Start dienstencentrum Wanbedrijf of zwansbedrijf kultuurraad BETOELAGING KRITIEK DIENSTENCENTRUM GEF0EFEL ninove STUURGROEP Op dinsdag 1 maart had in de boven zaal van de Stedelijke Bibliotheek in de Dreefstraat, de eerste alge mene vergadering van de nieuw ge- installeerde Kultuurraad plaats. Het was lekker warm in de zaal. Toch liep er iets mis. Een groep Yoga-beoefenaarshet ligmatje onder de arm, stond beteuterd te kijken. De kultuurraad had blijk baar vergeten deze groep in te lichten over het gebruik van de zaal voor de algemene vergadering. Na dit misverstand, dat hopelijk in 't vervolg niet meer zal plaats hebben, werd er overgegaan tot de verkiezing van de leden van de erkenningskommissie (12 leden), Uit deze groep werden Georges De Ville tot voorzitter, Michel Vanderborght tot ondervoorzitter, en Fons De Clercq tot sekretaris, verkozen. Voor het jaar 1983 is er 730 OOOfr. voorzien voor de kulturele vere nigingen in de begroting van de stad. Het dagelijks bestuur, om advies gevraagd door het schepen college, besliste dit bedrag te verdelen als volgt: -de 16 gepensioneerdenbonden 48 000 frank (16X3000frank) -de 23 vrouwenbonden 69 000 frank (23X3000frank) -de 17 kuituurfondsen 51 000 frank 17X3000frank) -de 28 andere verenigingen 84 000 frank (28X3000 frank) -de 9 Bonden van Grote Gezinnen 27 000 frank (9X3000 frank) -de 6 muziek maatschappijen 240 000 frank (6X40 000 frank) TOTAAL 519 000 frank Al deze verenigingen zullen ge vraagd worden een werkingsverslag binnen te zenden. -80 000 frank zal worden voorzien voor de betoelaging van activi teiten in die deelgemeenten waar de stad geen passende infrastruk- tuur (gebouwen) ter beschikking kan stellen van de plaatselijke verenigingen. Deze toelage kan bij gevolg worden aanzien als een tus senkomst in de huur. Zij bedraagt maximum 1000 frank en kan slechts twee maal per jaar aan eenzelfde vereniging worden toegekend, die dan ook de nodige bewijsstukken zal moeten kunnen voorleggen. -28 000 frank zijn voorzien voor 4 opgelegde prestaties aan 7000 frank per optreden van groep Spiraal en het Ninoofs Gemengd Zangkoor. -103 000 frank zal aangewend worden voor de aankoop van materiaal voor de uitbouw van een dienstverle ningscentrum ten behoeve van de Ninoofse verenigingen erkend door de Stedelijke Kultuurraad. Daar het dagelijks bestuur, inde onmogelijkheid was nog een alge mene vergadering bijeen te roepen om dit advies te laten goedkeuren, werd er beslist dit advies toch door te drukken. Het werd ondertus sen door de Gemeenteraad goedge keurd. Er werd dan ook kritiek ge leverd op deze werkwijze. De voorzitter van de kultuurraad, Paul Van den Haute, had dit voor zien, en vroeg dan ook begrip voor deze handelswijze. Na een stem ming onder de leden van de alge mene vergadering werd het advies achteraf goedgekeurd met 42 tegen 3. Alle ogen zullen dan ook gericht worden op de beloofde diensten centrum. Met 103.000 frank zal er niet ver kunnen gesprongen worden. Als men bedenkt wat bv. een degelijke muziekinstallatie kost, waarover de stad nog niet beschikt. Er heerste duidelijke ongerustheid onder de aanwezigen, over de kontrole op het gebruik van deze nieuwe materialen. Wat het bestaande stadsmaterieel be treft, werd er aangedrongen op een herziening van het bestaande reglement. Vooral het vervoer, en het plaatsen van dit materiaal, is voor vele verenigingen een domper op hun activiteiten. Op het einde vande vergadering deed de voorzitter het voorstel, de 23 verenigingen die wegens on voldoende bewijzen van hun activi teiten, nog geen betoelaging ont vingen voor 1981, toch uit te betalen. De totale som bedraagt 90.280 frank. Nadat werd aange toond dat deze verenigingen geen inspanning leverden om deze bewij zen binnen te brengen, na herhaald aandringen, trekt de voorzitter dit voorstel terug. Jean Van der