de kulturele raad is geen melkkoe —De Wakkere Burger KULTUURPALEIS 't Klokzjiël Heeft het nog zin, dergelijke kuituurmastodonten als het geplande kultureel centrum neer te zetten in een provinciestad als Ninove, terwijl in deze krisistijd iedereen spreekt over kleinschalig heid, buurtwerking enzEen ge wone grote zaal, zonder toneelto ren en dergelijke, ware dat niet realistischer K.L.Polyvalente zaal dus K.L.Toch een toneeltoren, was dat niet een van de faktoren die het ganse project zo duur maakte KL Maar doordat er zoveel lokalen zullen vrijkomen met het nieuw admi nistratief centrum, zijn er dan geen oude lokalen die in aanmer king zouden kómen cm mede de taak van kultureel centrum te vervullen MUSEUM KL U had het daarnet over een museum wat voor soort museum hebt U dan op het oog KL Ieder jaar komt de stad in het bezit van nieuwe kunstwerken langs de prijs van plastische kunsten en door aankopen. Wat denkt men hiermee aan te vangen? MATERIAAL KL De goedkoopste manier om kul turele aktiviteiten te stimuleren is materiaal ter beschikking te stel len. Heel wat zaken zijn echter geschrapt van de lijst van uit te lenen stadsmaterialenOok vervoer door de stadsdiensten mag niet meer, tenzij de stad officieel de aktivi teiten of feestelijkheden steunt. De verenigingen worden op die manier verplicht van ofwel niets meer te organiseren met dure materialen of wel zich zwaar in de schulden te steken, ofwel een schepen de mouw te frotten, die achterpoortjes kent. Wat is de bedoeling eigenlijk? KULTURELE RAAD KL De kulturele raad heeft en kel adviesrecht maar zou een goed inspraakorgaan kunnen zijn, ze heeft een eerlijk puntensys teem. KL .maar toch is het al voorge komen dat de gemeenteraad haar advies voor subsidiëring naast zich neerlegde en op eigen houtje de toelagen verdeelde. Waartoe dient dan zo'n kulturele raad nog? KL Hoe kunt ge zoiets stellen als ge de medewerking ziet van zoveel verenigingen aan bvb. het kwistornooi, hetzij als mede organisator, hetzij als deelne mer KL Maar uit de uiteindelijke be slissing van de gemeenteraad om trent de subsidiëring is toch ge bleken dat bepaalde zuilen hun vere nigingen voortrokken en meer betoe laagden dan hen toekwam in verhou ding tot hun aktiviteiten. Walter Moens legt dan heel de pro blematiek van eerlijke verdeling, verzuiling, kunstmatige vereni gingen, machtsblokken en derge lijke uit. Hierover kunnen echter dikke boeken geschreven worden en dan zal de zaak nog niet uitge praat zijn. Verder hadden we nog een gesprek over de moeilijkheden met 't Vluchthuis en ook over de verwezenlijking waar Walter Moens meest fier op is de uitbouw van de stedelijke bibliotheek en straks de discotheek. Door plaatsgebrek moeten we hier echter stoppen. Die onderwerpen komen later nog wel ter sprake. Rufijn De Decker schepen MOENS MIS HET DEBAT NIET In het projekt "De Wakkere Burger", gaan we nu verder met twee inter views van schepenen..Volgende maand volgen er nog. Hopelijk raken we rond vóór de gemeenteraadsverkie zingen. Het blijft echter niet bij deze interviews. De werkgroep "De Wakkere Burger", waartoe ook 't Klokzjiël behoort organiseert namelijk op ÏO september, dus net één maand voor de bewuste verkie- zinsslag een openbaar DEBAT tussen alle ninoofse politieke partijen enerzijds en vertegenwoordigers van de ninoofse verenigingen ander zijds, kwestie van wensen en pro gramma's eens aan mekaar te toets en. Moderator is Toon Berckmoes van de stichting Lodewijk de Raet en het gebeuren heeft plaats om 20 uur in de zaal boven de biblio theek in de Dreefstraat. De kultu rele raad, de jeugdraad en waar schijnlijk ook de sportraad heb ben hun medewerking toegezegd. Er zal uiteraard ook mogelijkheid zijn om vragen te stellen vanuit het publiek, waarbij we ook u, beste klokzjiëllezer, hopen te vinden. Hier volgt dan het derde gesprek, namelijk met Walter Moens, schepen van Kuituur, Sociale Zaken en het Gezin. We beperkten