Abonnees dit moet u lezen Geen pardon van Laridon Piston kunsus amateurtoneel ditoriaa DE STOETEN OSTENDENOARE itadskrant Op 28 juni 11. sprak de Recht bank van Eerste Aanleg van Brugge in de Eerste Kamer, vonnis uit in het proces dat de Oostendse sche pen-volksvertegenwoordiger A. La ridon (S.P.) aanspande tegen de stadskrant "De Stoeten Ostendenoare" Zo kwam een voorlopig besluit in een zaak die reeds meer dan twee ënhalf jaar aansleepte. In het oktobernummer van 1979, had "De Stoeten Ostendenoare" een fotostrip gepubliceerd, waarin bepaalde praktijken van het poli tiek dienstbetoon op een fel he kelende en satirische wijze wer den aangeklaagd. Een Sinterklaas figuur, genaamd A.Piston, deelde er kwistig jobs uit, tegen bepaal de kompensatiesDe sektor waarin dit dienstbetoon zich situeert, is het onderwijs. Schepen-volks- vertenwoordiger A.Laridon meende zich in deze Sinterklaasfiguur te herkennen en spande prompt een proces in tegen de verantwoorde- li jke uitgever van de Oostendse stadskrantZijn eis 50.000fr. schadevergoeding "wegens de gele den morele schade" en publikatie van het vonnis in twee streekbla den.- In haar arrest treedt de Brugse rechtbank de argumentatie van Laridons advokaat A.Heymans bij. De rechters volgen o.m. de argu mentatie dat het wel degelijk gaat om A. Laridon, gezien "A. Piston" begint en eindigt met de zelfde letters ("A." en "-on"). De motivatie gaat verder "...voor wie enigszins met het politiek leven in de kuststreek, en meer bepaald in Oostende, of wel met onderwijsproblemen aldaar vertrouwd is, het weinig moeite kost om door de aard van de af beeldingen en de begeleidende teksten eiser (-A.Laridon) te herkennen in deze fotoreportage" Deze 'eenrichtingsrechtspraak' ver ontrust de redaktie van "De Stoe ten" temeerste. Des te meer echter, daar zij finan ciële gevolgen heeft, die voor een onafhankelijke stadskrant moeilijk te dragen zijn. De totale som 25.OOOfr."schade vergoeding" publikatie op kosten van DSO van het vonnis in twee streekbladen, de gerechtskosten. dreigt het voortbestaan van de standskrant in gevaar te brengen. Aldus wordt het vonnis in werke lijkheid een beletsel voor het effektief uitoefenen van de pers vrijheid. De redaktie heeft dan ook meteen een STEUNFONDS opgericht, waar allen die het voortbestaan van de onafhankelijke journalistiek wensen te steunen, terecht kunnen met een finaciële bijdrage. Stortingen worden verricht op rek. 001/038.96.91/21 van "De Stoeten Ostendenoare", L. Spilliaertstraat 57, 8400 Oostende. Vermelding steunfonds proces Laridon-D.S.O. De rechtbank erkent de persvrij heid en "het onbetwistbaar recht om kritiek uit te oefenen"maar stelt dat het fout is "een strip verhaal te laten publiceren, waarin iemand in niet verkeerd te begrijpen termen en afbeeldingen bepaalde feiten wordt aangewreven op een dermate vulgaire wijze dat zijn eer erdoor gekrenkt wordt. "De Stoeten" wordt dus, op basis van dit vonnis, in eerste aanleg veroordeeld tot het betalen van een morele-schadevergoeding van 25.000 fr. De gevraagde som wordt gehalveerd gezien het regio nale aspekt van de stadskrant... De redaktie van "De Stoeten Osten denoare" besliste onmiddellijk om tegen dit vonnis in beroep te gaan. De redaktie heeft steeds ontkend dat de strip in kwestie op één bepaald figuur kon slaan. Ook het "vulgaire" karakter van de strip is zeer betwistbaar gezien de grens met satire toch wel zeer moeilijk te trekken is Derhalve meent "De Stoeten Ostendenoare" dat het vonnis van de Brugse rechtbank zich situeert in een bedenkelijke evolutie, waar de onafhankelijke en kriti sche journalistiek geviseerd wordt. De Stoeten verwijst hierbij naar de verdwijning van het week blad "Pour", dat onder meer in financiële moeilijkheden raakte door het vonnis in de zaak- Simonet (waarbij H. Simonet beslag liet leggen op de inkomsten van "Pour" Evenzo werd het weekblad "Humo" veroordeeld tot het opnemen van 'rechten-op-antwoord' vanwege de Spekpater, die op zijn minst wet telijk kunnen betwist worden (o.m. qua lengte). Daarentegen werd de "Gazet van Antwerpen" niet verplicht de re plieken op te nemen van vereni gingen als Pax Christi de Jong socialisten, de V. U.