Tf GUATEMALA IVP. "Ja, veel. Bijvoorbeeld Coca-Cola (dieniet enkel frisdranken, maar ook veel andere artikels produceert), auto-industriën (zoals General-Motors, Toyota), petroleum multinationals (zoals Standard Oil, Shell), Duitse farmaceutische bedrijven (Bayer, Hoechst, ...,)en de grootste multinational United Brands (waarin United Fruit Company opgegaan is die de welbekende Chiquita Bananen verkoopt), die dan weer vertakkingen heeft in andere industriën. De multinationals zijn in van alles gemoeid. Dan zijn er ook de grote banken zoals de Bank van Amerika. Het Amerikaans kapitaal heeft enorm veel be langen in Guatemala te verdedigen en probeert daarom een militaire diktatuur in stand te houden. Maar op lange termijn is de situatie onhoud baar. De bevolking zal de honger en de miserie niet blijven pikken. Er zijn in Guatemala een 20 families (afkom stig uit alle hoeken van de wereld), die alles in handen hebben niet enkel de economie, ook de rechtbanken de regering, het leger... Deze families die met elkaar verbonden zijn door huwelijken en zaken zorgen voor de produktie van goederen en voor goedkope arbeidskrachten en hebben de multinationals vandoen voor de afzet van de produkten. De multinationals, vooral de Amerikaanse, verdienen er gemakkelijk veel geld goedkope grondstoffen en arbeidskrachten, een ware roof... Sommige grondstoffen, bvb nikkel, worden zelfs gebruikt bij de produktie van wapens die dan gericht worden op het volk dat in opstand komt tegen zijn uitbuiters. De rijken worden er steeds rijker. Het meeste van wat geproduceerd wordt, wordt geëxporteerd naar Amerika, naar het Westen. De grote massa in Guatemala bezit een zeer geringe koopkracht en kan zeker de Amerikaanse en Japanse produkten niet kopen, hoogstens eens een transistor. VERDWENEN De Scheutist Serge Berten uit Henen verdween spoorloos op 19/1/82 in Guatemala. U kende hes. Wanneer ontaoette U hea voor het laatst IVF. "In November 1981. Onze samenwerking was niet zi nauw, aangezien we elk afzonderlijk in een andere parochie van het departement werkzaam waren. Maar we kwamen om de maand bijeen, samen met nog ande ren van ons bisdom. Af en toe troffen we elkaar ook in de Boerenorganisatie. zo leerde ik hem tamelijk goed kennen, net zoals de andere Belgen aldaar." Hoe vernaa U de verdwijning van Serge Berten en wat weet u daarover IVF. Iemand die ik kende was getuige van het gebeuren Toevallig ontmoette ik hem nog dezelfde dag en hij vertelde het mij. Duizenden andere mensen is zowat hetzelfde overkomen als Serge Berten. Twee wagens waarin 5 of 6 zwaarbewapende man nen van het leger zaten, stopten en pikten drie mensen op, o.a. Serge Berten. Ik vermoed dat hij ergens in een militaire basis is terecht gekomen en heeft moeten on dergaan wat vele anderen vóér hem meegemaakt hebben. Enkele dagen daarvèAr, op V/82 werd pater Schilderaans gevangen genomen door geheime diensten van het leger. Nadien werd hij terug vrijgelaten. Nu is hij in België. Denkt U dat er een verband bestaat tussen beide ontvoeringen IVF. We wisten dat naar Serge gezocht werd. Dat is niet zo verwonderlijk als men ziet wat de aktiviteiten van Serge in Guatemala waren. Tijdens de laatste maanden had Serge zich ook wat gedistanciëerd van Scheut en hij had ge vraagd, om een jaar lang voor een stuk los van hen te kunnen staan. (Wat nog niet wil zeggen dat hij uit de orde was.) Pater Schildermans, was een parochiepriester, die niets te maken had met de volksorganisa ties, in dit geval de boerenorganisatie, waar Serge wél mee verbonden was. Wel had Serge enige maanden voordien in zijn parochie gewerkt. En het is dus niet uitgesloten, dat de ontvoerders van Schildermans het in feite op Serge gemunt hadden. Maar ik kan mij moei lijk indenken dat ze niet op de hoogte waren van het feit dat Serge daar toen niet meer was. In elk geval is Schildermans zeer snel vrijge komen dank zij erge druk op de autoriteiten vanwege Scheut en de hogere kerkelijke lei ding. Hij heeft veel geluk gehad." Na een kortstondig verblijf in België in au gustus 1982 keerde Serge Berten op eigen kosten terug naar Guatemala, vèérdat zijn vakantieperiode voorbij was. Op 12/10/82 bood hij zijn ontslag aan aan de gemeenschap van Scheut. Waarom allemaal IVP. Dat hij vroeger naar ginder terug keer- deerde heeft vooral te maken met zijn erg geëngageerd zijn, met zijn bekommernis om het volk uit de streek. Eigenlijk had Scheut hem gevraagd om theologie te gaan studeren in België, maar hij weigerde dit, omdat hij vond dat het nu niet