MHiniiT ABONNEMENT S tadspoppenspef Jawei hoon I Iditoriaa Gemeenteraadsverkiezingen Nieuwe Vredeskrant op de markt Jongeren mars ontwerp Man platform Redaktie: Dat waren we al van plan: zie elders in dit blad. naar aanleiding van de gemeenteraads verkiezingen in oktober. Deze bewust vaag en algemeen gehou den oproep heeft reeds een aantal mensen weten te strikken. Anderen zijn bereid de zaak voor te leggen aan hun vereniging. Wie zich nog niet kenbaar heeft ge maakt en toch interesse heeft, kan nog altijd zijn naam en adres op ons redaktielokaal binnengeven. Een eerste vergadering gaat door DONDERDAG 22 APRIL OM 20 H ZAAL DENDERHOEVE, BURCHTSTRAAT 29, 9400 NINOVE. Iedereen welkom. Zoals in het editoriaal van ons vo rig nummer aangekondigd, wensen wij te werken aan een samenkomst van alle individuen en verenigingen, die zich willen inzetten voor het wakker schudden van hun medeburgers 1. RECHT OP VAST, KREATIEF EN NUTTIG WERK 1 2. ECHT OP EEN VOLWAARDIG INKOPEN, WERK OF GEEN WERK 3. GELIJE KANSEN IN ONDERWIJS EN VORMING A. EEN ANDEE MAATSCHAPPIJ 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- Ninoofse toestanden. Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres bekend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven. Geachte redaktie, Uw editoriaal zit vol vraagtekens, twijfels en veronderstellingen over de gemeenteraadsverkiezingen. Alhoewel ik meen dat uw burger een beetje laat is wakker geworden, moet een werkgroep die van plan zou zijn een beetje te rommelen in de groot ninoofse politiek een ple zierig effekt kunnen teweegbrengen. Als inwijkeling heb ik altijd al een beetje verbaasd zitten glu ren naar het stadspoppenspel Het lijkt mij organisatorisch ge makkelijker dat u de diverse re acties inzamelt, en dan eventueel een eerste kontaktvergadering belegt. Met vriendelijke groeten. Dirk Gielen Jawel hoor, wie had dat verwacht!? Jawel hoor, een ludiek toneelstuk, een verzameling van leuke én diep zinnige sketches, naar voren ge bracht door -Jawel hoor !- meisjes en jongens van het laatste jaar uit het Sint-Aloysiuscollege. Jawel hoor, na twee maanden hard zwoegen en na vele moeilijkheden (dat zal zo wel zijn), slagen meis jes en jongens er in alléén iets te presteren zonder professionele hulp. Daarom moet hen een pluim wor den gegeven. Wat ik vooral goed vond was de volgende scène .- Een jongen zit op de grond, moedeloos en alleen. Je kunt hem typeren als een idealist, een dromer, een zwerver, een hemel op aarde-zoeker. Dan komen er twee jongens op de scène, één of ander stóm-onnozel lied zingendwat op de lachspieren van het publiek werkt, omwille van het koddige van de situatie. Deze stellen die men sen voor die argeloos alles slik ken wat de maatschappij hen als ide aal beeld voorschotelt, en er nog bij kunnen lachen, schijngelukkig als ze zijn. Die twee kadeeën zet ten stoelen rond onze idealist een muur rondom hem opbouwend, wel ke niet te overbruggen is. Dan ko men, op de melodie van de vogeltjes dans, al huppelend een bende meis jes en jongens aangelopen, die rond de idealist en de stoelen rennen. Opeens stopt de melodie en allen springen naar een stoel. Iemand slaagt er niet in op een stoel te zitten en zakt neer op de grond, een slachtoffer van de maatschappij Telkens wordt er een stoel weggeno men, telkens valt er een nieuw slachtoffertelkens roept onze ide alist Waarom Nu vraag ik ook "Waarom"."Waarom?" kunnen dergelijke dingen in Ninove niet méér gebeuren, waar jonge men sen de kans krijgen om eens echt iets samen te doen P.S. Dit gebeuren had plaats op vrijdag, 19 maart, om 20 uur in Jeugdklup Tien Twen. Dhondt Paul Ninove De ene zetel is de andere niet. Neem nu deze, zou je er geen kippevel van krijgen Nee, geef mij maar mijn gewoon rieten zeteltje en m'n Klokzjiël in de hand, lekker thuis besteld door de fakteur. Gemakkelijk zo'n gewoon 300 fr. storten op ASLK nr. 001-0971808-41 met vermelding "Abonnement 't Klokzjiël" steunabonnement vanaf 500 fr.), uiteraard met naam en adres erop vermeld. Heb je paperassenvreesdan wip je gewoon eens binnen op het redaktieadres (F.Tavernestraat 23) of spreek je een medewerker aan op de tentoonstelling "Ninovieters-Kaffeegieters" (zie kalenderen klaar is kees. Hm, 't Klokzjiël en m'n zeteltje..dat leder hoeft echt niet voor mij. Tot voor kort verscheen de Vlaamse Vredeskrant van het Vlaams Aktie- komitee tegen Atoomwapens (V.A.K.A. slechts bij speciale gelegenheden. Zo bvb. n.a.v.de vredesmanifesta tie van 25 oktober 1981. Voortaan wordt de Vredeskrant vier maal per jaar uitgegeven. Het maartnummer bevat o'.m. artikels over de kampa- gne voor kernwapenvrije gemeenten, de visie van de Oostduitse dissi dent Rudolf Bahro, de onderhande lingen van Genève, de standpunten van de Belgische regering en de vredesbeweging in