en nu mag gans ninove op zijn kop hij manier Man spreken Van straten en pleinen Van huizen en bouwgronden Waterzuivering De Wakkere Burger schepen TIMMERMANS Deze laatste maanden zijn niet alleen onze gemeentepolitici opnieuw begin nen leven, ook een aantal Wakkere Burgers zijn ontwaakt en ontslapen in Ninove. Een werkgroep Wakkere Burger- Ninove, die overigens voor iedereen openstaat, werkt aan een debat over de gemeenteraadsverkiezingen. Binnen deze groep heeft 't Klokzjiël de aangename taak op zich genomen een aantal van onze gemeentevaderen te interviewen, uiteraard met dien verstande dat de verantwoordelijk heid voor de inhoud alleen de redak- tie bindt en in geen enkel geval de Wakkere Burger(s) In dit nummer krijgt u een voor smaakje in de vorm van schepenen Jacques Timmermans en André Stevens Anderen, maar daarom nog niet persé beteren, in ons volgend nummer, van september dusNog net voor de val reep komt dan de oppositie aan het woord in ons oktobernummer. Na zes jaar mogen ook deze mensen eens het laatste woord hebben. Klokzjiël: Wat vind je nu zelf van de laatste zes jaar? Wat heb je ge realiseerd? Jacques Timmermans: Persoonlijk, in mijn ambt van schepen van openbare werken en huisvesting heb ik op het algemeen vlak gerealiseerd: wegen bouw, rioleringswerken en een enorm pakket van verbeteringswerken, dit ook dank zij de politieke omstandig heden dat minister Galle, uit onze streek, verantwoordelijk was voor de betoelaging, en dat wij één van de grootste pakketten in Vlaanderen hebben gerealiseerdIk wil toch wel zeggen in tegenspraak met de ve le kritieken, dat de openbare wer ken geen prestigeprojekten zijn. KI: Dat is niet juist volgens u? JT: Ik kan geen enkele straat op noemen waar de verbeteringswerken niet noodzakelijk zijn en het zijn zeker nooit luxeuitvoeringen geweest. Pamelstraat, Nederwijk, ontwerpen waar men reeds 10-15 jaar over sprak, die dringend noodzakelijk waren, ook in het kader van de riolering en het waterzuiveringsstation. De Denderhoutembaan, die toch een belangrijke invalsweg is voor Ninove, en waar ook reeds zoveel jaar over gesproken werd. Verder hebben we een reeks werken uitgevoerd die princi pieel beslist waren in de vroegere deelgemeenten. Je kunt dat toch alle maal geen nutteloze of prestigepro jekten noemen. Die kritiek begrijp ik niet. Wel begrijp ik het andere luik: de verhaalbelastingen. KIKunnen wij het daar eens over hebben? JT: Ik zeg objektief als socialist de gemeente moet ergens inkomsten hebben, als je die werken doet. Anders moet je ze niet doen. Als je akkoord gaat met een 2/3 van de aan gelanden -iedereen zal nooit akkoord zijn over alles-, dan zeggen wij nu voor de toekomst dat de werken moeten uitgevoerd worden. Dan is volgens mij de verhaalbelasting een rechtvaardi ge vorm van inkomstenverwerving om dat werk te doen. Door de aangelanden wordt er maximaal voor 1/3 tussen gekomen en 2/3 door de totale ge meenschap. Dan moet men niet zeggen dat iedereen over die straat rijdt: die straat is gratis want dat zit in die 2/3. Maar de aansluiting van de riolering, waar er ook slechts voor 1/3 wordt tussengekomen door de ei genaars, dat is alleen van belang voor de eigenaars, die al gebouwd hebben of nog zullen bouwen. Die rio lering geeft hoe dan ook een meer waarde aan de grond. Als socialist weiger ik de totale kosten ten laste van de gemeenschap te leggen omdat er daar eigenaars kunnen aanliggen met X aantal lopen de meters bouwgrond en dat je dan aan die mannen een cadeautje geeft uit de stadskas. Als socialist zeg ik dat een zekere vorm van verhaal belasting voor de riolering nood zakelijk is. Wat fout is, is de ver haalbelasting op de voetpaden KI: Met bloembakken en dergelijke? JT: Ja nee... We zijn niet kon- sekwent als we zeggen dat de weg gra tis is voor motorrijtuigen en voor de fietsers -want ook een fietspad wordt niet verhaald-, dat is een diskriminatie, want als je nu de be volking gaat raadplegen, willen ze geen fietspad, want dat moeten ze betalen. De mensen willen uit finan ciële overwegingen geen voetpad, maar dat is ten nadele van de ver keersveiligheid. Ook daar heeft de stad de verplichting om die diskri minatie weg te nemen. KI: Afgezien van de wegenaan leg en -verbetering, hebt ge wei nig kunnen realiseren. Op een be paald moment hebt ge de voorkeur gegeven aan het valoriseren van de woonuitbreidingsgebieden boven een stads- en dorpsvernieuwing in Groot- Ninove. Maar vele BPA's zijn mislukt of in de ijskast beland: Burchtdam in Ninove, Bokkenveld in Denderwin- deke, Eversem II in Okegem, JTJa. Woonuitbreidingsgebieden? Perst Okegem. Eversem II was een initiatief van het toenmalige ge meentebestuur van Okegem. Ikzelf heb de procedure gestopt: de bestaans reden van het landbouwbedrijf van een jonge landbouwer kwam daardoor in het gedrang. Ik zeg niet dat het definitief in de ijskast moet. Maar Eversem I is gerealiseerdWe hebben voor 3 7 woningen zo'n 70 kandidaten, dus het dubbele van de beschikbare plaatsen en ik vind dat de autochto nen de voorrang moeten krijgen omdat er in Okegem nog zo veel slechte wo ningen zijn KI: Dat is eigenlijk een andere kwes tie. Waarom heb je dan aan geen stads- en dorpsvernieuwing gedaan? De woonuitbreidingsgebieden waren in de bedoelingen van de gewestplannen toch een reserve op lange termijn! JTIk kader dat in een politieke kontekst. Hoe kan je vernieuwbouw doen als de mensen nog in hun huizen wonen KI: Maar er staan toch heel wat wo ningen leeg in Ninove? JTVoor Ninove-stad is de vervan gingsbouw in privéhanden en daarop heeft de stad geen vat. KI: Dat heb je tijdens een vorig in terview ook al eens gezegd, maar dat schijnt niet zo te kloppen. In het kader van een BPA kan je onteige nen JT: Poor openbaar nut, ja. Maar toch niet om privéwoningen te gaan zetten. KI: Dat is toch voorzien in de wet op de ruimtelijke ordening van 1962? JTNu wel ja. Omdat er uitvoerings besluiten zijn voor het Vlaams Gewest, die inderdaad machtigen om binnen de wet van 1962 te gaan onteigenen voor sociale woningbouw. In de wet van 1962 was de mogelijkheid voorzien, maar er waren nog geen uitvoerings besluiten. KI: Hoe doet uw partijgenoot Bob Cools dat dan in Antwerpen? JTBob Cools heeft in Antwerpen van de stad uit een eigen grond- regie. Er worden zowel sociale wo ningen als handelswoningen gebouwd. Op het éne maakt men winst, op het andere verliest men. Winst en ver lies houden elkaar in evenwicht. KI: Hier is er niet gewerkt aan een grondregie? JT: Dat was politiek niet haalbaar. De SP was de enige partij met een grondregie in haar programma. De PW is er altijd tegen geweest, de Centrumlijst was er tegen en de CVP in de vorige coalitie wilde dat ook niet. Een grondregie geeft wel een rechtszekerheid dat je met een eigen budget kunt werken en dat je dure gronden kan verkopen en met de winst ervan sociale woningbouw doen. Met een grondregie bouwt de stad zelf rechtstreeks, maar hier in Ninove bestaat de traditie dat er steeds langs de maatschappij Ninove- Welzijn om wordt gewerkt. Ik herhaal het: een grondregie was in Ninove politiek niet haalbaar. KI: Nog een laatste zaak in verband met de waterzuivering. Gij hebt nog al een opgemerkte zwenking gemaakt? JT: Nee, ik maak geen enkele zwen king. KI: Voor de rioleringen dan? JT: Ah ja, voor de collectorenIn zake het waterzuiveringsstation maak ik geen enkele zwenking. KIHet éne houdt toch verband met het andere? Als ge zegt dat alle af valwaters van Groot-Ninove inderdaad niet meer naar het waterzuiverings station moeten komen, JTNeen, dat heb ik niet gezegd. Ik zeg ten eerste: er moet een waterzui veringsstation komen en daar is ie dereen het over eens. Twee:de techni ci -en zij komen zelf niet overeen- diskussiëren alleen over de grootte van het waterzuiveringsstation, over het aantal inwonersequivalent (IE). Waar Leefmilieu-Ninove zegt 20 tot 25.000, is ons ontwerp voor de eer ste fase 42.500 IE, maar die eerste fase zal volstaan. De technici van de provincie en Volksgezondheid zeg gen dat met de collectoren die nu reeds afgewerkt zijn of in verwezen lijking, 35.000 IE wordt aangevoerd. Dan zeg ik, als beleidsverantwoorde lijke en wetende dat gij voor de ver wezenlijking van zo een dossier als de waterzuivering tien jaar moet vechten binnen de administratiedan is Jacques Timmermans niet bereid om gans het dossier te laten herwer ken. En nu mag gans Ninove op zijn kop staan bij manier van spreken, maar ik zeg ten persoonlijken titel: ik vecht voor dit dossier van het waterzuiveringsstation. Wil men dat achteraf buiten mijn verantwoordelijk heid veranderen, dan kan dat. Of de afvalwatertoevoer vanuit alle landelijke gebieden langs collecto ren naar Ninove nog moet gebeuren is een andere zaak. De collectoren van Ninove-Meerbeke en een gedeelte van Pollare wel, maar voor de rest van het Totaal Rioleringsplan van Volksgezondheid stel ik mij ook vragen. Trouwens dat is een diskus- sie voor over tien jaar. G. Vande Winkel

Klokzjiel | 1982 | | pagina 4