^anJbvwfrtXok e.ro e p a misvorming HENGELRUBRIEK Visstress Burger wordt wakker Majoretten liefde Hoe $aat hel" r\og met je laatste vrjjer, óiskcL4? Da, lt> toch een dokter, niet 7 toch. zwijg, Violet, t If> af. .Die vent' was iet meer te. "Telken-> afe hij me op de. o^en kustekeek Kii reckf" in mijn mond, Wat is stress Volgens de auteur Dr. Gabriele Peters wordt het woord "stress" gebruikt voor alle moge lijke belastingen..zoals bv. school stresslawaaistress, presta tie-werkstress voeg daarbij nog wat van sortiestress, rook- en drankstress dan komt men tot een besluitende slotsom van...een on aangename toestand en moeilijk exact vast te stellen (gedeeltelijk gelezen in een internationaal sport- magazine) Volgens de media en biologisten zou er de laatste tijd veel licht zijn geworpen op die 'stressduisternis'. Het zou bewezen zijn dat bij een stressverwekkende faktor bepaalde hormonen worden in het bloed ge bracht, zoals adrenaline, (noradre naline en Cortisol. Deze hormonen zouden het lichaam in spanning zetten de hartslag wordt sneller, bloedsuiker- en bloedvetspiegel gaan naar omhoog en er wordt meer bloed door spieren, zintuigen en hersenen gepompt..Of nu dat moderne woord "stress" heet of wat anders... in oude termen zou men het anders geformuleerd hebben overzet van't werk (dat is nu ook al een probleem) hopen armoede en kinderen, geen geld, om 6u.de trein op en 's avonds om 7 uur terug, geen auto maar per te voet en noem maar op...kortom meer miserie dan de dag van vandaag. MAAR dat de zoekers en de vorsers (zij moeten er zijn) het zo ver zouden gaan zoeken dat ze die 'stress' in de viswereld zouden gaan uitpluizen denk ik niet dat dat de 'doorsneemens' het heel "au serieu" zal nemen, eerder en misschien wel met het korreltje zout. Zo zegt men ook dat vissen reageren zoals zoogdieren, akkoord dat vis sen reageren, maar waarom zoals zoogdieren Men kan evengoed de vergelijking maken met reptielen, vogels of zelfs zoals de mens, bij gevaar, schrik, lawaai, hitte of koude, wind of regen heeft toch ieder bestaand levend wezen een reaktie. Moesten al die reakties gemeten worden dan zouden waar schijnlijk veel opmetingen gelijk waardig kunnen zijn. Zo zegt men ook dat te veel vissen in een leef- net oorzaak is van stress. Moesten ze bv. 30 mensen opeenduwen in een woonruimte van 3m2, wat zouden de gevolgen zijn rekening houdende met gebrek aan zuurstof, plaatsgebrek, reuk enz...is dat stress Neen het is heel gewoon overbezetting, ver lies van schubben.en het gevolg... een groot aantal dode of zieke vis- sen...d'er komt daar niet te veel stress bij te pas. Gelukkig zijn wij hier in ons landje een beetje gevrijwaard van die stressvissen.onze openbare wate ren zijn niet te DIK bevolkt en van volle leefnetten..dat is nog niet voor vandaag. Moest het toch eens gebeuren dan vind men nog altijd de mogelijke oplossing in de vissport zaak...er zijn leefnetten op de markt met een lengte van 4.50m... niet te duur want ze verkopen er niet te veel van Een ding is wel korrekt dat er toch nog sportvissers zijn die hun vis terugzetten. Die vissen ster ven niet aan stress, wel bij het onthaken, de vis wordt met droge handen vastgenomen waardoor hij de beschermde slijmlaag verliest, ofwel wordt hij door grove, brute handen dusdanig geknepen tot de luchtblaas barst, ofwel wordt hij zomaar op de ruwe grond of op het zand geworpen, ofwel gaat de ont- haker tot in de maag tot de inge wanden mee naar buiten komen en tenslotte wordt hij nog ne meter of vijf verder in het water gewor pen...die vissen zijn ten dode opgeschreven, en niet door stress maar wel door de behandeling. Indien u niet hoort tot bovenver melde kategories wees dan nog zo fair van...zet geen vis in het leefnet..zet ze voorzichtig te water en wie weet...komt hij geen tweede maal terug De oproep, in het Editoriaal van vo rige krant gericht aan allen die "zich willen inzetten voor het wak ker schudden van hun medeburgers"in het zicht van de komende verkiezin gen, leverde een vergadering op van een tiental individuen en vertegen woordigers van verenigingen. Er kwamen een paar plannen uit de bus. Het eerste plan bestaat hierin dat't Klokzjiël een reeks inter views zou afnemen met vertegenwoor digers van de politieke partijen (indien die toegestaan worden uite raard) en dit aan de hand van eisen- paketten van de groot-ninoofse vere nigingen (of verlangli:jsten voor wie het wat zwakker wenst uit te drukken). Hiertoe richten we opnieuw een oproep aan de verenigingen en wijkkomittees om hun wensen ken baar te maken. Gelieve die in te sturen of af te geven op ons redak- tieadres (vooraan op deze krant) vóór het einde van de maand. Het is de bedoeling om de partij programma's en het gevoerde beleid te toetsen aan wat er leeft aan de basis. We zullen zo goed en zo kwaad als dat kan rekening houden met alle punten. De vragen die niet aan bod konden komen, kunnen dan weer gesteld wor den op het debat dat we in