ons vooral tot Kuituur uit plaatsgebrek. Schepen Moens InderdaadU hebt gelijk, U merkt trouwens in ons S.P. verkiezingsprogramma dat wij meer opteren voor een polyvalente zaal, op de plaats waar het kultu reel centrum voorzien is. Polyva lent ook in deze mate dat er bvb. later zou kunnen worden bijge bouwd, wat voor mij persoonlijk direkt wel niet hoeft. Gebouwen, hebben wij reeds meer dan genoeg, ...en wat gebouwen kosten.als ik een raming mag maken voor een gebouw als het kultureel centrum, wees er dan maar van overtuigd dat dit zal neerkomen aan uitbatings- kosten en personeelskosten op een verliespost in de stadsbegroting van 4 a 5 miljoen per jaar. Minimum! S.M.Ja, daar zitten natuurlijk al le mogelijkheden in, ikdenk bijvoor beeld aan toneel, waarbij ik wel opteer voor een toneeltoren... S.M. Nee, het gehele projekt komt zo duur uit omdat het ministerie zijn eisen is gaan stellen. Om te voldoen aan de socio-culturele vorm diende er bvb voorzien te worden in een keuken die honderdduizenden franken zou kosten, en dit om toe te laten dat bepaalde verenigingen hun specifieke cursussen hierin zouden kunnen laten doorgaan. Vormingscursussen dus, waarbij ech ter de vraag naar de al of niet permanente bezetting van dit deel project blijkbaar uit het oog wordt verloren. Voorzien was ook een luxueus cafétaria De bibliotheek diende er ook te worden in onder gebracht, terwijl het toch duidelijk is dat waar we nu zitten, het zeker niet slecht is. Kwestie ook van de zaal boven een beetje in orde te brengen, de gevel eens te renoveren...; maar terug komend op de toneeltoren volgens mij is dit toch een noodzakelijk minimum. Hoe zou je anders bepaalde gezelschappen eens kunnen uitnodi gen Ter illustratie ik herinner me de eerste (en enige) elf juli vie ring die in Ninove doorging. Toen werd het Ballet van Vlaanderen uit genodigd. Wel, toen is er drie da gen aan een stuk gewerkt door de stadsdiensten, én de kulturele raad, én de inrichtende fondsen (het Da- vidsfonds bvb.om deze mensen min of meer behoorlijk te kunnen ont vangen. Wanneer ge dan toch een paar miljoen in de zaal Investeert is het beter ze direkt goed te maken, te meer daar men ziet dat er te Ninove eigenlijk geen enkele zaal is die behoorlijk geschikt is voor toneel opvoering. S.M. Ja, maar welke gebouwen ko men er vrij en waar zijn ze gelegen? Wanneer we het hebben over een zoge naamd kultureel centrum dan moet het al ten eerste kunnen fungeren als een ontmoetingsplaats voor alle Nino- vieters van de stad en van de deel gemeenten. Dus zijn we beperkt tot de gebouwen in de stadskern zelf. Maar wat zien we het ene gebouw heeft geen zaal, het andere...de bibliotheek blijft waar ze is. het stadhuis dat zou volgens mij kunnen worden ingericht als museum terwijl de benedenverdieping onder dak zou kunnen verlenen aan het O.C.M.W. voor de sociale dienst, vooral om de drempelvrees ten op zichte van de welzijnszorg wat meer weg te werken. Maar het stad huis als kultureel centrumnee dat zie ik niet zitten, ook alleen al de bovenverdieping brandveilig maken, zou technisch al niet haal baar zijn. S.M.Wel, als ik aan een museum denk, dan bedoel ik daar mee Ninove geven waar het recht op heeft. We moeten Ninove niet over zijn paard tillen. Wij zijn tenslotte een provinciestad en wensen dat ook te blijven, daar hebben we naar ik meen alle voordelen bij. Maar als we Ninove met Geraardsbergen verge lijken, hebben we hier niets, we hebben geen patrimonium, geen ar chief. Dat zit allemaal ofwel in Aalst ofwel in Ronse. Wij hebben geen erkend archief. Als ik dan denk aan een museum, dan denk ik aan wat ons nog rest oude ambachten, industriële arche ologie, ook volkskunde. Er hebben reeds mensen zaken beloofd voor als er ooit een museum komt. Maar een museum voor schone kunsten, dat zie ik niet zitten. S.M.De bedoeling lag in funktie van het nieuw stadhuis met al die nieuwe ruimten. Dat zal immers een