Be Pofrettenirehher Pak de brasem I Natuur voeding HENGELRUBRIEK Aile begin is moeilijk 8 I Tijdens de voorbije weken organi seerde Focus-Ninove twee werkver gaderingen teneinde haar beginnende zwart-wit werkers op goede weg te helpen. Marcel De Wilde gaf hier de nodige technische uitleg. Het be trof uiteraard een reeks werken en werkmethodes die vooral bedoeld waren voor diegenen die in de foto grafie iets meer willen bereiken dan het klassieke vakantiekiekje of de al even klassieke familiefoto. Aangezien dergelijke uiteenzettingen niet direkt binnen de bedoelingen van dit artikel vallen, raden we eventueel geïnteresseerden aan kon- takt op te nemen met Focus-Ninove. Er zijn echter heel wat meer mensen die fotograferen zonder daarom aan dat soort fotografie te willen doen zoals dat van hen in fotokring en verwacht wordt. Dat is uiteraard hun goed recht, en hoewel de vakan tie nog niet direkt voor morgen is, zijn velen reeds volop in het sta dium van de plannenmakerij verzeild. Daarom speciaal voor hen enkele tips teneinde de kans op welslagen van hun vakantieopnamen aanzienlijk te verhogen. 1.Mensen die op reis gaan, spende ren meestal heel wat tijd aan het voorbereiden van die reis, wat heel normaal is. Het fototoestel wordt over het algemeen gewoon "meegenomen". Doe echter ook eens de moeite de gebruiksaanwijzing grondig te bestuderen. Oefen met het toestel zonder film totdat je alle handelingen voldoende meester bent en alle mogelijkheden kent. Al heel gauw zul je merken dat je niet zo nodig naar de fotohande laar moet om een gebruikte film uit het toestel te halen of er een nieuwe in te plaatsen. Het is echt niet zo moeilijk. Oefen des noods met een slechte film. 2.Kies de meest geschikte film voor het soort opnamen dat je wenst te maken. Vraag hiervoor eventu eel raad aan iemand die wat ver der gevorderd is of aan de verko per, liever dan maar lukraak een film aan te schaffen of uit ge woonte steeds dezelfde te kopen. 3.Wanneer je de film in het toestel plaatst doe het dan niet in volle zonlicht en vergeet vooral niet de gevoeligheid van de film op het toestel in te stellen. Wan neer je na het belichten van de film konstateert dat de instel ling toch verkeerd was, dan is niet noodzakelijk alles verloren. Noteer op welke gevoeligheid be licht werd en meld dit aan het ontwikkellaboIn sommige geval len kan men hieraan bij de ont wikkeling nog verhelpen. 4.Kies bewust voor een bepaald soort opname. Fotografeer een mooi landschap om het landschap. Plaats er niet te pas en te on pas een persoon bij. Indien het er je om te doen is een persoon te fotograferen, neem de opname dan van dichtbij. Het risico is anders groot dat je een landschap fotografeert waarin een persoon staat die je toch niet herkent omdat die te veraf staatDenk erom je gaat niet naar Spanje met vakantie om een familielid te fotograferen tegen een doodge wone muur. Dat kan hier ook 5.Let erop dat bij het fotograferen van landschappen de horizon recht loopt. Het geeft een hoogst on behaaglijk gevoel de zee op een foto te zien "leeglopen". 6.Om het even of je nu een persoon, een gebouw of een andere beziens waardigheid fotografeert, zorg er voor dat het bewuste onderwerp volledig op de foto staat Een voet die er net niet opstaat of een ontbrekende torenspits maken je foto's zeker niet beter. Laten we het voorlopig hierbij hou den. Misschien haal je nu wel mis prijzend de neus op, omdat je dat toch allemaal al wist, maar zeg eens eerlijk heb je ook al gepro beerd al deze tips in praktijk om te zetten Succes G.B.O. Het nieuwe visseizoen komt op gang. De vijvers zijn open voor het pu bliek, de visuitzettingen zijn pra ktisch beëindigd