CARDOEN Botermelk en scheiregos Vlaams visverlof 10 HENGELRUBRIEK RECORD TRAPPENLOPEN DE HANDEN VAN VIKTOR NIJS... .EN DE ARM DER WET Alvorens op een andere golf lengte over te schakelen wil ik nog een paar .anekdotes vertellen, waar bij onze "Kazzen" rechtstreeks of onrechtstreeks betrokken was Kazzen was een doodbrave jongen, maar had de neiging links of rechts wat te overdrijven. Hij trachtte soms op zijn beurt ons iets wijs te maken, of ons in de maling te nemen. Zo was zijn stok paardje als hij op dienst kwam, ons te vertellen hoeveel teljoren van dit of hoeveel teljoren van dat hij geëten had. Maar wij wisten wel beter. Kazzen zijn vrouw maakte na melijk weinig of geen gekookt eten. Nooit heb ik gezien, dat "Kamiel" thuis één gekookte patat heeft ge- eten. Pynte had zich al een paar maal kwaad bloed gezet bij de beweringen van onze Kazzen, zodat ik om Pynte te sussen, de proef eens op de som ging stellen. Een paar dagen nadien was het zo ver. Wij moesten de late avond doen, t'is te zeggen om 6 uur s avonds beginnen en dat tot midder nacht Het was broeiend warm, toen onze Kazzen puffend van het zweet met zijn fiets arriveerde en dit om zijn avondtaak te beginnen. Ik en Pynte waren reeds ter plaatse en van als "Kamiel" binnen kwam, waren zijn eerste woorden "Oef, ik heb daarjuist 6 teljoren botermelk geëten, ik zweet ervan". Pynte beziet mij, ik bezie Pynte en direkt begrijpen wij elkaar. Volgend gesprek ontspint zich tussen mij en Kazzen "Ik zal dan maar Pynte betalen, hij (Pynte bedoelend) heeft daar juist driemaal tot onder de stadhuistoren gelopen op en af de trappen, in 56 sekonden. Nu heb ik gewed, dat gij beter kondt doen en dit voor 50 frank, maar kom, met al die melk in uw buik, zal dat niet gaan. Hier zie Maurits, uw 50 frank", (terwijl doe ik het gebaar alsof ik een briefje van 50 frank aan Pynte wil overhandigen) Kazzen "Halt, manneken, steek ne keer uw geld weg. Ik doe dat op minder dan 56 sekonden. Op welke horloge hebt gij dat gezien Ik val natuurlijk op mijn poten en zeg dat ik dat op de marmeren pendule, die op het politiebureel staat gevolgd heb. Om kort te zijn, 1-ïïSjSSKS ik neem de pendule uit de nis waar in zij staat en ga er mee aan de trap staan die naar de vroegere burelen leidden. Een, twee, drie en Kazzen vertrekt de trappen op, éénmaal omhoog, omlaag, omhoog, omlaag. Midderwijl staat Pynte boven, om te zien of Kazzen wel het "voorgeschreven parcours" aflegt. Als onze Kazzen voor de derde en laatste maal de trappen komt "afgevlogen" is hij op ster ven na, morsdood. Ik sta daar met mijn "Chronometer" in de hand heel serieus te tellen "Twee en vijftig, drie en vijftig, vier en -hoera, gelukt, gelukt, 't rekord geklopt Ik wil Kazzen op de rug kloppen, maar dezewaggelendnaar adem snakkend en zo blauw als een schalie, loopt naar achter op de koer en begint daar over te geven en te braken, dat gij het op de markt kondt horen. Inmiddels is Pynte van boven naar beneden gekomen en zeg ik lakoniek weg "Hij (Kazzen bedoelend) zal voor éénmaal de waarheid gesproken heb ben, zelle Zijn 6 teljoren boter melk liegen daar od de koer. Later op de avond, toen onze "Kazzen" helemaal op zijn positieven was. sprak hij niet weinig fier over het "rekord van Pvnte" dat hij gebroken had. Om onze Kazzen te danken, om dat hij die 50 frank voor mij uit gespaard had, zijn wij dan beiden den Burchtdam opgetrokken, waar ik hem een goeie "cervela" betaalde, bij Taafken Van Der Biest (Taintjen laaf) nog een oude glorie uit "De goeie, ouwe tijd". Het is zondagavond, en wij moeten de nacht op. Wij, dat zijn Kazzen, Pynte, Frans Van Der