DE WAKKERE BURGER" LEEFMILIEU EN STADSKERNVERNIEUWING BUURTHUIZEN .Pml li 5 I CA.P JEUGDBELEI VLUCHTHUIS INFORMATIE EN INSPRAAK Debat voor wakkeren o UEDTSSTRMT 27-29 1030 BRUSSEL 0212418833 Dag op dag één maand voor de gemeenteraadsverkiezingen had in de bovenzaal van de biblio- teek in de Dreefstraat te Ninove een debat plaats tussen ener zijds twee vertegenwoordigers per politieke partij en ander zijds vertegenwoordigers van verenigingen. In een vooraf geplande bijeen komst werden 5 thema's gekozen die in vraagvorm werden gego ten en aan de politiekers overgemaakt, zodat deze zich enigszins konden voorbereiden. Traden in het strijdperk voor de C.L. Roland De Rouck en Luc Durant, voor de C.V.P. Hilair^ Torrekens en Clement Prieëls, voor de SP Jacques Timmermans en Urbain Verekens, voor de V.U. Andrê Baro en Rik Haelterman. Als moderator fungeerde Toon Berckmoes van de Lodewijk de Raetstichting. De zaal was uitzonderlijk mooi versierd daar de tentoonstelling van de Prijs Plastische Kunsten nog liep. Een vijfenzeventigtal toehoorders vulden de zaal. "De Wakkere Burger groep" die het debat organiseerde stond in voor het op band opnemen van het tot 23 u. durende gesprek. Dit zou eventueel later kunnen gebruikt worden om sommige be loften in herinnering te brengen. De eerste vraag werd gesteld door Dirk Van de Perre namens de werkgroep Leefmilieu. Hij had graag geweten wat de politieke partijen opgenomen hadden in hun programma wat betreft de stadskernvernieuwing in Ninove- stad en of ze bereid waren de plannen van het waterzuiverings station te herzien in funktie van enerzijds de stad en ander zijds het platteland. -De V.U. antwoordde hierop dat zij volledig de prioriteitennota van de werkgroep Leefmilieu steunden. -De S.P. zag liever geen verdere uitbreiding van de woongebieden (inbreiding) en Jacques Timmermans verklaarde zich akkoord om voor de landelijke gebieden de collec toren te schrappen en het zelf reinigend vermogen van de beken te benutten. Het 10 jaar oude dossier voor het waterzuiverings station met een capaciteit van 42.000 inwoners equivalent (I.E.) zag hij liever behouden, daar het veel te moeilijk is om dit nog te herwerken. -Namens de C.V.P. verklaarde Prieëls dat de wettelijke moge lijkheden moeten benut worden om de stad te saneren en dat menswaardig wonen een punt is van het C.V.P-programma Wat de waterzuivering betreft vond Prieëls dat met de op richting van de "Waterzuive ringsmaatschappij voor Vlaande ren" de beslissingen nu eerder zullen moeten genomen worden door deze nieuw opgerichte maatschappijdan door het stadsbes tuur -De C.L. verklaarde bij monde van Luc Durant bezig te zijn met een studie over de stads kernvernieuwing. De eerste plannen zouden worden tentoon gesteld ter gelegenheid van de jaarmarkt. Als prioriteiten ziet de C.L. het aanleggen van bredere voetpaden, fietspaden en parkeergelegenheden. Dit zal kunnen verwezenlijkt worden door vele straten verkeersarm te maken en door het invoeren van eenrichtingsverkeer. Hij was evenals C.V.P. en S.P. akkoord dat de materie van het waterzuiveringsstation boven de gemeentelijke bevoegdheden gaat en dat het moeilijk is om 10 jaar arbeid naast zich neer te leggen. Toch betreurde hij in persoonlijke naam dat de discussie tussen gemeentebe stuur en werkgroep Leefmilieu niet werd afgewerkt. Vervolgens kwam iemand van het Davidsfonds aan het woord. Deze vroeg konkreet wat er zal gebeu ren met de leegstaande stads en O.C.M.W.-gebouwen na de verhuis naar het nieuwe stadhuis. -Torrekens pleitte namens de C.V.P. voor een dringende aanpak van dit probleem. Hij vond dat het vorige bestuur hier weinig had aan gedaan. Het buurthuis van Outer diende dringend te wor den afgewerkt. Voor het toekennen van stadsgebouwen aan verenigingen had hij graag eerst een behoeften- studie zien maken. -Roland De Rouck (C.L.) vond dat men vele van de leeggekomen ge bouwen terug renderend kon maken door ze te verhuren of te verko pen als appartementen of burelen. H Het leegkomende stadhuis zou kun nen ingericht worden als kultu- reel centrum waar tentoonstel lingen, vergaderingen en kamer- koncerten zouden kunnen plaats vinden. Voor de deelgemeenten was hij de mening toegedaan dat de stadsgebouwen zouden kunnen ter beschikking gesteld worden van verenigingen. -Urbain Verekens (S.P.) verklaar de dat zijn partij afzag van het geplande Kultureel Centrum. Ter vervanging hiervan zouden leeg staande stadsgebouwen worden ge restaureerd en ter beschikking gesteld van wijkraden, aktiegroe- pen, jeugdverenigingen, zodanig dat deze zouden kunnen beschikken over een gebouw dat ze permanent zouden kunnen gebruiken. Jacques Timmermans voegde hieraan toe dat er reeds een behoeftenstudie was gemaakt door de diensten van Schepen Moens. Hij liet tevens opmerken dat de stad na de fusie een reeks krotgebouwen had ge- erfd en dat hij heeft getracht deze achterstand in te halen met een minimum aan kosten (B.T.K.