lezers^ brieven Mein Kampf en Sneeuwwitje SCHIETE0T 't Schietkot neemt alle brieven op die betrekking hebben op de inhoud van de krant of op groot- Ninoofse toestanden Algemene onderwerpen worden liefst zo kort mogelijk behandeld De redaktie houdt zich het recht voor te lange brieven in te korten. Alle brieven dienen naam en adres te vermelden. Indien nodig kan de schrijver of schrijfster vragen enkel de initia len te vermelden of "naam en adres bekend bij de redaktie" De krant is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de brieven Deze brief is niet bedoeld als een kritiek op 't kl0|<zjigi of een of ander artikel eruit. Wat ik hier op het oog heb, is de vraag te stellen omtrent de (ahw. noodzakelijke) bedoelingen van mensen die er veel van hun vrije tijd voor over hebben elke maand een dergelijke stadskrant in mekaar te steken, of meer algemeen met progressief maatschappelijk werk aan de basis (zoals dat heet) bezig te zijn. Ik wil hier rechtstreeks aan toevoegen dat ik dit werk zeker niet als een of ander soort tijdverdrijf beschouw, maar integendeel ten zeerste au sérieux neem. Dit kan mij toelaten dieper in te gaan op dit werk van deze mensen, mensen die het naar mijn mening goed voor hebben met deze wereld en te onderzoeken waar de mogelijkheden tot ont sporing liggen en in hoeverre de "ontspo ringen" waar ik zal op doelen het wezen zelf van een stadskrant, (zoals ik dit wezen zie uiteraard) in gevaar kunnen brengen. Ik hoop dat waar ik op doel beter zal blijken uit het vervolg van deze tekst, die nogmaals, niet bedoeld is als een kritiek op 't klok- zjiël of zijn medewerkers, maar de vinger wil leggen op een bepaalde soort vrij algemene manier van "progressistische" aanpak, die naar mijn mening meer schaadt dan baat. Het is trouwens die algemeenheid vooral die mij verontrust. Als voorbeeld hiervan, twee situatieschetsen één op nationaal vlak, een volgende situ atie zelf meegemaakt te Ninove, met mijn bedenkingen eromtrent ertussen in. Enkele weken terug heibel en krantekoppen omtrent een heruitgave in het Nederlands van A. Hitiers boek "Mein Kampf". Het is natuurlijk altijd moeilijk, zo schreef men, een boek zomaar te verbieden, al bood de wet op racistische uitlatingen hier wel een uitkomst en kon dus als werktuig gebruikt worden om de verspreiding ervan tegen te gaan. Een aantal progresieve mensen willen dus met de wet in de hand tot aktie overgaan. Maar aktie voor wat Aktie om de aktie 1 of welk doe] wil men precies hiermee bereiken Men spreekt ervan het gevaar van een opkomend fascisme te lijf te gaan - een fascisme dat dan toch blijkbaar van een gans andere aard moet zijn dan dat van de jaren twintig en dertig. Op de verschijning van een paar bijna folkloristisch aandoende groeperingen na, die trouwens niet vandaag zijn ontstaan, is het voor mij en naar ik meen voor de meesten overduidelijk dat er zich in deze kontreien eigenlijk zeer weinig manifesteert dat als 'een afspiegeling kan worden beschouwd van de gebeurtenissen uit de voormelde decennia. Natuurlijk, paralellen zullen er altijd te vinden zijn en ook gevonden worden, maar het is maar al te zeer de vraag of men door aandacht en activiteit hieraan te besteden het hoofd niet afwendtvan problemen en moeilijkheden in deze wereld die veel meer accuut zijn. Dit wil ik zeggen Er zijn mensen, en er zijn er veel die menen dat er aan de gang van zaken hier in de wereld toch niets te veran deren is. Dan zijn er anderen die menen dat het de hoogste tijd wordt dat alles eens ernstig wordt aangepakt. Het is duidelijk dat het voor degenen die zich tot deze laatsten rekenen van het grootste belang is hun doeleinden en prioriteiten juist te bepalen, hun pijlen niet te verschieten op pietluttigheden. Het fascisme, een pietluttigheid hoor ik al verontwaardigd uitroepen Kom, laten we mekaar goed begrijpen waneer er dan toch, wat ik betwijfel, gevaar zou loeren uit die hoek, dan is het maar al te duidelijk dat een al of niet heruitgave van een boek als "Mein Kampf" weinig of niets terzake doet. Wie in "Mein Kampf" een soort geniaal duivels wapen meent te zien dat een halve wereld in het verderf heeft gestort, verdenk ik ervan weinig van het fascisme-nazisme en zijn innerlijke krachten begrepen te hebben. Maar tja, voor dit laatste