4 skoon ninove nr. 80. Waarom wij ertegen zijn Rijksweg (vervolg) Waterzuivering Dender w BPA BURCHTDAM De voorstanders van deze weg heb ben één toverwoord op de lippen ontsluiting van het achtergebleven en door werkloosheid getroffen Zuid- Oost-Vlaanderen. Het lege industrie park van Schendelbeke moet als illu stratie dienen oin deze argumenten te staven. Als men echter bedenkt dat 40 van alle industrieparken in Vlaanderen braak liggen, dat vele van deze in dustrieparken wel aan autowegen lig gen, dan begrijpt men dat men meer dan naïef moet zijn om te verwachten dat de Rijksweg 80 het werkloosheids probleem van onze streek gaat oplos sen. In De Standaard van 10 maart 1982, wordt in een .artikel over een 'nutteloze' maar 'dure' autoweg in Wallonië, die door André Cools des tijds als volgt verdedigd werd 'dat elke autostrade vlug en efficiënt bijdraagt tot de streekontwikkeling' gesteld dat althans het automatisme vervat in die laatste bewering thans niet meer aanvaard wordt'En met voorbeelden uit het buitenland wordt zelfs op averechtse effecten gewezen. Is de RW 80 er verkeers-technisch nodig Met andere woorden, zal de ze weg onze streek verkeersveiliger maken en komt hij te gemoet aan een Destaande behoefte 7 Om het duide lijk te stellen. Zal de RW 80 maken dat het huidige verkeer Brakel- Ninove-Brussel in de toekomst de sla lom Brakel-Geraardsbergen-Aalst- Brussel zal nemen of zal het bestaan de verkeer in hoofdzaak de bestaande wegen blijven gebruiken Voortgaande op de enige cijfers over verkeersintensiteit (uit 1975), die ik gevonden heb en uitgaande van de hypothese dat de helft van het ver keer doorgaand verkeer is en dat van dat doorgaand verkeer de helft het oude tracé vaarwel zal zeggen voor het nieuwe, kom ik tot volgende waarschijnlijk te optimistische pro gnose Idegem-Voorde van 5.481 naar 2000 (-3.500) Brakel-Voorde van 5.243 naar 4.200 (-1000) Dit is RW 80 sectie Idegem-Voorde 4.500 Voorde-Aalst van 3.738 naar 2.200 (-1.500) Voorde-Ninove van 11.237 naar 9.700 (-1.500) Dit is RW 80 sectie Voorde-RW 731 3.000 Een verkeerssnelweg dus voor maxi maal een 3000 a 5000 voertuigen en dit terwijl de bestaande wegeninfra structuur (Brakel-Voorde en G'bergen- Aalst) ruim voldoet en terwijl voor het enige vak waar wel een overver zadiging aanwezig is (Voorde-Ninove) niets voorzien wordt. Noch voor de steenweg Brussel-Ninove, noch voor de dorpskernen van Aspe- lare, Kerksken, Haaltert en Erembode- gem-Terjoden zal er na de aanleg van de RW 80 veel veranderen. Integen- deel;voor 7 buurtwegen op het grond gebied van Groot-Ninove, die de RW 80 moeten kruisen zal de verkeers onveiligheid toenemen. Verkeerstech nisch is het tracé van de RW 80 op het grondgebied van Ninove een nut teloze weg. A. DE RIEMAECKER, die zeker niet kan beschouwd worden als een fana tiek tegenstrever van infrastruc tuurwerken en één van de weinige, zoniet het enige gemeenteraadslid dat met een zekere competentie en ervaring inzake verkeersinfrastruc tuur van de Denderstreek kan spreken, gaf in De Denderklok van 7 sept. '79 volgend standpunt ten beste inzake de RW 80 "Met andere woorden en in klare termen. Ninove krijgt de last -zonder welkdanig voordeel- van het tracé van de nieuwe rijksweg op een deel van haar grondgebied. Wat komt er nog terecht van de modernisering van de bestaande Steenweg naar Bra- kel op het grondgebied van Ninove, Outer, Appelterre en Voorde Niets! Ondanks het feit dat de Steenweg naar Brakel een SLAGADER is voor de Ninoofse economie. Ondanks het feit dat hij die slagader BLIJVEN zal, zelfs na de aanleg van ontworpen