CARDOEN: fernand de ridden, een der laatste mohikanen Be Potretten trekker VAKANTIEDROMEN j jkme Cyriel, de bokser Uitstappen en duwen Clown van de Cirk 14 - -1 jm mm Een paar jaar geleden is Fernand Ridder gestorven en met hem heel wat folklore en...geweld, eigen aan het ras van de vroegere vodde- marchands Van kindsbeen af heb ik Fernand gekend als een geweldenaar, ruzie maker, leugenaar en...noem maar op. Gebrek aan takt was een van zijn bijzonderste kenmerken. En toch hield ik van Fernand en hij van mij, beiden op onze manier. Ik weet Fernand nog wonen van toen ik heel klein was. Dat was het laatste huizeken in de Bleek- straat (Savooistraat) Samen met zijn "Tinne" betrok hij daar een huisje van niemendal. Samen met mijn ouders gingen wij daar soms op bezoek en ik zie het nog voor mijn ogen,de kelder was in de woonplaats en telkens Fernand een brok koper of lood van de baan meebracht trok hij het houten dek sel van de kelder omhoog en wierp dat daar in, tot dat hij een par tijtje metalen bijeenhad, de moeite waard om te verkopen. Ik neem aan dat Fernand een van de eersten was om te hamsteren. Fernand was geen uitzondering op de algemene leefwijze van de vroegere mar- chands...en van..de oude belgen in het algemeen.Drinken, twisten en vechten was schering en inslag. Neem daar nog bij dat Fernand Ridder een sterke bonk was, over een meer dan gewone lichaamskracht beschikte en nog aardig soepel was. Daar hij al deze ingrediënten verkeerd gebruikte bracht als slot som dat Fernand geen kat was om zonder handschoenen aan te pakken. Hoeveel malen hij het aan de stok heeft gehad met politie en rijks wacht, hoeveel robbertjes hij uit gevochten heeft met andere delin- kwenten is niet bij benadering te zeggen. Ik weet nog dat hij één persoon van Ninove de schouders uit verband sloeg. (Het gevecht met mijn eigen vader,om het eerst in de roos ter,heb ik reeds in een vorige bij drage verteld)Ik zie Fernand nog bloedend uit een café komen de helft van zijn oor afgescheurd. Allemaal zaken om niet, of toch, om zo spoedig mogelijk te vergeten. Later is daar enigszins verbetering ingetreden toen Fernand met zijn vrouw "Tinne"naar de Pamelstraat verhuisde, waar hijjaweleen huis gekocht had. Daar ik inmiddels ook in de Pamelstraat was komen wonen en daar er inmiddels een sterke bokser, namelijk Cyriel Delannoit van Geraardsbergen aan het firnament was verschenen, hadden we nog veel meer kontakt dan vroeger. Fernand was een vurig supporter van Delannoit en niet zelden toen Fernand achter afvalgoederen reed, ging hij automatisch richting Geraardsbergen, café Delannoitj waar hij dan de ganse dag door bracht met supporteren en drinken. Ikzelf en velen van Ninove, waren insgelijks erg opgetogen over de prestaties van Cyriel, maar dat belette niet dat wij werkten als gewoonlijk. Met wat wij in de periode Cyriel Delannoit alle maal meegemaakt hebben, kunnen wij een rijke bladzijde uit ons leven vullen. U moet namelijk weten, dat Fernand Ridder zich een oude camion had aangeschaft, zogezegd om achter afvalgoederen te rijden maar meer nog, om als Cyriel Delannoit ergens bokste, al de supporters te kunnen ver voeren. Ieder gaf dan een paar franken voor nafte, en klaar was kees Wat wij met die oude camion alle maal meegemaakt hebben, kunt u slechts vergelijken met een epi sode uit de tijd van de stomme film. Hoeveel keer wij hebben moeten duwen weet ik niet meer. maar ik weet nog heel goed, dat Cyriel een de slag moest, tegen een neger, Assane Diouf en dat de match plaatsvond in het ko ninklijk circus te Brussel. Nu, wij hebben de camion moeten bo- venduwen aan de Hallepoort dit onder het lachend oog van Brusselse politieagenten. Weet gij het nog, hé Waren Mouch (Edward Grijseels) en nog een twintigtal anderen Eens komen wij laat van het Sport paleis waar Cyriel Delannoit weer gebokst had en na een formidabele match, gewonnen tegen de Fransman Laurent Dauthuille. (Het is toen dat bovenvermelde "Waren Mouch", van alternatie van het harde ge vecht een stuk sigaar inslikte en bijna verstikt was)Nu om