Vluchthuis en Jiac kappen ermee Ninove zwart op wit LIONSCLUB schreef geschiedenis VLUCHTHUIS VOCHT TEGEN DE BIERKAAI VAN INSTANTIES JIAC EN DE KRITERIA VAN HET MINISTERIE Jlftt Nimvt MOET btmrtM Vluchthuis Ninove zet er een punt achter. Wat niet betekent dat de zin ervan teneinde was. Wanneer zong Lennon ook weer "Woman is the nigger of the world"? Haar situatie wordt langsom zwarter. Werkloosheid, een hardvochtig i.herstel beleid problemen waarover in politiek-eko- nomische regionen drukdoend wordt gepalaverd, nemen in beperkte, klei ne kring, in de huiskamer reële, tastbare vormen aan. Problemen die vaak uitmonden in gewelddaden. Nu is er echter geen vluchthuis meer in Ninove, die iets aan die schrij nend konkrete toestanden, geweld, waarvan de vrouwen in casu het slachtoffer zijn tracht te verhel pen. Waarom dan Er is die eeuwige bier kaai van instanties waarop men zijn enthousiasme op den duur te pletter vaart. Dat laat builen en blauwe vlekken achter binnen de groep mede werksters ...het verhaal van de kruik die breekt Bij gebrek aan erkenning door de overheid en de daaruit voortvloeien de onmogelijkheid om onze werkings kosten, vb. personeelskosten te dragen We streven samen met de andere vluchthuizen naar een erkenning als opvanghuizen met een eigen karakter, inspelend op de specifieke proble matiek van de mishandelde vrouw en haar kinderen. De overheid keurde vorig jaar een Koninklijk Besluit goed, waardoor ze onthaaltehuizen erkende en tussen komsten voorzag in hun werkings kosten. Tehuizen voor daklozen, ex- gedetineerden, krisisopvangcentra, en ook vluchthuizen werden geacht onder de noemer onthaaltehuizen te vallen. Om in aanmerking te komen voor deze vorm van subsidiëring, dienen we aan een groot aantal normen te be antwoorden, die vreemd of tegenstrij dig zijn aan onze werking. De vlucht huizen, verenigd in de Federatie Vluchthuizen voor Mishandelde Vrou wen, weerleggen deze vorm van er kenning en blijven vechten voor een erkenning van hun eigen werking. Niet enkel ontbreekt het ons aan erkenning door de overheid, ook andere hulpverleningsinstanties- voornamelijk de OCMW's- gebruiken ons enerzijds voor de opvang van hun moeilijk kliënteel, maar schui ven anderzijds te dikwijls hun maatschapppelijke en financiële verantwoordelijkheid naar ons af vb Een vrouw die geen eigen in komsten heeft, mishandeld wordt door haar partner, komt in het vluchthuis terecht. Ze klopt nood gedwongen bij het OCMW aan voor de betaling van haar verblijfs kosten en/of bestaansminimum. Frekwent zien we dat het OCMW de vrouw verwijst naar een ander OCMW (vb. van het OCMW van de huidige verblijfplaats naar het OCMW van de gemeente waar ze in geschreven is in het bevolkings register, en omgekeerd)De vrouw kan haar verblijf in het vlucht huis niet betalen het OCMW schuift zijn verantwoordelijkheid af het vluchthuis dat zelf in geldnood verkeert kan de vrouw niet zomaar de straat opsturen en ziet haar financieel budget uit hollen. De werking van het vluchthuis werd gedragen door vrijwilligers, vrij gestelden van stempelkontrole en BTK-ers Voornamelijk deze laatsten namen een groot deel van de permanentie voor hun rekening en bouwden een aantal facetten van de werking ver der uit. Bij het einde van het BTK-projekt, dienden we een aan vraag in voor een ander BTK-projekt. Het antwoord van de RVA was nega tief. Hetzelfde gebeurde toen we een aanvraag indienden voor de te werkstelling in het 3de arbeids circuit De RVA eist o.m. dat het vluchthuis eerst iemand tewerkstelt, vooraleer zij tussenkomt in de tewerkstel ling van werklozen. En aangezien het voor ons financieel onmogelijk is om personeelskosten te dragen, komen we niet in aanmerking voor 3de arbeidscircuit,... komt de permanente opvang van vrou wen in moeilijkheden in het gedrang ...kwam onze werking eens te meer op de helling te staan. Ook bij deze bedreiging van onze werking hebben we niet stil gestaan. We hebben gezocht naar nieuwe medewerkers, naar mensen die o.m. met vrijstelling