het moment was om ergens rus tig te gaan studeren en niet om te zien naar de mensen ginder. Serge Berten was wel niet meer afhankelijk van Scheut-Guatemala, maar wel nog lid van Scheut-Rome." Denkt II dat Serge Berten nog in leven is IVF. Vroeger zouden we onmiddellijk gedacht hebben van niet. Maar de laatste jaren hebben we ondervonden dat de militairen van taktiek veranderd zijn gevangen genomen mensen worden soms in leven gehouden, ondervraagd en met anderen geconfronteerd met de bedoeling om nog anderen te kunnen ontvoeren. In dergelijke situatie in leven blijven is soms nog erger dan ter plekke neergeschoten worden bij arrestatie Het enige wat ik weet is het volgende Serge is al tamelijk lang spoorloos verdwenen. En dan wordt het vermoeden dat hij dood is wel sterker en sterker. In Guatemala zijn verschillende kerken aktief. Welke rol spelen ze daar 1 IVP. "De katholieke kerk heeft het grootst aantal leden. Maar de laatste jaren zijn er tientallen religieuzesekten bijgekomen. En zo kan men dan in een klein dorpje tot 10 "Capilla" (kapellen) aantreffen, die allemaal van een ander opschrift voorzien zijn. Men vindt er zeer veel Amerikaanse zende lingen, die proberen hun aanhangers te vinden voor bepaalde sekten die daar enorm veel geld tegenaan smijten. De bedoeling van die sekten is in de eerste plaats een godsdienst te bren gen aan de mensen die hen passief maakt en zeker niet helpt om er bovenop te komen; een die hen angstig maakt, (de wereld zal binnen kort vergaan een waarin vooral het hier namaals telt. Al die verschillende sekten zaaien verdeling onder de mensen en vermen een beletsel voor samenwerking. Bovendien eisen ze geld goed van de bevolking tienden, var kens, kippen. In heel Latijns-Amerika is de katholieke kerk de laatste tijd een andere weg ingeslagen. Men wil er de mensen mondig maken, de waarde van het menszijn leren zien en de schuld en angstgevoelens wegnemen. Bovendien wordt meer nadruk gelegd op het welzijn van de ge meenschap, eerder dan op het welzijn van het individu. De huidige diktator, Rioss Montt (die op 23/2/82 aan de macht kwam via een staatsgreep) was vroeger een "groot katholiek". Zijn broer zelfs bisschop. Voor zijn staatsgreep ver bleef hij enkele maanden in de V.S. en toen hij terug keerde naar Guatemala werd hij hoofd, dominee, van een sekte the Gospel Outreach Church). V ftèr de radio en televisie ver klaarde hij, dat God zelf hem tot president van Guatemala had verkozen Elke zondag predikt hij en hij beweert dan dat God hem gezonden heeft om Guatemala te redden uit de handen van de kommunisten. Uit een onderzoek is gebleken, dat die sekte van Rios Montt pas recent werd opgericht en rijke leden telt uit de V.S. De campagnes die de sekte voert kosten onge looflijk veel geld en zijn gericht tegen het kommunisme." Vermoedt U dat de CIA daar tussen zit IVF. Dat is overduidelijk, als we kijken naar wat er gebeurd is in Chili en vele andere landen. Het kan bijna niet anders. Hoe sterk is de theologie van de bevrijding doorgedrongen tot de massa's IVP. Dat is zeer diep doorgedrongen, voor al dan bij de Indianen. Voorheen waren deze Indianen angstig en passief ingesteld. Nu vormen zij de grootste georganiseerde groep. Vele van die mensen sluiten aan vanuit hun religieus zijn. Zij kennen de bijbel beter dan velen van ons. De volkskerk en zijn bevrijdingstheologie is ontstaan vanuit het volk, langs gelovigen die wisten wat er gebeurde, wat de verlangens waren. De volkskerk verspreidde de boodschap van hoop naar bevrijding en naar verbetering. Die theologie schonk hen de hoop dat het kan ver anderen, maar dat ze er eerst iets moesten voor doen. Zo verdween de angst en groeide h"t verzet." PAUSELIJKE TRIP Uw reaktie op het recente bezoek van paus Johannes Paulus II aan Hidden Amerika IVP. De positieve kant daaraan was zeker dat de situatie ginder hierdoor in het nieuws is gekomen. Vanuit Nederland is er III I M Spoofw^ *lvi«c COLOMBIA ECUADOR Belmopan Tikai RANJA TRANSVERSA; L)t:. N'.jRIf Chajul v Puerto Barrios Santo \Nebaj #Cotzal Huehuetenango m a Uspantan Panzos N v Rablnal •- Chichicastenango - .,«0* uetzaltenango s, 1 .1 GUATEMALA-STAD -%X- - l JV Jutiapa Escuinta zeer goede kommentaar bij gegeven, en BRT panorama bracht degelijke informatie. Anderzijds was er ook de openbare veroordeling van de volkskerk door de paus. Het belangrijkste hierbij was echter de reaktie van de gelovigen in Nicaragua. Het is de eerste keer dat een gelovig volk openlijk zijn afkeuring uit tegenover een paus, waarvoor