In een gemeenteschool doet ge nog altijd niet wat ge wilt De Wakkere Burger EE WZAKKEKE BURGER Het gemeentelijk onderwijs Klokzjiël Hoe degelijk vindt de schepen van onderwijs zijn stede lijke scholen Is er iets veran derd de laatste zes jaren KI Is er iets verbeterd Meer scholen, minder scholen Aantal leerlingen KI In bepaalde dorpen zijn er echter geen scholen meer KI Hier in Denderwindeke is er ook nog een vrije (katolieke) lagere school met een paar klassen Wordt er niet aan samen werking gedacht Zijn pluralisme KL Juist, maar hoe zit dat met de levensbeschouwing(en) in het gemeentelijk onderwijs Hebben de gemeentescholen een bepaalde strekking Mogen zij die hebben KI De school als geheel heeft dus geen stempel KI Dan begrijp ik toch niet goed, hoe in een tekst van een direkteur van het gemeentelijk onderwijs kan te lezen staan "Ginds, bij Sint-Pieter, onze parochiepatroon bidden we dat de school van WINNIK de verre traditie van gevestigde waarden voor kristelijke opvoeding en degelijk onderricht moge be houden" KL Daar zijn toch problemen rond geweest dit jaar. KI Het kwam er toch op neer, dat er geen keuzemogelijkheid meer bestond tussen lessen gods dienst of moraal KL Goed, maar wat er in deze brochure staat - en het beperkt zich niet tot die éne zin - dekt gij dat als schepen van onderwijs Zijn architektuur KL Hoe staat het met het bouwen van de uitbreiding voor de ge meenteschool van Denderwindeke KL Wie heeft de plannen uitein delijk getekend KL Dus niet de stadsarchitekt KL En waarom dat KL Hij had toch een architekt van de provincie als stagemee ster KL De orde van architekten heeft dat niet aanvaard KL Ge zit dus met een stads architekt die geen plannen mag tekenen. KL .en die er ook in de fofekcmst geen zal mogen teken en Zijn verscheidenheid KL Buiten het stedelijk la ger onderwijs zijn er nog an dere richtingen KL In verband daarmee er wordt nogal eens geklaagd over het ontbreken van een kunst- akademie in Ninove. schepen BEECKMAN PRQJEKT Schepen Beeckman In welke zin Iets veranderd? SB Onze gemeentescholen - niettegenstaande de konkurrentie en de daling van het geboorte cijfer de laatste jaren - hebben zich gehandhaafd en hebben zelfs nog meer klassen dan in het be ginstadium, dus zes jaar geleden. SB Wel, die waren reeds vMr de fusie verdwenen, hetgeen ik ten zeerste betreur. Een ge meenteschool hoort thuis in een gemeente, dat is de beste manier van de kinderen te kunnen op vangen in hun eigen omgeving, in hun eigen milieu. Maar in 1975 verdwenen de gemeentescholen van AspelareLieferinge, Neigem, Okegem en Outer. Van vroeger reeds was er geen ge meentelijk onderwijs meer te Meerbeke en Pollare. Wat be treft Pollare, zijn er hier veel kinderen in de gemeenteschool te DenderwindekeEr werd mij de vraag gesteld of het niet mo gelijk was de school van Pollare te heropenen. Ik heb dan een aanvraag bij het ministerie inge diend, maar het antwoord was, zoals verwacht, kort de rem- wet bestaat nog steeds, de scho lenstop blijft gelden. SB ja, ik weet zelf niet hoe veel klassen er nog zijn, het aantal leerlingen is wel gevoe lig gedaald. Maar voor de rest ik hou mij angstvallig buiten ieder ander net. Ik laat ieder zijn levensbeschouwing, ik laat ieder zijn school en... SB Iedere idee, iedere ge dachte komt aan bod in de ge meentescholen, ieder wordt er vrij gelaten. Daarom kan men het gemeentelijk nog beschouwen als pluralistisch. SB Neen en dat mag ook niet. Ik ben daar ten zeerste tegen gekant. SB Ja, wel ja, maar ik zorg er voor dat daar andere ouders of andere kinderen zeker niet minder bedeeld uitkomen. SB Jaja, absoluut. Er zijn daarvoor mensen bij mij geweest. Maar volgens mij moogt ge niet overdrijven, noch in de éne noch in de andere richting. In een gemeenteschool doet ge nog altijd niet wat ge wilt. Ge zijt toch ook nog altijd wat afhankelijk van de gang van zaken zoals die jaren heeft bestaan. Ik meen dat het niet goed zou zijn voor de school zelf als ge daar in één of an dere richting te veel zoudt willen in veranderen. SB Dat is mij verteld geweest. Ik heb toen onmiddellijk de direk teur gevraagd wat er van zaken was en die heeft gezegd dat dat absoluut niet waar was. Dan staat ge natuurlijk voor het feit wat is er gebeurd, wie heeft er gelijk SB Neen, neen, neen. Absoluut niet. Dat mag niet. Iedereen moet vrij zijn en moet het recht hebben van te leven in een ge meenteschool SB Op de laatste gemeenteraad van juni zijn de definitieve plan nen voorgekomen. Na goedkeuring- de onteigeningen schieten goed op- gaan wij in aanbesteding. SB Architekt De Mol. SB Wel, dat was onze bedoeling, maar dat was verboden. SB Kijk, de stadsarchitekt was op proef in onze diensten, die is vast aangesteld als archi tekt, maar die mag geen plannen tekenen, omdat hij geen stage volbracht heeft, gedurende de tijd die voorzien is, bij een privé-architekt SB Ja, maar zij hebben dat. niet aanvaard, hij moest daarom dagelijks bij hem geweest zijn, SB Ja'. Dat is de reden geweest waarom die plannen... SB Ja, 't is te zeggen. Sb Neen, maar hij heeft zijn bezigheid, kwestie van alles na te kijken enzoverder. Die plan nen, dat is toch uitzonderlijk dat dat eens gebeurt. Sb Er zijn onder andere ook nog de technische en beroeps leergangen, waarvan er in gans Oost-Vlaanderen maar drie meer bestaan. Dat zijn avond lessen, die dit jaar werden ge volgd door 176 leerlingen 117 van Groot-Ninove en 59 van erbuiten. Dan is er natuur lijk nog de stedelijke muziek- akademie een 400-tal leer lingen in 1976, meer dan 800 nu. SB Akkoord, maar ook daarop is met één woord te antwoorden: de remwet.

Klokzjiel | 1982 | | pagina 5