Eviva Espaha HENGELRUBRIEK kempzaadvissen X ■marnPCTTïï^ i a Jem. UJKAc In El Salvador wordt niet meer ge voetbald. De kompetitie ligt er stil, het land is in oorlog. En toch gaat de nationale ploeg van El Salvador naar de Mundial in Spanje. Ze zal er op 19/6 tegen de Rode Duivels uitkomen. Op het veld van C.F. Sochitoto staan nu legerkannonnen opgesteld. De militairen gebruiken kantine en kleedkamers als kommandopost In juli van vorig jaar werden de spelers van C.F. Juaguga (tweede afdeling B) na een gewonnen wed strijd, door een militaire patrouil le opgeleid.Ze waren nog in trai ningspak. Eén van hen maakte enkele opmerkingen en onmiddellijk werd de hele ploeg onder snelvuur neerge- maaid. De overheid verklaarde later dat men dacht dat het vermomde gueril- lero's waren. Sport en politiek, op een gruwelijke wijze verbonden. Elke dag vallen in El Salvador tientallen doden, mensen die beest achtig worden afgeslacht door hand langers van de 14 families die El Salvador kost was kost in hun handen willen houden. WAT TE DOEN We willen aan de wereld kenbaar maken dat we dit niet zomaar aan ons laten voorbijgaan. We willen onze solidariteit met het volk van El Salvador laten zien. Dat kan, door voor de ogen van miljoenen TV-kijkers, een symbo lische daad te stellen. Voetbal len met een zwarte armband tegen het elftal van El Salvador, een zwarte rouwband. Uiteindelijk is dit voor ons geen moeite, voor het Salvadoriaanse volk zou het wel een levensgrote steun zijn. U kan dit initiatief steunen door in een briefje of op een postkaart aan de voorzitter van de Konink lijke Belgische voetbalbond aan te dringen op die rouwband. K.B.V.BWetstraat 43, 1040 Brussel) Bovenstaande tekening is op stik ker gezet, en is gratis te verkrij gen op Socialistische Solidariteit, Legrandlaan 65, 1O50 BRUSSEL, tel. 02/649.60.92. Ons rekeningnummer voor steun aan het Savadoriaanse volksverzet 870-0001486-94. Of Vlaams El Salvador Komiteé .- rek.nr. 001-0971280-95 De voetbalfanaten worden van 13 juni tot en met 11 juli ver wend. Op het T.V.-net worden immers niet minder dan 41 van de 52 wedstrijden rechtstreeks uit gezonden. De 11 overige wedstrij den komen samengevat op het scherm. Gemiddeld mag er in deze WK-periode op 4 uur voetbal per dag gerekend worden. Onze Rode Duivels spelen in groep 3, samen met Argentinië (openings match 13 juni), El Salvador ^19 juni) en Hongarije (22 juni). Us men de twee Zuidamerikaanse tegenstanders van België afzonder lijk onder de loupe neemt, ont staan er toch enkele bedenkingen. Argentinië -Zit momenteel door de Falkland- crisis in de knoei. -België heeft politiek de zijde van Engeland gekozen, maar speelt ander zijds de openingswedstrijd tegen Argentinië. Volgens de FIFA (Intern- voetbalfederatie) hebben een WK voetbal en "meningsverschillen" over de Falklands, niets met el kaar te maken. -Zes jaar geleden begonnen de Ar gentijnse militairen aan de grote kuis die hun land moest bevrijden van "subversie" en de "ekonomische chaos". Dat heeft minstens 20.000 verdwijningen gekost, mensen die van de ene dag op de andere op hielden te bestaan... Ondanks de nauwgezette toepassing van superliberale theorieën gaat het met de ekonomie alsmaar slech ter. Devaluatie, inflatie, werk loosheid zijn daarvan de gevol gen. De ontevredenheid begon stilaan groter te worden dan de angst om te betogen..Op 30 maart '82, nog geen 3 maand voor de aftrap van de WK, werden duizenden mensen gearres teerd en gewond in de Apgentijnse hoofdstad tijdens een demonstratie tegen de economische politiek van de regering. El Salvador Hoe het momenteel met het voetbal in El Salvador gesteld is, blijkt voor iedereen een raadsel te zijn. Blijkbaar bestaat er wel zoiets als een nationale selektie, die door drie partijen die in de burgeroorlog betrokken zijn - junta, guerrilla en extreemrechts- zo een beetje gespaard wordtVoetbal verheven boven de politiek, boven de oor log dus Maar of er verder nog gevoetbald wordt is een vraag teken. Geruchten doen zelfs de ronde dat sommige voetbalsta dions in het binnenland nu zou den fungeren als militaire bases. Hier en daar gaan er nu stemmen op om de Rode Duivels in die wedstrijd tot een symbolische aktie te bewegen tegen het wreed aardige regime, met name een groep rond Socialistische Soli dariteit. Deze wil de Belgische voetbalbond verzoeken de nationale ploeg in de wedstrijd tegen El Salvador (waarom ook niet Argen tinië met een rauwband te laten spelen. 