VERHAALBELASTING De verenigde straten in het offensief Sneeuwbal Terugwerkende kracht Groot - Ninove vloekt Nevenaspekten Wanneer het gemeentebestuur van daag beslist in uw straat bepaalde werkzaamheden (verbreden van het wegdek, aanleggen van een voetpad... uit te voeren, dan wordt uw mening daarover meestal niet gevraagd. De werken worden gewoon aangevat, met gevolgen gaande van maanden lange modder- en andere miseries tot de pijnlijke rekening die u via uw postbode gepresenteerd wordt en die in de honderdduizenden kan lopen. Enkelingen betalen dus niet onbelangrijke sommen voor werken van algemeen nut Of u de ge vraagde som kan betalen of niet, zal de gemeente een zorg wezen, met dien verstande nochtans dat wie niet betaalt de deurwaarder kan verwachten. Verhaalbelasting is dus duidelijk een probleem waarmee iedereen op een mooie dag kan te maken hebben. Ook u waarde lezer. Dat tegen dit systeem van verhaalbelasting vroeg of laat verzet moest rijzen is evident. Meer bepaald de mensen van de Ziekenhuisstraat te Outer brachten de bal voorgoed aan het rollen (zie 't Klokzjiël van april '82) en richtten een Actiecomité Ziekenhuisstraat op, met de bedoe ling het publiek in dit verband te sensibiliseren. Hun actie had een sneeuwbaleffect en leidde tot de oprichting van een Overkoepelend Actiecomité tegen de Verhaalbe lasting in Groot-Ninove (adres: Ziekenhuisstraat 16, 9406 Outer), waarin niet alleen de Ziekenhuis straat vertegenwoordigd is, maar waarin zowat alle Groot-Ninoofse straten, die op één of andere ma nier met het probleem opgevijzeld zitten (zie 't Klokzjiël van mei '82), opgenomen zijn. Tot dusver bestaat het Overkoepelend Actieco mité (O.A.) uit afvaardigingen uit Outer (Ziekenhuisstraat, Kerkhof straat, Kloosterstraat), Aspelare (Hoogstraat, Daalstraat), Appelterre ('t Angereelstraat, Eichemstraat G. Gezellestraat)Appelterre- Eichem (Rietstraat), Nederhasselt (Van Der Schuerenstraat, Paellepel- straat)Pollare (Pollarebaan) Meerbeke (Valleistraat) en Dender- windeke (Krepelstraat) De eerste algemene vergadering van het O.A. had plaats in het stemmige zaaltje van het café Uilenspiegel te Aspelare, op vrijdag 14 mei j.l. Uit een inleidende situatieschets bleek dat het O.A. niet had stilge zeten. Reeds op 16 april 1982 werd een schrijven gericht aan het Col lege van Burgemeester en Schepenen, waarin het O.A. zijn ongenoegen over het principe van de verhaalbe lasting met de volgende redenen om kleedt 1Diskriminiatie tegenover inwo ners van aangelegde straten waar op de verhaalbelasting niet is toegepast Alle wegen aangelegd vóór 15.11. 1977 vallen hieronder. De hierna- vermelde straten waren spijtig genoeg nog niet aangelegd voor die datum. Waarom moeten uitslui- tend wij hiervoor financiëel op draaien. De grote meerderheid van de bevolking van Groot-Ninove heeft meer geluk gehad, en woont aan een vernieuwde straat zonder betaling van verhaalbelasting. 2Diskriminatie in vergelijking met inwoners van de Stadskern Ninove- Meerbeke Ons aktiekomité groe peert de inwoners van de buiten gemeenten. De gemiddelde percelen per strekkende meter zijn veel groter in die deelgemeenten; de verhaalbelasting is navenant. 3Argument waardevermeerdering langsliggende percelen .- Alle betrokken wegen zijn bestaan de straten. De zware lasten van de verhaalbelasting betekent een waardevermindering van onze eigen dom i.p.v. een vermeerdering. 4.Noodzaak van de werken De ge meenteraad van 15/3/1979 heeft beslist voor alle nieuwe projekten en verbeteringswerken de betrokken inwoners te consulteren in Open bare vergaderingDit is inder daad gebeurd door de Schepen van Openbare Werken. Op alle vergade ringen heeft de betrokken bevol king Dhr. Timmermans laten weten de straat te laten zoals ze is, mits de nodige onderhoudswerken dit gezien het reglement op de verhaalbelasting. De repliek van de Schepen was, ofwel heraanleg ofwel geen onderhoud meer. Tij dens die vergadering zijn er be dragen geciteerd per strekkende meter te verhalen belasting. Deze bleken achteraf gevoelig hoger