skoon ninove Natuurgebied wordt stortplaats te Okegem mpuzk vcvn istnkqKoCp Een blik op de wereld Tussen de Fonteinstraat en de Dender ligt te Okegem het troosteloze nij verheidscomplex van het voormalige stekjesfabriek Nervia. Deze tendele vervallen, tendele gebruikte fabrieks gebouwen staan op het gewestplan aan geduid als industriegebied. Een ge- isoleerde industriezone midden in het natuurgebied van de Denderval lei. Tussen de fabriek en de Fon teinstraat ligt een strook van ca. 100 m laagliggend moerassig wei land. Deze strook behoorde aan één eigenaar. Het gedeelte aan de straatzijde van deze strook werd op het gewestplan bouwzone. Het achterliggend gedeelte tussen de huizen en de fabriek werd natuur gebied. Eigenlijk is het een buf ferzone tussen de woonzone en de fabriek. De gronden aan de straat werden verkaveld en verkocht en ca. 1980 bebouwd. De bouwers werd ge garandeerd dat ze van de fabriek geen last zouden hebben, dat ach ter hun tuintje (slechts een tien tal meter diep) een natuurgebied lag, enz. Eens de bouwgronden verpatst, dien de blijkbaar ook de moerasgrond van het natuurgebied gevaloriseerd door de eigenaar. De grond werd verhuurd aan de h. Scheerlinck Petrus uit Roosdaal die in de loop van 1982 op deze gronden, gelegen in een natuurgebied en fungerend als buf ferzone tussen de huizen en de fabriek, een stortplaats voor af braakmaterialen begon aan te leggen. De verontwaardigde bewoners van de Fonteinstraat die op een twintig tal meter van hun woning een sta pelplaats voor oude bouwmaterialen zagen aangelegd, vroegen op 29 okt. 1982 om het optreden van het stads bestuur. De stad liet in een proces verbaal vaststellen dat zonder toe lating een stortplaats werd aange legd in een natuurgebied, zond het dossier door naar het parket en verwittigde hiervan op 19 nov.1982 de heer Scheerlinck. Deze, de wijs heid indachtig dat in België de overtreder altijd gelijk heeft en dat de strafprocedure via het par ket een lachertje is, stortte rustig verder. Na tussenkomt van de bewoners schreef de stad opnieuw op 10 dec. 1982 een aangetekende brief naar de overtreder. Hierin staat te lezen "Hierbij willen wij erop wijzen dat zulks formeel verboden is zolang de bevoegde instanties geen uitspraak hebben gedaan over de gepleegde feiten en dat het negeren van het bevel tot stopzetting der werken kan aanlei ding geven tot verdere rechtsver volging". Maar de h. Scheerlinck stortte verder tot het terrein vol lag en de stad liet begaan alhoewel ze de mogelijkheid had, eigenlijk de plicht, het terrein te laten ver zegelen. Wat nu De bewoners zitten met de steenhoop achter hun huizen. De procedure, via klacht bij het parket, leidt ofwel tot niets ofwel tot vervolging binnen X-aan- tal jaar. Het parket moet duizen den klachten inzake bouwovertre dingen behandelen en laat die zaken gewoon liggen, dat is een feitelijke toestand die eenieder kent, ook de stad. (Een voorbeel dje maar Na een klacht ontving de Werkgroep Leefmilieu op 13-9-'78 een schrijven van het Bestuur van de Stedebouw dat tegen R. De Rouck proces-verbaal was opgesteld we gens het plaatsen van vier licht masten zonder de nodige vergunning in een landbouwgebied aan de Echel te Pollare en dat de zaak werd overgemaakt aan het parket. De lichtmasten staan er nog en van het parket sindsdien nog niets ge hoord De burgers moeten dus zelf maar hun zaak in handen nemen en de overtreder rechtstreeks burger lijk dagvaardigen, willen ze effec tief iets aan de toestand doen wijzigen. Maar het gaat hier om jonge gezinnen die pas gebouwd hebben en die in deze tijd van crisis niet het geld hebben om het toch wel dure risico van een proces aan te gaan. Bovendien kan ook zo een procedure jaren aanslepen, zeker als de tegenstrever poen heeft en politieke invloed. (Ge tuige het proces Amelinckx te Denderleeuw dat al van in 1977 loopt en waarvan het einde nog bijlange niet in zicht is!) Conclusie De Stad Ninove heeft andermaal gefaald. Zij was de enige die effectief kon verhinderd heb ben dat verder werd gestort door na de negatie van het gebod tot stopzetting van de werken, de werf te verzegelen. Was dat ge beurd, dan was de