is enig denk en studiewerk nodig, terwijl "aktie", voor eenmaal met de wet in de hand, zoveel levendiger en boeiender lijkt te zijn. Wie het fascisme, nazisme, en zijn exponenten a la Hitler en Mussolini een beetje nauwkeuriger zou gaan bekijken, zou, zou indien het dan toch opportuun was, heel wat meer boeken., tijdschriften en kranten, jawel ook van heden ten dage, te verbranden hebben; want het merkwaaridge en tevens huiveringwekkende is dat bijna ieder, die dit thema tot studie heeft genomen, tot een zelfde conclusie komt en die is dat het fascisme zijn quasi natuurlijke wortels heeft in ons cultuurbeeld, dat het ahw. slechts de logische doorredenering is van een aantal "waarden" die zich in de westerse kuituur hebben ontwikkeld. Zijn deze waarden met de ineenstorting van het nazi-rijk dan voorgoed uit onze kuituur verdwenen 1 Neen, integendeel. De grote overwinnaar van indertijd, Amerika, beroept zich op net dezelfde machtsprincipes als.een zekere A. Hitier, om zelfs ten koste van een derde wereldoorlog een absoluut wereldrijk te creè'ren waarvan het machts centrum ditmaal niet in Berlijn, maar in Washington zou komen te liggen. Dat daarbij dat stukje Europa maar van de wereldkaart moet worden geveegd, nou ja, als het moet dan moet het Maar wat moet er Zijn de "dwingende principes" naarwaar dient worden gehandeld niet precies dezelfde als naar welke een nazi-duitsland ea. meenden te moeten handelen Maar principes die de samenleving regelen zijn toch niet onveranderlijk als waren ze door God gegeven Wanneer het blijkt dat principes tot catastrofe's leiden dan is het hoog tijd dat ze vervcangen worden door andere.. Nogal eenvoudig zou je zeggen Wie wil er nu bvb. echt een derde wereld oorlog Toch niemand of misschien on rechtstreeks enkel diegenen die zich zo verankerd en vernesteld hebben in waarden en principes die de westerse wereld beheersen dat elk menselijk perspectief hen gewoon ontbreekt. Ongelukkig genoeg is het pre- het hanteren van deze waarden en principes dat deze lieden aan de top van de politiek, van de zakenwereld van de mediabeheersing etct. heeft gebracht. Een ding is echter zeker wat voor politiek, zaken, enz. ze ook mogen bedrijven het gebeurt (vooralsnog) onder mensen en daarvoor is (al is het soms gewoon lijdzame, of zelfs gedwongen) toestemming voor nodig. De middelen echter, om zich van deze toe stemming te verzekeren zijn groter dan ooit tervoren en in tiet zicht van heel dit ar senaal van zachte dwang tot pure geweld- middelen is het al verwonderlijk genoeg dat er nog mensen zijn die de moed hebben te gengas te willen geven aan de machine die onvermijdelijk haar ondergang tegemoet rijdt. Maar moed alleen volstaat niet. Het gaat hier in deze beschouwing niet om de verheer lijking van individueel martelaarschap. Wat nodig is is dat men weet wat men wil. Dat men weet wie de ware vijanden zijn, dat men diens sterkte kent, zijn wapens, maar ook zijn zwakte, en dit laatste is de mogelijk heid de komplete machtsbasis voor het hele systeem, di. de lijdzame mens, te onder graven, door de mogelijkheid van het over tuigen, maw. de mens op "andere gedachten" te brengen Zijn vijanden kennen Uiteraard komt dit eerder als gevolg van krities nadenken, dan van blinde aktie te voeren, -soms lijkt het er mij verdacht veel op dat een aantal mensen alleen al door het "bewustzijn aan de "goede kant" te staan in een soort dogmatisme terechtkomen dat verdacht veel gelijkenis vertoont met de geest waarop die kleine fascistische groepen zijn gestoeld waar ik het hiervoor nog over had. Misschien ligt hier wel een mogelijke explicatie dat door het feit van hun ver wante dogmatische totalitaire structuur, maar konkurrerend ideeè'ngoed ze verplicht zijn zich op elkaar blind te staren en elkaar als vijand n° 1 te beschouwen, maar dit terzij de.