't Klokzjiël op de gemeenteraad ninove kernwapenvrij rw 80 en naft penderwindeke Ninove kernwapenvrij Rijksweg 80 verhaalbelasting Stadsrekening 1981 17 juni Opvallend bij het binnenkomen op deze raadszitting was de nipte meerderheid van de CL-SP coalitie. We telden 12 aanwezigen tegenover 11 CVP-VU leden. (De raad bestaat uit 31 leden) Met enige vertraging komen dan de schepenen Stevens en Moens de meerderheid aanvullen tot 14. Het eerste vermeldenswaardig punt op de dagorde betreft de aanleg van een koliektor in de bedding van water loop 5.125 tussen Lavendel- en Bever straat In het kader van dit plan wordt de beek die loopt vanaan het Stadhuis tot aan"het Sasken" langs "de Dam" overwelfd. Dit werk zal welgekomen Parkeerplaats vrijmaken in de om geving van de Kliniek. In Denderwindeke zullen er werken worden uitgevoerd aan de Kruisveld- straat. Het bouwen van 5 klassen met overdekte speelplaats en sanitair voor de gemeenteschool van Dender windeke wordt geraamd op 14.835.367 fr. Dit punt wordt met algemeenheid van stemmen goedge keurd (op de geheime zitting zal ter opvolging van schoolhoofd Frans Coppens, Maurice Coppens worden benoemd, onderwijzer aan dezelfde school) De burgemeester leest dan de motie voor die tot stand is gekomen door overleg binnen alle partijen. MOTIE De gemeenteraad van Ninove, bijeenge komen in vergadering van 17 juni 1982 1.Spreekt zich uit tegen de plaat sing, het transport, de opslag van kernwapens op het grondge bied van de gemeente Ninove en beschouwt dit grondgebied als kernwapenvrije zone 2.roept de burgemeesters in Vlaande ren en in Europa op om gelijk aardige standpunten te laten innemen in het belang van de inwoners die zij vertegenwoor digen 3is ervan overtuigd dat een weder- zijdse, gelijktijdige en gelijk waardige ontwapening, zowel van wege het Warschaupact als van wege de NAVO, en in het bijzon der de vorming van een kernwapen vrij Europa, kunnen leiden tot een duurzame vrede. Bekommerd om deze vrede en het welzijn van iedereen dringt de gemeenteraad er bij de Belgische regering op aan, in het kader van het NAVO- bondgenootschap, alles in het werk te stellen opdat de onder handelingen over ontwapening snel tot resultaten zouden lei den 4Onderstreept vervolgens dat al leen wapenbeheersing en ontwape ning op wereldschaal de middelen kunnen vrijmaken voor een effectief en rechtvaardig ontwikkelings programma zowel ten bate van de derde wereld als ten bate van de tewerkstelling in het westen 5.Deze beslissing zal aan de hogere overheid worden bekendgemaakt Unaniem goedgekeurd Burgemeester Naar wie gaan we die motie sturen De Riemaecker. Naar BREZJNEV Mevr. De Kegel Naar de eerste mini ster. Baro houdt dan een persoonlijke tus senkomst waarin hij wijst op het ge vaar van de conventionele wapens die nog dagelijks gebruikt worden in de oorlogen over gans de wereld. Volgens hem komt de vredesbeweging 30 jaar te laat. Hij haalt de beroemde rede van Paul Henri Spaak aan "Nous avons peur" uitgesproken voor de V.N. enkele jaren na W.O. II. Baro nodigt de SP uit om met een stad in Oost- Europa, die zijn grondgebied óók kernwapenvrij verklaart, te verbroe deren. Cosijns Voor de tweede maal,naar wie gaan we deze motie sturen Timmermans Naar de eerste minister en de ministers van Binnenlandse en Buitenlandse betrekkingen. Baro Ik verheug m.ij erover dat deze tekst is tot stand gekomen. Timmermans Wat die verbroedering betreft, langs onze voorzitter Karei Van Miert om is het moge lijk in Roemenië zo een stad te vinden MevrDe Kegel Mogen we daar dan eens naartoe gaan De motie wordt met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. Daar op de vorige gemeenteraad de motie van Dhr Baro over Rijks- weg 80 te laat was binnen gekomen wordt deze nu opnieuw besproken. Deze motie luidt als volgt De gemeenteraad