septem ber plannen. Hierover zullen we later echter nog nader berichten. Een voorbeeld van "verlanglijstje" vind je hier verder. We wensen je wel meer geluk dan dit memorabel memorandum. In ons vorig artikel over de buurt huizen was er sprake van een memo randum van zes jaar geleden van de Davidsfonds-afdelingen. Door plaats gebrek is dit spijtig genoeg niet kunnen verschijnen. Daar dit memo randum naar ons gevoel zeer goed de ideeën weergeeft die bij de culturele verenigingen leven en aan aktualiteit niets heeft inge boet, komen we hier nogmaals op terug. Werden er met deze punten rekening gehouden gedurende de voorbije zes jaar Aan u het oordeel tuur beLeiol ninove: CULTUUR 5TAD Een briefje van een jong meisje mag ook eens, zeker Mijn naam maak ik liever niet bekend, want mijn ou ders... je weet wel. Voor het gemak kan je mij Moniek noemen. Wel Flavie als je eens wist wat er omgaat in mijn jong meisjeshart. Men zegt dat ik nog groen ben achter mijn oren toch ben ik verliefd tot achter die dingen. Ik ben bij een plaatselijke fanfare als majoret ingelijfd en vind dat werkelijk het einde. Als we op straat komen met onze stokjes en korte rokjes is het altijd feest. Karnaval is steeds het hoogtepunt van al die uitstappen. En daar is het gebeurd. Op de vrolijke tonen van dé blazers achter ons, stapten we met luchtige pasjes voorbij de ere tribune. Daar stond ik plots oog in oog met een.blozende man met mooie zwarte baard. Hij moet al heel wat jaartjes ouder zijn dan ik toch was het liefde op het eerste zicht. Spontaan ging m'n stokje wat hoger de lucht in en zag ik dat de blos op zijn wangen zich verder verspreid de over gans zijn aangezicht. Pas daarna zag ik dat hij enkele rollen onder de arm hield. Verward liet hij ze op de grond vallen en merkte ik dat het affiches waren. Het stokje dat ik zo hoog in de lucht had gegooid, kon ik net nog opvangen. Ik had verder alle moeite om de juiste pas te hou den en sindsdien staat mijn hart in vuur en vlam, zoals dat in de films heet. Voorzichtig ben ik inlichtingen gaan inwinnen en zo kwam ik te weten dat hij Antoine heet en nog niet zo lang als chirol eider is afgezwaaid. Zijn korte broek zal nog in de kast hangen. Die zou zo mooi staan bij mijn kort rokje. Tante Flavie, help me. Wat moet ik doen onverdraan- lijk MEMORANDUM 1976 Naar aanleiding van de komende ge meenteraadsverkiezingen richten de Davidsfonds-afdelingen van Appelterre, Aspelare, Denderwindeke, Meerheke, Nederhasselt, Ninove, Okegem en Outer zich tot alle politieke partijen en kandidaten opdat zij niet alleen in hun ver kiezingsprogramma maar ook in hun beleid daadwerkelijk rekening zou den houden met een degelijk gemeen telijk cultuurbeleid en de noden van de culturele verenigingen. Met aandrang vragen de bovengenoem de DF-afdelingen de verwezenlijking van volgende essentiële punten 1.De aanstelling van een creatief schepen van cultuur met inzicht in het socio-cultureel vormings werk, die zich gebonden weet door adviezen van de culturele raad. 2.De opsplitsing van de stedelijke culturele raad in werkgroepen, naargelang de materie en gericht naar de nu bestaande leefgemeen schappen, met vertegenwoordiging in het dagelijks bestuur. 3.Oprichting van een dienst voor culturele aangelegenheden, ge richt op praktische dienstverle ning naar de basis toe. Van deze dienst verwachten wij o.a. a.Dat men er terecht kan voor in formatie en dokumentatie. b.Dat men er beroep kan op doen voor materieel en administratief werk als vervoer, verplaatsing van materiaal... c.Ter beschikking stellen van apparatuur stencilapparaat, pro- jektor, epidiascoop, podium, ge- luids-en lichtinstallatieband opnemers, tentoonstellingspanelen, doeken, propagandaborden enz. 4.Opstellen van objektieve maatsta ven voor subsidiëring, derwijze dat de continuïteit van de be toelaging van de verenigingen na de fusie niet wordt verstoord. 5.Dat wordt voorzien in infrastruk- turen die beantwoorden aan reële behoeften geen ambitieuse cul tuurpaleizen, maar sobere cultu rele centra, aansluitend bij de vóór de fusie bestaande leefge meenschappen. (bestaande, vrij gekomen lokalen, zoals scholen, gemeentehuizen Wij rekenen op uw inzet na de ver kiezingen om een welzijnsbevorde- rend cultuurbeleid te voeren en zijn steeds bereid tot medewerking. ANTWOORD Lief Moniekske, Ik ben geschrokken van je jeugdige leeftijd,die zal ik aan de lezers en lezeressen maar niet verklappen. Maar kom, je bent niet de eerste die zo vroeg verliefd wordt. Als je Antoine nu eens vroeg Tamboer-Majoor te wor den in het korps, als dat lukt heb je hem toch al wat dichter bij je. Als hij echter over verloofdenkursus- sen begint te praten, zou ik daar toch zo vlug niet op ingaan. De praktijk is immers veel leer zamer en aangenamer dan de theorie. En nog één raad als het om een afficheplakker gaat zoals je zegt, laat je niet te vlug lijmen, je bent nog zo jong. Tante Flavie MnnJ --l y

Klokzjiel | 1982 | | pagina 10