- De mens tot andere gedachten brengen is voornamelijk een kwestie van een keuze van de middelen die hiertoe kunnen worden gebruikt en dit in het zicht van de wapens van de tegenstander. De enige manier die het zou toelaten dat een nieuw gedachtengoedwars van de oude kata- strofale ideeè'n zich bij de mens zou ver spreiden, zou wel een eerlijk werk kunnen zijn aan de basis. Dit is echter werk dat alleen maar effect kan sorteren wanneer het gebeurt door mensen die vertrouwen bij en onder de bevolking weten los te maken, die blijk hebben gegeven van hun integriteit en gezond verstand. Hierbij moet zeker afstand worden gedaan van elke vorm van heethoof dig dogmatisme en dient het werk ook nood zakelijk op kleine schaal te gebeuren; ahw. van mens tot mens. Een goed geïnformeerde onpartijdige stadskrant is op dit terrein, naar mijn mening één van de vele, doch daarom niet te onderschatten stappen in de goede richting. En zo ben ik tenslotte bij 't klokzjiël, bij Ninove, en bij nog een paar andere dingen aangekomen. Hoewel ik pas nu te Ninove zelf woon, ben ik toch reeds geruime tijd gea bonneerd op 't klokzjiël en heb mede langs deze krant en de informatie die ze bracht een soort bewijs weten te vinden voor het bestaan van een aantal, tja, noem ze "progressieve" mensen te Ninove. Toch heeft een en ander een paar weken terug nogal negatief mijn verbazing weten te wekken. Laatste dag Savooifeesten liekeswedstrijd of nog zoektocht naar het beste ninoofse lied. Een groep, naar ik meen een soort ge legenheidsgroepje dat zich sneeuwwitje en de zeven dwergen noemde wist het publiek blijk baar het meest te overtuigen of,te amuzeren en kreeg dan ook het grootste aantal stemmen van de bezoekers. Vox populi - vox dei - Waarom niet Even.later, nog wat nababbelen in een café, vang ik plots woorden op als schandalig dat zou toch niet mogen op een progressief feest; je reinste racisme; oprichting van een keuringscommisi'e voor volgend jaar die de liedjes vooraf op hun inhoud zou moeten on derzoeken, enz, enz.En, oh ja, waarover ging nu eigenlijk het "incident" Inderdaad, ergens was er een strootje waarin het ging over een slag met een matrak, iemand die zich bukte en 't was juist op ne makak. Een bagatel, vond ik, en zo zei ik het ook, wat direkt met zich meebracht dat ik ook al met een scheef oog bekeken werd blijkbaar niet erg zuiver op de progressistische graat. En of ik nog nooit gehoord had over de wet op het racisme, manneke Toen dacht ik daar heb je ze weer, de nieu we moraalridders. Goedmenend, dat wel, wie niet? Maar weet men wel wat men beoogt, en zo ja Is dat nu dé weg langswaar het moet Want neem nu eens het racisme en de anti- -racistische wetten Is dit eigenlijk geen grote maar in wezen triestige klucht Het racisme bestaat, geen zorg. Hier zowel als ergens anders. Sociologisch zou je het kunnen bekijken als een van de mechanismen waardoor een min of meer homogene groep zich afsluit naar buiten, zijn eenheid bewerkt en innerlijke moeilijkheden naar buiten pro jecteert en verdoezelt, met als bijkomend en niet onaangenaam nevenverschijnsel dat wanneer je sterk genoeg bent, je "de vreemde" naar je pijpen kunt laten dansen wanneer je wil, zonder scrupules en met een goed ge weten. Het is een principe, een automatisme, zo oud als de straat één van de vele steunpilaren die de gevestigde orde overeind houdt. Dat het echter al voor miljoenen slachtoffers heeft gezorgd is blijkbaar voor niemand een les, wanneer je de recentste gebeurtenissen in Beiroet gadeslaat,zou je zeggen duidelijk nog het minst voor het volk dat na honderden jaren prooi van de westerse beschaving, bijna volledig tot slacht offer viel van het fascisme. En daar we graag tonen dat we wéten dat dergelijke ver foeilijke ideeën, zelfs in de kiem, niet thuishoren in een menswaardige rechtstaat wassen we als natie onze handen in onschuld en wordt als uitdrukking hiervan het aan jan met-de-pet verboden zich openbaar verbaal of hoe dan ook te uiten over toestanden die hij best als een (al of niet terechte) bedreiging of diskriminatie kan ondervinden. En dan nog verboden Hoe staat het nu precies met die anti racistische wet waar de progressieven zoch zo trots over maken Niemand vaart beter met het bestaan van het racisme dan de gevestigde orde. Duidelijk. En dan zou deze het toelaten een wet te stemmen die als bedoeling heeft het racisme van de kaart te vegen Het racisme van de kaart vegen, zul je zeggen, dat kan toch niet alleen met deze wet. Uiteraard niet, maar wat kan dan wel met deze wet Niets, of niets anders dan het racisme onderhuids versterken, want de gevestigde orde drijft best op een stem ming van onderhuids gerommel. Hun kranten hoeven echt geen "racistische" liedjes af te