o Trezekes rtikcl licisis JAN YLEMIHX Waterzuivering Dender in de gebieren (m Tentoonstelling Daensisme HECTOR PLANCQUAERT -Zeg, Komera, wat zijn ze van zin met de Trezekeskerk De stompe snuit van den toren is precies afgebeten. -Dien toren heeft vanleven geen pinne gekregen en zal er zo te zien ook aan geen meer geraken, tenzij dat z'er een lanceerbasis voor kernraketten van maken. Maar als alles goed verloopt zal dat in Nienof niet voorvallen. De motie om Nienof atoomvrij te hou den maakt een serieuze kans als alle partijen zo goed overeen komen als met 't stemmen om de Trezekeskerk af te breken. -Gaan ze ze heiegans afbreken, Komera -Nog niet, Mamera, voorlopig alleen een stuk van den toren. De vier engelen op d'hoeken hebben zo danig neig de stommiteiten die ze beneden zagen uitgebazuind dat de stukken d'er afvlogen en omdat die stukken niet meer van zo hoog zouden vallen, moet er een brok af. Paster Poelaert zal hem ke ren in zijn graf. Just nu dat-de stijl van zijn kerk weer "in" is. New wave noemen ze dat nu. -Wablief Ik wist niet dat Treze- ken een "weef" was -Och, Mamera, moet ik nu alles met handen en voeten uitleggen New wave wil zeggen nieuwe golf, nieuwe mode en die is retro. Ze keert weer naar de mode van onze jongen tijd. -Allee vooruit, achteruit, ieder zijne smaak. Maar de New Kerk zag er toch al goed versleten uit, zelle. -Wat wilt ge,z'hemmen gewacht op 't betalen van de oorlogsschade. Den Berdam kan evengoed op den tram wachten om zijn bloeiperiode te zien weerkeren. -De helft van den Berdam staat lfeeg en z'hebben daar misschien dok verhaalbelasting betaald als ze de baan en de ;plentjes ver nieuwd hebben. De huizen worden meer waard door de verbetering van de toestand zogezegd. Als ge een kinderkoets moet passeren, riskeert ge uw leven met ne voet in de zep te zetten. Ze zouden beter de plentjes verbreden en ne "sens unique" maken, dan zouden de mensen daar nog durven winke len. Op de Statieberg, 't zelfde op. -G'hebt daarjust van de verhaalbe lasting geklapt, Mamera, maar weet ge wel wie er daar ooit mee begonnen is -Neenik, maar ik heb toch den in druk dat de politiekers serieus verveeld zitten met al dat protest. -Natuurlijk, ze kunnen niet meer vooruit of achteruit. Armang heeft dat hier al van vóór de fusie ingevoerd en daarna waren ze wel verplicht om dat iri de deelgemeenten ook te doen. Maar op den buiten hebben de mensen al dikwijls een stuk hof tegen hun huis liggen, zodat die ver haalbelasting meestal hoger op loopt, met alle protest van dien. Eerst links en rechts, maar nu dat de straten zich bij een slaan vóór de verkiezingen ontstaat er paniek op 't stad huis -En niet alleen daarvóór Komera. Ge moet eens zien hoeveel ambe- tante gevallen dat ze nu nog rap - rap op tafel willen bren gen. -Ja, maar met dees affaire zit ten ze met hun handen in t haar. Als ze zo voortdoen, groeit het protest en als ze de'ver haalbelasting afschaffen, zul len al degenen die al betaald hebben hun geld weer eisen. De C.V.P. moet zwijgen, want zij zijn er mee begonnen. S.P. en C.L. kunnen niet meer terug. De V.U. zal er proberen stemmen winst uit te slaan. En wie zal er tenslotte met de gebakken peren zitten Just Koléra DOOR Vervolg van pag. 8) leiding kon geven tot vrolijkheid werd begroet met heldere, gulle schaterlachen. En Jan en Leonie lachten beiden dat ze schokten. Beiden werden opeens gewaar dat het reeds zo laat was. Wat zou Leonies moeder gekeven hebben En Jan ging te laat komen om zijn kameraad nog te vinden. Voor 't scheiden gaven ze elkan der de hand. Doch nauwelijks had den hun vingers elkander geraakt of 't scheen hun dat ze elkander nog t een en t ander te zeggen hadden. Zo stonden ze nog enige minuten hand in hand gelukkig en 't hart overstroomd van wellust. Nu, 't moet er toch eens van ko men, men moet toch eens scheiden. -Dag, Jan, zegde Leonie zachtjes in de hand duwend van de jonge man. Leonies kameraden stonden juist met de rug naar hen gekeerd en in 't ganse veld was er op die hete zondagnamiddag niemand te zien. Vlug slingerde hij zijn arm rond de hals van 't blozende meisje en gaf haar een klinken de kus. Dan vloog hij als be schaamd de weg op die naar de herberg leidde waar Victor De Wilde op hem wachtte. Hoe dikwijls Jan en Leonie het hoofd omkeerden hebben wij niet op geteld. Zij hadden juist elk drie stappen gedaan toen zij de eerste maal de onweerstaanbare noodzake lijkheid gevoelden elkander nog eens te zien. 