van stempelkontrole of op vrijwillige basis naast hun werk, de mogelijk heid van een permanente opvang mee zouden verzekeren.We kregen respons vanuit verschillende hoeken, onvoldoende echter om een permanente energieke werking te verzekeren. Het uitputtend engagement met zijn vaak frustrerende resultaten, het vechten tegen de administratieve molen en dan nog door de mazen vallen, het gebrek aan erkenning... bracht een moeheid teweeg bij de medewerkers Verschillende medewerkers bleven weg, zagen het niet meer zitten... maar werden onvoldoende vervangen door nieuwe energie. Het einde van ons 3jaar durende huishuurkontraktde noodzaak op zoek te gaan naar een nieuw onder komen voor het vluchthuis, maakte de vraag naar ons al dan niet ver der werken kritieker. We hebben tenslotte de knoop door gehakt twij felend met spijt en schuldgevoelens, maar onvoldoende bestand tegen een uitputtingsmars. We stoppen, laten ons niet doodbloe den. We zijn ons bewust dat we in perio des met een gunstiger sociaal kli maat een langer leven zouden kennen. En alhoewel we het in onze werking niet gemakkelijk hadden, hebben we de strijd gestreden dank zij o.m. de erkenning van verschillende hulp verleningsinstanties, die op onze werking beroep deden, vertrouwen in ons stelden. Ook dank zij de morele en financiële steun van heel wat personen. Vluchthuis Ninove legt de strijd bijl neer...de dupe is de vrouw, in het biezonder de mishandelde vrouw. Ze kan terecht in andere vlucht huizen voor mishandelde vrouwen, die te kampen hebben met soortge lijke moeilijkheden, maar dank zij bijv. hun situatie in een groot stad gemakkelijker beroep kunnen doen op meer of nieuwe medewerksters. In Ninove mogen we de werking van het vrouwenhuis niet over het hoofd zien. Alhoewel het aksent in deze werking anders ligt in vergelijking met het vluchthuis, kan zij een onmiskenbaar belangrijk element zijn in de bestrijding van de vrouwen onderdrukking, laat ze vrouwen in moeilijkheden niet in de kou staan. VLUCHTHUIS Ninove In mei '81 ging het Jongeren In formatie en Adviescentrum (JIAC) van start. Sedertdien liepen honderden jonge ren het JIAC binnen op zoek naar informatie over dienstplicht, gewe tensbezwaren, hun rechten als min derjarige, een moeilijke studie keuze, drugs Sedertdien hielpen we meer dan 100 jongeren die ernstige proble men hadden op hun werk die het thuis niet meer zagen zitten die kapot gingen aan hun werkloosheid; met psychische problemen, We voerden akties tegen de stij gende jongerenwerkloosheid we gaven informatieavonden voor school verlaters, over druggebruik. We ervaarden ons bestaan als zinvol. Maar het gaat niet langer goed met JIAC Ninove. We moeten noodgedwongen sluiten. Niet omdat de jongeren geen proble men meer hebben, of omdat ze geen nood meer zouden hebben aan informa tie, ook niet omdat er geen knel lende problemen meer zijn waarrond we aktie kunnen voeren. Integendeel, de krisis slaat de jonge ren meer dan ooit om de oren...stij gende werkloosheid, bewapeningswaan zin, de steeds komplexer wordende maatschappij En uitgerekend nu wordt het die cen tra - die de jongeren willen onder steunen in hun kwetsbare situatie - uiterst moeilijk gemaakt wat betreft erkenning, subsidiëring door de overheid In juni '82 voerden de JIAC's een gezamelijke aktie tegen het alsmaar besnoeien van de werkingskosten door de regering, het laattijdig uitbetalen van de subsidies,... We stelden ons solidair met de an dere JIAC's, ondanks het feit dat we nog niet gesubsidiëerd werden. '82 was het werkjaar gedurende het- welke we voor het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur moes ten bewijzen dat we subsidiewaardig waren Aangezien het budget dat zij moeten verdelen, niet aangroeit, eerder inkrimpt, stellen zij steeds hoge- |1 ïJMta. Suft Uttid rm v* -$ƒJ QUN SfifBSmiï-S tl M dud u iür* vsph u? sfki&M (Ui m-M. gyfruma -Ifff - in iÜ 4** iU. r dé Xs** 44* éJf A4W A&* i h£~ ét W ik i--~ w. i yyiy At ,v' i y atStViv* - i V--. v>'. tin faj -Wikt' itu