Oost-Europa Daarnaast nog allerlei nieuws over lokale, nationale en internationa le vredesinitiatieven, besprekin gen en boeken, films, enz. Wie eerlijke, objektieve, genuan ceerde en geëngageerde informatie over de kernbewapening zoekt leest de Vredeskrant, het forum van de nieuwe vredesbeweging in Vlaanderen. U vindt de krant in wereldwinkels en betere boekhandels. Beter nog neem een abonnement. Door overschrijving van minimum 80 franken (dank voor elke vrij willige bijkomende steun) bent U abonnee en steunt u de werking van het V.A.K.A. Overschrijving en op rek. 001-0886725-27, van V.A.KA., Kloosterstraat 1 - 2000 Antwerpen. Let op de adres wijziging Voor meer inlichtingen over de werking van de vredesbeweging kan men op hetzelfde adres te recht. Tel. 031/32.53.81. De krisis slaat voor velen hard toe, maar een groep die het extra hard te verduren krijgt is die van de jonge ren. Dat kunt ge dagelijks merken aan de doplokalen. Het ziet er som ber uit voor de schoolverlaters. Met de handen in het haar gaan zit ten treuren, haalt echter weinig uit daarom is er een jongerenmars geor ganiseerd in Brussel op 24 april '82 door KAJ—JOC, MJA, ABW-Jonger en, FGTB-JeunesACV-Jongeren,CSC-Jeu- nes, Jeugdwerkloosheidskommitees Voorwaar een zeldzame solidariteit indeze dagen, waar de 'groteneen voorbeeld aan kunnen nemen. Juiste uur en plaats hebben we niet kunnen achterhalen. JIAC (Jeugd Jongeren en Advies Centrumin de Geraardsbergse straat plant echter een vergadering om de coördinatie van de mars vanuit Ninove te organi seren op dinsdag 20 april in hun lo kaal. Dan zullen er wel meer gegevens voorhanden zijn. Anders kunt ge terecht op kontakta- dres: Jongerenmars, Paleizenstraat, 90, 1030 Brussel. Tel02/216.20.03 Hier volgt in elk geval al het eisenpakket van het Nationaal Comi- tee. Een mooie maar harde lijst voor huidige en toekomstige regeringen. Ook voor ons allen een lijst om eens ernstig bij stil te staan. Wij eisen het recht op vast, krea- tief en nuttig werk dat past in het kader van een industriële politiek, die behoeften in plaats van winst centraal stelt. Die politiek moet rekening houden met - de noodzaak van werk in eigen streek; - de niet-voldane sociale behoeften in onderwijs, gezondheidszorg openbaar vervoervrije tijd, ruimtelijke ordening, milieu en openbare voorzieningen..kuituur; - alternatieve energie (zonne- en windenergie) ,- - omschakeling van de wapenindu'stie; - met nieuwe kollektieve vormen van arbeidsorganisatie koöperatievenzelfbeheer - nieuwe technologie (in dienst van de mens en niet omgekeerd). Voor een betere verdeling van de be schikbare arbeid eisen wij vermin dering van het arbeidsritme en een radikale vermindering van de arbeids tijd, zonder koopkrachtverlies voor de arbeidersgroep en met evenredige aanwerving. Wij eisen strengere straffen tegen werkgevers die zwart werk en over uren toelaten en organiseren. a. Jongeren willen op eigen benen staan. Wie werk heeft, heeft recht op een volwaardig loon geen diskri- minerend jeugdloon, en vooral niet voor jonge vrouwen geen tweede- rangsarbeid (leerkontrakten, sta giairs, schoolstages, B.T.K., te werkgestelde werklozen Werkloze schoolverlaters hebben recht op een inkomen en geen aal moes geen 150 dagen wachttijd en geen dopgeld dat afhankelijk is van het gezinsinkomen Werklozen hebben recht op een vol waardig vervangingsinkomendat hen niet kan ontnomen worden, of dat kan verminderd worden. Wij eisen een eerlijker inkomens verdeling, door belasting op grote vermogensstrijd tegen de fiskale fraude en kapitaalvlucht b. De administratieve vernederingen tegenover werklozen zijn onaanvaar- baar en moeten ophouden. Wij eisen een permanente vorming voor iedereen, zodat ieders kansen op deelname aan het maatschappelijk leven voortdurend toenemen zonder dat deze gebaseerd zijn op individu alisme en winstbejag. Wij willen een demokratisch onder wijs,minder autoritair en dichter bij de leefwereld van de jongeren, rekening houdend met de meest bena deelde groepen en met verschillende kuituren. Wij willen dat jonge werknemers recht hebben op globale vorming, tijdens de werkuren, en buiten de onderneming met behoud van loon. Wij willen werk in een samenleving gebaseerd op een nieuw ekonomisch model gericht op - de produktie van nuttige dingen - de strijd tegen de verspilling ,- - afschaffing van sociale ongelijk heid - solidariteit met de derde wereld ,- - respekt voor het leefmilieu - ontwapening - ondermijning van de toenemende machtsconcentratie - strijd tegen de kapitaalvlucht In dat perspektief moet de mobilisa tie voor de jongerenmars van 24 april '82 gezien worden. Dit moet een eerste stap zijn, voor een breed en blijvend front van jongeren dat verder wil strijden voor een nieuwe maatschappij

Klokzjiel | 1982 | | pagina 2