar mijn ouderlijke stal te kunnen te rugkeren Het gaat hier over Frans d'Haese- leer (zoon van Boneuken Slek) die gehuwd was met Hortense Van Wayen berghe (Stanse Mateas) en over Leopold Boudewijn gehuwd met Maria Van Wayenberghe (Maria Mateas). Zoals u kunt raden waren Stanse en Maria Mateas twee gezusters. Die twee echtparen werkten veel samen, wat wil zeggen dat zij soms optrokken naar verre gewes ten hier in België, waar zij, ge zien er toen gewerkt werd met paard en kar, niet dagelijks kon den terugkeren naar Ninove. Hierover een woordje meer uitleg. Toendertijd waren er hier in Ninove misschien wel 100 marchands die dagelijks uitreden om afval- goederen op te halen. Heden ten dage zijn er nog slechts een vijf tal maar voor een 40 a 50 tal ja ren wist men niet waar naartoe te rijden, of men kwam in een ge meente waar men daags te voren had geleurd of waar men op dezelf de dag met 2 a 3 marchands aan de slag was. Zodus was men verplicht, redelijk ver te rijden om uit de greep van "anderen" te blijven. Die twee echtparen waarvan sprake in het begin van mijn relaas waren dus gespecialiseerd om voor lange tijd naar "verre oorden" te trekken en daar geruime tijd, van op een of ander logement de omgeving te be werken Naarmate de noodwendigheden kwam Frans Van Den Brouck (De Langen van Oeren) de opgehaalde afvalgoederen per camion weghalen. Terloops wij ik hier in herinnering brengen, de schoonbroer van de Van Den Brouck's "Champet" genoemd, die dag en nacht gewerkt heeft, en als chauffeur, soms om 3 a 4 uur in de morgen reeds ter plaatse was om de afvalgoederen op te halen. "Champet" is nooit beloond gewor den zoals het moest. Hij is later nog verongelukt bij Van Den Brouck Maurits en dit bij het doorbranden van een vat, welke ontplofbare gassen inhield. Bulla het blinde paard Nu ter zake. Op zekere dag komen Polleken Boude wijn en Frans d'Haeseleer bij mij, en vragen mij of ik voor hen wil werken aan 300 fr. in de week en de kost,met als voorwaarde dat ik soms 2 tot 3 maand van huis moest wegblijven, wanneer er "in de vreem de" gewerkt moest worden. Als men nu weet dat toendertijd, op de fabrieken aan personen van mijn leeftijd 2 fr. per uur het maximum loon was, dan hoeft het geen betoog, dat ik direkt akkoord was Ik praatte dit geval uit met Fons Buyl voor wie ik op dat moment werkte en Fons liet mij in volle vriendschap gaan. Zoals reeds verteld,zijn wij (Fons en ik) naderhand steeds beste vrienden gebleven. Mijn eerste trip met mijn nieuwe werkgevers, was naar Oudenaarde, waar wij gelogeerd waren "In de Smokkel kom" een logement op het gehucht "Edelaere". Het spreekt vanzelf, dat ik dub bel zo hard moest werken, maar dit werd ruimschoots vergoed door het eten, dat ik kreeg. Jongens, jongens, heb ik bij die mensen schellen vlees naar bin nen gespeeld. Misschien zult u denken dat ik overdrijf, maar als ik zeg dat ik somtijdss bij mijn patatten ne lap entrecoot kreeg van een halve kilo dan zeg ik simpelweg de waarheid. Frans d'Haeseleer had een wit paard en Polleken Boudewijn een zwart,"Bul 1a" geheten, naar de naam van een Oostenrijks wielren ner die hier toendertijd furore maakte"Bul 1a" het zwart paard was blind, het kon lopen lijk een schicht. Door zijn blindheid, was het gauw verschrikt zodat men dat paard goed in de hand moest houden en zeker als er een auto passeerde of als men op een brug kwam, was het paard moeilijk te hanteren. Men went aan alles, en na korte tijd was "Bulla" mijn beste vriend en had hij volledig vertrouwen in mij. Het wit paard van Frans van Boneuken Slek was niet altijd te vertrouwen