Haegen, ikzelf en als brigadier Viktor Nijs. Een woordje apart, over Viktor Nijs. Viktor was voor mij een van de mooiste produkten zowel uiterlijk als inner lijk. welke het Ninoofse politiekorps ooit gekend heeft. Uiterlijk was Vik tor een reus van een vent, ferm ge bouwd en gespierd, zonder daarom dik te zijn. Met Viktor aan uw zijde was de "boel" gauw opgeruimd. Viktor had handen lijk teljoren, wat dan ook uitlegt, als Viktor de "tegen partij" een "aaiken" gaf, deze onherroepelijk ten gronde ging. Ik heb Viktor nooit met gesloten vuist zien slaan. Innerlijk was Viktor voor ons de gedroomde partner. Nooit zou Viktor ons aan de galg gepraat hebben. Langs de andere kant, zou hij ook nooit enig risico geno men hebben, wel wetende welk vlees hij met ons in de kuip had. Kortom, wij moesten instaan, voor wat wij soms uitstaken en er dan ook zelf de gevolgen van dragen. Naar Viktor heb ik steeds met ont zag opgekeken en wanneer wij nu, 40 jaar later elkaar tegenkomen komt de vriendschap voor elkaar nog steeds boven. Viktor Nijs is nu nog altijd een kloeke zeventiger en woont op de steenweg naar Aalst. En nu weer over naar de draad van ons verhaal. Wij zijn maar pas op dienst en de aflossing met de avond ploeg is nog aan de gang, wanneer men komt zeggen, dat vandalen het klein frituurken, welke bezijden de dender staat, beschadigd hebben. Ik en Pynte begeven ons ter plaatse en inderdaad, een paar ruiten van het frituurken zijn ingeslagen, wat frit- vet ligt overhoop en het deurtje hangt scheef aan zijn hengsels. Er is wel schade, maar gezien de waarde van het frituurken zelf, maken wij ons niet druk. Na de nodige vaststellingen keren wij naar het bureel terug en ik die samen met onze Kazzen gekoppeld ben, kan niet rap genoeg buiten zijn. Het zit namelijk zo. Tijdens ons on derzoek in het frituurken heb ik daar een klein emmertje zien staan en als ik goed gezien heb, moeten daar nog escargots inliggen. Nu had ik niks tegen Pynte daarover gezegd omdat ik liever had, dat onze Kazzen daarvan zijn deel had. Dus ik en Kazzen buiten direkt richting Denderbrug. Onderweg vertel ik Kazzen over de "koellen" en Kamiel komt natuurlijk het water in de mond. Het is pikdon ker aan de brue en tastend gaan wij het frituurken binnen. Een flits van onze lamp en inderdaad, daar staat het emmertje nog half gevuld met koude "scheiregos". Wij doven direkt de lamp, zetten ons op ons gat neer in het frituurken en be ginnen aan het "festijn". Wij kloppen de "Koellen" op elkaar stuk en halen er zo de inhoud uit. Dat de "koellen" koud zijn deert ons niet. Mensenlief is dat goed Opeens gerucht in onze om geving. Ik en Kazzen houden ons doodstil in het barakje en ineens gaat de deur van het ding stil open en glijdt een arm tastend naar binnen. Ik begrijp aanstonds de situatie, neem de arm en geef er een ferme snok aan. De eigenaar van de arm, zijnde Maurits Pynte haalt een schreeuw op, als van een hond ge beten en springt direkt buiten, waar Frans Van Der Haegen op zijn beurt staat.Ik en Kazzen komen lachend uit onze "Abri" en natuur lijk was er gauw klaarte in de situatie. Pvnte had namelijk op zijn beurt gezien dat daar een emmertje met "scheiregos" stond en was er samen met Frans Van Der Haegen op afgekomen. Ik en onze Kazzen waren hen slechts een paar minuten vóir Als vier goeie kameraden, zijn wij dan samen met emmertje en al, be zijden de Denderweg, het sas opge trokken, onderweg de "scheiregos" tegen elkaar kloppend en de inhoud met "kalksmaak" en al naar binnen werkend. Later in de nacht, heb ik het lege emmertje weer ter plaatse gezet alsof er niets gebeurd was. Dat de