Natuurvceding Trezekeskerk vandaag beginnen ga een moderne ru'ine f 'iti 'i Vervolg van pag. 5 onverwachts toekomen; ik kan ze toch moeilijk zeggen: ik heb vergadering van de jeugdraad, komt gij nekeer weer. Wat zouden de gevolgen voor mij kunnen zijn? KINochtans, gij zijt Schepen. Dat heeft toch ook zijn verplichtingen, niet? AS: Maar wij zijn ook maar halftime hé, mijnen beste vriend? Wij hebben nog een hoofdberoep, dat zeker pri meert. KI: Vindt gij dat ge voor die job aan de stad sport en jeugd, dat ge daar met halftime genoeg tijd voor hebt? Zoudt gij niet beter een full-time job hebben? AS: De twee, sport en jeugd, kombi- neren is niet gemakkelijk. Maar het ware veel beter geweest moesten wij een bestendige jeugddienst kunnen kreëren KI: Zijt ge tevreden over uw zes Jaar gevoerde jeugdbeleid? AS: Ja, tevreden, Ik ben blij met de medewerking van de mensen, die mij goed begrepen hebben van de jeugd raad. Nu weet de jeugdraad ook wel dat 'k achter hun sta voor zover dat de mogelijkheid erin zit. KIGe waart Schepen van zowel sport als jeugd. Hebt ge 't èèn bevoor deeld op 't ander? AS: Ik heb getracht om voor iedereen gelijk.naar de hand van de moge lijkheden hetzelfde te betrachten. Want in principe moet ik u zeggen dat de sportraad belange niet heeft wat de jeugdraad heeft. De sportraad was ook meer geaktiveerd en ik wordt ook meer gekonfronteerd en meer gevraagd door desportverenigingen dan door de jeugdverenigingen om bv. een trofee te komen uitdelen of om bepaalde ma nifestaties op te luisteren. KIDat wil ik wel in vraag stellen; de jeugdbewegingen komen toch ook elke week bijeen?... Het komt er voor u als Schepen enkel op aan u te informeren over hun aktivitei- ten en er de nodige aandacht voor te hebben. U kan zich bv. abonneren op de diverse verenigingsblaadjes...? Ten andere, de jeugdraadvergadering is de beste kans om in kontakt te blijven met de jeugdverenigingen... En daar zijt ge te weinig geweest! AS: Ik heb er nu ook nog niet in die zin aan gedacht. Maar als ik mij aan mijn program hou, dan moet ik soms denken, waar moet ik binnen een uur naartoe KI: Jamaar, als ge schepen wilt zijn, moet ge zien dat ge er de tijd voor hebt... De volgende vraag gaat over gij als lid van 't schepenkollege. Vind gij dat er met u en uw beleid binnen het schepenkollege voldoen de rekening werd gehouden? ASIk kan toch niet zeggen dat ze ons daar altijd hebben afgekeurd. Er is altijd natuurlijk budgettair veel gespeeld geweest, en daardoor zijn we dikwijls geremd. KIVoor mij is 't gedaan. Voor u ook? ASAls laatste wil ik nogmaals verklaren dat kritiek uitbrengen op een bepaald beleid zeer gemakkelijk is, als men zelf niet de verantwoor delijkheid heeft op te nemen. interviewer: Tvan De Jonge. Inlichtingen informatiecentrum Groene Dag tel. 054/33 20 46 In vorige uitgaven onderstreepte ik reeds het belang van de natuurvoe- ding, het waarom en daarbij stipte ik af en toe de grote krachtlijnen aan die natuurvoeding zijn volle waarde geeft gave en ongeschonden voeding Iedere stap echter die men kan zet ten naar een positievere houding toe, is weer een stap vooruit naar een klare levenswijze. Op dit ter rein valt er nog veel te werken. Wie vorige artikels las zal opge merkt hebben dat de natuurvoeding niet uitgaat van het patroon zoals dat voorkomt in de klassieke voe ding. Het is een grondigere aanpak van de werkelijke behoefte van de mens, die levende stoffen nodig heeft om bij zichzelf een schone gave ingesteldheid te verwezenlijken, om gezondheid te bereiken, rust en tevredenheid.De mens moet kunnen komen tot fijnere waarden en hij kan dat omdat hij door het levende voedsel' alle nodige vitaalstoffen toegevoerd krijgt om al zijn funk- ties ten volle te realiseren. Suiker, alcohol, tabak, zout, koffie horen in de natuurvoeding niet thuis. Wij hebben deze stoffen geenszins nodig om te leven, integendeel, ze laten resten na in ons lichaam, terwijl de natuurvoeding alles doet om een proper lichaam te ver krijgen. Alles is erop gericht te reinigen. Het opruimen van de elementen als suiker, tabak, alcoholis dus een eerste vereiste om over te gaan naar een natuurlijker en gezonder leven. Sommige elementen zitten ech ter zó ingeworteld in ons voedsel, in alles wat we voorgeschoteld krij gen, dat het voor sommigen pijn doet om er een streep door te zetten. Laten we deze even van nabij be kijken SUIKER als we de cijfers lezen, van wat er jaarlijks aan suiker ge middeld per inwoner verbruikt wordt, komen we tot haast onvoorstelbare cijfers die worden genoten via het klontje, de frisdranken, gebak, allerlei broodbeleg, verwerkt in allerlei gerechten... Er wordt bovendien vaak geopperd dat suiker toch ook een natuurlijke stof is. Het is slechts een geïsoleerd produkt uit een natuurlijke levende materie. Tegen de biet (of riet) kan niets worden ingebracht omdat het een geheel vormtDe suiker is een zijdig in wat haar samenstelling