"Zij hebben het karakter van de stad Ninove niet begrepen i Natuurvoeding De Wakkere Burger Eiwitten 4 DE WAKKERE BURGER PRjOJEKT SOBERE LEVENSWIJZE André Baro En zoals beloofd krijgt de oppo sitie het laatste woord. VU en CVP werd gevraagd kun bezwaren tegen de meerderheid kenbaar te maken en zich aan de tand te laten voelen over hufloppositie. De VU ging hier gretig op in- het resultaat volgt hieronder-, de CVP zag er blijkbaar geen brood in wij kregen geen reak- tie op ons verzoek. Het gezegde indachtig dat "de afwezigen al tijd ongelijk hebben" steken wij dan maar direkt van wal. André BaroHet voornaamste ver wijt, dat ik kan richten aan de huidige meerderheid, is dat zij het karakter van de stad Ninove niet begrepen. In een pamflet dat wij in 19 79 ver- spredden stelden wij dat Ninove van de naoorlogse industriële ontwikkeling omzeggens niet heeft geprofiteerd. Maar Ninove werd wel een handels- en diensten centrum voor de ganse streek. Deze sektor werd de belangrijkste werkgever van Groot-Ninove En dat heeft de huidige meerder heid niet begrepen, zij zagen niet dat de enige kans voor Ninove erin bestond de stad verder te ontsluiten als handelscentrum. Met Ringlaan en Centrumlaan was de Linkeroever ontsloten. Maar de Rechteroever (Burchtdamwijk liet men zo. Bovendien waren er een reeks plannen (terug volbouwen van de parking Savooi- straat, vernauwen rooilijn Bie- zenstraat-Stationsstraat, zoge zegde verfraaiing van Oudstrij- dersplaats en Centrumlaan. die de stad terug gingen afslui ten. In één woord men heeft niet gezien dat Ninove een kans had als winkelcentrum. Klokzjiël Was er dan geen ge vaar dat de kern van Ninove alleen winkelcentrum zou worden, zonder bewoning AB Neen, want ook onze hande laars die door die verkeerde po litiek gedwongen waren zich te vestigen aan de invals hoeken en langs de ringlaan van Ninove zagen dat gevaar in. "Als de stad verkrot dan gaan wij ook tenonder" zegden zij. De grote vergissing van Jacques Timmermans is dat hij in Ninove- centrum alleen een woonstad heeft willen zien. Maar hij had de wijk Hof ter Duist, Groeneweg, ...En dan waren er nog de typi sche woonwijken binnen de stad zoals Nederwijk-Pamelstraat, die dringend geherwaardeerd moe ten worden KL Een ander element van ver krotting kunnen al de stadsge- bouwen zijn, die vrij komen na de voltooiing van het nieuw stadhuis AB Ja, toen beslist werd tot de bouw ervan, zag men in dat dit te lang zou duren, men kocht dus een ganse reeks ge bouwen (huis Behn, Waag, maga zijnen De SchepperToen werd een nieuw stadhuis in feite overbodig, men had al die ge bouwen kunnen herinrichten, wat bovendien het voordeel zou ge had hebben dat de diensten ge decentraliseerd werden. Nu zitten wij met een mastodont, waarin de mensen dreigen verloren te lo pen. Ik moet wel zeggen dat ook wij indertijd ja hebben geknikt: die mentaliteit was toen zo. Dat alles heeft er echter wel toe geleid dat wij nu met een onhoudbare toestand zitten waar Ninove in 1976 een schul denlast had van 600 miljoen J300 van Ninove-stad en 300 van de buitengemeenten)zijn daar nu nog eens 850 miljoen aan nieuwe schulden bijgekomen. KL Legt dat geen beperkingen op voor de nieuwe meerderheid? AB Dat heeft uiteraard gevolgen, maar we moeten de toestand ook niet te zeer dramatiseren. Waar de uitgevoerde werken in de laatste zes jaar te groot en te vlug werden opgevat, zal de toekomstige meerderheid alles zins op langere termijn moeten gaan plannen. Ook de aard van de investeringen moet gewijzigd: een stadhuis brengt geen geld op, van die investering ziet men geen frank terug. Het terug doen herleven van de Burchtdam wijk bvb. zal de handel er doen heropleven en zo kan men een deel van die investeringen rekupereren KL De politiek van de VU-Ninove lijkt mij nogal opportunistisch. Gij zegt de standpunten van Leefmilieu Ninove grotendeels te onderschrijven, maar wanneer het groen op het Kerkplein moet ver dwijnen voor parking stemt gij vóór. Het lijkt er wat op dat jullie met allerlei groepen akkoord kunnen gaan, als het maar stemmen opbrengt AB Ge moet zien dat - en nu spreek ik in mijn persoonlijke naam- dat ik eigenlijk vrij laat in de politiek ben gekomen, te laat om nog te leren hoe men een dossier uitwerkt zoals de Werkgroep Leefmilieu dat doet Daarom steunen wij ons op deze werkgroep. Daar is dus van onze kant wel een beetje gemakzucht bij, maar onze houding is er niet minder oprecht