en voorn en brasem zitten op de vissers te wachten of omgekeerd. Men weet dat er bij echte visstor- ting, en in 't bijzonder de commer ciële, buiten de voorn, lauw, kar per een massa brasem wordt bijgesto ken. Waarom De prijs van brasem ligt lager en geeft soms aan de visserij een gans ander aspect. Alle vissoorten laten het afweten, maar de vreter,-de zuiger, t.t.z. onze brasem die heeft toch wat meer nodig Ik weet het, de woorden ontglippen ons nogal rap, "verdomme, t'is ne platzak maar als men op een wedstrijd, of simpel een klein matchken ne "platzak" aanhaakt, dan wordt hij een goudvis. De schel dnamenverbonden aan de bra sem..., slijmzak, platte, schele, domme dweil zijn niet terecht goed te keuren...ja, ja ABRAMIS BRAMA verdient beter Er wordt beweerd dat brasem vissen gemakkelijk is, niks van waar, WANT waarom kan de ene er vangen en de andere niet. Ge kunt wel zeggen...het voeden, ja, gedeeltelijk akkoord, MAAR... geen vaste waarheid. Zoals bij ie dere vis speelt alles een zekere rol en daar komen wij straks op terug Wij zullen precies de brasem niet analyseren zoals een professor het zou doen, wij gaan niet uitweiden over zijn vinstralingen, zijn zicht, hoeveel eitjes er geproduceerd wor den maar toch moeten wij zeggen dat zijn vorm naar de platte kant is en opgetornd met een hoge rug. Nu kan men ook niet zeggen dat brasem OVERAL dezelfde vorm of kleur heeft. In Nederland b.v. vangt men blauwe, grijze, donkerbruine en zelfs goud kleurige. Deze kleuren zouden aan gepast zijn aan de kleur van water en bodem en ook aan het type van het klimaat. Men moet toegeven dat het waarheid is, waarom op 10 km verschil, op de ene plaats blauw- - grijze brasem vangen en op de ande re goudbrasem. Heel eenvoudig, bij het eerste geval was de bodem hard met een laagje grijze fond en het tweede gele zand bodem Brasem leeft in scholen, houdt van - langzaam stromend of stilstaand wa ter en verblijft het liefst in mod derbodem waar hij het voedsel op zuigt. Heb je ooit eens goed de bek bekeken, het gelijkt zo een beetje op een tromp die in- en uitschuift. Met zijn platte kant is hij ver plicht op zijne kop te gaan staan om het voeder op te nemen, hij licht min of meer de draad naar om hoog, daarom zeggen wij...een ste kende pen. Men zegt allicht dat de brasem een allesvreter is, terecht want hij mag alles, brood, pier, made, macaroni, tarwe, kempzaad vers de vase, aardappel en noem maar op, maar pas op, voeder eens met beschimmeld brood en het resul taat zal ook wel nul zijn. Brasem houdt van het natuurlijk, geurig produkt en volgens kenners is hij een vis met een zeer fijn reukor gaan, die de geur vanaf verre af stand kan lokaliseren. Hier wordt de brasem aangelokt met een voeder samengesteld met vers de- vase of maden, de visserij ligt hier heel anders dan in Nederland, Ierland of Frankrijk Wij houden ons hier aan de "beestjes", maar probeer eens de vlok, ik ben er van overtuigd dat het soms uitzonder lijke vangsten geeft Over voeder gesproken, men kan het rekken en strekken zolang men wil, ieder heeft zijn zogenaamd geheim pje of zoals wij vroeger reeds zeg den "wondervoer". Eén ding mag men niet vergeten, krijgt men een school brasems ter plaatse dan wordt uw voeder opgezogen nog rapper dan met een stofzuiger. Hun aanwezigheid wordt direkt verraden door de op stijgende luchtbelletjes, 10,20, soms gelijk in een kookpot, dus, voeder niet te weinig, geef allicht een bal of twee meer en voeg in het voeder datgene dat u als aas zult gebruiken. Vist u met maden, meng wat dode maden en zo weinig moge lijk levende, vist u met vers de vase of met aardappel, voeg erbij... het kan geen kwaad, zelfs niet voor mooie voorns enkarpers U kunt zelfs na 15 a 30 minuten enkele ma den of geplette aardappel op uw plaats werpen en dikwijls met resul taat. Samenstelling van een voeder 1. 