Schueren, koördinator in de Koepoortkoncerten, maakt dan van de gelegenheid gebruik de aan wezigen erop te wijzen welke moge lijkheden men heeft om allerlei drukwerken te laten uitvoeren door de stadsdrukkerijmits men lang genoeg op voorhand de teksten kan binnen brengen op de socio- kulturele dienst. Zijn pleidooi, om de zaal boven de bibliotheek op te knappen, wordt door de aanwezige schepen van kuituur, Van Eeckhout, beantwoord, met de opmerking dat er voor deze zaal nog geen definitieve bestemming is vastgelegd, maar dat er moge lijkheden bestaan om in het nieuwe stadhuis bij ingebruikname concerten de organiseren. Wie dacht dat met deze algemene vergadering de kous van de subsi dies voor 1981 af was, heeft het verkeerd voor. Samen met een brief van de pas samengestelde erken ningskommissie kregen de leden van de Kultuurraad, een uitnodiging voor een nieuwe algemene vergadering op donderdag 24 maart. Twee punten stonden op de agenda. Ten eerste een voorstel tot het tóch betoelagen van de verenigingen die geen of onvol doende bewijzen leverden van hun ak- tiviteiten bij het werkingsverslag van 1981 en ten tweede het uitwerken van voorstellen i.v.m. de werking, beheer van en aankopen voor het dienstver leningscentrum. Als het eerste punt te sprake komt, blijkt al vlug dat hier gefoefeld wordt. De 90 280 frank waarvan sprake was opde eerste algemene vergadering is ondertussen 104 750 frank gewor den. Van Georges De Ville, voorzitter van de erkenningskommissie komen we te weten dat een lid van deze kommis sie, bewijsstukken thuis bewaarde. (Volgens haar zeggen waren deze te laat binnen gekomen) Twee verenigingen die om reden van onvoldoende aktiviteiten in 1981 ge schrapt waren van de subsidielijst zijn niet akkoord met de gang van zaken en willen duidelijk maken, dat wanneer verenigingen die géén bewijzen hebben binnen geleverd en tóch gesubsidieerd worden, beloond worden voor hun slordigheid. Daar waar zij, op basis van het feit dat er bewijsstukken waren bijge voegd, geschrapt werden wegens on voldoende aktiviteiten. Men moet immers 6 aktiviteiten organiseren waarvan er slechts twee in samenwerking met an - deren. Aan de hand van bewijsstukken kan men vlug nagaan of dit laatste wel het geval is. Dan komt de aap uit de mouw. De voorzitter vraagt de stemming. De meeste verenigingen die zeker wa ren van hun subsidie zijn afwezig gebleven De meerderheid van de aanwezigen bestaat uit verenigingen die hun subsidie op de valreep komen ver dedigen. De uitslag is nogal duide lijk. Men kan moeilijk tegen zijn eigen subsidie stemmen. Toch zijn er vijf onthoudingen van mensen die vinden dat dit ganse gedoe één groot vraagteken is. (18 vóór, 9 tegen, 5 onthoudingen) De vergadering wordt dan verdergezet met diegenen die willen meewerken aan de stuurgroep van de gemeente lijke dienstverlening. Er werden vijf punten besproken die aan de volgende algemene vergadering van 21 april zullen voorgelegd worden. 1.De tussenkomst in de huur voor de verenigingen van Appelterre, Aspelare, NederhasseltMeerbeke, Lieferinge, Denderwindeke en Neigem. (in deze gemeenten is er géén buurt huis) 2.Het gebruik van de stadsdrukkerij (Bureau-offset) 3.Het gebruik van de stencilmachine in het huis Behn. 4.Het gebruik van het eigen materieel dat nog moet worden aangekocht. 