EENZAME BURGER DEN BOND VERHAALBELASTINGEN BIJ NADER TOEZIEN Walter Moens komt aan de beurt met een voorstel om iedere belang stellende de gelegenheid te geven een abonnement te nemen op de vol ledige dokumentatie over de dagorde van de gemeenteraad, zoals die naar de pers wordt gestuurd, mits betaling van 150 fr. per jaar. E eek hout Informatie werd aan mijn schepenambt toegekend. We zuilen deze zaak onderzoeken. We zullen nagaan over welke administratieve en budgetaire mogelijkheden wij be schikken. Moens Volgende gemeenteraad gaat over de" begroting. Zal dit punt wor den voorzien in de begroting De burger wil geïnformeerd worden, vddr er beslissingen vallen. Dit zal mis schien meer volk naar de gemeen teraden lokken. Evenepoel: Gij verwijt de pers dat ze hun werk niet goed doen. Burgemeester Hoeveel gemeente raadsleden komen er de dossiers inzien \dór de gemeenteraad Timmermans U bedoelt de leden van Uw fractie. Er wordt gelachen. Burgemeester (tot Moens) Wij hadden U vroeger opgedragen nuttige infor matie te laten verschijnen in Ninove- info, en wat kregen we vogels en nog eens vogels. Timmermans (lachend) Dat durft ge zeggen omdat Michel De Bodt hier niet is. Moens (met verheven stem) Gij moet hier niet komen spreken over vogels. Ik wil hier hulde brengen aan al die mensen die belangloos hebben meegewerkt aan Ninove-info. Zij brachten leesbare teksten. Men kan ook onleesbare informatie geven. Torrekens In principe zijn we akkoord. Moens. Timmermans en Daumerie (terzelfdertijd) STEM HET DAN Eeckhout Iedereen is akkoord, Maar ik vraag mij af wat het de burger gaat kosten. Moens Op de begroting van '82 was er 6 miljoen over. Hiervan kan er gerust 2 a 300 000 fr uitgetrokken worden aan algemene informatie. Evenepoel Laat ons stemmen Van de meerderheid stemt alleen Roland De Rouck JA. VU en SP stemmen eveneens JA. De rest stemt neen waardoor dit voorstel verworpen wordt en de burger eenzaam achter blijft. Er volgt dan nog een lang dispuut over de ambtsbevoegdheden in het schepencollege. Vooral de schepen van het leefmi lieu, DESPRETS, die niet zou bevoegd zijn voor waterzuivering, strijd tegen sluikstorten en huisvuilophaling, is een doorn in het oog van Jacques Timmermans. Alsook de bevoegd heid van Desprets over het onderhoud van de stadsgebouwen, onderhouds werken van'gebouwen in eigen beheer, ontwerp nieuwe gebouwen, aanslui ting rioleringen, daar waar Durant schepen is van openbare werken. Dit beschouwt Jacques Timmermans als overlapping. Deze interpretatie is voldoende om het vuur te laten op laaien, want er worden allerhande zaken uit het verleden opgerakeld, tot de burgemeester uitroept tot Timmermans Gij hebt te véél toepee. Er was hier maar één God de vader en dat waart gij. Durant besluit de discussie met te zeggen dat deze oplossing volgens hem de beste was. Daar uit het verleden is geble ken dat al deze bevoegdheden niet door één persoon zijn te dragen Walter Moens, duidelijk in zijn schik, steekt van wal met een zaak over het betoelagen van het overkoepelend komitee van de Bond der Grote en Jonge Gezinnen (BGJG) Dit komitee, met name Maurits De Geest en Staf Scheerlinck, zouden 70 000 fr uitbe taald gekregen hebben, zonder toe stemming van het schepenkollege. Volgens Walter Moens, zou dit over koepelend orgaan geen werkingsverslag hebben ingediend bij de kultuurraad, daar waar de BGJG over acht erkende afdelingen beschikt waarvan er vijf in de kultuurraad zetelen. De Burgemeester Dat is een zaak uit da tijd van dhr Waltniel. Dit bedrag stond nominatief in de begro ting