puinhoop aan de Fonteinstraat niet zo groot ge weest De Werkgroep Leefmilieu steunt de inwoners van de Fonteinstraat in hun poging recht te bekomen en door technisch advies te geven, en door het bekend maken van de feiten aan de publieke opinie. Wij vragen uitdrukkelijk aan het stads bestuur NOOIT een regularisatie- vergunning voor dit stort af te leveren (de gebruikelijke gang van zaken!) en aan de bewoners van de Fonteinstraat te garanderen dat de tussenliggende gronden tussen de huizen en de fabriek groene bufferzone moeten blijven, zoals op het gewestplan is voorien. Zij er nog aan toegevoegd dat de eigenaar van de gronden familie is van een zeer zeer aanzienlijk politiek geslacht. Uitkijken dus. Schrik niet, dit is een natuur gebied^. Het situeert zich te Oke gem tussen de woonzone van de Fonteinstraat en de oude gebou wen van de voormalige fabriek Nervia. Samen met de aanpalende bewoners vragen wij dat dit natuur gebied "groene bufferzone" zou blijven en geen stort, zoals thans het geval is. Nieuws van het ministeriële leef milieufront Minister Jan Lenssens verklaarde op 24/2/83 op een leefmilieuvolks vergadering te Aalst (in aanwezig heid van een afvaardiging van de Werkgroep Leefmilieu) dat het vorig jaar definitief goedgekeurde eindontwerp van waterzuiverings station van Ninove (kostprijs 200 miljoen) door hem AFGEKEURD is, dat een nieuw ontwerp moet gemaakt dat de helft kleiner is en dat voor de landelijke gebieden naar alternatieve oplossingen moet wor den gestreefd. De Werkgroep Leef milieu haalde VOLKOMEN gelijk. En eindelijk een minister die het verstand en de moed heeft de waar heid onder ogen te zien, ook al wordt ze door een leefmilieugroep je gezegd. Staatssecretaris Louis Waltniel zou doorgaan 'tot en met' wegens de zogenaamde laster en eerroof door mij in Mededelingenblad en 't Klokzjiël over hem neergeschre ven (naar aanleiding van de Burcht- damzaak)Zijn klacht bij het par ket tegen mij en de verantwoordelijke uitgever van De Morgen via advo- kaat R. De Rouck op 3/2/1982 bij het parket ingediend, is op 1.2.1983 bij beslissing van de procureur definitief geklasseerd wegens verjaring van de feiten. Zodus Dirk Van de Perre Verantwoordelij ke Werkgroep Leefmilieu Ik weet het wel, mijn beste vriend de paus, jij die in zovele talen over vrede spreekt, hoe je 't naast middenameri- kaanse diktators de campesino moeilijk maakt in 't leven, zijn kerkje verbrandt en vergeet halt te roepen aan de macht der machtigen, hoe je vriend Ronny-boy (die daar wat hogerop woont) achter elke steen of struik in zijn ach tertuin een marxist-leninist vermoedt en daar 5 miljard dollar (je zegt maar) militaire steun aan de korrupte Salvadoriaanse regering voor wil geven en ook nog wat militaire adviseurs (so they can do better their job!)om (jawel, had ik het niet gedacht) het vrije westen te vijwaren. Maar zie, beste paus, ook wij heb ben onze problemen niewaar jong ook wij willen miljarden spende ren aan wat f-16tjes en andere rommel Je moet dat nu niet onmiddellijk aan de grote klok gaan hangen, maar minister Vreven heeft me gisteren persoonlijk opgebeld (stel je voor zeg, de minister hemzelve) en me vertrouwelijk toe gespeeld dat het alleen zal die nen voor binnenlands gebruik, ter kompensatie van wat sociale onrust. Daarvoor heeft hij al kontakt ge legd met enkele agitatoren, die nog overbleven uit de tijd van zijn voorganger, de man (met de 20 pensen en een betje kompot)uit Brussel, de stad van de apartheid en de racistische Nols. En zie hoe in onze eigen stad met miljoenen werd gegoocheld tot grote eer en glorie der politie kers. Ik weet dat je een fervent reiziger bent en misschien treft het eens de vloer te komen inkus- sen van het ninoofs heiligdom "ter Wedergraete" ter inspiratie van de heren ontwerpers om hen te verzoeken de onderhoudskost bij hoogdringendheid aan de bevolking mede te delen. We zijn ervan overtuigd, beste paus, dat je er niets op tegen hebt dat dit jaar de Ronde van Vlaanderen op Pasen wordt gereden, want dat is pas echt een feest voor de ninovieters en vooral voor het Meerbeeks bloemenmeisje, de groetjes van zieaar

Klokzjiel | 1983 | | pagina 9