drukken om de stemming nog wat op te jutten; tussen de regels kan veel worden gelezen, en dit terwijl een "nuchter in de verf zetten" van een "krachtige" maar uiteindelijk toch zo doelloze progressistische aanpak ook bij de weldenkende en min of meer betrokken mens dé moedeloosheid in onverschilligheid doet overslaan. Een analyse van de reakties op "het Hitier boek schandaal" zou naar mijn mening voor dit laatste een mooie illustratie kunnen zijn. Het gevolg heet dan een politieke verechtsing maar is het triestige van deze klucht niet precies de ongewilde ruggesteun door de progressieve moraalrakkers, die het in hun hoofd hebben gehaald waar de gevestigde orde het uit eigenbelang laat afweten, voor een keer met de wet in de hand politieagentje te gaan spelen in een zaak die door wijdverbreid onbegrip zeker niet de sympathie van de massa opwekt Wat moet men hier van denken Kinder achtigheid Gebrek aan inzicht Aktie om de aktie of een kombinatie van dit alles Zeker, het klinkt zo stoer in bepaalde kringen "Het aanpakken van het racisme", maar het is duidelijk, dat zolang de zgn. progressieven zich met dit soort spelletjes en het laten inbeslagnemen van overjaarse boeken bezighoudt, de gevestigde orde op rozen slaapt. Want zelfs indien het mogelijk zou zijn be grip op te brengen voor de "progressistische aanpak" v.anuit het standpunt dat het inder daad gemakkelijker is te overtuigen onder een zekere mate van dwang (in dit geval de wet), dan maakt dit alleen maar opgeld voor het geval je in een machtspositie verkeert, die zoals geweten steeds korumpeert. In hun minderheidspositie echter moet hun "harde aanpak" voor de buitenwereld op zijn zachtst gezegd meer op een karikatuur dan wat anders gelijken. Dit alles dan nog ongeacht het feit dat een dergelijke methode elk progressief waarden- goed zodanig hypothekeerd dat de inhoud ervan volstrekt waardeloos wordt. Zo is het duide lijk dat wie écht wil overtuigen, zonder aanwending van geweld of dwang, in de eerste plaats het standpunt van de anderen dient te leren begrijpen, maar dat kan je maar door je oor te luisteren te leggen en niet door an deren te verbieden hun mond te openen. Zo is het ook duidelijk dat, wil men tot een nieuwe wereldorde komen, en die moet er komen wil men een algehele katastrofe vermijden, bepaalde "mensen van goede wil" het over een gans andere boeg zullen moeten gooien. Ik had het reeds over geloofwaardig zijn. Ik had het over prioriteiten die dienden vastgelegd te worden. Wereldvrede en broederschap onder de volkeren, afbouw van de kapitalistische produktiviteitsmoraal en persoonlijke vrij heid om er enkele te noemen staan mij in dit verband voor. Daarvoor dienen echter veel leugens overwonnen te worden en een heus tovermiddel bestaat hier niet voor. Een maatschappij kan alleen zinvol van onderuit veranderd worden en daar is veel werk en veel geduld voor nodig - maar het is niet omdat de ene weg te moeilijk en te omslachtig lijkt dat men een andere moet nemen die zich steeds meer van het gestelde doel verwijderd. Een stadskrant als 't klokzjiël elke maand op vrijwilligersbasis in mekaar boksen kost ook tijd en moeite. Geen verloren moeite echter op voorwaarde dat ze haar geloofwaardigheid en menselijk gezicht niet verliest. Dit kan veeleer door de drager te zijn van korrekte informatie waar naar uitgekeken wordt en die gesneden is op de maat van het gezond ver stand, dan zich te hullen in een waas van een of ander soor progressief dogmatisme. Niet dat ik in 't klokzjiël sporen hiervan meen te moeten waarnemen, maar ik acht een dergelijk gevaar voor een progressieve krant als deze toch nog steeds accuter dan het gevaar dan het gevaar dat ons allen zou be dreigen door de heruitgave van Hitiers boek Mijn wensen voor 't klokzjiël zijn dan ook simpel, maar daarom niet gemakkelijker om dragen Ga voort op de ingeslagen weg en hou het nog lang vol. D. DE WOLF - NINOVE Dat hieraan grenzen zijn is mij ook duidelijk. Ik kan mij best inbeelden dat een demonstratie van sterkte, wanneer het om de verdediging van rechten of principes gaat vaak positieve gevolgen kan hebben. Veel zal echter van de situatie zelf en de beoogde doeleinden afhangen en moet in deze specifieke kontekst begrepen en beoordeeld worden

Klokzjiel | 1982 | | pagina 2