skoon ninove ONZE WATERZUIVERINGSDAGEN nabeschouwingen 11 atletiekpiste, hier? Met enige fierheid mogen we zeg gen onze info-dagen waren een succes. De tentoonstelling, die slechts twee dagen toegankelijk was, trok om en bij de 600 bezoe- onze infodagen opleveren Of zal het de zoveelste keer zijn dat alles nog eens gezegd en geschre ven is -Onze documentatiemap is ver spreid over gans Vlaanderen en is gretig besteld door universiteiten, studiebureau's en administraties. Op het vlak van het overtuigen, op het vlak van het informeren is dit toch wel belangrijk. Schrijven over de noodzaak voor een alterna tieve aanpak van de waterzuivering wordt niet meer weggelachen. Twee jaar terug zou dit ondenkbaar zijn geweest -Op de voordrachten, gedurende twee uur en een half?werd zeer aandach tig geluisterd, waren veel promi nente deskundigen aanwezig en bleek kers.. Op de voordrachtenavond wa ren meer dan 130 personen aanwezig en onze documentatiemap was reeds zaterdagavond uitverkocht, zodat, gezien de talrijke bestellingen, een tweede druk is uitgegeven. De lof voor het gepresteerde (ten toonstelling, boek en voordracht avond) was unaniem. Dit succes is niet toevallig, maar het resultaat van jaren werken. De Werkgroep met haar 163 leden, haar Mededelingen blad, heeft binnen en buiten Ninove een stevige reputatie opgebouwd. Reeds sinds 1979 zijn we met het waterzuivingsdossier bezig en met onze publicatie in het vaktijd schrift WATER werd het Ninoofse dossier bekend in gans Vlaanderen. Tevens zou men verrast opkijken in dien alle werkuren op een rijtje werden gezet van alle personen binnen en buiten de Werkgroep, die hebben meegewerkt aan onze info dagen. Naast de zeer gewaardeerde tentoonstelling van het ministerie van Volksgezondheid, hadden we ook dokumentatie van Landbouw. Een firma uit Duitsland had zelfs een maquette van een alternatief zui veringssysteem opgestuurd en ook van een firma uit Poperinge en Grimbergen hingen er plannen. Aan ons boek werkten drie weten schappelijke instellingen mee (IHE, VUB, RUG) en ging een uitvoe rige briefwisseling vooraf met Neder lands waterzuiveringsinstellingen. Dit om te zeggen dat de info-dagen niet als een manna uit de hemel zijn gevallen. Dank aan alle mede werkers, ook de eenvoudigen, zoals de vriendelijke werklieden van de Technische Dienst. Dank aan alle bezoekers Welke concrete resultaten zullen er een consensus te bestaan over de noodzaak de waterzuivering an ders aan te pakken. Vele twijfe laars zullen door de voordrachten overtuigd zijn en ook de tentoon stelling trok intense aandacht. -Uit het betoog van A. Van der Beken (VUB) valt vooral volgende waarschuwing te onthouden vul niet langer natte gebieden op (zoals BPA-Burchtdam, meersen aan de sluis te Pollare) en vermijd overdadige rioleringsaanleg, zo niet wordt ge onvermijdelijk gecon fronteerd met versnelde piekaf- voeren en toenemend overstromings gevaar. Van der Beken pleitte, zo als eveneens De Brabander, voor een meer empirisch gerichte aanpak van de waterzuiveringsproblemen. De huidige aanpak gaat van louter theoretische regels uit, die nog weinig op hun praktisch nut ge toetst zijn. -In een briljant betoog zei K. De Brabander (IHE) krasse dingen. Zo dat in de pas opgerichte Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij slechts één van de vijftig topbenoemden praktische ervaring heeft inzake waterzuivering. (Eén van de topbe noemden zat in de zaal en deed tij dens de discussie een persoonlijke uitval tegen De Brabander, maar oogstte ook al wegens het niveau van zijn argumentatie weinig bij val) De Brabander ziet in de Dender een communautair twistpunt van grote orde. Hij waarschuwde de vissen uit de Dender niet te eten, daar ze teveel lood bevat ten ten gevolge van de lozing van metaalzouten door het bedrijf La Floridienne te Ath (En wat dan met de koeien die water uit de Den der drinken Hij wees het bedrijf je Despê aan als verantwoordelijke voor de schuimvormingBoeiend was ook zijn kritiek op het begrip I.E. (=inwonersequivalent of de theore tische vervuiling