- projecten) -André Baro (V.U.) begon met op te merken dat niet alles wat kui tuur betreft in Ninove, met 1/3 van de bevolking mag gecentra liseerd worden. Meerbeke en Den- derwindeke samen vormen trouwens ook ongeveer 1/3 van de bevolking van Groot-Ninove Toch moet er eerst voorrang ge geven worden aan gemeenten waar er lokaalmoeilijkheden zijn. Hij stelde eveneens voor van de Sporthal een polyvalente zaal te maken. Als er nog iets diende gebouwd te worden, dan zou dat een grote zaal zijn waar Ninove gebrek aan heeft. Deze materie werd aangesneden door Toon Baro van J.I.A.C. Hij vroeg wat de jeugdraad mocht ver wachten de komende zes jaar "Een schepen die niet weet wat I jeugdbeleid is, een inhoudsloze speelpleinwerking met koekjesbe deling op Burgemeesterswijze, een jeugddienst die op zes jaar tijd in vijf verschillende lokalen wordt ondergebracht Toon Baro stelde de jeugdpro blematiek scherp. -Roland De Rouck, lid van de P.V.V.-jongeren vond dat de jeugd raad bindende adviezen kon ver strekken aan de gemeenteraad, daar de jeugd zich toch in een kwestbare positie bevindt. Hij was tevens van mening dat de Schepen verplicht aanwezig diende te zijn op de vergaderingen van de jeugdraad. -Hilaire Torrekens vond dat het jeugdbeleid verder diende te gaan dan het opvangen in de vrije tijd. De jeugd diende te worden geïn formeerd, en opgevangen met socia le en psychologische problemen. Kleinschalige gebouwen dienen ter beschikking te worden gesteld. De stad zou kunnen instaan voor een uitleendienstkampvervoer, en het aanstellen van een jeugd- konsulent -S.P. en V.U. waren het hier in grote lijnen ook mee eens. Het vluchthuis voor mishandelde vrouwen vroeg dan hoe in de toekomst de dossiers zouden behandeld worden van vrouwen die in het vluchthuis verblijven en hun verblijfskosten zouden wil len laten betalen door het O.C.M.W. Ook werd er opgemerkt dat in Ninove alleenstaande vrouwen zeer moeilijk een be staansminimum kunnen krijgen, -De S.P. merkte op dat de wet geving nog niet is afgestemd op dit probleem. Voor het toe kennen van een bestaansminimum is er een onderzoek nodig dat tijd in beslag neemt. Maar het O.C.M.W. zou het initiatief kun nen nemen om bijvoorbeeld voor schotten uit te keren. Voor de verblijfskosten in het vlucht huis is het O.C.M.W. van de woon plaats van de vrouw verplicht deze dadelijk uit te keren. -Rik Haelterman van de V.U. stel de voor de dossiers betreffende het bestaansminimum zo snel mogelijk te laten afhandelen door het O.C.M.W. Wat betreft de verblijfkosten deze kunnen onderling afgehandeld worden tussen de O.C.M.W.'s ter zake. Hij besloot kernachtig "Wij investeren liever in men sen dan in gebouwen". -Luc Durant verwoordde de mening van de Centrum Lijst door te stellen dat het O.C.M.W. zich dient te houden aan de reglemen teringen. Hij is voorstander om de financiële band tussen O.C.M.W. en stadsbestuur te her zien, in die zin dat het O.C.M.W. dient in te staan voor de finan ciële gevolgen van haar beleid. -De C.V.P. stelde het probleem van het vluchthuis in het kader van haar gezinsvriendelijke po litiek waar ook de probleem gezinnen dienen aan bod te ko men. Prieëls merkte op dat de v.z.w. Het Vluchthuis een vrij initiatief is, en dat het stads bestuur tot nu toe alle samenwer king weigerde met vrije initia tieven Als slot van deze eerste ronde werd er dan een vraag gericht tot de politieke partijen, hoe zij staan tegenover informatie en in spraak van de burger. De vraag klonk als volgt "Heren politici wij zijn bereid u vertrouwen te schenken, zelfs een eenvou dig vertrouwen, maar géén blind vertrouwen. Bent u bereid uw dossiers open te leggen voor al wie er interesse voor heeft Alle partijen waren het hierover eens dat de bevolking inzage recht zou moeten hebben van alle dossiers die haar aanbe langen. Alleen de praktische uit voering hiervan stelde problemen. Op de uitdrukkelijke vraag of er een reglementering in die zin zou opgemaakt worden antwoordden C.L.C.V.P., S.P. en V.U. vol mondig JA. A. Vervolg p.11

Klokzjiel | 1982 | | pagina 6