van Ninove in -zitting van 17 juni 1982 -sluit zich aan bij het protest van de betrokken landbouwers en omwonenden tegen de aanleg van de rijksweq 80. -acht het onduldbaar dat 10 km landbouwgronden en ongerepte na tuur voor Appelterre, Outer, Voorde, Aspelare, Nederhasselt en de Ter Duystwijk worden opge offerd. -betreurt dat daarenboven door deze aanleg verbruikers uit het Geraardsbergse en het Henegouwse voor de Ninoofse Irikoopstad ver loren gaan en naar Aalst worden geleid en dat de verkeersdicht heid van deze weg dergelijke uit gaven niet verrechtvaardigt -vraagt daarom dat alle werkzaam heden voor de aanleg zouden ge stopt worden en verzoekt dat er eerst een verkeersstudie zou ge maakt worden die de voor- en na delen en de kostprijzen van het huidige tracé zou afwegen tegen over het verbeteren van de be staande infrastruktuur -vraagt dat, vooraleer er defi - nitieve beslissingen gencmen wor den het advies van de gemeente raad, over de resultaten van de studie, zou worden ingewonnen. -deze motie zal aan de hogere overheid worden overgemaakt. Timmermans Het college heeft zich over dit dossier nog niet kunnen uit spreken. Maar we stelden wel een te genstrijdigheid vast daar waar u wijst op de te grote kosten die de aanleg zal meebrengen en anderzijds waar u vraagt om een verkeersstudie op te maken. We stellen wel vast dat de R.W. 80 staat vermeld op het gewestplan. Wij zullen ingaan op de motie door te stellen dat we eerst inzage vragen van de dossiers Mag ik er u attent op maken dat Dhr De Riemaecker en ikzelf op 6 april 11. SAMEN zijn gaan pleiten voor de verbetering van de bestaan de rijksweg 9 (Brakelsesteenweg- Brusselsesteenweg)We kregen als antwoord dat de aanleg van de R.W. 80 de enige oplossing was om het verkeer van Zuid-Oost- Vlaanderen om te leiden. De Riemaecker Ik zal even mijn buren (hij bedoelt de VU-fraktie waar hij naast zit) helpen door te laten opmerken dat de R.W.80 NIET op het ONTWERP-gewestplan voorkwamen maar WEL op het defi nitief gewestplan. Ik schreef hierover een artikel in"de Dender- klok"Ik kan mij niet akkoord verklaren met de stelling dat de Steenweg niet kan verbeterd worden. Volgens mijn mening kan het stuk tussen de Nieuwe Kerk en de Tram statie wél omgelegd worden. Mevr. De Kegel Langs waar zou men dan ontdubbelen De Riemaecker Wel, 't is alle maal al onteigend (bedoelt de ont eigeningen in de achturenwijk) Maar ik zal hier verder niet over spreken Prieels schetst dan de ganse kon tekst van het protest tegen de A8. Door dit project te verwerpen was de aanleg van de R.W. 80 het logisch gevolg. Prieels Als men ziet dat een deel van de partij- en vakbondstop in het Pajottenland woont is het niet te verwonderen dat men ons eerst naar het rondpunt van Aalst wil laten rijden om Brussel te bereiken. -Cosijns Wat is dan in feite ons standpunt Baro Ik vraag de stemming over de motie. Timmermans Dan vraag ik een amende ment op de motie door te stellen l.dat we tegen de inname zijn van goede landbouwgrond. 2.dat de gemeen teraad moet in kennis gesteld worden van de stand van het dossier. De Riemaecker Maar de R.W. 80 staat op het gewestplan. Timmermans Maar een ministerkomitee kan die wijzigen. De Riemaecker Dan is er een proce dure voor nodig. Timmermans We moeten die zaak ten gronde natrekken. Cosijns Staat de R.W.80 nu recht matig op het gewestplan De Riemaecker Ge hebt elementen in handen om een onderzoek in te stellen. Evenepoel Het voorstel van de sche pen is dan toch zo slecht niet Timmermans Laat ons het dossier opvragen. Mevr. De Kegel Wanneer denkt ge dat ge dat dossier gaat krijgen Moens In september De Riemaecker Vóór de verkiezingen Baro Ik sluit mij aan bij het voorstel van de schepen. Clement Prieels had een omstandig voorstel ingediend om de verhaal- belastingen te onderzoeken naar