n A ft O Natuurvceding Ester nies in de gebieren mm De sterrekijker -Kan binnen, Kanera, hij staat ge reed. Mag ik uitschenken -Ge weet da'k dat niet refuseer, hé, Mamera, zeker niet achter een wandelingsken. -Hoe is't in 't stad Er wordt zeker al veel geplekt, nu zo voor de kiezing -Wat zou't, da's niet meer gelijk vroeger, zelle, als er nog ge badderd werd voor een overplekte affiche. Nu zeggen ze doodge woon, "Ons kontrakt is getekend, waaran zouden we nog al dat geld aan den drukker geven -Dat kunnen de riberalen en de tjeven zeggen, maar hoe reageren de sossen daarop -Wat kunnen ze zeggen Ze hebben de vorige keer gratteko 't zelfste gedaan. -En de leeuwkes -Die poeskes zitten niet kort ge noeg bij Brussel om ele kwaad te maken. -Zijn de lijsten nu al bekendge maakt, Kamera -Ik heb ze zien staan in de streek- krant. Pak ze ne keer. Maar die van de C.V.P. is nog voorlopig en in die van de C.L. en de V.U. zitten nog gaten, vooral de leste trekken nogal op ne gruyerekaas. -De tjeefkes en de centrumlopers zullen de koek aan 't verdelen zijn. -Weet ge wat, Mamera, als we nu eens voor de mop onder ons eens een schepenkollege samenstelden in de veronderstelling dat dat duvelspakt lukt. -Een goed gedacht. Wie maken we dan berremeester -Ik stel voor dat Etjen omwille van de nieuwe broederschap zijnen trikolóor afstaat aan Antwan. Dat lint zal misschien wat af zakken, maar hij zal wel buik kweken. -Allemaal goed en wel, maar wat doen we dan met Etjen -We maken hem schepen van sterren- kijken en onderwatersteken. Specialist in de noogten en in de laagten. -Van Armang maken we schepen van pootje lappen en huizen wegkappen. -Marcelleken, den ouden schepen van plezier, kunnen we dan bom barderen tot schepen van open bare kafeewerken en Johny van de nieuwe kerk tot schepen van boxen. -Boksen Is dat ne vechter mis schien? -Ik bedoel autoboxen, ge weet wel. -Stel u ne keer voor dat Morris ken zoveel stemmen haalt dat ze hem schepen moeten maken. -De keizer, bedoelt ge Awel ik zou hem schepen van Neigembos maken, dan kan hij daar achter de fazanten zitten voor de plui men op zijn hoed. -En als Cardoen het nu eens zover bracht, wat dan -Direkt schepen van ruimtelijke ordening en buitenlandse betrek kingen. Zit hij niet op uwe zolder, hij zit in 't buitenland. -Van buitenland geklapt. Zijt gij ook op reis geweest -Ja'k, naar de cöte Savoye,naar de Savooifeesten, in't nienofs gezeid. Ik heb mij goed geamu- zeerd. Alleen de lesten dag, de maandag waren er ordeverstoor ders. -Ambrasmakers -Nee, flikken die alles moesten komen stille leggen, just op de moment dat voor 't leste van den avond de winnaar van de liekeswedstrijd zijn overwin- ningslieken nog eens kwam zingen. -Hóe is 't mogelijk dat ze zich zo komen belachelijk maken cm iets stil te leggen dat al zo goed als stil ligt. Waren er klachten geweest misschien -Wat zou't, ze zeiden alleen dat ze van den berremeester ge stuurd waren en dat klopte nog ook, want ik ging just toen naar huis en ze stapten recht naar meneer Etjen die vanop de Centrumlaan alles aan 't volgen was, van ver. -De volksvriend met de sterre kijker KOEERA (H)eerlijk leven inlichtingen/informatiecentrum Groene Dag tel. 054-33 20 46 Nu 't zoner is en al prachtig is geweest is het een droom om met de natuur mee te leven, ze met volle teugen te proeven. Zeg nou maar eens, wie laat de geweldige aanblik staan van een mooi ge kleurde mand met kersen nadat aardbeien en frambozen ons het water uit de mond had doen over lopen. En dan die bessen, de eerste appeltjes, de bramen Het leven hoeft echt niet zo moeilijk te zijn. Veel mensen zien echter fruit als tussen doortje, als een extraatje of een dessertje na een maaltijd. Hier door heeft fruit een slechte naam gekregen het wordt niet als een volwaardig voedingsmiddel be schouwd omdat het zo heel wat on aangename effekten tot gevolg heeft Fruit hoort thuis in een fruitmaal- tijd. Op uitzondering van wat ap peltjes, die men in de rauwkost kan verwerken, is het een goed principe fruit en groenten uit elkaar te houden in de dagelijkse voeding. De meeste fruitsoorten hebben een hoge voedingswaarde o.m. door hun gemakkelijke opneembaarheid. Ie mand wat fruit geven