A iternatieve tewerkstelling Bedrijven in zelfbeheer LA SOCIETE SPECTACULAIRE- 11 't zjiël promoveert MEI 68 DE BEVRIJDE BEZEM Onlangs nog konden we via de media vernemen hoe de westduitse Grünen in hun ekonomisch program ma de voorkeur gaven aan een eko- nomische bedrijvigheid in zelfbe heer, Maar ook in de rest van Europa wordt deze idee door vele mensen verdedigd. Nochtans is dit geen nieuw ver schijnsel, want de idee van het zelfbeheer ontstond ongeveer 200 jaar geleden toen filosofen als Sant en Descartes de gelijkheid tussen mensen in een evenwichtige maatschappij uitdrukten. Het was vooral de daarop volgende intel- lektuele stroming die zich bewust was van de industriële revolutie gebaseerd Gp uitbuiting van de arbeidersklasse. Het was voornamelijk de anarchis tische strekking die hierin een belangrijke rol speelde. Marx had minder oog voor kleine bedrijven, zijn theoriën golden vooral op ekonomisch makroniveau binnen een staatssocialisme. De anarchisten wilden de ekonomie eerder vanuit de basis, de arbeid zelf aanpakken. In elke febriek wilden zij het be heer door de arbeiders zelf laten overnemen in de vorm van koopera- tieven, die zouden produceren naar een reële behoefte. Een groot pro bleem was hier de vorming van de arbeiders om een dergelijk beheer te voeren, waardoor heel wat ini tiatieven in die beginperiode een vroege dood stierven. Ook vandaag de dag wordt de anar chistische beweging nog zeer wan trouwig benaderd, omdat het dikwijls vereenzelvigd wordt met terrorisme, een kompleet vervormde voorstelling door onbegrip die door het gevestigd gezag gretig werd verspreid gezien men toen (en ook nu nog) andere dan kapitalistische ideeën over het eko nomisch bestel best kon missen. Anarchie betekent letterlijk het niet aanwezig zijn van gestruktureerd autoritair gezag. Politiek gezag in teresseerde de anarchisten trouwens veel minder dan de uitwerking van konkrete ideeën voor een maatschappelijk verantwoorde ekonomische struktuur die het uitbuitingskapitalisme moest vervangen. Een maatschappij waar binnen kleine zelfstandige ge meenschappen werken aan de har monische uitbouw van intensieve (lees arbeidsintensieve) land en tuinbouw en kleinschalige industrie, waar geen onderscheid bestaat tussen denkers en wer kers wat betreft financiële ver dienste. De fransman Ph. Buchez benaderde de konkrete werking voor kollek- tieve arbeid door statuten op te stellen voor koöperaties en an dere kleine industriële entitei ten. Hij stelde dat het kapitaal van de onderneming eigendom is en blijft van de gemeenschap der werknemers. Hij stond achter een speciaal kredietverleningssysteem en verwierp konkurrentie tussen de verschillende zelfbeheerde be drijven door het oprichten van associaties per industriële sek- tor. Het zijn vooral zijn ge schriften die door Europese wet gevers naderhand werden Overgeno men in hun wettelijke statutaire bepalingen van kooperatieven (België KB van 1962) Ondanks de vele negatieve gevolgen van het huidig kapitalisme kan men zeker niet ontkennen dat er in zo een systeem materiele verbeteringen voor het individu ontstaan. Maar zoals we reeds eerder vermeldden is dit een kortzichtig ekonomisch be- stel voor korte-termijn-oplossingen dat geen voldoende toekomstperspek- tief biedt omdat het maar kan be staan door enorme uitbuiting van arbeid, kapitaal, energie, derde wereld, natuurlijke rijkdommen. In de na-oorlogse periode toen de ekonomie haar exponentiële kurves haast zelf niet kon volgen,had men geen behoefte aan zelfbeheer de bedrijven (ook niet vanuit de arbeidersklasse) Sinds de jaren zestig is er in de westerse wereld een nieuw eko nomisch denken ontstaan bij bepaal de groepen van de bevolking, waar bij men de gedachte van het zelf beheer weer in voege probeert te Drengen, gekoppeld aan een fundamentele maatschappijkri tiek. Toen in mei 1968 in Parijs studen ten en arbeiders op dezelfde bari- kaden stonden en zowel universi teiten als fabrieken werden bezet, dacht men dat er tussen beide groepen een blijvend samengaan zou zijn gebleven. Het was echter van bijzonder korte duur, omdat vanuit de georganiseerde arbei derswereld sterk werd gereageerd tegen deze samenwerking. Men mag hier gerust stellen dat het vooral de kommunisten zijn geweest die aan deze doorbraakbeweging de doodsteek hebben toegebracht, om dat ze nog dachten in 19de eeuwse schema's van klassestrijd en socia listische dogmatiek. Het is een enorme blunder van de arbeidersbeweging nooit een eigen bewuste keuze rond een alternatieve