ploeg "spagetti" later,nog dikwijls over de "goeie scheiregos" verhaal heeft gehad, hoeft geen betoog Marcel Cardoen Volgende maand Een paaronsmakelijke vertellingen Het zit er voor de zoveelste maal tegen tussen de 'flamins' en de 'wallons' T'en is nog niet genoeg dat de Cockerill zo'n pak staalzand laat opstuiven, waals zand, zodanig dat ze zelf het 'koeleur' van de mil jarden niet meer zien van 1t danig stof, nee op en in het water gaat het nu ook al stuiven. Velen yan ons zullen dat wel al ergens gelezen of horen zeggen heb ben dat in 't vervolg het visverlof een heelkundige bewerking gaat on dergaan, 't is te zeggen het wordt gesneden volgens de regels der esthetiek.in twee delen of mis schien als de operatie nog niet '3 fond' in orde komt, in...drie stukken.Jawelbeste lezer, in dien u in het vlaams gebied gaat vissen zult ge natuurlijk een vis verlof moeten in uw bezit hebben uitgegeven in het vlaamse gewest, maar omgekeerd is het ook zo, dat u een frans (waals) verlof moet hebben voor die andere kant, te zeggen Wallonië. Hoe is dat nieuw jaarskind nu toch geboren het beleid van het vlaamse gewest gaat niet akkoord dat het waalse ge west 10% gelden meer opstrijkt voor het uitzetten van vis en het waalse gewest beweert dat de Vlamingen het vroegere akkoord hebben ge schonden. De vlaamse kopstukken handhaven zich aan die 10%, omdat volgens hun meer vlaamse henge laars in het land zijn dan waalse... enz. Nu kunt u ook gemakkellijk raden wat er gebeurt als twee van zulke keiharde koppen op mekaar bonken Daarmee is de kous nog niet af, WANT d'er komt nog nen tiercé bij. De hengelaar, vlaams of waals is ook niet op zijn kop gevallen en de oplossing was dra gevonden. D'er is misschien geen enkele super-kwisser die er aan gedacht zou hebben, maar...als vlaams, vlaams is en waals, waals, wat doet men dan met het taalgebied, t'is zo simpel als goeie dag, wij halen ons visverlof in de taalgrens en t'is in de zak Met dat spul op zak gaan wij vissen in La Louvière of in Antwerpen en als de gardechass' niet akkoord gaat, dan laten wij ons een prosess verbal maken, en...met de glimlach op de lippen. Moesten wij het 'prosess' verliezen in de walen, dan moet de juridische dienst van het vlaams gewest het maar oplossen. Als de vlaamse gewesten er tussen gemengd zitten, is het omdat zij medeaan stoker zijn en is het omdat zij de dupe van de historie niet zijn, maar WEL DE VISSER Het is wel de hengelaar die anders TWEEMAAL het visverlof moet bekostigen, een Antwerpenaar, Limburger of Duitse grens zullen niet naar het Walen- gebied trekken en omgekeerd zullen de Walen niet naar de bovenkant trekken of misschien bij uitzonde ring. Maar wie wel in de 'betwiste vaarwaters' zitten, zijn de mensen die op de fameuze band wonen van de 10 a 15 km. en komisch genoeg daar zitten er een groot pak. Nu mankeert er nog aan, en d'er is sprake van, van een derde visver lof, het 'taalgrensverlof', als dat er nog door komt dan zitten vele vissers beslagen met 3 BELGISCHE VISVERL0VEN, neem daar bij nog een visakte van Holland en waarom dan ook nog geen Frans, dan blijft er ons anders niks meer over dan ne portefeuille bij te kopen. Als de garde pêche komt, vraagt hem eerst welke kaart hij graag zou hebben.der is mis schien nog een oplossing mogelijk om al die moeilijkheden van pape- rassenzoeken te vermijden..dat wij vurig hopen, GRATIS een gewest-visverlofverdelingskaart te mogen krijgen van de 'gewest- 1ijders 't Is al dikwijls gezegd en 't wordt nog meer herhaald "Ja, waar gaan we naartoe?" Wel, k'en weet het zelf nie meer. Fikken Syroit

Klokzjiel | 1983 | | pagina 10