is 'gezond heid' toewensen. Een nadeel is wel dat men na het eten van fruit wel snel terug 'honger' kan krijgen. Dit vindt zijn oorsprong in het feit dat de mens de ge woonte heeft 'zijn buik te vullen' Aan natuurvoeding beginnen is de deur naar een 'lichter' leven ope nen, zonder een bezwarend gevoel van een zware maag, opgezette darmen, zonder hoofdpijn wat dik wijls in de vertering zijn oor sprong vindt. Natuurvoeding is zeker niet hongeren, maar een versterking van de zelfkennis,het bevorderen Van de gevoeligheid te weten wat goed is voor een be paalde persoon. Fruit wordt onderverdeeld in 3 groepen zuur - halfzuur - zoet fruit. We letten er vooral op geen zoet met zuur te mengen. Wie dagelijks voldoende nat voed sel, dat voor de mens de ideale samenstelling heeft, gebruikt, zal zijn behoefte aan vocht zien afnemen. De beste opname van vocht komt niet uit een flesje of iets dergelijks, maar wel uit het gebruik van waterrijk voedsel. Bij een dergelijke maaltijd wordt dan ook niet gedronken. Wie tus sendoor nog wat dorst zou hebben, kunnen wij enkele gezondere drankjes aanbevelen, zodat koffie overbodig wordt. KOFFIE SCHRAPPEN Net zoals alcohol hoort koffie niet thuis in de natuurvoeding. Heel wat drankjes zijn weinig afgestemd op de natuur. Koffie is een aftreksel van de om zijn giftigheid gebrande koffieboon. Na een kopje koffie kikkert men even op maar na een tijdje ver zwakt de werking en verwacht het lichaam een nieuwe lading. Het idee dat minder gebrande koffie minder schadelijk is, is ook maar een voorwendsel om de goed gelovige konsument tot kopen aan te sporen maar is op niets gebaseerd. In de overgang kan men koffie vervangen door zoge naamde granenkoffiesmaar liefst slechts tijdelijk, omdat het hier ook over verbrande zaken gaat. Beter kan men als men dorst heeft, verse groente- of fruitsappen, kruidentee, weekwater van gedroogd fruit of andere meer natuurlijke drankjes drinken. Scmmige mensen hebben een afkeer of een voorgevormd beeld van een kruidentee. Zij denken aan de klassieke tee, die wij evenmin aanraden als koffie. Kruidentee kan lekker zijn en we sporen iede reen aan zelf eens uit te zoeken welke kruiden het best meevallen. Het is niet nodig een grote ver scheidenheid aan kruiden in één tee te willen verenigen. Het is beter slechts één of twee kruiden in een enkele maal te zetten, want kruiden mengen is een ware kunst. Men moet kennis hebben over de werkzaamheid van de kruiden, de smaak en verenigbaarheid. Houd ook rekening met het speci fieke karakter van elk kruid. Bv. kalmerend, opwekkend, ontsteking- remmend, vochtafdrijvend Probeer eens kamille (echte) linde, jasmijn, rozebottel, vlier, pepermunt enz. Stefaan de Wever Een dag is begonnen met de opgaan de zon. Eerst zat ze laag over het land, behoedzaam het donker verlichtend, een streep zettend onder de nacht die ons te rustên legde. Wat later scheen ze ginder heel ver in het Oosten, wolken dreven samen, witte velden in de lucht, verdwenen om blauw te worden in de hemel één vlak, één overspanning, de zon als middelpunt van dit schilderij eerst zacht, dan brandend, vurig vanbinnen, geeft zij zichzelf tot het uiterste om de aarde te verrijken en bewoonbaar te maken. Bomen geven ons schaduw, in de morgen geladen met frisse dauw, wat zoete regen. Als ik alles zie groeien schitteren mijn ogen. Leven, ongelofelijk, geven en nemen, eerlijk bewust van onze eigen be hoeften, kennend de eigen beperkingen, met tussen ons en de zon, de plant als verbinding tussen aarde en zon, licht en donker. Deze aarde biedt alles voor de zon. De zon is een gave voor de aarde. Niets kan zonder iets, alles is er voor alles, de hemel voor de aarde, de wortels voor de boom, die zullen wij niet beschadigen maar een plaats geven in ons hier-zijn, zolang als dat duurt. Misschien staat in de sterren Wanneer de zon moet ondergaan, wanneer de regen zal druppelen op de velden, maar weet dan er komt een nieuwe dag, met nieuwe mensen, op de aarde, waaraan ook wij ge werkt hebben, waarvan we deel zijn geweest, want niets kan zonder haar. Ook die mensen zullen recht hebben op een bewoonbare wereld, op leven en dood. Stefaan de Wever

Klokzjiel | 1982 | | pagina 11