en meermalen heb ik moeten wegspringen lijk het naar mij "sloeg". Rond 5 uur 's morgens moest ik op staan om de paarden netjes te ros kammen, hun poten goed te wassen en naderhand de hoorn van de poten goed te "zwarten", 'midderwijl aten ze een dikke portie haver met "SUKREMA", een soort gesuikerd kaf. Toen ik uit stal kwam, stond de koffie en het eten klaar, door de beide vrouwen bereid en hadden de mannen dat wat ze nodig hadden reeds op de karren geladen.. Grote okkasie Rond 6 uur, vertrokken wij dan naar de vooraf bestemde gemeenten, en eens ter plaatse moesten er briefkens gedragen worden. Dat bestond hierin Ieder koos zijn sektor uit, waar men een paar uur, aan de mensen kaartjes ter hand stelde, waar het volgende op gedrukt stond -Ibramco. Al of niet overheidsini tiatief in het bedrijfsleven" ('73); -"Werkloosheid en de noodzaak van structuurhervorming" -Reeks van 3 inspraakavonden over "Gemeentebeleid" in 1976 -"Ruimtelijke ordening, stedebouw en openbare werken" met Jacques Timmermans -"Sociale zaken, gezin en cultuur" met Walter Moens -"Sport en Jeugd" met André Stevens -Een bijzondere uitschieter vormde hier wel de Chili-avond van '74 met Maurice De Wilde en met André Van Lancker, die op het ogenblik van de bloedige coup van Pinochet in Chili verbleef en er in het be ruchte stadion van Santiago werd opgesloten korte tijd later "viel" André Van Lancker in zeer verdachte omstandigheden uit het gebouw van Economische Zaken aan de Brussels de Meeüssquare. 2. TENTOONSTELLINGEN -"Frans Masereel" ('77) -"Monumentenzorg en stedebouw in de D.D.R." ('77) i.s.m. Masereelfonds -"Humblet, Somville, Vander Smissen", een zeer prestigieuze tentoonstel ling in '80 i.s.m. Masereelfonds -"Het Bos in Vlaanderen" ('81) i.s.m. C.S.C.-Pollare in dit kader werden ook 2 wandelingen georganiseerd Neigembos (met natuurgids Luc De Smet) en de Dendervallei (met na tuurgids Hugo Ruysseveldt) -Foto's en schilderijen van de "Honest Arts Movement"-groep, gekop peld aan de uitreiking van de L.P. Boon-prijs aan Kamagurka op 4.11.78. Deze activiteit werd aange bracht door H.A.M.-lid Willie Ver- hegghe. Ieder'jaar werd een dergelijke cur sus georganiseerd o.a.: -in '75 -"Structuur van de arbeidersbeweging" met J. Timmermans -"Doeleinden en stromingen in het Socialisme" met Prof. H. Balthazar -"Economische onderbouw in onze maat schappij" met Gerard Van Acker -"Economische democratie" met Bert Comhaire -"Hedendaagse economische problemen" met Prof. S. Loccufier -"Inkomensverdeling en indexproble men" met Herman Van Herzeele. -in '81 -"Analyse van de huidige maatschap pelijke toestand" -"Analyse van de structuur van de S.P." -"Rol en functie van de staat" -"Analyse van de begrippen politiek; en inspraak" -"De beleidsorganen" -"Geschiedenis van de S.P." -"Ideologie van de S.P." met telkens medewerkers van het Vormingscentrum Herman Vos. -door de socialistische harmonie "Hand aan Hand" uit Aalst in '72(de allereerste activiteit van C.S.C. Ni nove) -het Huldigingsconcert Octaaf Dammekens ('74). Een greep uit de reeks Joegoslavië, Frankrijk, Zwitserland, Griekenland, Italië, Venetië en Ravenna, Centraal- Azië, Georgië, Armenië, Moskou, Egypte. -"De Bende van Jan de Lichte"('74) van Pieter De Prins, naar de ro man van Louis-Paul Boon, die het optreden van het IMechels; Minia- tuurteater inleidde. Bij het doorbladeren van het pro grammaboekje van deze opvoering, valt het bijzonder op, hoeveel Vervolg van pag. 6 akteurs van toen, inmiddels zeer ruime bekendheid hebben verworven Renë Verreth (Jan de Lichte), Jaak Van Assche (Tineke), Marin De Valck (de Waal, koetsier, beul), Mandus De Vos (Symon Ysenbaert, Tjeef de Lichte), Francine-Sien uit Sesamstraat-Die!s (Annemarie De Mul der) -"Straks is allang voorbij", toneel spel van Gerd De Ley en Mireille Cottenjé ('77) -"Marionettenteater Taptoe" met "Hé Harlekijn, je touwtjes zijn los ('78); -"Al lijkt het een fabel", toneel- productie van de Internationale Nieuwe Scène -"Een voetbaltrainer neemt ontslag" van David Williamson door het Mechels Miniatuurteater -3 x Vuile Mong en zijn Vieze Gasten: '79, '80 en '81. met optreden van o.a. "De Familie Klepkens" (met o.a. Urbain Verekens! John Lundström, "The Swinging Jaguars" zoals die van augustus 1978 naar Centraal-Azië (Samarkand, Boechara, Tasjkent, Alma-Ata) i.s.m.E.R.A. Volkstoerisme, MasereelfondsH.V.V.; bij deze gelegenheid stelt Urbain Verekens trouwens een documentatie map samen van een paar honderd blad zijden Op dit ogenblik wordt trouwens druk gewerkt aan de reis die in 1983 Armenië, Azerbaidzjan en Siberië zal aandoen... -redaktie en drukkerij van "De Mor gen" ('80) -de O.L.V.-Kerk van Ninove met "gids" Jean-Luc Franchet -de stad Rijsel en het eilandje Tholen in de Oosterschelde om er oesters te kappen In opdracht van de C.S.C.-Ninove naakte de "Ninovieter" Roel Riche lieu Van Londersele een 4-tal jaren geleden "'T Rood Verweer", een ets uitgegeven op 30 genummerde exem plaren en verkocht aan de redelijke prijs van 1.200 fr. Ter gelegenheid van de "verjaardag" van de C.S.C. nu in april werd aan Rufijn De Decker gevraagd om eveneens voor de C.S.C. een grafisch werk te maken, dat zal voorgesteld worden op 17 april a.s. Bovendien heeft C.S.C.-Ninove zich nooit geïsoleerd opgesteld en heel wat pogingen ondernomen om aan de valstrikken van de zo nefaste ver zuiling te ontsnappen. Naast deelne ming aan alle organisaties van het Ninoofs Progressief Front en bvb. ook aan de Savooi feesten 1981, ging C.S.C.-Ninove regelmatig resoluut "op de pluralistische toer". Het kwistornooi, waarin C.S.C. steeds een stuwende kracht is geweest, is daar het bekendste voorbeeld van. Al deze aktiviteiten eisen natuur lijk een felle inzet van heel wat bestuursleden. Op gevaar af heel wat verdienstelijke militanten te vergeten, vernoemen wij hier toch -het bestuur bij de start in '72 Jacques Timmermans (voorzitter), Urbain Verekens (secretaris) en Albert Taffijn (penningmeester) -het huidige bestuur Urbain Verekens voorzitter)Georges De Ville (ondervoorzitter), Luc De Pauw (secretaris)Freddy Verekens (hulp-secretaris), Etienne De Ville (penningmeester), Ronny De Wetter, Hugo Van der Kelen, Annita Milo en Chris Vancoppenolle. Jean-Luc Franchet Urbain Verekens VOOR HET "VERJAARDAGSPROGRAMMA",ZIE ONZE KALENDER PAG. 7. Een mooi gezin, een prachtige foto van Frans d'Haeseleer (Frans van Boneuken Slek) en Hortensia Van Wayenberghe (Stanse Mateas) met hun kinderen Denis en Clementine GROTE OKKASIE Voor het groot fabriek van Gent i Wij zijn gekomen om alle oude afval op te kopen van alle soorten vodden, kledingstukken kousen, beddegoed, ijzeren potten, oude kachels, oude stoven en al hetgeen oud ijzer be treft, oude en nieuwe zakken in 't groot. Ik betaal bizondere prij zen voor oud koper, tin, lood, zink en alle bijzondere metalen, ook ben ik koper van alle soorten vel len, koeien-, paard- en kalfshaar. Ik ben voorzien van alle soorten van garnituren als jatten, tel joren, vazen en posturen. Degene die deze voorwerpen niet begeren betaal ik in geld. Binnen twee uur, kom ik terug aanvaard mijn beleefde groeten. N.B. Gelieve dit kaartje mij terug te bezorgen

Klokzjiel | 1982 | | pagina 10