4 skoon ninove Souplesse in de politiek Bibliotheek erkend jtuÉAuk veem. wotki^coCn #5 IN DE BIBLIOTHEEK DANST MEN DE SAMBA De RW 731 is de naam voor de nieuwe verbinding NINOVE-AALST Het verlengde van deze weg,.vanaf de vroegere tramstatie te Meerbeke naar de Edingse steenweg toe, kreeg ook nog de naam RW 731 mee. Het doortrekken van dit stuk Ni- noofse Ring was gepland begin de jaren zeventig, misschien zelfs nog vroeger. In elk geval werden in die jaren reeds de nodige onteigeningen doorgevoerd. Dit stuk Ringweg tussen de Hallebaan en de Edingse Steenweg was in de toenmalige planning een zeer vitaal stuk. Enerzijds moest het de verkeersstroom Edingen- Ninove-Aalst kanaliseren en ander zijds het verkeer van een nieuwe weg Geraardsbergen-Ninove-Liede- kerke-Essene (E 5)Het stuk werd dan ook gepland als een express- weg. Totdaar de planning en de onteigeningen. Wat nadien volgde is een vaudeville zonder weerga. l.Bij het verschijnen van het ge westplan Halle-Vilvoorde staat wel het stuk RW 207 (Liedekerke-Ninove) op het gewestplan op het grondge bied van Liedekerke, maar deze weg loopt dood op de grens van Roosdaal- Pamel. Ook op het Ninoof.se ontwerp- gewestplan van 1975 komt die weg niet voor. Maar geen nood. In 1979 komen ambtenaren van Openbare Werken te Pamel opmetinsjen doen voor het tracé van de weg, terwijl er onder tussen op basis van het gewestplan nieuwe woningen op het tracé ge bouwd worden. In 1979 voerde de Werkgroep Leefmilieu hieromtrent trouwens aktie en vroeg de verleg ging van het tracé via het Ninoofse industriepark. Ons tracé werd zelfs door Openbare Werken op kaart ge bracht, maar sindsdien is de zaak blijven liggen en hangt de RW 207 sectie Roosdaal-Ninove nog steeds in de lucht. 2.Op ons ontwerpgewestplan van 1975 bleef wel de RW 731 sectie Halle baan- Edingse Steenweg staan. Maar in Meerbeke ging men links en rechts van de weg juist twee woonwijken inplanten en er kwam in 1976 pro test tegen de expressweg Meerbeke- Geraardsbergen en tegen de omlei dingswegen die rond de dorpskernen voorzien werden op het bestaande tracé Ninove-Edingen. Gevolg is dat in 1978 de Regionale Commis sie van Advies onder impuls van Jacques Timmermans alles schrapt wat Ninove verbindt naar het zui den toe. Zowel de bewuste RW 731 moet er aan geloven, als de ver betering van de weg Ninove-Edingen als de nieuwe weg naar Geraards- bergen. In de plaats komt wel het tracé van de RW 80 via Idegem. Voorde en Outer. De RW 731 lijkt op dat moment dood en begraven. 3.Maar in 1981 vindt men het op Openbare Werken toch spijtig dat men met een onteigend stuk tracé zit dat men niet kan uit voeren.Minister Olivier schrijft in een nota aan de Vlaamse Execu tieve van 19 mei 1982 "In het licht van een vlotte verbinding Noord-Zuid (Edingen-Ninove-Aalst- E 5) is de verwezenlijking van de verbinding tussen de RW 9 en de RW 55 van groot belang. "Dus gunstig advies van Openbare Wer ken voor het stuk RW 731 tussen de tramstatie en de Edingse steenweg, ondanks het gewestplan. Akkermans treedt dit standpunt bij op 28 mei 1982. Hij schrijft aan de Vlaamse Executieve dat de argumenten van de Regionale Commissie (van 1978) moet worden gerelativeerd. Akker mans stelt dat deze weg alleen van lokaal belang is, dus geen druk verkeer kan aantrekken en dat dus het argument van het storen van de sociale wijken niet opgaat. 