voor. Wij dachten trouwens dat de andere partijen dat ook gingen doen, maar de traditionele partijen zijn onbegrijpelijk genoeg misschien niet anti-leefmilieu, dan toch anti-Dirk Van de Perre. Wat dan de parking op het Kerk plein betreft er was daar een parkingprobleem en overigens waren het alleen de struiken aan de rand die wegmoesten. Ik denk toch dat er voor de rest geen twijfelgevallen zijn in onze politiek. KL Dat kan dan uw overtuiging zijn, maar uw tegenstrevers van de CVP denken er anders over. In verband met de verhaalbelas- tingen verdenken zij u van ge heugenverlies en een zekere neiging tot liegen. AB Huister, in 1977 - bij de fusie van de deelgemeenten - had men inzake allerhande reglementen (bvb. over ver baalbelastingen, maar ook politiereglement1 de keuze: ofwel het reglement van de pilootgemeente (in ons geval Ninove) voor de ganse gemeente verplicht stellen ofwel elk reglement afzonderlijk behou den. Dit laatste was uiteraard onmogelijk voor de verhaalbe- lastingendat zou al te on rechtvaardig zijn geweest. Dus hebben wij in 1977 inderdaad voor de uitbreiding van de verhaalbelastingen over gans Groot-Ninove gestemd. Maar in 19 79 zijn wij die zaak ernstig gaan onderzoeken en toen de afschaffing van de 2/3 werd voorgesteld, waren wij voor afschaffing van de 3/3. En sindsdien bij elke bespreking van de begroting hebben wij de afschaffing voorgesteld. En al de rest is muggezifterij. Moet Clement Prieels nu een nieuwe karikatuur bestellen bij Junius Geen mand meer, proppensvol voorstellen en ad viezen, maar een zeef om muggen te ziften Georges Vande Winkel inlichtingen informatiecen trum Groene Dag tel. 054-33 20 46 Wanneer we met mensen spreken over het vegetarisme en over onze voedingswijze, vraagt men nogal gemakkelijk waar wij onze eiwitten vandaan halen. De mythe rond die hoeveelheid eiwitten is als een opgeblazen kast. Nooit heeft de mensheid de mogelijk heid gehad om zó veel eiwitten te verslaan via de voeding als nu. Nooit was de mensheid zó verlamd in haar bewegingen..Kijk maar eens rondom u. Eiwitten heeft men nodig. Maar het is niet moeilijk om voldoende eiwitten te verzamelen. In vorige artikels brak ik reeds meermaals een lans om meer "natte voeding" te nemen, dat een ontzurend effekt heeft. Wel, ook in deze voedings middelen zijn eiwitten aanwezig, maar wel in kleine concentraties. Dat maakt deze eiwitten zo gemak kelijk opneembaar. Denk maar even aan de aardappel. Hierop komen wij in 't volgend puntje terug. Zelfs in de natuurvoeding, heeft men zeer spoed,ïg een teveel aan eiwitten dan een tekort. Een te veel doet meer kwaad dan een te kort. Een teveel aan eiwitten verkort het leven, verstoort de lichaamsfunktieslaat giften en resten na'in het weefsel. Waar haalt een vegetariër dan deze eiwitten Om te beginnen betrekt hij deze uit de kleine concentraties die de diverse voedingsmiddelen bevatten. Over een dag bekeken en met een vrij groot volume berekend, is dit zeker niet te verwaar lozen. Bij de groentemaaltijd kunnen noten, zaden, pitjes wor den gebruikt bij een rauwkost slaatje bv. Noten, zaden en pitjes kunnen ook gebruikt worden na het eten van zuur fruit (ananas, appel, appelsien.)Let wel dat ze zeer slecht te kombineren zijn in maaltijden waarin ook aardap pels worden gegeten, evenals bij granen, of bij zoet fruit. Noten, zaden en pitjes zijn ondermeer hazelnoot, amandel, okkernoot, pecan, cashennoot, sesamzaad, maanzaad, lijnzaad, zonnebloempitj espijnboompitj es Deze lijst is verre van volledig en betreft enkel de oliehou dende noten, zaden en pitjes. De kastanje bv. komt hier niet ter sprake, gezien dit een uit gesproken zetmeelleverancier is. De hoeveelheid noten, zaden en pitjes die op een dag kunnen ge geten worden hangt af van de hoeveelheid andere eiwitten die gegeten worden.Als men daarnaast ook nog kaas of andere melkproduk- ten aan zijn dagelijks menu toe voegt, komt men vlug aan een teveel Meestal neemt men als basis tot ca. 30 gr/dag. Dit volstaat ruim schoots ter dekking van de ei witbehoefte in de winter, gezien het hier bijna om uitgesproken wintervoedsel gaat, dat kan be waard worden en een hoge verbran- dingswaarde heeft. Het is ook zo dat een mens nooit zó kunnen leven heeft als nu het geval is dat hij in de win ter zijn vrieskist opentrekt en er zijn zomervoeding uithaalt; daar waar de natuur steeds de weg wees wat voor de mens aange ver volg p.8

Klokzjiel | 1982 | | pagina 4