ontmoetingscentrum worden en het is de bedoeling om daar die werken omhoog te hangen. Er is dus ten eerste het dekoratieve element en ten tweede, het patri monium van de stad wordt erdoor verrijkt. Wij geven mensen, die Ninove op een andere plaats groot maken, zo de gelegenheid hier ook hun werk te tonen. S.M. (schudt het hoofd) S.M. In feite zit daar geen be doeling achter, alleen eens orde op zaken te stellen. Ninove is in ver gelijking met naburige gemeenten vrijgevend in toelagen aan vereni gingen. Alles bijeen is dat meer dan 2 miljoen voor sport- en kultu rele verenigingen. De steun in de vorm van uitleningen was nooit ge reglementeerd. Dus in principe kon men in Ninove alles verkrijgen. Persoonlijk ben ik voor een uitleen- dienst. Trouwens, ooit is er aan de kulturele raad, langs het dage lijks bestuur om, gevraagd om het princip te aanvaarden van de subsi dies af te schaffen en met dat geld een eigen zelfstandige uitleen- dienst te maken. Het dagelijks be stuur was akkoord maar de alge mene vergadering niet. Ze zeiden: "Geef ons maar subsidies, we heb ben dat allemaal niet nodig, dat materiaal". Ze hebben dus zelf gekozen. Nu is het misschien wel zo dat de kulturele verenigingen de dupe zijn als er moet gesnoeid worden, maar vergeet ook niet dat de ver scherping van het reglement ook te maken heeft met de vaststel ling dat materiaal beschadigd te rugkwam, hetzij voor occasionele als voor permanente uitlening. Ook wat de werkuren betreft, bleek dat uitlenen een heel dure zaak te zijn. De kosten voor brengen en terughalen zijn uit gerekend geweest. Die zaak is druk uitgepraat op de gemeente raad met dit resultaat. Wij, van onze kant hebben nog getracht de zaak op te lossen door een B.T.K.- project op te zetten voor een uitleendienst en hiermee de nood zaak van een dergelijke dienst te bewijzen en te verzekeren voor de toekomst, maar dat is ons niet toegekend, door de bezuini gingsplannen van de regering Het resultaat is dat de gemeente raad de noodzaak niet heeft inge zien en zeer beperkende maatrege len heeft getroffen waardoor de verenigingen nu moeilijkheden on dervinden. S.M.Bedenk vooreerst dat de kultu rele raad niet als hoofddoel subsi dieverdeling heeft. De kulturele raad heeft andere taken Het coör dineren van bepaalde aktiviteiten in funktie van de verenigingen. Daar waar een vereniging het niet meer aan kan, dank zij andere vere nigingen bepaalde aktiviteiten toch nog doen. Dus coördineren en zelf organiseren wat een vereniging alleen niet aankan. In die zin heeft de kulturele raad haar werking de laatste 6 jaar en ook ervoor, altijd opgevat. Ik denk aan het kwis- tornooi prijs plastische kunsten, toneeltornooiDie aktiviteiten trekken het peil omhoog. Dat is typisch haar domein en ze heeft dat uitstekend gedaan. Daarnaast is er ook de subsidie en veel mensen zien de kulturele raad gewoon als een melkkoe, enkel subsidie krijgen en daar ligt de grote fout. S.M. Voor de kwis is er een dracht over alle ideologische tegenstellingen heen, maar wordt er morgen over susidiëring gespro ken, dan is er onderlinge oorlog. En wat de adviezen betreft, op het gebied van de straatnamen zijn die voor 90-95 opgevolgd door de gemeenteraad en dat is ze niet verplichtMen mag aan het doel van de gemeenteraad toch niet voorbijgaan door haar dwingend advies te geven. S.M. (heftig) Maar ik sta daar zuiver in, want toen de gemeente raad het advies van de kulturele raad verworpen heeft, heb ik als enige van de meerderheid neen ge stemd.. Dat kunt ge nagaan in de verslagen van de gemeenteraad. Ik heb het advies van de kulturele raad blijven verdedigen. Ik ben daarvoor trouwens op het partij bestuur al wel eens aangevallen. Men vond dat ik me daar "mislopen" had. Nu het jaar nadien is het advies toch gedeeltelijk aanvaard door het schepenkollege. Over het puntensysteem kan er echter nogal gediskussieerd worden.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 4