60 chapelure (vers) 10 l biscuit 10 i coprak melasse 10 maïsvlokken en 1 soeplepel kandijsuiker. 2. 60 chapelure 15 biscuit 15 maïschapelure of fijne po lenta 10 gemalen, geroosterde kemp Bevochtig je voeder tot je een zacht kussen hebt bereikt, luchtig moet het voeder zijn, geen brokken of pap, meng er de beestjes bij, voe der onder de top en vermijd boven uw kracht te vissen. De techniek toe te passen is anders dan bij de voornvisserij. Een hen gel 7,8 of 9 meter met een slag van omtrent 1 meter. Visdraad 10 en indien het kan zelfs 8 een pen met lange, diepzinkende antenne uit- gelood tot op 2 cm en buiten de ge wone loding een klein loodje (rust- lood) op 25 cm van de haak. Dit loodje blijft op de bodem rusten en heeft geen gewicht voor uw dobber, bij de minste aanbeet zakt de dob ber door dat overloodje of krijgt u de stekende pen. Haak 14 tot 18, al naar gelang met welk aas je zin nens bent de BRAMA te verleiden. Pak het niet te los op, onze brasem is geen dommerik, probeer maar de kanjers te vangen op sommige dagen. Technisch op te passen voor de aan slag, een soepel topeind heeft u bij fijn vissen want met brasem weet men nooit, soms komen ze boven zoals een teljoor en op een ander moment blijven ze op de grond gelijk lood en schieten plots weg gelijk ne kar per Ja, brasem vissen heeft zeker zijn charme en dat beetje slijm dat pakken we d'erbij Wordt niet rood als ze tegen u zeggen dat ge ne platvisser zijt...zeg heel eenvou dig "voor hoeveel gaan we ne keer doen Veel succes en veel genot Fikken Syroit Vervolg van pag. 4 nen beschikken. Het is juist door bewaringstechnieken, glasteelt e.d. dat wij deze overgang nauwelijks voelen. Gans de winter hebben wij gegeten van voedingsmiddelen die gegroeid zijn vóór de winter en die het karakter hebben de winter te kunnen weerstaan, hetzij buiten, hetzij in de schuur in een bak met zand. Aan nieuwe dingen heeft het voorjaar ons voorlopig nog niet veel te bieden. Dan is 't moment daar voor de grote schoonmaak. Alles in de natuurvoeding is erop gericht het lichaam voortdurend te zuiveren en om te spoelen, door het gebruik van veel 'natte' voeding, tegenover het gebruik van een weinig 'droge' voeding. Zelfs al heeft deze voeding een zodanig karakter, dat het een uitstraling betekent van alles wat in ons is, naar buiten toe, toch is het ook hier nuttig te kunnen steunen op het optimaal funk- tioneren van het organisme, en dit kan gevoelig verbeterd worden door te vasten. 'Vasten' klinkt misschien in de oren als een streng woord, iedere versobering die men tijdelijk invoert werkt in dezelfde richting. Zo kan men bv. een tijdje zonder eiwitten, zodat het lichaam zijn eigen eiwitvoorraad zal aanspreken. Men kan ook sapvasten of theevasten, waarbij men dus in de loop van de dag uitsluitend thee of versgeper- ste sappen drinkt. Misschien is vasten voor u wel moei lijk, omdat u ondanks alles toch be zig moet zijn met het bereiden van eten bv. voor kinderen..of dat u toch zo sterk verleid wordt door al les wat u omringt. Een goede raad is dan, alles wat aan eten doet denken uit de buurt te houden, als het weer het toelaat een zachte wandeling ma ken, let wel, bij vasten horen geen zware inspanningen. Nog over vasten een vasten kan één dag duren sommigen vasten één dag op de week. Het is echter niet aan te raden langer dan tien dagen te I Vervolg pag. 11 FOCUS FOTO - EN DIARUBRIEK Meikan, een stilleven van Dirk De Deyn, een jong focus lid.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 8