de gegrondheid van hun toepassing. De Burgemeester Uw schrijven hebben we maandag ontvangen. Laat ons dat eens rustig bekijken in een commissie zoals we dat met de motie over de raketten gedaan hebben. Prieels Op de vooravond van gro te werken zouden er foto's moeten genomen worden om te kunnen bewij zen wat er lag. Dat kan toch niet En dan heeft men nog géén bewijs van wat er in de grond stak. Cosijns Er gaat hier niets meer gebeuren zonder dat de mensen weten wat er gaat gebeuren. Prieels Dat vind ik positief. Cosijns Ik neem kontakt met de fraktieleiders. We stellen een commissie samen die eendrachtig een oplossing zal zoeken. De Riemaecker Gij zit juist langs de kant waar die voorstellen mogelijk zijn. Waarom is dat al lang niet gebeurd Tot nu toe was de gemeenteraad rustig verlopen. Het ging er "weliswaar hard aan toe, maar men bleef op de vlakte. A.D.R. zat bij het voorlaatste punt zenuwachtig op zijn stoel te draaien en hield zich bezig met het breeduit rangschikken van zijn dossiers. Er zou wat volgen bij de bespreking van de stadsreke ning dit kon men voelen met de ellebogen. Het is 21 u. en Evenepoel begint de bespreking van de stadsrekening met te stellen dat de stad niet boven zijn stand leeft, maar dat er toch zuiniger moet beheerd worden. De Riemaecker springt dadelijk op de kar. Hij begint over"HET GEVAL" zoals hij het zelf noemt. Opnieuw heeft hij de berekening gemaakt van de door schepen Timmermans ten onrechte getankte liters benzine en hij eist de terugbetaling hier van in de stadskas. Het proces in Dendermonde over deze zaak en de artikels in de kranten hierover zijn de aanloop voor De Riemaecker om te denken dat hij in de ge rechtszaal staat. Hij houdt als het ware een pleidooi tot zelfverdedi ging omdat uit de persartikels zou gebleken zijn dat de verdedi ging van de Schepen zou gewezen hebben op zekere gewoontes aan de stadspomp op de dienst openbare werken. De Riemaecker Noch Edgar Cornelis Omer Van Trimpont of Gaston De Vleeschouwernoch Armand De Riemaecker hebben ooit een druppel benzine getankt aan de stadspomp. Trouwens het is niet aan ons om dit te bewijzen.(De vernoemde per sonen zijn allen schepenen van O.W. geweest).Deze personen hebben zich ook niet verrijkt zoals som migen die een villa kunnen laten bouwen in een residentiële buiten gemeente van Ninove en er een tuin laten aanleggen en heraanleggen, twee personenwagens kan onderhouden en vakantie kan nemen in het luxueuze St. Tropez. En wie zou voor zijn echtgenote een taartenbakkerij kunnen openen Timmermans Mr. De Riemaecker u Durant Er zou iemand moeten worden aangeduid die verantwoor delijk is voor de berekeningen. wordt persoonlijk. Ik verklaar hier plechtig dat mijn verdediging heeft gesproken over een gewoonte analoog voor de stadsconducteursTrouwens de rechtbank zal hier wel uitspraak doen. Wat die persoonlijke aantij- dingen betreft, ik heb nooit iemand zijn rekening gemaakt. Uw verwijten zijn van een laag niveau. We hebben leningen aangegaan waarvoor we gans ons leven zullen moeten werken. U die de mond volheeft van privé- initiatief, wel mijn vrouw wil werken en wij willen het waar maken op onze manier. Cosijns Ik ben niet akkoord met uw interpretatieIk heb twee maandagen de debatten gevolgd in Dendermonde. Uw raadsmannen hebben gezegd dat de wantoestanden werden verder gezet. De Riemaecker Het waren regel matige beslissingen Timmermans Ik moet het proces hier niet overdoen, 't Is al pijnlijk genoeg. Jacques Timmermans verlaat aange daan de raadszaal. Armand De Riemaecker zet zijn interpellatie over de stadsrekening triomfante lijk verder. Even later komt schepen Timmermans terug naar zijn plaats want De Riemaecker stelt hem dan nog enke le vragen, waarop wordt geantwoord alsof er niets is gebeurd. Azaki

Klokzjiel | 1982 | | pagina 3