4.Akkermans vraagt vervolgens ad vies aan de Stad Ninove. Op 16 juni '82 geeft het schepencollege ongun stig advies. Dit advies is waar schijnlijk naar Akkermans doorge stuurd, alhoewel het schepencollege beslist de zaak voor te leggen aan de gemeenteraad. Met vertraging ge beurt dit na de verkiezingen, op 13 dec. 1982. De Riemaecker, altijd voorstander geweest van de verbin ding stelt voor gunstig te adviseren, mits een aantal voorwaarden. Jacques Timmermans doet er nog een schepje op en vraagt de RW 731 te realise ren in het kader van een betere ver binding naar het zuiden. Het voorstel De Riemaecker-Tim- mermans wordt bijna unaniem goed gekeurd. dus ook door alle schepe- 5.Maar de gemeenteraad heeft pech. Rond 13 dec. '82 moet de Vlaamse Executieve^beslist hebben de RW 731 niet door te trekken. Als argument neemt men het negatief advies van het Schepencollege en de argumenten die destijds de Regionale Commissie gebruikte. Op 6 jan. '83 laat Akkermans dit standpunt aan de stad weten. 6.Op 17 januari '83 leest de burge meester de brief van Akkermans voor op de gemeenteraad en deze krijgt luide instemming van Jacques Timmer mans. De rest heeft er het zwijgen toe De Werkgroep Leefmilieu treurt niet om de schrapping van deze weg. Integendeel. Toch is de vaudeville rond deze weg een pijnlijke illustra tie van de onthutsende amateuristische manier waarop in België bestuurd wordt, Dirk Van de Perre Bij de illustratie De Rw 731 wordt niet doorgetrokken. Gaat men aan de onteigende staatsgronden snel een nuttige sociale funktie geven HOE LID WORDEN VAN DE WERKGROEP LEEF MILIEU De Werkgroep Leefmilieu voor Groot- Ninove gaat nu haar zesde werkings jaar in. Het is een van de grootste en sterkste plaatselijke milieuvere nigingen van het land. De Werkgroep geeft ook al gedurende vijf jaar een eigen tijdschrift uit: MEDEDELINGENBLAD. Daarin per jaar 100 blz. milieunieuws over Groot-NinoveHet eerste nummer van 1983 is zopas uit met nieuws over de RW 731 (Tramstatie-edingen- baan) het kaatsplein De A.musanten te Okegem, de invloed van wasmidde len op de vervuiling van het opper vlaktewater, enz.De Werkgroep is er tevens om individuele burgers te helpen in de verdediging van hun milieurechten en om allerhande schendingen van de milieuwetten bij de bevoegde overheden aan te klagen. Wenst u ons ook te steunen, wenst u ook ons MEDEDELINGENBLAD te lezen wordt dan lid voor 1983. Stort hiertoe 150 frank op onze rekening 001/0788955/33 van de Werkgroep Leefmilieu. Voor klachten inzake milieu of inlichtingen kan u terecht op tel. 054/337327. De alarmkreet in ons artikel van vorige maand "Bibliotheek raakt niet erkend" is (gelukkig maar) achterhaald. Inderdaad, op 27 december 1982 ondertekende minister Poma het erkenningsbe- sluit voor de Ninoofse bibliotheek als "voltijds werkende plaatse lijke openbare bibliotheek met ingang van 1 januari 1982". Tot nog toe had het ministerie altijd man én paard genoemd eerst een volwaardig personeels lid, dat de werkelijke leiding van de bibliotheek heeft, dan pas erkenning. Maar ook in de ministeries spant men wel eens de kar vóór het paard. Zoals reeds gezegd werd de bibliotheek onvoorwaardelijk erkend. In een bijbehorend schrijven van 30 december schrijft het ministerie wel nog "Voor de goede werking van uw P0B.verdient het sterke aanbeveling om zo vlug mogelijk een voltijds werkend leidend personeelslid aan te stellen dat voldoet aan de gestelde voor waarden" Hoe het nieuwe schepenkollege hierop zal reageren is vooralsnog onzeker. Dat er echter dringend nood is aan een ernstig personeels beleid, mag blijken uit bijgaande "literaire" inzending. G. Vande