meet* gevraagd door de sportdan door de jeugdverenigingen om trofees uit te delen Kampvervoer Speelpleinwerking jeugddienst en -konsulent Kabinet müi schepen STEVENS Schepen Stevens van Jeugd kreeg vragen over vier thema's: 1 Kampver- voer, 2 Speelpleinwerking en -beleid, 3 Jeugddienst en -consulent en 4 De Schepen zelf en zijn kabinet. In het voor gesprekje stelde de Sche pen dat de hem voorgelegde vragen goed uitgevonden waren en erg 'punk- tueel'Ze waren opgesteldobjektief gezien het zou moeten'Doch hij wees erop dat ideaal en realiteit ver uiteen kunnen liggen. Dit heeft e- nerzijds te maken met de financiële kant van de zaken en ook met het vol gende: het gebrek aan een nationaal dekreet op jeugdraden. Hierdoor heeft de jeugdraad als adviesorgaan minder impakt op het stedelijk beleid dan bijvoorbeeld een kulturele raad, waarvan bij nationaal dekreet de (in spraak-) strukturen zijn vastgelegd. Dit betekent een ondersteuning van het inspraakwerk van zo'n advies raad, wat de jeugdraad dus mist... 't Klokzjiël: Ik veronderstel dat U zich nog het'vierpuntenprogramma' van de jeugdraad herinnert? Er was onder andere de vraag aan het Schepenkolle ge om het kampvervoer te laten gebeu ren door kamions van de stad. Het antwoord was negatief: het kon juri disch niet, het kon niet voor de ver zekering en er was te weinig perso neel in dienst in de vakantie. Plus dat er reeds verbintenissen waren aangegaan voor die periode. Kan U me zeggen: vanwaar komen ze hiermee? A. Stevens: De visie van het Schepe- kollege was de volgende: dat ze geen bepaalde beslissingen hadden genomen voor andere aangelegenheden. Dit was het niet. Het ging hem eerder om het tekort aan personeelZe wilden zich hier niet mee verbinden omdat ze wis ten dat dit een straatje zonder einde zou worden. Hoeveel wagens zouden er op bepaalde tijdstippen niet be schikbaar moeten zijn? KI: een serieuze organisatie... AS: Het was inderdaad nog niet goed gepland. Het personeel heeft om beurten verlof en ik kan dan niet meer verlangen dat ze die of die dag moeten gaan rijden. Er zijn ener zijds de zaken die moeten voorgaan. KI: Het is eigenlijk een konkurren- tie tussen het openbaar werk en de jeugdraad. AS: Dit is zeer moeilijk. Dan is er ook nog de zaak wat de verantwoorde lijkheid betreft van de verzekering KI: Welke is de moeilijkheid hiervan? Ik snap het niet goed. AS: De verzekering komt nooit tussen in het wegdoen en afhalen van mensen en dan nog voor iemands anders reke ning. KI: De vraag van de jeugdraad was niet het vervoer van personen! 't Was alleen voor materiaal; iets wat de stad toch vervoert voor openbare werken AS: Da's juist. Dat heb ik hun trou wens ook gezegd. Maar wel is het ge stuit op het gebrek aan personeelWe zouden daarmee moeten kunnen starten voor Nieuwjaar van een bepaald jaar. Want het is zoals nu, op de voora vond van het verlof. Kl: Het is waarschijnlijk nu weer al te laat... Moesten we het vandaag al vragen voor '83? Zou het dan moge lijk zijn? Dan is er meer tijd om de kongees van het personeel te re gelen. AS: Bon. Als ik echt eerlijk moet zijn, moet ge u rekenschap geven dat in het jaar '83 nieuwe mensen aan het bestuur kunnen komen. Kl: Dit is toch een zuiver technische zaak!? Speelpleinwerking dan. Ik zou willen weten hoe ge de evolutie ziet hiervan;'van voor de fusie tot nu. AS: Als wij dat organiseerden was dat in het begin zeer gebrekkig geweest, omdat