van 150 1. per dag door één inwoner voortgebracht) Op basis van deze rekeneenheid wor den de zuiveringsstations gedimen sioneerd. Uit metingen van het IHE te Aalst en uit de cijfers van het waterverbruik blijkt dat de reële vervuiling,door een inwoner voortgebracht,veel kleiner is ,dat alleen al om deze redenen de meeste stations veel te groot zijn. Dat het waterbeleid geregionali seerd is als compensatie voor de starfighters kon als voorbeeld die nen van de hutsekluts dat het Belgische politieke topbeleid vormt -Op het kabinet van Lenssens, dat ook aanwezig was op onze dagen, blijft de toewijzing van de wer ken van het zuiveringsstation, naar ons oordeel veel te groot op gevat, reeds maanden liggen. Is er daar een beleidswijziging op til -Ook J. Timmermans liet zich op merken door de vraag aan De Bra bander, welke conclusies de be leidsmensen uit dit alles dienden te trekken. Alvast heeft hij een vergadering belegd op 21 juni om met alle partijen een discussie aan te gaan. Is ook Ninove bereid de plannen te wijzigen? Vraag blijft welk politiek gewicht Timmermans nog heeft binnen de huidige coalitie. Deze vraag is des te pertinenter daar noch de Centrum- lijst, noch de CVP (behalve het blijkbaar verdwaalde schaap A. Callebaut) is komen opdagen op deze Info-dagen. -Volledigheidshalve, van de SP was ook U. Verekens aanwezig, van de VU, Georgette De Kegel en A. Baro. Vanuit Geraardsbergen was CVP- schepen De Mol komen opdagen (de burgemeester was verontschuldigd) en VU-kamerlid Jan Caudron uit Aalst, die over de materie reeds interpelleerde in de Vlaamse Raad, was eveneens presentEr vormt zich stilaan een breder politiek front rondom de optie de water zuivering anders aan te pakken. -Door haar kritiek wil de Werk groep het Ninoofse dossier inzake waterzuivering niet blokkeren en vertragen maar bespoedigen. Daar toe hebben wij voor de vergadering van 21 juni voorstellen uitgewerkt. Er is geldgebrek bij de overheid. Wie thans een dure waterzuivering plant die niet te betalen is, die zet werken in gang die niet zullen voltooid worden. Een kleine adem pauze nu, om het Ninoofse dos sier aan te passen naar de werke lijke noden, zal toelaten een kleine installatie te bouwen die nog te betalen en dus af te werken is. Naast de zorg voor de vrijwa ring van 16 km. natuurgebied, dat zou moeten worden geschonden, is het financieringsprobleem een grondregel van onze kritiek. Is het teveel gevraagd aan de politici eens een kijkje te ko men nemen in de lege porte- monnaie van de burger Dirk Van de Perre Werkgroep Leefmilieu N.B.Onze documentatiemap (meer dan 130 p.) kan besteld wor den op het rekeningnummer 001/0788955/33 van de Werk groep Leefmilieu mits stor ting van 200 F. Dit zijn de natte valleigronden tussen de Elisabethlaan en de stuwsluis te Pollare. In 1974 adviseerde Stedebouw negatief om hier een atletiekpiste aan te leggen. Toch werd in de duistere dagen voor het verschijnen van het gewestplan dit natuurgebied veranderd in sportzone. In 1978 besliste de gemeenteraad dat hier de atletiekpiste zou komen en in 19 79 werd, voor de veel te dure prijs van 8,5 miljoen, dit gebied aangekocht. Volgens de ecologische kaart van het Ministerie van Volksgezondheid, die op onze info- dagen te zien was, is dit gebied een ZEER WAARDEVOLLE biotoop. Prof. Van der Beken deed op onze dagen een oproep niet langer na tuurlijke overstromingsgebieden op te vullen. En wie wat gezond ver stand heeft komt zo tot het in zicht dat een atletiekpiste hier niet op zijn plaats is. Met het geld dat nodig is om de gronden op te vullen, met het geld dat no dig is om de fundering van de ge bouwen te verzekeren, de ondergrond voor de piste te stabiliseren en het voetbalveld te ontwateren kan men elders op betere gronden (bv. geïntegreerd bij de aanleg van de geplande voetbalpleinen op het Bokkenveld te Denderwindeke) de atletiekpiste zelf bekostigen. Tevens wordt een belangrijk natuur gebied van de ondergang gered. Valt ook dit voorstel te goedkoop uit om politiek haalbaar te zijn

Klokzjiel | 1982 | | pagina 11