b Alles moet plat Ester nies in d e gebieren ?l 7m -Kom binnen Komera, ik was hier just in dat boek van Erik De Schrijver aan 't kijken. -'k Heb er iets van g'hoord. Da's nen biljekensboek zeker, hé Mamera, dat't Klokzjiël uitgebracht heeft met Witten Donderdag vanachter bij Passage -Der staan veel ou foto's in toch. Ge kunt er zelf nog instaan van als ge nog een klein patotterke waart, wieweet. Zie d'isj. -Oj, waar is den tijd. Van die ouwe rakkers ken ik er ook nog veel zelle. Zelfs Bokstael staat er nog in met zijn kette broek. Zo nen boek moet ik ook hebben, 't Spijt mij al dat ik daar niet was met Witten Donderdag. Maar 't was zo'n slecht weer. -Ja't, maar 't was daar toch een echte overrompeling. Op nen bepaal de moment heb ik daar eens moeten lachen in mijn eigen. Aan de ver koopsstand van 't Klokzjiël kwamen Etjen en Antwan mekaar toevallig tegen en keken samen naar 't voor blad van 't Klokzjiël van gepas seerde maand. "Ge staat erop, hé" zei Etjen. "Gij ook, hé" antwoordde Antwan. En dan moesten ze alletwee eens lachen, de rakkers. -'t Klokzjiël als verzoener tussen die twee kemphanen, wie had dat gepeisd -Wie ik daar niet gezien heb, is Moenschken, onze Skepen van Kiltier. Komt dat omdat er geen lint door te knippen of gene speech te geven viel 't Wordt anders wel tijd dat het gemeentebestuur eens aan een foto- en dokumentenarchief begint te peizen of misschien zelfs een volkskundemuseum, gelijk in Gent. Ze zijn hier toch veel achter, zelle. -Ik ben op d'opening van d'exposi- tie van de C.S.C. geweest, 't Was wreed interessant. Maar heeft mij dat geduurd voor ik daar binnen ge raakte. Eerst al die speechen van die politiekers. Tegen dat die ge daan hadden, zat er meer volk in 't kafee als in de zaal. Gelukkig hebben ze daar wel geklapt van een archief aan te leggen, en ook van 't gebouw van "de Redding" eens onder handen te pakken, 't Is wel nodig. -Dan wordt er toch overal niet ge sproken van afbreken en nieuwbou- wen. Hebt ge al gezien dat ze de oude gendarmerie op de Steenweg naar Aalst aan 't afbreken zijn -Oef, dan zullen we daar met een geruster gemoed kunnen passeren. -Vergeet het, Komera, van achter zijn ze de fundamenten al aan 't steken voor een nief batiment. Da's 't ergste, in de plaats van dat oud gebouw, dat op zijn eigen toch niet mis is, een beetje aan te passen van binnen of, als het te groot is, een gedeelte voor iets anders te gebruiken, smijten ze dan boel plat en zetten een krasjeldeusken ewat verder achter uit. Aan die steenweg staan per tang veel huizen uit dezelfde periode, 't Zal zo schoon worden als 't Statieplein, 't Is gelijk een kerkplein zonder kerk, een schoon horloge zonder wijzers. -Dat bestaat al, da's een quartz - horloge, die wijst alleen de kwartzuren aan. Ge moet meegaan met uwen tijd, Mamera. -Akkoord, Komera, maar mag er dan niks ouds meer blijven staan bui ten de middeleeuwse monumenten. Op den duur zal Nienof niks an ders meer zijn als hier en daar wat moderne blokskes met daar tussen enkele monumenten in hun nen blóten, zonder verband Een koepoort op een soort Place de l'Etoile en de grote kerk als versiering en attraktiepunt voor ne parking. -Ja, da's onzen tijd, eh. Presti ge, stoefen. Van stadskernvernieu wing klappen en een, centrumlaan bouwen zonder te willen zien dat heel 't stad volhangt met plak kaatjes "TE KOOP". Van buurthui zen en inspraak klappen en onder tussen alle diensten centralise ren in een Wederhaecke of Veel- vraete of hoe heet dat spul daar ook weer -"Wedergraete"Komera. Ge'weet dat er daar zo'n grote kraan staat om dat dingen recht te zetten en dat er voor 't nieuw stadhuis ook zo'n kraan staat. Awel de kraan van Wedergraete was de hoogste en de aannemer van 't stadhuis was daarop jaloers en heeft de zijne laten ophogen, kwestie van presti ge. Stelt u voor. -Maar weet ge ook dat die kraan van die "Visgraete" opgesteld staat op den binnenkoer en nu dat alles rondgebouwd is, kan dat geval er alleen nog uitgehaald worden met nog een grotere kraan, aan de schappelijke huurprijs van 10.000F. per uur. Zegt het u iets, Mamera -Wij zullen wel konfituur op onzen boterham smeren. -Ik ga naar huis, naar den televieze zien. -Wat spelen ze, Komera -Dallas Kol era Uit een van de laatste neo-gotische officiële gebouwen die ons in Ninove nog resten, worden de ramen genomenEen eerste stadium van een welbekend proces: SLOPEN. Achteraan worden de grondvesten al gestoken voor de moder ne opvolgerVroeger bood het onderdak aan de rijkswachtersgezinnen,nu is het wellicht te groot als bureel. Kon het dan geen andere funktie krijgen? De Amerikaanse president Reagan heeft de militaire en economische steun aan het juntaterreurbewind in EL SALVADOR nog verder opgeschroefd In korte tijd werd deze steun verdub beld tot 325 miljoen dollar. Bommen werpers, gevechtshelikopterstroepen transport-vliegtuigen en ander oor- logsmaterieel werd overgevlogen om het junta-leger in staat te stellen de naar vrijheid hunkerende bevol king te intimideren en uit te moor den. En alsof