we niet alles struktureel kon den uitbouwen. (Wij de jeugdraad, nvdr.) In het jaar '80 is die organi satie opgenomen geweest door een BTK- groep van 6 maanden met 6 personen. Die dat zodanig hebben georganiseerd dat precies er de jeugdraad geen in spraak meer over heeft gehad. Het geen natuurlijk een beetje heeft ge botst met mij en een kollega. De ge zinsraad en Schepen Moens hebben daar een klein beetje de hand willen opleggen, dit om een gezamenlijke in spraak te bevorderen. Eén jaar heeft dat geweest. Voor het jaar daarop is het maar voor drie maand meer ver nieuwd. En dat was dus juist één maand voor het begin om dat alles te reorganiseren Kl: Ge kunt nu al zien wat er aan 't gebeuren is. Het ideaal is weg: de mensen waren het misschien gewoon, die goeie organisatie op zoveel speelpleinen, een hele dag... Nu valt dat voor een stuk weg, want minder speelpleinen, gezien te wei nig voorbereidingstijd?.. Of wat is er gebeurd? AS: Er waren op bepaalde speelplei nen weinig kinderen. En op een ze ker ogenblik hebben we budgettair gezien dat, bon, luistertmoesten er bepaalde kinderen kunnen gecen traliseerd worden van die gemeente in die... .Dat wil zeggen dat het aan tal speelpleinen van negen op vijf is gekomen. Omdat wij wilden dat de mo nitoren meer kregen, naargelang de prestaties. Kl: Eigenlijk is dat dan ten koste van de kinderen geweest.Nu, dit jaar is er géén BTK-projekt AS: In onderhoud met de verantwoor delijke MevrVernaillen over de aanvraag van een nieuw BTK-projekt voor drie maand, beaamde deze dat dit zeker niet meer nodig was ge zien dit beter kon georganiseerd worden in samenwerking met de jeugdraad zelf. Naargelang haar voorbereiding vorderdeheb ik meer maals de vraag gesteld dat dit toch zeker steeds in akkoord met de jeugd raad was, waarop bevestigend werd ge antwoord. KlIk geloof er eigenlijk niet in dat uw bediende, die geen pedagogisch diploma heeft, wat ze ook doet, al is ze sinds nieuwjaar bezig met de voorbereiding... het werk kan doen van drie of zes BTK-ers. Gelooft gij dat wel? AS: Zij heeft op een bepaald ogen blik de verplichting op zich genomen. Ik heb dat gisteren goedgekeurd, de voorbereidingen, de paperassen, enz.. Ik durf u eerlijk verzekeren, da 's zo goed als 100% in orde.zoals de vorige jaren. De uitvoering zal dan ook ter harer verantwoordelijkheid zijn. Klen ook van u AS: En ook voor mij. Want ik heb er per slot van rekening in toegestemd Ik verwacht dan natuurlijk in de eers te plaats de verantwoordelijken van de jeugdraad, die het dus ook in de goede zin menen, dat ze me met raad en daad zullen bijstaan, hè. KlJa., 't wordt tijd, hè. De jeugdraad weet nog van niks. Ten andere, zou de jeugdraad er mee ge diend zijn de gevolgen moeten op te kuisen.van het feit dat uw bediende alles op zich alleen pakt???!! Jeugddienst en jeugdkonsulent, ons volgend tema. AS: In elk geval was mijn betrachting dat de jeugdraad ook een bepaald zelfstandig gebouw kreeg. Wat ik dan toch uiteindelijk heb verkregen in de Geraardsbergsestraat. Kl: Oh, ja! Er was in de tijd dat vierpuntenprogramma... De jeugdraad wou een uitleendienst oprichten, wou eigen lokalen hebben. Maar er was nog iets bijZe wilden ook een jeugddienst uitbouwen. Hiertoe zou een BTK-projekt worden aangevraagd. Dit is op 't Schepenkollege gekomen, 't Werd aangevraagd, maar niet goed gekeurd... De jeugdraad heeft maar één stukje van het pakket gekregen: lokalen, maar wat zijn ze met lokalen, als er niemand kan gaan inzitten? AS: Voor mij is het dan voorbarig geweest om die zaak van die lokalen te bepleiten. KlVoor mij is 't niet voorbarig ge weest, voor mij is 't onvoldoende ge weest! AS: Hadden wij nu een schepen van fi- ~nanciën gehad, die een bepaald andere zienswijze kon gehad hebben, en daar mee had ingestemd, dan hadden we een tewerkgestelde werkloze kunnen aan stellen hebben Kl: Er blijft nog wel de mogelijkheid van een gewetensbezwaarde. Wat denkt u daar nu eigenlijk van? ASIk ben er persoonlijk van over tuigd dat iemand, die een bepaald werk opgedrongen wordt omdat hij iets of wat niet wil doen, dat hij nooit de geschikte personage kan zijn om een zaak zich ter harte te trekken. Ik heb wel zelfs op een vergadering van de jeugdraad de bedenking geui- terd. Kl: Nog iets over de uitleendienst. (De j eugdraad beschikt over een aan tal materiëlen -onder andere filmpro- jektor, spots, geluidsinstallatie-, die uitgeleend worden aan de leden verenigingen. Nvdr.) De materiëlen werden aangekocht met subsidiegeld van de jeugdraad. Maar de stad stelt voorop dat zij eigenaar blijft van de aankopen. Wat gebeurt er dus? Er komt geld van de pot van de stad in handen van jeugdraad, die mag voor stellen wat er gekocht wordt, maar 't geld gaat eigenlijk terug naar de stad, want die blijven eige naar. De stad subsidieert zichzelf! Wat denkt u hiervan? AS: Awel, ik ga u 't volgende zeg gen. Een veronderstelling dat er zodanig een malaise is in de stads- begroting dat alle fakultatieve uit gaven worden opgeschort..., dan zou het zeker gedaan zijn!! Uitgaven voor jeugdbeleid zijn nog steeds fakulta- tief, want er is geen dekreet voor de jeugdraden zoals voor de cultuur raden. Kl: Nochtans, inAalst bv. is er ook geen dekreet, en daar bestaat toch een vzw.die de uitleendienst be heert. Moesten we nu ook in Ninove voor de uitleendienst een vzw oprich ten, wat denkt u daarvan? AS: Wat is nu het verschil? Niks! Geen verschilDe stad heeft zich stilzwijgend geëngageerd om eigenaar te blijven, maar dat de jeugdraad er kan over beschikken. Kl: Toch wel... dit verschil: als de stad nu zegt dat ze de filmprojektor wil verkopen...? AS: Nu hebt gij nekeer het extremi- sche uitgehaald, hetgeen nooit zal gebeuren KlMmmm. 't Zou toch kunnen? Nu over gij als Schepen en Uw kabinet 'k Heb efkes in de verslagen nageke- Kl: Ik ben er persoonlijk van over tuigd dat iemand die juist doordat hij langer voor het land wil werken, net wél gemotiveerd is om een werk te doen. Bovendien, een gewetensbe zwaarde kan zelf kiezen waar hij zijn burgerdienst gaat vervullen! AS: Misschien denk ik daar veel te eenzijdig over. Ik schoei natuurlijk niet iedereen op dezelfde leest, maar ik maak me dan de bedenking;die man nen doen niet graag diten doen niet graag dat, awel, dan doen ze een opge legde verplichting ook niet met volle inzet. ken van zes jaar jeugdraad. 't Is me opgevallen dat ge heel weinig ke ren aanwezig waart... Vind ge zelf niet dat ge daar te weinig waart? Ge leest toch de verslagen!? AS: Dat zal wel! Misschien was dit wel een beetje fout, maar -en ik wil me daar niet achter wegsteken verleden jaar heb ik gezegd dat iede re keer die vergadering op een zater dag was en dat dat voor mij beroeps halve zeer, zeer moeilijk was. Ik ben verzekeraar, dus ik werk op za terdag en zondag. De klanten kunnen

Klokzjiel | 1982 | | pagina 5