-Jongeren. die door G.v.A. beticht werden geld en richtlijnen uit Moskou te ontvangen in hun strijd tegen de plaatsing van kernraketten Gezien de geringe belangstelling vanwege de toneelverenigingen, heeft de Stedelijke Kultuurraad besloten in het seizoen 1982-1983 geen toneeltornooi te organiseren. Niettemin wil de Kultuurraad zijn inspanningen om het toneelleven in Groot-Ninove te stimuleren, onder een andere vorm voortzetten, namelijk door het inrichten van toneelkursussen aangepast aan de specifieke noden van het amateur toneel In de voorbije maanden werden reeds twee kursussenreeksen ge houden, die door de deelnemers als zeer positief werden ervaren. Voor de toekomst worden volgende moge lijkheden geboden 1.Toneelkursussen voor amateurs (spelers en regisseurs) Een nieuwe reeks van 12 lessen van telkens 3 uur, verzorgd door de leraars van het Interfederaal Centrum van Vlaams Amateurtoneel, zal begin september starten. In deze reeks zullen vooral aan bod komen bewegingsleer en regie initiatie. Hieraan kunnen vroege re kursisten, maar ook nieuwko mers deelnemen. Bovendien kunnen bij voldoende belangstelling de "klassen" gesplitst worden om ze nog beter aan het niveau of de interessepunten van de leer lingen aan te passen. De eerste les vindt plaats op woensdag 1 september te 19.30 uur in het Buurthuis, Hoogstraat 1 te Pollare. In tegenstelling tot de vorige keren, worden nog geen data voor deze 12 lessen vastgc- legd. Tijdens de les op 1 septem ber zullen de data voor de vol gende lessen door de kursisten in samenspraak met de leraar(s) worden vastgelegdzodat een voor iedere deelnemer passend lessen- rooster kan worden bepaald. Prijs van deze lessen 20 fr. per uur per kursist 720 fr. voor de hele kursus. 2Produktiegerichte lessen voor de toneelverenigingen De toneelverenigingen uit Groot- Ninove wordt de mogelijkheid ge boden om, ter voorbereiding van hun toneelstuk, een beroep te doen op de gespecialiseerde men sen van het I.C.V.A. Bedoeling daarvan is om in een zeer vroeg stadium (dus van bij de eerste repetities) 5 lessen van 3 uur te krijgen voor de hele groep, die dan wel uit minstens 12 per sonen moet bestaan (akteurs, regisseurs, technici Prijs 20 fr. per kursist per uur 300 fr. per kursist. 2.Bespreking van de opvoering Om een deskundig oordeel te krijgen over de opvoering van hun stuk, kunnen de toneelvere nigingen ook een beroep doen op het I.C.V.A. Iemand van het I.C.V.A. komt een opvoering bijwonen, en enkele dagen nadien volgt dan, samen met de vereni ging, een gedetailleerde bespre king. Er worden aldus aan de individuele spelers/regisseurszowel als aan de verenigingen verschillende moge lijkheden geboden om zich te per- fektioneren in een "op maat ge sneden" programma. Misschien heeft u al gemerkt dat uw Klokzjiël niet meer met band, adres en postzegel maandelijks in uw bus terecht komtmaar ge woon samengevouwen door de post bode wordt bezorgd. We zijn na melijk overgestapt op systeem POSTABONNEMENT. Dit verlost ons van veel vouw- en plakwerk, maar verkort vooral de tijd tussen drukker en postkantoor, wat u als abonnee, enkel ten goede kan ko men. Indien er toch nog wat mocht mislopen, geef ons dan een 'seintje op het redaktieadres of bel even. Een tweede wijziging, die wij vanaf volgend jaar wensen in te voeren, is het ontvangen van de abonnementsgelden door de post bode. Tot nu toe was hernieuwing het ganse jaar door mogelijk. Door deze wijziging dient dit echter allemaal in dezelfde maand te gebeuren, wat wij willen be komen door alle abonnementen te laten door lopen tot en met juni volgend jaar 1983. Daarom vragen wij u nu uw abonnement te willen verlengen tot die datum. Voor elke abonnee hebben we dat bedrag uitgerekend, de korting die u als abonnee geniet afgetrokken. Dat bedrag vindt u op het u toege stuurde overschrijvingsformulier Indien u nu stort, overschrijft of persoonlijk komt betalen, bent u meteen op uw "gemak" tot juni 1983. Alvast bedankt en steeds tot uw dienst De redaktie P.S. Indien uw adres is gewijzigd, gelieve dit dan aan te duiden op het formulier of ons mee te delen. Een sport die de laatste tijd weer "in" wordt is het touwtrekken, of zjiëltrekken in 't Ninoofs. Dat dergelijke sport voor heel wat animatie kan zorgen, bewees de v.z.w. Boothill uit de Geraardsbergsestraat die ter gelegenheid van de Savooi feesten een wedstrijd organiseerde op de VuurkruiserslaanEen primeur voor Ninove. Wie volgt Wij oefenen alvast in het "Klokzjiël- trekken" als u een ABONNEMENT neemt op ons blad, trekt u alvast mee aan 't zelfde zjiël. Kcm in ploeg en stort 300 fr op ASLK 001 - 0971808 - 41 steunabonnement vanaf 500fr Vermeld naam en adres Een hekel aan formulieren Kom dan eens binnen op ons redaktie adres. F. Tavernestraat 23 Ninove.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 2