t Klokzjiël op de gemeenteraad 27 mei Verhaalbelasting en raketten verhaalbelasting TKerkpüin neen dooizout voetbrug Pollare Ninove atoomvrij vragen van Baro verhaalbelasting eraan toe. Deze gemeenteraad werd door het "Overkoepelend Actiecomité tegen de Verhaalbelasting in Groot- Ninove" aangegrepen om zijn actie kracht bij te zetten. Er werd verzamelen geblazen aan de Centrum laan. In alle kleuren van alle politieke partijen was de slogan "Verhaalbelasting Neen" op de wagens van de betogers aangebracht. In stoet trokken een dertigtal slachtoffers van de verhaalbelas ting naar het stadhuis. Hier bleek al vlug dat de ruimte van de raadszaal te klein was om deze belanghebbende toehoorders een plaats te geven. Burgemeester Cosijns begint dan de gemeenteraad met het open schuiven van een bijkomende deur. In de raadszaal is het vre selijk warm en er hangt een muffe geur. De raadsleden lijken ietwat zenuwachtig met zoveel "vinger- kijkers". De punten op de dagorde worden vlug afgehandeld. Bij punt 9, dat handelt over de kerk van Meerbeke vraagt Mevr. De Kegel Wat gebeurt er met de St. Thèresiakerk Timmermans Er worden werken uitge voerd, zoals hier overeengekomen op de gemeenteraad. De toren wordt een deel verlaagd om het afbrokkelings gevaar weg te nemen. Nadien wordt hij terug afgedekt. Wij konden niets anders doen. De Riemaecker En zo zal hij nog tien jaar blijven staan Om de parkeermogelijkheden rond de Biezen- en Stationsstraat te verbeteren zullen er een 35 tal parkeermeters geplaatst worden in de Edmond De Deynstraat (8) de Stationsstraat (2) de Vlaminck- straat (19) en de Dekenij straat(6) Op het Kerkplein worden er 28 par keerplaatsen voorzien die zullen moeten gebruik maken van één centraal toestel. De Burgemeester Op het Kerk plein zal er niet geraakt worden aan de beplanting. Evenepoel Daar we ook moeten rekening houden met langparkeer- ders stel ik voor om in de omge ving van de wip in de Abdij straat een aantal parkeergelegenheden in overweging te nemen. De Bodt Voor wanneer is de par king aan de Fernand Tavernestraat voorzien Timmermans Nog voor dit jaar. De Riemaecker Vóór de verkiezingen! Alhoewel het ondragelijk warm gewor den is in de raadszaal wordt er een serieuze discussie gehouden over de aankoop van een silozoutstrooier voor de ijzelbestrijding en het plaatsen van twee silo's voor dooi- zouten. Raadslid De Riemaecker stemt tegen omdat hij vindt dat dit werk moet worden overgelaten aan het privéinitiatief Punt 13 handelt over het plaatsen van verkeerslichten aan het kruis punt "Den Os" en Preulegem. Torrekens De verhoogde berm die werd geplaatst aan de splitsing om in de richting van Aalst af te slaan als men vanover de spoorweg brug komt, is zeer ongelukkig. Timmermans Hij is bedoeld om de snelheid te verlagen. Aan het kruispunt met Preulegem worden er oversteekplaatsen voor voetgangers voorzien en de verkeerslichten zullen uitgerust zijn met druk knoppen voor voetgangers. Callebaut Het is bewezen dat ver keerslichten de snelheid van de automobilisten opdrijft bij groen licht. De voetgangersbrug over de Dender te Pollare zal worden gerestau reerd voor de prijs van 4.894.110 fr. Er wordt een maxi mum aan toelagen gevraagdHier door zal de stad maar een 20 moeten betalen. Een nieuwe brug zou maar 2.267.000 fr. gekost hebben maar volgens raadslid Durant kost het restaureren van monumenten méér. De Riemaecker is het enige raads lid dat zich onthoudt