nieuwe rijksweg. Ondanks het feit dat zijn verkeersdensiteit (thans meer dan 12.000 voertuigen per dag!) in ruime mate zal behouden blijven. Spijtig voor de toekomst en de ex pansie van Ninove". Voor de natuur, het landschap en de landbouw is het tracé van de RW 80 gewoonweg een KATASTROFE. Ik heb me de moeite gedaan de laatste weken het tracé nogmaals te gaan verkennen De Werkgroep Leefmilieu zal in de toekomst enkele sensibiliseringswan- delingen organiseren. Men moet im mers goed weten wat men opoffert om wat in ruil te krijgen. Bovendien stel ik vast dat men de crisis van de jaren tachtig pro beert op te lossen met remedies uit de jaren zestig. Amerikaanse land- bouwexperten voorspellen voor de ko mende decennia een graancrisis verge lijkbaar met de oliecrisis in de ja ren zeventig. België voert meer dan de helft van zijn graan in. Persoon lijk geloof ik en hoop ik dat het tijdperk van de auto zijn hoogtepunt gehad heeft en verwacht ik een groei van tewerkstellingsmogelijkheden in de ecologische landbouw en natuurbe heer. Vergeten we niet dat in Japan, het land dat zo geroemd wordt om zijn toekomstgerichtheid nog meer dan 10 van de bevolking werkt in zeer kleinschalige en intensieve landbouw- en visvangstbedrijven. Het vastleggen van het tracé van de RW 80 is voorts een schoolvoor beeld van hoe een kleine politieke machtselite, buiten alle democrati sche Controle om, beslissingen arrangeertHet tracé van de RW 80 (Voorde-Denderhoutem stond NIET op het ontwerpgewestplan, het kwam niet voor in het advies van de Regionale Commissie (voorgezeten door Verleysen, die in een inter view met 't Klokzjiël van mei 1981 meer dan duidelijk laat verstaan dat de minister zijn wettelijke bevoegd heid te buiten is gegaan bij de vastlegging van het definitieve ge westplan), maar het tracé duikt wel op in het ministeriële advies (waar schijnlijk onder redactie van kabi- netsmedewerker L. Quintelier) van 8 mei 1978. De problematiek van de RW 80 hangt samen met de problematiek van de modernisering van de RW 9 en deze problematiek hangt samen met het BPA Burchtdam (flessenhals kruispunt Edingenbaan-Hallebaan) In een commentaar op de verkeersin frastructuur voor Ninove, van het de finitieve gewestplan schrijft A. De Riemaecker in De Denderklok van 18 aug. 1978 :"0ns, ten persoonlijke ti tel, om 't even, doch de meeste wij zigingen in 't geniep (vetgedrukt) aangebracht aan het gewestplan, ge tuigen van ONGEMENE KORTZICHTIGHEID. Het was onze plicht en ons GOED RECHT dit openbaar vast te stellen!". Volgens De Riemaecker is dus niet al leen met het BPA Burchtdam geknoeid maar ook met de vastlegging van de wegeninfrastructuur Is het om deze reden dat het dossier van het BPA- Burchtdam niet aan opklaring toe ge raakt 7 Besluit Het tracé van de RW 80 (grondgebied Ninove) is verkeerstech nisch onverantwoord, is economisch betwistbaar, is juridisch (aanvecht baar en is voor de landbouw en het landschap katastrofaalDe RW 80 vergt alleen al voor het grondgebied van Groot-Ninove een uitgave van een half miljard frank. Voor dat geld zijn er meer zinvolle alterna tieven mogelijk, bijvoorbeeld een goede verbinding Ninove-Liedekerke (een weg die wel opgenomen was in het advies van de Regionale commis sie, maar niet meer voorkomt op het gewestplan)verhoging van de veilig heid op de bestaande wegen voor fiet sers en voetgangers, aanleg van toe ristische fietsroutes en wandel paden. De RW 80, een dossier om zo snel mogelijk te begraven en te vergeten. Dirk Van de Perre Werkgroep Leefmilieu Aalsl" l(©1 W rs©©j H fs I-talk Vorige keer gaf ik