Winkel De zwoele periode uit de tijd van het pornografisch boek "De Zwerver verliefddoor A.v.Schendel is nauwelijks voor bij of de bibliotheek van Ninove is terug geschiedenis aan het schrijven op de kulturele blad zijde van onze stad. Op dit ogenblik, een maand na de wisseling van het kollegebestuur danst het personeel dagelijks zijn samba. De Nederlandse kabaretier Herman van Veen schreef hiervoor het refrein, en gaf ook de au teursrechten om het hier te zingen en te publiceren. Wie momenteel bezoeker is van de Ninoofse bibliotheek zingt alvast het volgende stroofje wanneer hij de bibliotheek binnen gaat en buiten komt "eentje voor de avond centje voor 't plezier eentje voor de middag eentje voor de grote sier". Er werden namelijk voor het biblio theekpersoneel twee cheffen aange duid. Een voor 's middags en een voor 's avonds. Misschien een nieuw kafnavallied voor het College, de burgemeester kan er alvast iets mee doen. Of er binnenkort ook twee stadsontvangers en twee gemeente- sekretarissen komen weten we niet. Moest dat meteen de werkloosheid op slorpen, dan voor ons niet gelaten. Maar goed, wat is er nu gebeurd in dit feestelijk lokaal van Ninove Omdat de bibliotheek op dit ogenblik niet over een vaste bibliothekaris beschikt besliste het bestuur om twee cheffen in dienst te houden. Of het personeel hiermede beter ge diend is kan alvast in vraag worden gesteld. Heb je ooit al eens een voetbalmatch met twee scheidsrech ters gezien Of nu de ene chef van de middagploeg het werk goed keurt en de andere chef van de avondploeg het op zijn beurt afkeurt weten we niet. In ieder geval, de toekomstige bibliothecaris zal zeker niet de eerste de beste zijn, want het werk van twee. bibliothecarissen op uw kar krijgen is niet van de poes. Een zaak staat vast, door de er kenning van de bibliotheek zal men zo vlug mogelijk deze man of vrouw moeten aanstellen, zoniet gaat de trofee van de erkenning volgend jaar weer naar Brussel. Het zal zeker niet makkelijk zijn om een geschikt persoon hier in onze stad te vinden. Maar het kollege heeft in het verleden reeds bewezen over de nodige kreativi- teit te beschikken. Men verstaat deze kunst ook in Oke gem, want die deelgemeente heeft hiervoor zijn beste zoon uitge stuurd. In ieder geval, de nieuwe schepen van Kuituur weet waaraan te beginnen. Onnodig te zegqen dat dit "zwaar" dossier een eerste trimesterieel proefwerk zal zijn van de Okegemse jongen in de Ni noofse klas. Maar wees ervan over tuigd, hij zal zeker zijn best doen, zich goed voorbereiden, links en rechts informatie opzoeken en desnoods familie en vrienden raad plegen om deze "test case" te door staan. In de politieke keuken heet dat "Een zo ruim mogelijke consen sus hebben"Of kandidaten zich al aangeboden hebben of reeds aange zocht werden is niet bekend. Fa brieksgeheimen raken ook moeilijk buiten de muren.Maar je moet geen Dame Blanche zijn om nu reeds vast te stellen dat de operatie "Aanwerving bibliothekaris' een zware ingreep zal zijn, in de poli tieke buik van Ninove. Bepaalde ver- kiezingswanden zijn nauwelijks geheeld en men zwiert hier terug al met het mes. Hopelijk laat de schepen van Kuituur zich assisteren door een dokter, wanneer het zover komt. Nu er in de gemeenteraad geen dokter meer zit, kan het een vrij blijvende keuze zijn. Verloopt de ingreep zonder moeilijkheden en treden achteraf geen afsto- tinqsverschijnselen op, dan kan het bibliotheekwicht zich in alle rust ontwikkelen.

Klokzjiel | 1983 | | pagina 4