met als ar gument dat er op die plaats een volwaardige verbinding moet ko men over de Dender. Over monumenten heeft ieder zijn idee. Ik zeg het mijne, voegt hij Urbain Verekens leest een goed gemo tiveerde motie voor tot het atoom- vrij -verklaren van het grondgebied van de stad Ninove. Ook mevr. De Kegel leest een tekst voor over de ze materie. Deze twee moties waren aangekondigd in de dagorde. Luc Durant vraagt dan eveneens het woord namens de Centrumlijst en be gint zijn tekst met de ontvanke lijkheid te betwisten van deze moties, daar deze niet slaan op de gemeentelijke aangelegenheden, maar stelt dan verder bij zijn lezing, zich akkoord met ontwape ning. Als laatste in de rij be paalt Torrekens dan het standpunt van de C.V.P. in verband met de afbouw van kernbewapening, wapen beheersing en ontwapening op wereldschaal De Riemaecker Ik feliciteer dhr Verekens met zijn motie die ik heb teruggevonden in het dossier. Deze is in gematigde termen ge steld. Doch van de motie Fan Mevr. De Kegel vond ik maanaag niets terug in het dossier. Durant Mijn tekst was enkel een verklaring. De Riemaecker Maak u niet ongerust Mr Durant. Van mijn eigen fraktie heb ik pas een paar uur geleden het standpunt kunnen lezen. Ikzelf heb twee oorlogen meegemaakt. Deze be langrijke materie zou in een una nieme tekst moeten samengebracht worden. De Burgemeester We zullen trach ten om in een kommissie tegen vol gende-zitting (17 juni) een over eenkomst te bereiken. Ik stel voor 2 leden per partij af te vaardigen dus samen met 8 personen. Het is 9 uur geworden. Eindelijk stroomt er frisse lucht binnen langs een open raam. De mensen van de verhaalbelasting staan nog steeds geduldig te wachten tot Baro zijn vraag gaat stellen over het protest tegen de verhaalbelas ting. Doch eerst worden er nog vragen gesteld over de rijksweg 80 en over het symfonisch koncert in de sporthal. Na het voorlezen van de motie tegen de uitvoering van de rijksweg 80 door dhr Baro, stellen zowel De Burgemeester als Prieels vast dat deze tekst eveneens maandag niet in het dossier stak, zoals voorgeschreven in het reglement. Baro Ik heb hem zaterdag in de bus gestoken. Burgemeester Ik heb uw brief pas dinsdag opengedaan. Baro Het schepencollege blijft zelf in gebreke.De politie brengt soms 's nachts per patrouillewagen de brieven rond, omdat de post te goedkoop is Evenepoel Bij mijn weten gaan ze morgen nog niet beginnen met die rijksweg. Laat ons dit uitstellen tot de volgende gemeenteraad. Baro Akkoord. Burgemeester 't is al koek en ei. Het heeft hier nog nooit zo goed gegaan Baro stelt dan een aantal vragen over het gebruik van de sporthal voor een symfonisch koncert en de afwezigheid van de leden van het schepencollege Burgemeester Vorige gemeente raad kreeg ik onder mijn voeten omdat ik afwezig was op de gemeente raad, en nu omdat ik te lang op het schepencollege ben gebleven Ik hou van sport en gij niet. Ieder heeft zijn voorkeur. Beeckman Ik was met Dhr direc teur van de muziekschool overeen gekomen dat ik een half uur later zou komen. Dhr Stevens geeft dan toe dat er bij de eerst volgende bijeenkomst van de Raad van Beheer zal voor gesteld worden de sporthal ter beschikking te stellen voor an dere zaken. Dhr Baro begint zijn tekst met te stellen dat de V.U. in 1979 alléén gestemd heeft tegen de verhaalbelasting en vraagt zich nu af wat de houding is van het schepencollege tegenover het massaal protest van de