be treft, er zit namelijk maar één dui delijke stof in. Suiker is de meest verzurende stof en wordt dus best gemeden. Het is ook een vitamine- en mineralenroverZe is er zelf arm aan en zoekt dus de vitaminen en sporenelementen (die de biet wel had) in de rest van het voedsel of uit de reserves van het orga nisme, wat nog eens een groot ver lies betekent en de mens in feite zwakker maakt. "Natuurlijke suiker" vinden we volop in alle fruitsoorten. Deze fruitsoorten bieden boven dien het voordeel dat ze onmiddel lijk opneembaar zijn. Fruit is een waardevol voedingsmiddel dat lange tijd slechts een ondergeschikte plaats had in onze voeding. Terecht durven wij het gebruik van meer fruit aanbevelen, liefst in een fruitmaaltijd waarbij we onder scheid maken tussen zuur, half- zuur en zoet fruit. We mengen deze liefst zo weinig mogelijk door el kaar. Fruit wordt best zo goed mogelijk gekauwd (ander voedsel trouwens ook) Met fruit komen we op weg om de ware smaak terug te vinden. Denk maar eens hoeveel we afgebroken hebben door met gulle lepels suiker in ons eten te verwerken. Eerst maken we het smaakloos door het te koken, dan is er iets nodig om dat goed te maken. Ook rietsuiker is een geïsoleerde stof en het is maar een fabeltje dat die 'beter' is. Over de nadelen van suiker en al de voedingsmiddelen waarin suiker verwerkt is, kunnen we uitvoeriger praten, doch binnen het bestek van deze korte initiatie is een ge meende vingerwijzing een voldoende duidelijk teken. Van het gebruik van suiker is bo vendien het gebruik van ALCOHOL niet weg te denken. Alcohol ont staat trouwens uit vruchten- of toegevoegde suikersOok alcohol hoort niet thuis in de natuurvoe ding. De zgn. biologische wijn kan evenmin een weldaad zijn voor het lichaam. Sommige mensen beweren dat het goed is af en toe alcohol te nemen :"Zo kunnen we er nog tegen". In de natuurvoeding probe ren we in ons lichaam de "eigen thermometer" te vinden. Wanneer we dan duidelijk verkeerd hande len met ons lichaam, zal ons li chaam reageren. Dat is een posi tief teken, dat ons tot oppassen zal stemmen Men kan beter druiven eten of druivensap drinken, daarin proeft men de zon. Het is een fantastisch voedingsmiddel, net zoals alle an dere fruitsoorten. Wie geregeld zoet fruit eet, heeft het niet nodig bier of wijn te drinken. Dorst lijden moet een natuurgericht mens zeker niet Door een groter gebruik van 'natte' voedingsmidde len wordt de dorst al vaker gelest. Heeft men dan nog dorst, kan men groentesap, vruchtesap, kruiden drankjes enz. gebruiken. Hierop komen wij later nog terug. Uitteraard hoort in onze reeks 'betere drankjes', koffie niet thuis Daar zijn voldoende redenen toe. Hierop ook een antwoord in volgende uitgave Als antwoord op de vraag naar meer suggesties i.v.m. recepten, volgen hier enkele wenken -Iedereen kan zelf een menu opstel len, we gaan er van uit dat het voedsel zo weinig mogelijk bewerkt is, indien men voldoende kauwt en het kan verdragen, kan bv. een maal tijd bestaan uit uitsluitend rauw kost, evtvergezeld van in de schil gekookte aardappelen (een goede gewoonte)Wanneer men geen aardappelen (zetmeelrijk) zou ge bruiken kan men bv. ook een stukje kaas of wat noten of gemalen zaden en pitjes bij de rauwkost eten. -Een oliesausje bij een dergelijke schotel, die er naast lekker, door zijn veelkleurigheid, uitziet, ook smakelijk is, doet het werkelijk goed. Samenstelling koudgeperste saffloerolie (distelolie), fijnge snipperde ajuin of prei of look, een weinig appelazijn, mosterd er doorheen roeren, kruiden (bv. basilicum) -Een warme maaltijd kan natuur lijk ook nog wel. We letten er ech ter op geen zetmeelrijke, naast eiwitrijke voedingsmiddelen in één en dezelfde maaltijd te ge bruiken, dit geeft spijsverterings moeilijkheden. De warme maaltijd wordt voorafgegaan door een rauw- kostschoteltje of indien nodig een glas versgeperst groentesap dat met kleine slokjes gedronken wordt en ook goed in de mond ingespeekseid wordt (Voor verzwakte mensen is een sappen-kuur een goede kracht) -Het gebruik van granen blijft in de natuurvoeding beperkt. Men kan ze niet rauw eten en er zijn zoveel nadelige stoffen in aanwezig. Gra nen werken ook sterk verzurend dus een negatief aspekt in de natuur voeding. Ook brood is graan. De enige aanvaardbare kombinatie is brood te eten met rauwkost. Het meeste broodbeleg is 'zoet'. Tegen zoetstoffen zoals honig e.a. kan op zichzelf niets aangebracht wor den, maar in kombinatie met brood, werkt honig de verzuring nog meer in de hand en wordt waardeloos voedsel Voedselkombinaties is een belang rijke materie, doch ook een zeer omvangrijke. Geïnteresseerden kun nen het boekje van Dr. Shelton hierover lezen "Gezond door juiste voedselkombinaties". Volgende maand Koffie - Enkele betere drankjes - Volledige recep ten. Reakties kunnen aan de redaktie doorgegeven worden. Stefaan de Wever

Klokzjiel | 1982 | | pagina 6