5.Het gebruik van het stadsmaterieel, met mogelijkeid van het kunnen be roep doen op stadsvervoer. Ook werd er medegedeeld dat er moge lijkheid bestaat het huidige regle ment te laten aanpassen en aanvul len. Daar Ninove in de toekomst toch nooit over een kultureel Centrum zal kunnen beschikken, is het maar normaal dat de stad een inspanning doet om de kulturele verenigingen zo goed mogelijk materieel te helpen. Dit zal trouwens vèèl beterkoop uit vallen. Azaki Jacques Timmermans heeft ontegen sprekelijk talent, akteurtalent bedoel ik. Of hij nu schepen is of oppositielid, aanklager of aan geklaagde, steeds haalt hij met brio de krant en is hij het mid delpunt van de show. Zo ook zijn lumineus idee om van uit de oppositie voor een aantal banaliteiten, waarvan de zwaarste zijn ontroerende bekommernis om de karnavalgroepen op een 'legale' manier aan hun centen te helpen, de gemeenteraad in extra-zitting bijeen te roepen. Wie doorbrave Etienne Cosijns kent -en Jacques kent hem zeker-die kon toch weten dat zulke raad overbodig was, gezien Etienne, alom gewaardeerde volksvriend en vertrooster, nooit zou laten gebeuren dat karnaval groepen met lege handen huiswaarts zouden keren. Op dat niveau van problemen falen ware een politieke ramp voor hem geweest. Dat wist hij, dat wisten zijn tegen strevers Grandioos eigenlijk wat dan op 7 februari gebeurd is. Andrë Stevens die als dienstdoend burgemeester -kon de burgemeester zich een meer geschik vervanger dromen?- de gemeen teraadszitting opent, de memorabele zin uitspreekt "Zeg maar Etienne" en nadien de zitting, waarop verder niets gezegd is, sluit.Absurdhet openen en sluiten van een gemeente raad die niet heeft plaats gehad. Grotesk, dat daarna Jacques Timmer mans een persconferentie geeft in de raadszaal van het stadhuis, ter wijl de legale burgemeester diezelf de pers kan ontvangen in het café Cambrinus. Zijn er nog karnavalesker situaties in te denken Is onze karnavalstoet, die meer en meer de ernstige toer op gaat, nog het sub sidiëren waard als we zien hoeveel komisch talent er in eigen gemeente raadsrangen schuilt Eet moet gekriebeld hebben bij Armand De Riemaecker, afgedankte groot meester uit het politieke bedrijf, want na een tijdje stilte is hij in zijn pen gekropen, Jacques Tim mermans achterna. Armand, uw come back is gelukt met uw artikel in De Denderklok van 25 febr. 1983. Armand, gij oorkondt er dat olijke André een WANBEDRIJF pleegde waarop tot TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF staat en dat de gestelde overheid (begrijp de burgemeester) VERPLICHT is dit wanbedrijf dadelijk aan de procureur des konings kenbaar te maken. Armand, onder ons gezegd, moest ge nog een laattijdige karnavalkater verwerken toen ge dit artikel schreef? Want kom Armand, André de nor laten indraaien omdat hij voor één keer voor burgemeester speelde met als verzachtende omstandigheid dat het karnavaltijd was En onder ons gezegd "Hij deed het goed"! Kom Armand, de procureur des konings gaan lastig vallen met de clowneske streken van het Ninoof se politieke leven en de belastings betaler doen opdraaien voor de ge rechtskosten ter opsporing van dat zogenaamd wanbedrijf Want Armand, indien André een wanbedrijf pleegde, dan hebt gij een zwansbedrijf be dreven met uw artikel in De Dender klok. Tenzij ge wilt bekomen dat het parket een psychiater naar het Ninoofse stadhuis afvaardigt om te laten vaststellen wie daar eigen lijk nog toerekenbaar is. Indien dat de bedoeling is, dan getuigt ge van groot inzicht. Zoniet moet de vraag gesteld worden of de kle pel van De Denderklok niet wat loos hangt. Tenslotte wens ik ook een ernstige bijdrage te leveren tot opbloei en vervolg van de Ninoofse poli tieke revue. Daarom stel ik plechtig de volgende niet onbelangrijke kwestie voor als agendapunt op de eerstkomende gemeenteraad HEBBEN DE OP DE GEMEENTERAAD VAN 7 FEBR 1983 AANWEZIGE GEMEENTERAADSLEDEN RECHT OP HUN ZITPENNING Deze vraag beroert in ruime mate de publieke opinie en de behandeling van die vraag wordt ongetwijfeld een poli tieke tophit. Om concurrentiële re denen met De Denderklok stelt vanaf volgende maand 't Klokzjiël zijn kolommen open voor elkeen die om trent dit zwaarwichtig probleem zijn mening wil uiten. Overweeg ter inspiratie dit motto Wie aan 't klokzeel trekt doet de dender klok luiden. Uw lachende derde i

Klokzjiel | 1983 | | pagina 3