vraag en ant woord op een parlementaire vraag van volksvertegenwoordiger J. Caudron gericht tot de Eerste Minister. Toen kondigde ik ook aan dat een tweede vraag was gesteld aan Akkermans, maar dat deze nog niet beantwoord was. Op 26 mei bezorgde J. Caudron me ook dit antwoord zodat vraag en antwoord (dit laatste ook ter aanvulling van Mede delingenblad, nr 3 dat half mei ver scheen en waarin wel de vraag maar niet het antwoord stond) kunnen wor den gepubliceerd Vraag nr. 36 van 18 februari 1982 van de heer J. CAUDRON om le zenen in een parkzone, ten einde de fouten die bij hel opstellen van het definitieve gewestplan, vast gesteld bij KB van 30 mei 1978, gemaakt zijn en wel ke werden vastgesteld na een juridisch kabinetsonder- zoek. le herstellen. Mag ik van de geachte Minister vernemen: 1. welke precieze fouten betreffende de Burchldam- zone door zijn diensten werden vastgesteld; Burchldamzone te Ninove bied Woon uitbreidingsge- advies van de regionale commissie, daarbij ook de bespreking in de werkgroep in acht genomen. 2. In zitting van 6 april 1981 is de Vlaamse Execu tieve ingegaan op mijn voorstel deze anomalie te herstellen; er werd beslist de „Burchtdam" als parkgebiea aan te duiden. Bij koninklijk besluit van 13 mei 1981 werd de rectificatie aangebracht. 2. of de informatie over de beslissing van de Vlaam- 3. Ingevolge het gerechtelijk onderzoek werden de se Executieve op 6 april 1981 over een wijziging desbetreffende stukken aan het gerecht overge- van het gewestplan inzake de Burchtdam geno- maakt. men, correct is; 3. indien positief antwoord op punt 2, waarom dan de publikatie van het KB ter uitvoering van de Twee vaststellingen bij dit ant- beslissing van 6 april 1981, uitblijft? woord -omtrent de 'precieze fouten' draait Akkermans erg rond de pot met zijn 'één van de anomaliën in de gewest- Antwoord plannen' -het gerechtelijk onderzoek heeft dus ook betrekking op het KB van 13 mei dat niet is gepubliceerd en blijk- is geblokkeerd. „Burchtdam" te Ninove kan aanzien worden als Na de verkiezingen en in samenhang met één van de anoniaiiën in de gewestplannen. In 'net dossier van de verkeersinfrastruc— Gevolggevend aan zijn vraag heb ik de eer hel geach Luidens persartikels (Het Volk, 28 april 1981; Gazette lid het volgende mede te delen: van Antwerpen, 26 mei 1981) en luidens een schnfte- L Het aanduiden als WOOnu.tbreidingsgebied van de balr" door~het~g^echt lijke mededeling van de CVP-afdehng Ninove (4 juni bd 1981) heeft de Vlaamse Executieve, na voorafgaande raadpleging van de Raad van State, afdeling wetge ving. op 6 april 1981 beslist het woonuitbreidingsge- bied aan de Burchtdam te Ninove te schrappen en onderhavig geval kan deze anomalie loegeschre- tuur zal de Werkgroep Leefmilieu het ven worden aan een onduidelijkheid ingevolge het gewestplandossier verder uitbenen. INHOUD DOCUMENTATIEMAP 'DE WATER ZUIVERING IN LANDELIJKE GEBIEDEN, INZONDERHEID HET DENDERBEKKEN 1.K.DE BRABANDERScheikundig en bio logisch onderzoek als basis en begeleiding van de waterzuivering. Toepassingen op het Denderbekken. De auteur is bioloog. Als hoofd van de afdeling Water van het Instituut voor Hygiëne en Epide miologie werkte hij mee aan de studies van dit instituut over de fysische, scheikundige en biolo gische verontreiniging van het Denderbekken 2.A.VAN DER BEKEN. Hydrologisch on derzoek als basis en begeleiding van de waterzuivering. Toepas sing op het Denderbekken. De auteur is ingenieur en hoofd van de Dienst Hydrologie van de V.U.B. Naast eerdere studies over (Vervolg pagina 11)

Klokzjiel | 1982 | | pagina 4