iedereen gewoonlijk zwijgt in de handen klapt. Zij konden niet akkoord gaan met een veroordeling van iets waarvoor zoveel geleden was. De volkskerk is zo sterk uitgebouwd onder het volk dat de paus daar niets zal kunnen aan veranderen." Denkt II dat het Vatikaan zijn stellingen over de volkskerk in Latijns-Amerika zal herzien? IVP. i Ik hoop van wel. In het Vatikaan zit echter een zeer sterke behoudsgezinde groep. Het zal voor hen moeilijk zijn te moeten toegeven dat de volkskerk stukken dichter staat bij het evangelie dan hun Kerk. In Polen mag aartsbisschop GLEMP duidelijk stelling nemen voor het volk. Hem wordt niet verwetc: dat hij aan politiek doet. Maar de Midden-Amerikaanse priesters die zich met de volkskerk vereenzelvigen, die worden met de vinger gewezen." Volgens u moet de lerk dus "partijdig" worden, zoals de Latijns-Amerikaanse bisschoppen ge zegd hebben in Hedellin in 1968 1 IVF. "Ge kunt over geen eenheid spreken in een Kerk als de enen aan de kant staan van de rijken en de anderen aan de kant van de armen. Binnen alle religieuze groepen en kongregaties heb ik die verdeeldheid gezien. Als Kristen is het onmogelijk onpartijdig te blijven. Over eenheid spreken, zoals de paus gedaan heeft, dat is belachelijk, dat kan gewoon niet. Dat weet hij in de grond ook. Voor mij betekent eenheid samen duidelijk opkomen voor de grote massa in de wereld die onderdrukt wordt." Acht U een militaire overwinning van de guerrilla, zonder hulp van buiten, tegen de geregelde troepen mogelijk IVFL_j_" Uit de geschiedenis blijkt dat als een volk in gesloten gelederen in opstand komt het onoverwinnelijk is. Het enige wat de militairen in Guatemala kun nen doen is het zeer lang rekken en nog veel slachtoffers maken. Maar tegen een verenigd volk daar is geen leger, zelfs uitgerust met de beste wapens, tegen opgewassen. Kijk naar Vietnam, Cuba, Nicaragua. Iedereen dacht dat lukt nooit; en toch gebeurde het steeds opnieuw. Nu is het wel zo dat in Guatemala de strijd het hardst zal zijn. Dat is algemeen geweten. De USA wil dat land niet verliezen, want het is ekonomisch en strategisch zeer belangrijk. Het is de deur naar heel Zuid-Amerika. Het Guatemalteekse volk weet dat en bereidt zich voor op nog erger. Nog meer mensen nemen de wapens op. Persoonlijk denk ik dat het volk het uiteindelijk zal halen. Wat betreft de buitenlandse hulp moeten we niet in de eerste plaats aan wapens denken. De guerrilla bemachtigt vooral wapens door ze van het leger af te pakken. Dat is geen fabel. Ook verdienen sommige militairen graag iets bij, en smokkelen wapens uit de kazerne en verkopen ze op de zwarte markt.... Of de guerrilla er ook in slaagt om uit het buitenland wapens aan te voeren Ik vraag me eigenlijk af hoe ze door de radarsystemen in Honduras zouden geraken. De kusten worden zeer streng bewaakt door onder- zeëers van de Verenigde Staten. De controle is overal zo streng, dat ik mij afvraag hoe lukken ze er in... Hulp uit Nicaragua of Cuba is praktisch onmoglijk. De andere Midden- Amerikaanse volkeren hebben trouwens reeds meer dan de handen vol om die dreigende Ameri kaanse invasie van hun lijf te houden. De steun uit die landen is meer van morele aard dan wat anders." Op welke wijze zou de Europese, en weer bepaald de Ninoofse bevolking haar steentje kunen bijdragen IVP. Op de eerste plaats is bet belangrijk dat ze zich informeren, er daarna met anderen over spreken en meedoen met petities of betogingen. Op straat manifesteren kan meer bijdragen dan ge ooit kunt vermoeden. Als we dat doortrekken van Ninove, over België naar Europa en de Verenigde Staten, langs Guate- malakomitees en Anti-Interventiefronten, dan kan er politieke druk uitgeoefend worden op de regeringen. De Guatemalteken smeken daarom. Het is voor hen een enorme steun als ze voelen dat we achter hen staan. Een tweede manier is de ekonomische steun. Het is belangrijk dat de mensen ginder niet moeten wijken omwille van de honger of het gebrek aan medicijnen. Ik krijg wekelijks brieven met vragen om voedsel of plastiek om zich in de bossen te beschermen tegen vocht en regen, dus zo'n dingen. Wij die hier werken blijven verbonden met de volksorganisaties ginder. Wij sturen het geld in kleine hoeveelheden en wij weten dat het ginder in de juiste handen terecht komt." Interview Tuur CE DECKER. Zij die weer inforaatie wensen of die finan cieel willen steunen kunnen terecht op volgend adres Guateaala Koaitee, Waarloossteenweg 8, 2570 DUFFEL Rek nr 001-0985722-8^

Klokzjiel | 1983 | | pagina 5