verder te gaan vraagt Georges Cassiman aan Fernand Ridder, of hij wel de weg naar huis weet. Natuurlijk, antwoordt Fernand luidruchtig bevestigend. Wij de camion op, (Ik vergat te zeggen dat het een open camion was) een dikke gewat teerde sprei over ons getrokken en daar de auto van Fernand van "goede wil" was, wij terug naar huis...of zo meenden wij toch, want toen wij zo wat een goed half uur gereden hadden, gluurde Georges van onder de sprei de weg op en ik hoor hem nog tegen mij zeggen "Petjen, als wij nog wat rijden, kunnen we ons een "Peterman" gaan kopen. Nu moet u weten, dat "Peterman" een specialiteit van bier is, welke in Leuven wordt verkocht. Wij beginnen op het cabien van de auto te kloppen en als Fernand Ridder even later stopt, zien wij dat we op een tiental km van Leuven zitten. Als uitleg daarvoor, zei Fernand dat hij in het donker niet goed zag waar hij reed. Toen veel later de vrienden van Delannoit elkaar ontmoetten zijr wij ons nog veel "Petermans" gaan kopen. Een van de strafste anekdoten, ten tijde van Cyriel Delannoit, was de volgende "Fernand Ridder" was weeral verscheidene dagen "manquant", wat wil zeggen dat zijn vrouw "Tinne" niet wist waar hij zat. Daar het een dag is dat Cyriel bokst in Brus sel komt Tinne naar ons huis toe vragen of ik die avond naar Brussel ga om de match te zien. Op mijn be vestigend antwoord vertelt zij dat Fernand reeds verscheidene dagen afwezig is en moest ik hem gebeurlijk in Brussel zien of ik zou trachten van hem mee te brengen. Gezien de vele supporters welke toendertijd Cyriel te been bracht, was er een speciale tramdienst ingelegd naar Brussel toe. De match had weer plaats in het Koninklijk Circus en die avond bekampte Cyriel de Engelsman Frankie Dugan. Die Engelsman, achter gebleven van de oorlog 1940-45, had alle andere belgische boksers al goed afgetroefd, zodat er enorme belangstelling bestond en er dichte drommen volk voor de ingang van het circus stonden op te schuiven. Gezien het geweld,werd het hek ge sloten en kon niemand meer binnen. Ik en Georges Cassiman en nog een derde persoon (de naam is mij ont glipt) zoeken rond het gebouw of er geen andere ingang is en inder daad, na op zeker ogenblik de mena gerie van het circus te zijn door trokken, geraken wij (hoe, weet ik niet meer) in het gebouw. Het circus is reeds bomvol en wij nemen plaats op een trap. (Naderhand is gebleken dat al de Ninovieters zijn binnenge- raakt, van plantrekken gesproken). Nadat eerst voor ons een paar minder- belangrijke kampen hebben plaats ge had en dit juist voor de pauze, komt Cyriel luidruchtig toegejuicht op de ring. Pas heeft Cyriel in zijn hoek plaatsgenomen, of daar klimt een andere gestalte op de ring, namelijk "Fernand Ridder". Vuil, on gewassen met een baard van verschei dene dagen, een dikke sjerp rond de nek en op koordesletsen gaat hij de hand drukken van CyrielHet animo was niet uit de lucht, er werd geroepen en.gelachen, tot de dikke speaker Julien riep, dat op "politiebevel" iedereen, die niets te maken had op de ring, deze moest verlaten. Daar wij maar een vijftal meter van de ring zaten, deden wij teken op Fernand, dat hij bij ons moest komen, wat hij dan ook, molen wiekend met de armen,deed. Fernand geleek precies een oermens als hij bij ons kwam. Hij had bloeddoor lopen ogen, en..korsten op de lippen, gebrek aan slaap en zeker... dronkenschap waren daar de oor zaak van. Marcel Cardoen Vervolg in volgend nummer j jKL Op vrijdag 18 juni laatstleden sloot Focus-Ninove het werkjaar 1981-'82 af. Tijdens de vakantiemaanden juli en augustus zijn er geen ver gaderingen, wat echter niet bete kent dat de Focus-werkers op hun lauweren zullen kunnen rusten. Op vrijdag 3 september start im mers het nieuwe fotojaar en de ondervinding heeft geleerd dat het foto- en diasalon dan snel voor de deur staat. Het is dus werken geblazen Ter illustratie van het gepres- ■Ml Cs I teerde werk tijdens het voorbije i jaar nog enkele zwart-wit foto's. Tiener (Clement Herremans) Dromend (André Van der Roost)

Klokzjiel | 1982 | | pagina 14