Ninoofse verhaalbelastingbetalers De betogers stonden nu reeds 2 uur recht en kijken reikhalzend uit naar wat er gaat volgen. Burgemeester Het is normaal voor een oppositiepartij dat ge tegenstemt. In Aalst, waar de V.U. in het bestuur zetelt, zijn er ook verhaalbelastingen. Maar Mr. Baro heeft u een alter natief Baro Er zijn miljoenen genoeg verkwist. Het is 21 u 30' en Dhr Waltniel die afwezig was komt binnen. Dhr Evenepoel, nieuwe schepen van financiën, begint zijn betoog met te stellen dat elke fiscale maatregel onpopulair is. Maar de overheid legt plichten op aan de gemeentebesturen. Gelukkig is de financiële toestand van de stad Ninove nog gezond. Met het heffen van belasting streeft men naar een zo groot mogelijke rechtvaardigheid. Maar wat ge daan met het protest van diegenen die vroeger reeds betaald hebben In ieder geval een wijziging kan enkel maar in 1983 doorgevoerd wor den, dus door de nieuwe legisla tuur. Het afschaffen van de ver haalbelasting verwerpt Dhr Evenepoel als onrealistisch. Dhr Baro wijst dan op het onrecht vaardige in de verhaalbelasting en verwijst naar de Ziekenhuis straat, waar een tiental aange landen dienden te betalen om de toegang te verlenen tot een nieuwe wijk. Durant De wegverharding die ge bruikt wordt door de inwoners van die wijk werd niet aangerekend. Het was enkel de riolering en de voetpaden die in rekening werden gebracht Prieels neemt dan het woord. Het is muisstil in de zaal. Prieels zal als het ware de adem van de kiezers in zijn nek gevoeld heb ben. Hij begint met te zeggen Mea culpa en wijst erop dat hij vroeger nog een betoog gehouden heeft over het algemeen nut van de voetpaden. Hij wijst eveneens op de hogere overheid die de stad verplicht tot zekere uit gaven zoals bvb een riolerings plan die dan kan uitgroeien tot een gigantisch werk. De belas tingbetaler heeft ook geen over zicht op de afrekening. De Rie maecker beaamt dit en zegt dat er vroeger bij de verhaalbelas ting een overzichtelijke rekening gevoegd was Waltniel Ik had van u iets méér verwacht, gij als geestelijke vader van de verhaalbelasting De Riemaecker Het kind is ergens anders verwekt, ik heb het groot ge bracht. Ik zal u zeggen waar de fout gebeurd is. Bij onze laatste verwezenlijking vóór de fusie het polderkwartier Na de fusie heeft men dit reglement overgenomen zonder onderscheid te maken tussen stedelijk en landelijk gebied. Waltniel Ik ben daarvoor drie keer naar Gent geweest om die filosofie ingang te doen vinden. Timmermans Solidariteit zal er al tijd moeten spelen, in alle reali saties. 2/3 wordt nu al gedragen door de Stad (de gemeenschap) Hierop leest schepen Timmermans een ganse reeks bedragen voor, zonder namen te noemen, van sommen die betaald werden voor grondaanwerving door de stad in de Ziekenhuisstraat en de overeenstemmende verhaal belasting voor de eigenaar. De schepen beweert ook schriftelijke bewijzen te hebben van aangelanden uit de Ziekenhuisstraat die ge vraagd hebben om de straat te ver beteren. Het is 10 u 30 en de meeste be togers verlaten de zaal. Als toemaatje leest de Burge meester dan de brieven voor van het actiecomitee en van de ant woorden daarop. Hij deelt eveneens mee, dat het aantal misnoegden ongeveer even groot is, als diegenen die reeds betaald hebben. Na lang aandringen van Dhr Baro, wordt dan overeengekomen, de zaak van de verhaalbelastingen na het verlof te bespreken. Azaki

Klokzjiel | 1982 | | pagina 3