't Zelfde spel zou zich nog immer voort herhaald hebben had Leonie de zoveelste maal niet bemerkt dat Treeze en Trien schalkoogjes trok ken naar elkaar. Dan werd haar nek als stijf, de schaamte ontnam hem zijn draaikracht en al babbelend en taterend over preek, onderpas toors en de klederen en de liefdes betrekkingen van hun kameraden ver volgde zij haar weg. Jan, van zijn kant verhaastte de stap om het geleden tijdverlies iri te halen en bereikte weldra de her berg waar Victor De Wilde was. -Een beetje te laat, zei Victor glimlachend. -Ja, wedevoer Jan, een onvoorzien voorval. Doch de meeting zal toch niet voor halfzessen beginnen. We zullen nog schoon op tijd zijn. Met haast dronk hij een klein glas bier en Jan en Victor begaven zich naar Houtem. volgende maand DE MEETING WERKGROEP ZOEKT DOCUMENTEN. Eind vorig jaar kwam door toe doen van het Daensmuseum en -ar chief een sterk gedocumenteerde tentoonstelling tot stand die aan toont dat het daensisme geen lou ter Aalsters fenomeen was, doch een ontvoogdingsbeweging met ker nen over bijna het hele Vlaamse land. De Ninoofse kulturele raad en meer bepaald een 15-tal verenigingen van alle filosofische strekkingen w.o. 't Klokzjiël hebben het initiatief genomen om deze reizende tentoon stelling in Ninove te organiseren van 5 tot 21 november e.k. in de zaal boven de stadsbiblioteek. De daartoe opgerichte werkgroep zou bij deze gelegenheid ook de rol van het daensisme in de streek van Ninove - toch de bakermat van de beweging,speciaal willen belichten. Daarom een oproep tot alle personen die interessante documenten of voor werpen bezitten i.v.m. de daen- sistische beweging in onze streek om ze voor deze tentoonstelling te willen in bruikleen geven of te laten copiëren. Zij kunnen daar toe contact opnemen met de verant woordelijke van de werkgroep Jan Dauw, molendenderstr6 te Ninove Tel. 339158 Elke medewerking die bijdraagt tot een duidelijker beeldvorming van het daensisme zal in dank worden aanvaard (Vervolg van pag. 4) het Denderbekken is ook de recente studie over de 'Hydrologie van de Bellebeek' te vernoemen als een baanbrekend werk inzake beeksane ring. 2.F. VAN WASSENHOVE e.a. Geur over - last van de Dender. In 1979 deed het laboratorium voor Organische Scheikunde (Faculteit van de Land bouwwetenschappen van de R.U.G., dienst prof. dr. N. SCHAMP) een on derzoek naar stankoverlast afkom stig van de Dender. Monsters wer den genomen van Ath tot Dendermon- de. De gebruikte methode wordt be schreven en de resultaten worden in tabellen weergegeven. 4.H. NEUCKERMANS. De landbouw en de verontreiniging van het opper vlaktewater. De auteur is sinds enkele jaren biologisch beroeps tuinder te Lieferinge. Niet al leen theoretisch maar ook prak tisch is hij overtuigd van de leefbaarheid en het macro-econo misch nut van de ecologische land bouw. Waarom de boer, vaak tegen zijn wil in, een van de grote watervervuilers aan het worden is, wordt besproken. 5.D. VAN DE PERRE. De maatschappe lijke betekenis van het ecolo gische denken. Na vijf jaar aktie in de Werkgroep Leefmilieu te Ninove, is deze tekst voor de auteur een gelegenheid zich te bezinnen over verleden en toe komst van de milieubeweging. Na gegaan wordt welke bijdrage het ecologisch denken kan leveren tot het oplossen van de huidige be schavingscrisis 6.R. VAN DE PERRE. Klassieke en niet-klassieke waterzuiverings- sistemen. De auteur is ingenieur en verbonden aan de V.U.B. In binnen- en buitenland verzamelde hij informatie over waterzuive ringssystemen In een uitvoerige bijdrage be handelt hij -Waterverontreiniging en natuur lijke zelfzuivering. -Het probleem van de eutrofië ring en de fosfaatbelasting. -Enkele kleine waterzuiverings- sistemen. -De tertiaire zuivering door mid del van wieren. -Het sisteem Evens te Boom. -Het stationnetje te Lede. -Waterzuivering en Rietvelden. Telkens worden de sistemen beschre ven en op hun resultaten en kost prijs geëvalueerd. 7.Enkele realia over de waterzui vering in het Denderbekken. Naast een korte beschrijving over de geplande waterzuiveringspro jecten te Geraardsbergen en te Ninove, worden een aantal kaarten en tabellen geboden waarop alle beschikbare gegevens over het Denderbekken op een overzichte lijke manier worden samenge bracht DE WATERZUIVERING IN LANDERLIJKE. Alle artikels zijn originele bijdra gen. De documentatiemap telt meer dan ÏOO p. en verschijnt op een be perkte oplage. De map is te koop op de Info-dagen van 4 en 5 juni of te bekomen bij de beide Werkgroepen tegen de prijs van 150 fr. De map wordt eveneens met de post bezorgd mits storting van 200 fr. op rk 001/0788955/33 Werkgroep Leefmilieu Ninove. INFO-DAGEN over hetzelfde onder werp, zie KALENDER.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 11