industriële bedrijvigheid te hebben ontwikkeld. Arbeiders werden als blinden in het moeras gedreven en: met de tegemoetkoming aan enkele materiële behoeften nog wat verder in het riet gestuurd. Vanuit vak bonden heeft men altijd getracht zoveel mogelijk kruimels van de rijke kapitalistische tafels te laten vallen, zonder zich echt te bekommeren over wat er reilde en zeilde op die tafels en boven hun hoofden werd beslist. Ook nu zien we dat de vakbonden een bende hulpe loze "stuurlui?" zijn, jarenlang in slaap gewiegd door de droom Van de groei en alleen nog in staat het "haalbare" aan patroons en hun gevolmachtigde regering te vragen. Het is in elk geval spijtig dat de best georganiseerde arbeidsbewe- gingen die vakbonden toch zouden moeten zijn, zo lijdzaam moeten toe kijken hoe de door hun moeizaam op gebouwde sociale verworvenheden zo snel kunnen worden tenietgedaan. Ofwel is de afstand tussen de basis en de leiding van de vakbond veel te groot geworden. En het is toch eigenaardig dat heel wat principes uit de traditionele arbeidersbeweging nu worden overge nomen binnen de kleinschalige eko nomie en evenzeer op terreinen als onderwiis, gezondheidszorg, kuituur, leefgemeenschappen kortom een basisdemokratie waarbij de be slissing steeds ligt bij de recht streeks betrokkenen. Wat zijn nu de hoofdmotieven waarom bedrijven in zelfbeheer worden opgericht Vooreerst om te ontsnappen aan de klassieke loondienstverhouding. Men wil niet onder een baas werken. Zo heeft de schoonmaakploeg van de universiteit van Louvain-la-Neuve in 1975 met een beroemd geworden ontslagbrief de baas ontslagen en het werk in eigen beheer verder ge daan. Hiertoe werd de kooperatie 'de bevrijde bezem' opgericht, die momenteel 73 schoonmaaksters en 7 ruitenwassers telt.Het bestrijden van de werkloosheid is een tweede en belangrijkere reden geweest om met een eigen bedrijf te starten. Mensen willen uit de doppersimpas se geraken en starten zelf met een initiatief. Vooral de sluiting van een bedrijf of een afdeling ervan kan de start zijn tot produktie in eigen beheer. Hiervan zijn talrijke voorbeelden op te noemen. Zo ontstond bv. de NV Les Sablières de Wauthier-Braine, een zandwinnings- bedrijf, waar een l0-tal mensen werkten en dat tengevolge van wanbe heer failliet is gegaan. De werkne mers namen het bedrijf over, schaf ten overuren af, voerden een weke lijkse arbeidsduurvermindering in en verdeelden het werk in beurtrol len. In Schotland verloren zo'n 800 mensen hun job bij een metaalver werkend bedrijf. Op het zes hektaren groot bedrijfsterrein zijn volgens een unieke formule 65 verschillende kleine bedrijven ontstaan met een totaal van ongeveer 500 werknemers. Kreatieve mensen konden tegen gun stige voorwaarden in de oude fa- brieksruimte onderdak krijgen en rekenen op voorzieningen en begelei ding, waartoe een manager werd aan getroffen. Een laatste reden was het streven naar verandering in de produktie zelf. In de klassieke bedrijven wordt gelijk wat geproduceerd als het maar winst opbrengt. Daarte genover willen deze bedrijven in eigen beheer een verantwoord produkt maken en verkopen en kwaliteitswerk leveren. Dit soort kooperaties treft men bv. aan bij land- en tuinbouwbedrijven en dito verwerkingsbedrijven, die een ekologisch gerichte produktie voeren. In een volgend artikel zullen we meer aandacht schenken aan de eko nomische haalbaarheid van dergelijke kleinschalige projekten. Hubert Wie de tijdschriftenzaal van de bibliotheek enigszins kent, weet dat er twee afdelingen zijn. Links vindt men een grote wand met - netjes alfabetisch gerang schikt - al de algemene tijd schriften. Achteraan rechts bevindt zich een rek met de specifiek Ninoofse tijdschriften. In dit laatste rek stond tot voor kort ook 't Klokzjiël, in ware liefde opgesteld naast het medede lingenblad van de Werkgroep Leef milieu, de bladen van de Heemkun dige Kringen Pollare en Okegem, De Denderklok, Niet zonder enige trots kunnen wij onze lezers meedelen dat 't Klokzjiël promotie maakte momenteel zijn wij geplaatst in bovenvermelde linkerwand, tussen ernstige en gedegen tijdschriften zoals daar zijn Kuituurleven Ons Erfdeel, Streven,.Langs deze weg wensen wij onze oprechte dank uit te spreken aan de ver antwoordelijken. Een onverbeterlijke kankeraar in de redaktie, die vond dat wij op deze manier werden weggepromoveerd, werd op staande voet uit onze ploeg gezet. Hij kan nu ergens anders gaan zagen en klagen, de eeuwige pessimist en zwartkijker. ZEN0

Klokzjiel | 1983 | | pagina 11