De ronde van de buurthuizen JMj deel 2 PI Toen in 1973 de Ronde van Vlaanderen naar Meerbeke werd gekocht, met aan komst in de voortuin van de plaatse lijke burgemeester, wist ik het al. Die burgemeester uit een boerenpa- rochie had meer op het oog en bereid de via de sport en de T.V. de vero vering van het burgemeester van Groot-Ninove voor. En inderdaad, Etienne Cosijns nam in 1973 drie jaar voorsprong op al zijn konkuren- ten en won in 1976 met groot ge mak de verkiezingenDank zij de Ronde was hij een geziene Groot- Ninoofse figuur geworden. Gaat Etienne Cosijns een tweede gooi doen naar het burgemeesterschap Ik heb al vaak geruchten gehoord dat hij er genoeg van heeft en nog lijkt het voor velen onzeker of hij wel terug gaat opkomen. Voor mij was deze zaak reeds lang duidelijk. Een klein krantenberichtje in 1979 of 1980, ik herinner mij de preciese datum niet meer, meldde dat het kontrakt voor vijf jaar verlengd was om de Ronde te Meerbeke te laten blijven aankomen. Toen had ik zekerheid. Etienne Cosijns had weer reeds lang voor zijn konkurrenten zijn verkie zingsstrijd ingezet. En wie onlangs gratis de gekleurde folder '10 jaar ronde van Vlaanderen te Meerbeke- Ninove' in de bus gekregen heeft en die goed bekeken en gelezen heeft, moet niet twijfelen Etienne Co sijns brengt ons zijn eerste groot verkiezingspamflet. Zekerheid dus. Hij wordt opnieuw burgemeester van Groot-Ninove. Hij is de handigste, hij is de slimste. Want kijk. Gaat die folder eigen lijk over 10 jaar Ronde van Vlaan deren of eerder over 10 jaar Etienne Cosijns op het podium Handig gedaan, een verkiezingspam flet met politieke boodschap la ten verspreiden door Het Nieuws blad met de medewerking van de Generale BankmaatschappijEigen lof stinkt. Zulke reuk verspreidt de doorsnee politikus, maar niet Cosijns. Hij laat zijn verkie- zingsboodschap schrijven door een sportredakteur van Het Nieuwsblad, Leo Arickx. Diens tekst gelezen, 'Dankbare hulde aan een volkse en sportieve burgemeester Cosijns'? Cosijns wordt er geloofd om 'zijn dienstbetoon aan iedere inwoner, zijn bezorgdheid om de naam van zijn gemeente eer aan te doen, zijn ondernemingsgeest, zijn vooruit strevendheid Zo hoort u, Ninovie- ter, het ook eens van een ander zeg gen, moet Etienne er waarschijnlijk nederig bijdenken. Leo Arickx laat bovendien de burgemeester zelf, an ders nogal zwijgzaam met persver klaringen, aan het woord 'ik wil er echter bij deze gelegenheid ook de nadruk op leggen dat ik voor iedereen opensta, voor sportieve en andere aangelegenheden'. Aan politiek doen zonder kleur te be kennen, zonder zelfs de indruk te wekken bij het volk dat het om verkiezingstaai gaat, dat kan en doet alleen Etienne Cosijns, dank zij het unieke feest van de popu laire ronde. Maar Cosijns kan en doet nog veel meer. Hij speelt het klaar 's lands hoogste personaliteiten als figuranten te laten optreden in zijn Ronde-van-Vlaanderen-show. Goed de foto's bekeken Gezien hoe Etienne Cosijns zichzelf door anderen laat presenteren en hoe hij onderhuids en subtiel zijn politieke keuzen meegeeft Wie mocht er onder de waakzame blik van de burgemeester mee voor het vogeltje gaan staan Waltniel, Martens, De Croo En om dat poli tieke sausje toch niet al te uitdruk kelijk op te dienen mochten enkele zogenaamde a-politieke vedetten ook het prentje op. Pien, Pfaff, Merckx, De Vlaeminck als promotoren van de subtiele verkiezingscampagne van Cosijns en kompagnie! Foto's zonder betekenis Toevallig gekozen Zoals de Romeinen uit de ingewanden van vogels de toekomst konden afle zen, zo heb ik geleerd Cosijns'poli- tieke bedoelingen af te lezen uit de Ronde van Vlaanderen. Wat zijn dan mijn voorspellingen omtrent Cosijns'toekomst De Centrum!ijst zal niet uiteenval len zoals sommigen voorspellen en verwachten. Cosijns zal er weer lijsttrekker op zijn en andermaal toelaten dat de PVV en Waltniel ru stig aan zijn wieltje zuigen. Cosijns zal de verkiezingen met straten voorsprong winnen. De CVP zal als coalitiepartner braaf in het koppeletor mogen meerijden. De SP wordt definitief losgegooid (Mark Galle is niet fotogeniek genoeg). De VU telt niet mee (Geen charmante dames a la Georgette