't Klokzjiël vroeg Gino Raes, een talentvolle VK Ninove speler, welke volgens hem de kansen wa ren die de Rode Duivels in Spanje maken en ook of zij een rouwband moeten dragen ten teken van protest. Gino Raes Ik denk dat onze R.D. zeker de 2de ronde zullen halen, nadien zie ik het niet zo rooskleurig in voor onze spelers. Loten ze een relatief gemakkelijke tegenstander dan geef ik ze nog'n klein kansje, maar verder dan de 2de ronde geraken ze volgens mij zeker niet. In verband met de boycot-of pro- testaktie ben ik kategoriek, 'n voetballer moet zich op de WK in Spanje niet bemoeien met politiek. Volgens mij heeft poli tiek niets met sport te maken! Hetzelfde vroegen we aan oude rat, Jan Lievens, oud-voetballer VK Ninove en gekend in de Ninoofse sportmiddens Jan Lievens Ik zou zeer tevre- den zijn indien de R.D. de 2de ronde zouden halen. De R.D. worden te genwoordig veel te veel overroepen. Het huidige spelpatroon van de R.D. houdt niets meer spectaculairs in. Dit in vergelijking met vroe ger. Ik wens hen ik elk geval veel succes. In verband met een boycot-actie Als alle landen bereid zijn om een sportief tornooi te spelen mag er geen sprake zijn van enig pro test. Anders blijven ze beter thuis Sport is geen politiek Moodeus kan er ook niks aan doen maar 'tis zo. Het goed koken van het korrel tje hangt natuurlijk ook veel af van de versheid van de graantjes... verse kemp kiemt rap en mooi. De kokerij brengt, om te lukken, soms wat problemen bijde ene houdt zich bij het gewoon koken op zacht vuur, een ander zet het te week gedurende een volle dag om 's anderendaags de eindfase van zijn kookwerk te beëindigen. Alle manie ren zijn goed tot zover dat ge het kemp niet te murw hebt laten komen, want dan begint de miserie. moeilijk aansteken van het zaad, verlies van het kiempje, want het is daar dat alles om draait... dat fameus wit kiempje Dan wordt het zaad attraktiever gemaakt, de visser A voegt een beroeste nagel in zijn kooknat, dit om de schelp zwarter te doen uitschijnen, vis ser B voegt een brokje soda in het water, schelp wordt zwarter en vet tiger, visser B voegt een aroma d'er bij.bv.anijsster en ande ren druppelen er een 'essensken' bijWaar is dat allemaal goed voor, de draagwijdte ervan blijft een vraagteken want ik heb menige goede kempvissers als vriend die niets speciaals doen en het zaad laten zoals het is...wel wordt het sap zorgvuldig bijgehouden om het voer vochtig te maken. Wat wel een mooi resultaat oplevert is, na het warm kooknat afgegoten te heb ben een paar maal het zaad spoelen met koud water...en zij maar ge rust het zaad zal blinken en de kiemen spierwit. Het vissen met kemp is zoals andere visserijen... zoeken en op het moment dat ge ze (Vervolg pagina 12) De eerste grote schokken van de visserij hebben hun verloop reeds gekregen. De vijvers, herbevolkt tot nokkens toe, hebben hun klop pen al geïnkasseerd.het groot pak is al weggevist en voor velen heeft de April-en Meivisserij de illusies kapotgemorzeld. Men kan veel over de voorjaarsvisserij vertellen, veel goeds maar ook veel minder. Laat ons bijvoorbeeld maar één ding onder het vergrootglas plaatsen..het voeder. Ja we ko men er steeds op terug en toch is het waarheid dat in het voorjaar het beste voeder waardeloos schijnt zonder.vers de vase. Effektief, het is juist, de vis wordt zoda nig bedorven door de beestjes dat zonder onze wriemelende roden de vangst kan herleid worden tot een grote NUL. Een ding zit er dan maar op de 'beestjes' kopen... allemaal goed en wel moest de prijs ervan nog in een schappe lijk niveau liggen. Dat is ook al vervlogen tijd want voor het pakje wordt er 130 tot 150 fr neergeteld en dan mag men met 2 pakjes nog niet te hoog van de to ren blazen. Alles geresumeerd kost een dagvisserijinbegrepen de dagvergunning (zonder de pintjes) 500 fr. Ge moet niet te dikwijls per week optrekken of ge bolt met nen auto zonder naft (die is er niet bijgeteld). Gelukkig komt dan de moment dat er kan overgescha keld worden naar een andere visse rij, moeilijker, maar misschien wel de schoonste Door velen beschouwd als werk voor specialisten. Dat wordt ten minste beweerd door "echte" kempvissers, u moet er niet alles van geloven, want het is zo een beetje uitgemaakt dat de kemp visser zijn eigen visserij 'be schermt'. Iedereen kan met kemp vissen al vergt het meer training dan de vers de vase of madevisserij De kempvisserij is fijner en de kunst ligt erin de vis niet te over donderen met de massabollen en 100.000 beestjes, wel met het te kunnen klaarspelen met 200 of 300gr. voeder en een doosje 'zaad'. Weet u dat de Belgen en de Fransen de enige kempzaadvissers waren ter tijde Ja, inderdaad en de zeel draaiers waren er aan de basis van...want in België werd hennep verbouwd om met het stro, dat zeer sterke vezels bevat, hennepzelen te maken, het zaad diende voor vogel zaad, de geperste granen werden om getoverd tot de fameuze kempkoek en werd verwerkt in de veevoeders Nu zult ge zeggen wat heeft dat allemaal te maken met de visserij toch wel, want, er wordt beweerd dat kemp de vis bedwelmt, wat ver gezocht is, het zou de olie zijn die uitgaat van het zaad die een ophit sende werking bezit en waar vissen en zelfs de vogels op verlekkerd zijn! Een besluit.vers kempzaad, als men er aangeraakt.hoe vast te stellen, nijp enkele graantjes tussen de vingers kapot of nog betertussen een blaadje papier ziet u geen sporen van vettigheid dan is het link, de graanverkoper

Klokzjiel | 1982 | | pagina 9