dit allemaal nog niet genoeg is wordt er in rechtse Ameri kaanse kringen gespeeld met de ge dachte, om in EL SALVADOR recht streeks militair in te grijpen. De revolutie in Nicaragua wordt ernstig bedreigd door een ekono- mische boykot door de Verenigde Staten. De opbouw van dit door diktator Somoza verwoeste land wordt zo heel erg bemoeilijkt. De rechtse oppositie in Nicara gua wordt gesteund door de V.S., en bijgestaan door huurlingen uit onder andere Argentinië en Honduras. Ook wordt op allerlei manieren geprobeerd het revolu tionair proces in Nicaragua in een kwaad daglicht te stellen. Zo wordt beweerd dat de Nicara guaanse regering wapens levert aan het verzet in El Salvador en dat de mensenrechten ernstig geschonden worden. In Guatemala worden gemiddeld 35 mensen per dag vermoord of ontvoerd. Er heerst al meer dan 25 jaar een diktatuur die zelfs voor de V.S. te wreed is om open lijk te steunen. Daarom verschuil en de V.S. zich achter de verkie zingsfarce in Guatemala om mas saal militaire steun te verlenen aan de kriminele regering van dat land. Net zoals de V.S. zich in Honduras verschuilen achter een "demokratisch gekozen" presi dent om dit land als toekomstige politie-agent van midden-Amerika te bewapenen. De direkte militaire interventie in El Salvador, de economische boykot tegen Nicaragua, en ook Cuba, en toenemende politieke inmenging van de V.S. in Guatema la en Honduras zijn allen onder deel van een groot plan van de regering Reagan om de rust en or de in de "achtertuin" van de V.S. weer te herstellen. DAAROM STARTTE IN VLAANDEREN HET ANTI - INTERVENTIE FRONT Reeds 150 organisaties onderteken den het platform van het front, dat achteraan in een uitgebreide brosjure werd opgenomen. Naast de Noordamerikaanse politiek in de regio, worden ook de verschillende landen in het Caraïbisch gebied besproken. Het A.I.F. (anti-inter ventiefront) wil enkel een bunde ling zijn van alle groepen en soli- dariteitskomitees die werken rond midden-Amerika Een stuurgroep bepaalt het beleid en de verschillende akties van het front. Een veertiendaags info-bulle- tin, dat volledig op vrijwilligers werkt, probeert een overzicht te ge ven van de interventieperikelen van de V.S. en de solidariteit die groeit rond deze problematiek. De postkaartenaktie naar de mini ster van buitenlandse betrekking en, waarop de konkrete eisen naar de verschillende landen wordt ge formuleerd, is van stapel gelopen. Voor El Salvador wordt geëist geen steun te verlenen aan de verkie zingen maar wel aan onderhandeling en, de erkenning van het FDR-FMLN als representatieve politieke kracht. Voor Guatemala is dat de terug trekking van de ambassadeur en het opschorten van alle kulturele en handelsbetrekkingen er wordt tevens een parlementaire komissie geëist naar aanleiding van de re cente verdwijningen in Guatemala. Wat betreft Nicaragua ware bila terale economische samenwerking geëist, samen met het openen van kredietmogelijkheden, de nodige voedselhulp en financiële en tech nische bijstand. Pogingen worden ook ondernomen, om zowel in vakbondskringen als poli tieke partijen genoeg steun te vin den voor het platform waarin de volgende eisen vermeld staan -onmiddellijke stopzetting van de oorlogsvoorbereidingen van de V.S. en van de wapenleveringen aan alle regimes in de regio. -geen verdere interventie op eko- nomisch politiek en militair vlak door de V.S. -zelfbeschikking voor alle volke ren, omdat elk volk moet kunnen beslissen over zijn eigen toe komst en de middelen daartoe. Het voorlopige eindpunt van de werking die dit jaar rond cen- traal-Amerika wordt gevoerd door alle solidariteitskomitees en organisaties (o.a.ncosbroederlijk delen, oxfam wereldwinkels, socia listische solidariteit, enz.) is de groots opgezette EUROPESE- AUTOKARAVAAN die in de maand mei door Europa zal trekken. Engeland, Noorwegen, Zweden, Dene marken, West-Duitsland, Nederland, BELGIE, Luxemburg, Frankrijk, Span je, Italië, Oostenrijk, Zwitser land worden achtereenvolgens aan gedaan. De autokaravaan eindigt in Straatsburg bij het Europees parlement. In België is de kara vaan op ló en 11 mei. Zij wordt ontvangen aan de grenspost Postel om 17.OO u vandaar gaat de tocht langs Turnhout, Antwerpen, Meche- len naar Brussel waar een slot manifestatie voorzien is rond 20.00 u in de VUB. In de autobusdie de karavaan begeleidt zullen volgende verte genwoordigers meereizen -een vertegenwoordiger van het FP-31 uit Guatemala -een vertegenwoordiger van het FMLN uit El Salvador -een vertegenwoordiger van het FSLN uit Nicaragua -een vertegenwoordiger van het anti-interventiefront uit de V.S. -"Paneasan" een muziekgroep uit Nicaragua -een vertegenwoordiger van de Europese solidariteitsbeweging met Centraal-Amerika Voor deze aktie staat mobilisatie materiaal ter beschikking. Wie zich meer wil informeren of daadwerkelijk wil meehelpen in het anti-interventiefront kan zich al tijd richten tot ANTI-INTERVENTIEFRONTSteenbok straat 32, 2000 ANTWERPEN, 031/30.96.97

Klokzjiel | 1982 | | pagina 11