mee op het podium, men zou immers de verkeerde kant kunnen opkijken). Op 4 april zal Etienne Cosijns voor de tiende maal zijn verkiezings- klassieker buiten kategorie rijden. De figuranten wijzigen, de ene ware triomfator blijft. Hij zal er weer staan, op het podium, de neus in de lucht, weldadig snuivend van de en kele minuten TV-reclame die de Ronde hem opbrengt in de zekerheid dat deze enkele minuten in oktober duizendvoudig vruchten zullen dra gen. Ook ik zal weer kijken en verwachtend uitzien naar dat gran dioze moment waarop de Ninoofse politieke top-miss de winnaar van de dag de bloemen zal schenken. Dank u, Etienne, voor uw 10 jaar ronde van vlaanderenshow. Het is klassewerk, dat de ware kenners weten te waarderen. Een Ninovieter, (geen slappe) kaffeegieter 5 Vorige maand bracht de ronde van de buurthuizen ons langs Pollare, Outer, Appelterre, Voorde, Aspelare en Meer beke. Deze maand komen de andere buurthuizen aan de beurt. In de marge van deze artikelenreeks, kunnen we melden, dat onze schepen van Kuituur Walter Moens, ook niet heeft stil gezeten. Op 23 februari kregen alle afgevaardigden van de Stedelijke kultuurraad een vragen lijst toegestuurd die tegen 31 maart diende teruggestuurd te worden. Hierin werd gevraagd welke buurt huizen men per vereniging gebruikt, of er dienen opgericht, zoals in Meerbeke, en welke verbeteringen er kunnen aangebracht worden. Een lovenswaardig initiatief waar van we graag de uitslag eens zouden zien. Hopelijk blijft het resultaat niet binnenskamers, maar wordt het ooit eens bekend gemaakt op een algemene vergadering van de kultuurraad. Een vraagje aan de schepen "Is er wel samenwerking tussen de B.T.K.- groep voor de buurthuizen en de Kultuurraad Zo niet, waartoe dienen dan de adviezen van deze raad "Lezenswaardig in dit ver band is het memorandum van de Davidsfonds-afdelingen dat zes jaar geleden werd opgesteld naar aanlei ding van de toenmalige gemeente raadsverkiezingen. Dit memorandum vindt u hierbij. Nu terug naar de buurthuizen" Neigem en Lieferinge Neigem had enkele jaren geleden een buurthuis, doch het lokaal dat de zendamateurs in bruikleen hadden brandde volledig uit. De toestand is onveranderd gebleven. Het ge bouw staat er nog steeds bij zo als het enkele jaren geleden door de brandweer werd verlaten... Iets verder in Lieferinge wordt het schoolhuis verhuurd aan een uitbater van een plaatselijke vlees centrale. De spaarklub van café 't Stalleke organiseert jaarlijks zijn eetfestijn in de leegstaande school. Langs de kasseide staat er nog een ander stadsgebouw op afbraak te wachten de pastorij. Maar men weet nog niet wie de eigenaar is, het bisdom of de stad. Okegem en Denderwindeke In Okegem wordt de oude gemeente school gebruikt door de Biblio theek van het Davidsfonds en door de Heemkundige kring van Okegem. Meester Jozef Van der Speeten, die verantwoordelijk is voor de biblio theek deelde ons mede dat bij he vige regenval de ruimte vol staat met plassen water. De stoof kan ook niet aangestoken worden, daar de schouw te vochtig staat. "Het nieuwe gebouw van het O.C.M.W. kunnen we moeilijk gebruiken als bibliotheek, daar de ruimte hier voor niet geschikt is. Als de stad deze gebouwen laat afbreken waar moeten wij dan met onze bibliotheek naartoe aldus Mr. Van der Speeten. In Denderwindeke wordt de turnzaal van de gemeenteschool druk bezocht. Niet alleen op sportief vlak, ook de fanfare houdt er haar repetities. De plaats van het gebeuren is wel levensgevaarlijk zoals trouwens gans "de Plaats" van Denderwindeke, waar er druk boven de 100 per uur wordt gereden. In Okegem hebben we de eigenaardige situatie dat de Stad zinnens is om de oude ge meenteschool en gemeentehuis af te breken om het nieuwe, voor het ogenblik nutteloze O.C.M.W.gebouw te kunnen aankopen. Wat in Meerbeke blijkbaar niet kan, zou dus in Okegem wel kunnen. Hier wachten we de resultaten af van het bezoek van de gemeenteraad... Ninove Vervolg Pag. 12 10 jaar ronde van ETIENNE COSIJNS te meerbeke - ninove NEIGEM LIEFERINGEEens per jaar eetfestijnt Voor wanneer de herstelling? OKEGEM Beschimmelde boeken DWINDEKE:Aan een gevaarlijke stwg

Klokzjiel | 1982 | | pagina 5