Tlt ZiUU re eisen aan de JIAC's. Elk gesubsidiëerd JIAC moet tenge volge daarvan krabbelen om overeind te blijven, terwijl al een aan tal centra moesten sluiten. Vooral JIAC's die streven naar erkenning krijgen het hard te verduren. Waar onze erkenning voor '83 -met de maatstaven van een paar jaar geleden - kans maakte, werd deze nu van tafel geveegd. We kregen een 2de kans. Maar die 2de poging kunnen we financieel niet aan. Vorig werkjaar werkten we met 3 BTK-ers, die samen met verschil lende vrijwilligers de permanen tie verzekerden, het werk koördi- neerden en richting gaven. Een volgend aangevraagd BTK-pro- ject, dat deze permanente funktie waar zou maken, wordt maar niet goedgekeurd. Een werking, enkel op basis van vrijwillige inzet van de medewerkers, zou zeker niet beantwoorden aan de eisen gesteld door BJV (Bestuur voor Jeugdvorm- ing)We stonden in een heel dubi euze situatie enerzijds de nood aan een JIAC in het Ninoofse en anderzijds het onvermogen om hier op in te spelen en te beantwoorden aan de gestelde kriteria door het ministerie. Deze kriteria naast ons leggen en de werking uitbouwen naar ons eigen kunnen - zonder bezoldigde kracht - was één van de mogelijk heden die we naderhand afwezen omdat de nood aan permanentie en een richtinggevende lijn op langere termijn onbeantwoord bleef. Het JIAC gaat dus eind januari dicht - gedaan. JIAC Ninove De leden van de Lionsclub Ninove hebben een niet gedateerde noch gepagineerde brochure opgesteld over de geschiedenis van Ninove. De brochure is zeer luxueus uit gegeven, rijk geïllustreerd en telt naar schatting een honderdtal bladzijden. De brochure, die blijkbaar van re cente datum is valt uiteen in een aantal niet genummerde hoofdstuk ken waarvan het langste de titel draagt "Stadsbeeldontwikkeling van Ninove door de eeuwen heen, uit de geschiedenis van M. VAN GARSEN". Groot is echter de verbazing te moeten vaststellen dat deze Van Garsen niemand minder is dan H. VAN GASSEN, uit wiens Geschie denis van Ninove met gulle hand hele perikopen, zonder enige bron aanduiding, zijn overgenomen. Ver der bevat het boek een korte tekst over en van "Paul de Mont" en een stuk overgenomen uit De Denderklok met als titel "Rust en onrust in de abdij". In het boek staan ook heel wat foto's van het Groot-Ni- noofse landschap en gebouwenpatri monium, die gemaakt zijn door leden van de fotoclub Focus. Deze foto's vormen de beste en enig originele bijdrage van de brochure. Slordig plagiaat, maar mooi gepre senteerd, dat is de totaalindruk die de gehele brochure achterlaat. Enkele voorbeelden. Het kaartmate riaal, zonder bronvermelding over genomen uit Van Gassen en elders, wordt tot een ware poespas herleid. Als er maar geïllustreerd wordt lijkt de visie te zijn. Chronolo gie of de betekenis van de illustra ties lijken van geen tel.Ook bij de ondertiteling van de oude prentkaar ten of foto's is er vaak met de pet naar gegooid. Een prentkaart waarop duidelijk te lezen staat "Ninove en 1902. La Porte aux Vaches et le Cercle ouvrier" krijgt als onderti tel "Een stekskesfabriek naast de Koepoort in 1894". De kerk van Neder- hasselt neemt men voor die van Aspe- lare. Het waterkasteel van Oetingen wordt te "Lieferingen" gesitueerd. Niet alleen de schrijfwijze van Lieferinge maar ook die van Neigem levert problemen op. Steevast wordt er "Neygem" afge drukt. Pollare is een "kappel" in de schuitstraat rijk. Enz, teveel om op te sommen. Wat taalfouten be treft is deze brochure uitstekend geriefd Kortom de Lions -wat staat voor Liberty Intelligence Our Nations Safety- hebben hun naam en de geschiedenis van Ninove geen eer aangedaan. Jammer. Geld en goede bedoelingen volstaan niet om goede geschiedenis te brengen. Zin voor exactheid is eveneens nodig. Wie deze brochure, hoofd zakelijk een kijkboek, legt naast een ander kijkboek als "Ninovie- ters Kaffeegieters" heeft een maatstaf om te vergelijken. De conclusies liggen voor de hand. Argus

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5