Moens maakt zich kwaad, waarop Waltniel antwoordt Wij bevinden ons in een nieuwe situatie. Iedereen moet zich aanpassen. Clement Priëels komt tussen door te stellen dat hij als voorzitter van de bond van Aspelare vindt, dat het coördinatiekomitee niet bij mach te was in kontakt te treden met de Stad. Waltniel besluit deze lange discussie door te beloven dat wat er ten on rechte is uitbetaald, terugbetaald moet worden. Het is 22 u 30. Hilaire Torrekens stelt voor een Commissiesamen te stellen om de zaak van de verhaalbelastingen te onderzoeken. Jacques Timmermans deelt dan mee dat de SP geen mensen zal aanduiden om in deze commissie te zetelen. Volgens hem wil de SP niet meewer ken aan een onderzoek of de verhaal- belasting blijft of niet. Dit zou een beleidskeuze zijn die thuis hoort bij de meerderheid. Ook de VU vindt een commissie over bodig. Burgemeester :Gij waart vdór de af schaffing. Wel, dat kan besproken worden. Gij waart voor inspraak en nu weigert gij in de commissie te komen. Algemeen gelach. Durant O.K. Wij zullen ons stand punt terzake verklaren. Ik zal het vuile werk doen en iedereen op gelijke voet behandelen. Moens Wij wachten het dossier af in de gemeenteraad. Burgemeester Wij zullen een com missie samenstellen met de mensen die willen. Als er hier een voorstel komt tot afschaffing van de belasting op de aanleg van voetpaden (waar de SP voorstander van is nvdr.) dan wordt dit aangenomen met algemeen heid van stemmen. De mensen van het komitee tegen de verhaalbelasting verlaten de zaal. Het is bijna 23 uur. De zitting wordt voor een kwartier geschorst. Er staan nog 15 punten op de dagorde van de geheime zitting. De meeste punten handelen over het personeel. Het voorlaatste gaat over het aanduiden van stadsafgevaardigden en kandidaat-beheerders in een twin tigtal intercommunales en verenigingen. Als laatste punt op de dagorde staat "Machtiging om in rechte op te treden" Ons is niet bekend over welk proces het dit keer gaat. AZAKI Uit partij-politiekstandpunt zorgde de verkiezing van de leden van het O.C.M.W. voor een verras sing. Van de 11 verkozen leden zijn er 4 van C.V.P-strekking 3 van de CL en 3 van de SP. De V.U. behaalde 1 verkozene. Een eigenaardige uitslag als men wéét dat de gemeenteraad is samengesteld uit 12 C.L., 9 C.VP. 7 S.P. en 3 V.U.-leden. Deze O.C.M.W.-uitslag zou het gevolg zijn van ontevredenheid binnen de C.L.-fraktie over de verdeling van de schepen ambten. Een zaak die zal gevolgen hebben. Niet te verwonderen dat de S.P.-fraktie op deze gemeen teraad zich in zijn nopjes voelde. AZAKI DIT Hier zien we dan de overzijde van de tafel. Fons Schorreel nieuwbakken S.P. raadslid had zijn sjaal omgeslagen. Urbain Daumerie, met grijze ringbaard, is het nieuwe V.U. raadslid. Hij hoort aandachtig toe wat CV.P.-fraktieleider Priëels aan het voorlezen is. De voltallige Volksuniefraktie met als leider Georgette De Kegel. Naast Daumerie zit SP-raadslid André Van Eesbeke. Georgette heeft haar mantel aan gehouden. Vele toehoorders hadden tot haar ongenoegen de zaal reeds verlaten wegens de koude. Het derde V.U.-raadslid is Renaat Raes uit Voorde. De top-drie van de gemeenteraad. Hilaire Torrekens, de nieuwe schepen van financiën, Jacques Evenepoel, eerste schepen en F.tienne Cosijns opnieuw burgemeester. Volgens Evenepoel kon dit leiden tot een 25 jaric Burgemeester schap. Hij liet ook opmerken dat het do eerste maal is sedert de oorlog dat de S.P. in de oppositie zit. "Ieder zijn beurt is niet te veel", vindt hij.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 3