te zijn. Kortom de ontwer pen werden ons opgedrongen, en zo interessant mogelijk voor gesteld. De brief besluit met een verzoek tot afschaffing van de verhaalbe lasting met terugwerkende kracht. Als alternatief wordt een verho ging van de opdecimen op de onroe rende voorheffing of wegenbelasting voorgesteld In een antwoord van 06/05/82 deelt het College van Burgemeester en Schepenen mede dat "het gestelde probleem in verband met de ver haalbelasting zal kunnen onderzocht worden tijdens de bespreking van de begroting over het dienstjaar '83." Bondiger kan moeilijk. Vrijblijven der evenmin. Uit een tweede brief van het O.A., eveneens daterend van 16/04/82, maar ditmaal persoonlijk gericht aan de burgemeester lichten we volgende passus Heer Burgemeester, die enkelingen, die comités werden heden één blok. Een eerste vergadering richtte een overkoepelend orgaan op contra ver haalbelasting in Groot-Ninove en deed in eerste instantie tot dit ultieme schrijven besluiten. Stra ten zijn openbaar, zo meent men, waarom moet dan de ene inwoner honderdduizenden betalen, terwijl een andere er gratis gebruik kan van maken. Om die reden werd het verhaalbelastingsprincipe als on rechtvaardig bestempeld en aange vochten. Als overkoepelend actie comité voor Groot-Ninove eisen wij dan ook met aandrang dat de ver haalbelasting uiterlijk tegen 15 mei aanstaande uit uw beleid wordt geschrapt met terugwerkende kracht sedert de oprichting van Groot- Ninove, en vervangen door een eer lijke verhoging van de geheven op centiemen of wegenbelastingDeze blijk van verantwoordelijkheidszin (vervolg pag. 6) Inwoners van Groot-Ninove dit moet u weten 1 Ons gemeentebestuur sloopt en bouwt, overbouwt zich. Wat op 18 jaar moest, doet men in 6 jaar, terwijl de grote klok "bezuiniging" slaat. Wie be taalt die rekening Die lenin gen U en ik, beste lezers. Waar het vroeger kermis was toen een straat werd vernieuwd, is het in het jaar '82 "kermis te zwarte vlag" als uw voet pad, uw riolering of uw nieuwe straat er kcmt. Volgende in woners Van Groot-Ninove moes ten tot in 1982 wachten op een degelijke straat of voet pad en kregen als beloning voor hun opgebracht geduld een verhaalbelasting te betalen van honderdduizenden gedevalu eerde en in crisistijd zuur verdiende franken 1 Daar is het nu "kermis te zwarte vlag" in de Daalstraat en Hoogstraat te Aspelare, irf Dasselt te Den- derwindeke, in de Klooster straat en de Kasteelstraat en de Ziekenhuisstraat te Outer. In de Eichemstraat, 't Ange- reelstr., en 't Riet...te AppelterreOok te Pollare. Binnenkort is het ook zo in de Van Der Schuerenstraat en de Paellepelstraat te Nederhasselt en in de Krepelstraat te Den- derwindeke Beste lezers, wanneer bent u aan de beurt Wapen U nu Er is een overkoepelend actie comité opgericht tegen die verhaalbelasting in Groot- Ninove. Het wil een dergelijke oneerlijke maartregel afge schaft zien nog voor 10 okto ber '82. Zie rond in Groot-Ninove, toon u solidair tegen de verhaalbe lasting met uw actiecomité. Alle inlichtingen zijn te beko men in de Ziekenhuisstraat 16 te 9406 Outer. SAMEN ZIJN WE STERK Het overkoepelend Actiecomité Deze vrouw in de Eichemstraat schrikt nu reeds voor de kraan in haar straat. Wat zal het worden als de rekening komt -Het klooster in de Kloos terstraat te Outer heeft geen verhaalbelasting be taald. Nu is men zinnens het klooster af te breken en de gronden die op die ma nier vrijkomen in percelen bouwgrond te trekken. -Het zou niet mogen dat indi viduen, geplaagd met ver- haalbelastingsproblemen naar politici lopen met de bedoe ling enkel voor zichzelf een oplossing te bedingen. Dit doet afbreuk aan de solidari teit -De Eichemstraat te Appelterre lag geruime tijd opgebroken en was ontoegankelijk, zodat twee bloemisten uit deze straat hun zakencijfer op een angstaanjagende wijze zagen evolueren. -Zowel de Hoogstraat te Aspe lare als de Ziekenhuisstraat te Outer betalen verhaalbe lasting die in hoofdzaak ge bruikt wordt door een nieuwe wijk.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 5